Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

Ultrass34
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Abi herşeyi kötü alın ama lastiklerinizi iyi alın. Ne kadar güvenlikle donatılmış olursa olsun, taşıtlar hala 4 teker 4 bicon. 

Ben Cx-3 de kışlık olarak Pirelli kullanıyorum(sottozero 3). Gayet memnunum. 215/45 yok ama 215/50 var. Biraz pahalanmış ama iyi lastiklerden biri. 

Birde Nokian A4 var. Bakmanızı tavsiye ederim 😁

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, serkan306 :

Daha önce bahsetmiştiniz hatırlıyorum ancak bu lastikler muhtemelen Avrupa pazarında satıldığı için traction değeri yazmıyor ya da ben göremedim. Benim aldığım lastik bu, serisi "Euroall Season" zaten, mecburi değilse bu yüzden koymamış olabilirler. 

Bu degerler (Treadwear/Traction/Temperature) ABD'de satilan her lastik için zorunlu ama Avrupa için zorunlu degil.  Bu nedenle Türkiye pazarinda satilan bazi lastiklerde var, diger bazilarinda yok.  Olmamasi lastigin kötü oldugu anlamina gelmiyor.  Ben birkaç sene önce lastik bakarken dikkatimi çekti.  Örnegin, Türkiye'de üretilen Bridgestone (Lassa) lastiklerde bu degerler yok.  Öte yandan Continental lastiklerde var.  Ben baktigimda ContiPremiumContact lastiklerin Traction degeri AA idi ve ben onlardan almistim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15.11.2018 at 10:56, serkan306 :

Falken testte Pirelli'yi ezmiş resmen, fiyat farkı da çok var, bence hiç gerek yok. Paraya kıyıp Conti alacağım desen saygı duyarım ama daha kötü bir lastiğe daha fazla para verme bence. En yeni seri HS01, 4D nano teknolojisi var, önemli bir detay. Alternatif ebatlara baktığımda, güvenli sınırlar içinde kalan ( yani dış çapta maksimum ±%3 fark olacak şekilde ) en uygun fiyat 225/40/R18'de çıkıyor, bu ebatta dış çap %2,11 küçülüyor, yani taban 10 mm genişliyor ancak yaklaşık 97 mm olan yanak, 90 mm'ye düşüyor, bu da yol tutuşu arttıran ancak konforu azaltan bir durum, bir de jantların eğilme ihtimalini arttıyor. Toplamda 4 lastikte 640 TL daha ucuza da geldiğini belirtmek isterim :) Diğer alternatif ebat 225/45/R18, bu ebatta dış çap %1.36 büyüyor, yani taban yine 10mm geniş ancak, yanak da 4.25 mm büyüyor, çok yakın bir değer. Bu kadar fark aynı kasa fakat farklı paket araçlarda bile oluyor, farkı hissetmezsiniz bile. Bu ebatlar orjinal ebat ile aynı fiyat ama 2017 modellerde fiyat farkı 200 TL civarı. Bu dediğim fiyat farkları Falken içindir ( malum sitedeki fiyatlara baktım ). Fiyatlar en düşük; 225/40/R18: 440 TL, 225/45/R18: 600 TL, 215/45/R18: 600 TL. Yani 2018 orjinal ebat alırsanız 2.400 TL, 2017 olursa 2.240 TL, 225/45/R18 2018 olursa orjinal ebat ile aynı fiyat, 2017 olursa 2.000 TL, 225/40/R18 alırsanız 2018 1.760 TL, 2017 olursa 1.700 TL. Karar sizin ama ben olsam orjinal ebat alırım ya da 2017 yılı 225/45/R18 alırım :) 

Hocam Kış lastikleri tercihimi Dunlop Winter Ice02'den yana kullandım. Özellikle Dunlop'u seçmemdeki en önemli sebep bahsettiğiniz testte lider olmasıydı. Tabi testlere ne kadar güvenilir o konuda bir şey diyemeceğim. Ama yabancı forumlarda ve özellikle Ruslar çok övmüşler bu lastiği.

Dunlop'un lastik hamurun sert olması ve bizim yollarımızın da malum olması da tercih sebeplerim arasında. Tabi isterseniz çivide takılabiliyor lastiğe. Ve malum ekonomide biraz bütçeme uygun olanı almak zorunda kaldım.

Ayrıca Dunlop'ta tercih ettiğim lastik ebatı 225/45/r18 oldu bizim araçlarda orjinali ise 215/45/r18 sanırım bunu bilmekte fayda var. Sizin yukarıda bahsettiğiniz ilk üretilen 3.Nesil Mazda 3 'ler olabilir. Malum bu tercih sonrası lastiğin taban genişliği artmış olacak. Bakalım bize etkileri nasıl olacak onuda kullandıkça göreceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar bir aydır yazlık lastik bakıyorum. Yazılarıda 6 sayfa okuyabildim. Falken markasında sorun yaşamış bi arkadaş. Başka takan oldumu bu markadan. Kumho düşünüyorum bende. Nasıldır bilen var mı? Birde nankank diye bi lastik soledi satıcı. Bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, emc6767 :

Arkadaşlar bir aydır yazlık lastik bakıyorum. Yazılarıda 6 sayfa okuyabildim. Falken markasında sorun yaşamış bi arkadaş. Başka takan oldumu bu markadan. Kumho düşünüyorum bende. Nasıldır bilen var mı? Birde nankank diye bi lastik soledi satıcı. Bilen var mı?

Falken marka lastiğin 16 inch yazlık olanını kullandım, hiçbir problem yaşamadım. Belki 18 inch bekleneni veremiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Falken marka lastiğin 16 inch yazlık olanını kullandım, hiçbir problem yaşamadım. Belki 18 inch bekleneni veremiştir.

Hatalı üretim olmuş. Ama sonu nasıl bitmiş ona gücüm yetmedi okuyamadım:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, emc6767 :

Yukarılarda da bahsetmişimdir muhtemelen 15" den, 19" e kadar kullandım. Şu anda dört mevsim AS210 serisini kullanıyorum, henüz kar görmedi ama kullanımı iyi, yol sesi azaldı diyebilirim. Yazlık hangi seri almayı düşünüyorsunuz yazın, size test sonuçlarını bulayım. Kumho'dan çok çok üstün bir marka.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, serkan306 :

Yukarılarda da bahsetmişimdir muhtemelen 15" den, 19" e kadar kullandım. Şu anda dört mevsim AS210 serisini kullanıyorum, henüz kar görmedi ama kullanımı iyi, yol sesi azaldı diyebilirim. Yazlık hangi seri almayı düşünüyorsunuz yazın, size test sonuçlarını bulayım. Kumho'dan çok çok üstün bir marka.

Sabah uğradım lastikçiye 460 tl fiyat verdi. Ama seri flan konuşmadık. Lastik 215/45R18. Sizin var mı seri olarak tavsiyeniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, emc6767 :

Sabah uğradım lastikçiye 460 tl fiyat verdi. Ama seri flan konuşmadık. Lastik 215/45R18. Sizin var mı seri olarak tavsiyeniz?

Muhtemelen ZE914 ecorun serisidir, kötü lastik değil, Kumho, Nankang'dan falan çok çok daha üstündür ama bulabilirseniz ZE310'u şiddetle tavsiye ederim. AutoBild'in yaz lastiği testlerinde bu yıl 20 model içinde 3. olmuş, genel testlerinde 47 lastik içinde 6. olmuş bir lastik. Fiyatına göre kalitesinin yanından geçecek lastik yok. Ha para 3. 4. planda ise Hankook Ventus Prime 3 alın derim, alan arkadaşlar çok memnun ama ciddi fiyat farkı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6.09.2018 at 12:23, münürb :

Konuyu biraz irdeleyince bu gönderi dikkatimi çekti 2017 ekim trafiğe çıkışlı şu an 18.500 km de 2016 dizel otomatik mazda 3 ün lastiklerinde bir kaç gün önce dikkatimi çekti aynı görüntü var lastikçime gittiğimde şöyle bir açıklama yaptı bu lastikler sıcak asfalt harici yollarda çabuk aşınır!!! hafta sonu servise (bayiye)bir uğrayacağım bakalım ne diyecekler...

Aracım 2017 şubatta aldım 32000 km de ve şu an ön iki lastik manzara bu maalesef 

987F7AF0-BFAB-458E-A9C7-A0C2675F5453.jpeg

16.11.2018 at 12:02, serkan306 :

Daha önce bahsetmiştiniz hatırlıyorum ancak bu lastikler muhtemelen Avrupa pazarında satıldığı için traction değeri yazmıyor ya da ben göremedim. Benim aldığım lastik bu, serisi "Euroall Season" zaten, mecburi değilse bu yüzden koymamış olabilirler. EUROALL_SEASON_AS210_205_55_R16_with-rim

Traction Mazda 2016 power şense nin üzerindeki Michelin lerde AA ancak lastikler yanaklardan sıkıntı veriyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, serkan306 :

Muhtemelen ZE914 ecorun serisidir, kötü lastik değil, Kumho, Nankang'dan falan çok çok daha üstündür ama bulabilirseniz ZE310'u şiddetle tavsiye ederim. AutoBild'in yaz lastiği testlerinde bu yıl 20 model içinde 3. olmuş, genel testlerinde 47 lastik içinde 6. olmuş bir lastik. Fiyatına göre kalitesinin yanından geçecek lastik yok. Ha para 3. 4. planda ise Hankook Ventus Prime 3 alın derim, alan arkadaşlar çok memnun ama ciddi fiyat farkı olacaktır.

Ze 310'un bu ebatlarda türkiyede olmadığını söyledi lastikçi. Beni kumhoya yönlendiriyor gibi. Siz duydunuz mu daha önce kullanan oldu mu bu ebatlarda?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3. nesildeki lastik ebadindan ve yaz-kis ayrimina ihtiyac duymadigimdan orjinal dunlop ve falkenden baska alternatif bulamamistim ben. Dunlop'un tanesi 900 civariyken falken 400du. Lastik de cift olarak degisen bir meret oldugundan falken almistim, su an dordu de falken, herhangi bir problem yasamadim 25 bin km'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

50 bin km ve 4 yılı geçmeyen, sakin sürüş ve hız kurallarına uyan kullanıcı olarak lastiğe bu kadar büyük paralar vermeye gerek görmüyorum. Aralarında büyütülecek farklar yok. 

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-ureticileri/lastik-ureticisi-buyuk-gruplar-arasinda-hangi-marka-kime-ait-30799

michelin 450 lira iken alt markası 250 lira. 4 lastikte 800 lira eder. Ki aynı sayılır. fazla farkları da yok. Hız yapan, virajlara sert giren biri olsam tamam ama standart kullanıcıya büyük markaların alt markaları yeterli bence. 

Daha detaylı liste

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/224998-büyük-lastik-markalarının-ürettiği-yan-markalar/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

50 bin km ve 4 yılı geçmeyen, sakin sürüş ve hız kurallarına uyan kullanıcı olarak lastiğe bu kadar büyük paralar vermeye gerek görmüyorum. Aralarında büyütülecek farklar yok. 

Tamamen kendi görüşümdür. Aralarında ufacık bile fark olsa, fren ve lastik tertibatı ucuza kaçılacak parçalar değildir. İsterseniz en kötü motor yağını, en kötü yakıtı, en kötü yedek parçaları kullanın. Bunların hiç önemi yok. Kaza tehlikesinde, ya da anında belki de hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli parçalar lastik ve fren tertibatıdır.

İyi lastik ile kötü lastik arasındaki performans farklı kendi görüşüm değil, test edilmiş farklardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Tarahumara :

Tamamen kendi görüşümdür. Aralarında ufacık bile fark olsa, fren ve lastik tertibatı ucuza kaçılacak parçalar değildir. İsterseniz en kötü motor yağını, en kötü yakıtı, en kötü yedek parçaları kullanın. Bunların hiç önemi yok. Kaza tehlikesinde, ya da anında belki de hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli parçalar lastik ve fren tertibatıdır.

İyi lastik ile kötü lastik arasındaki performans farklı kendi görüşüm değil, test edilmiş farklardır.

Kötü lastik kullanıyorum demedim. Lastiğin çok önemli olduğunu biliyorum. Fakat yıllardır lastik kullanam biri olarak piyasadaki büyük markaların alt markaları da çok iyi Lastikler. 

Lastik markaları birer şirket. Ekonomik yönetimleri var. Bilenen markaya 450 lira çekip parayı kazanırken diğer yandan ona çok yakın hatta aynı denilebilecek kendi markalarından da para kazanarak piyasa rekabetini sürdürüyor. Alt segmenti de bırakmıyor  çünkü orası da pazar. 

Belirgin fark performans ve özel lastiklerde ortaya çıkıyor. O zaman iş değişir ama normal kullanıcı iyi markaların alt markalarınla sorun yaşamaz diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kim ne kullanırsa kullansın. Boş bir yolda gerek yanal tutuş gerekse de ani frenleme performansını denesin. Lastiklerin arabayla birlikte nasıl tepki verdiğini görsün. Ondan sonra sürüşüne çeki düzen versin. 

Uzun yolda yağmur ya da kar varsa düz yolda arada ani fren yaparım zeminin durumunu anlamak için. Eğer araba iyi tutuyorsa bildiğim şekilde kullanmaya devam. Eğer abs çok çabuk devreye girdiyse daha dikkatli, daha yavaş giderim.

1 ay önce yaz lastikleriyle Ankara'ya gittim. Gündüz giderken Cankurtaran geçidi -1 dereceydi. Ama ani fren yaptım ve yerde buzlanma olmadığını gördüm. Gece dönerken 0 dereceydi, bir fren yaptım abs çıldırdı, yapma nolursun diyordu. :D Dinledim ben de onu 50-60 ile gittim.

• Beğen 3
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.12.2018 at 11:29, emc6767 :

Ze 310'un bu ebatlarda türkiyede olmadığını söyledi lastikçi. Beni kumhoya yönlendiriyor gibi. Siz duydunuz mu daha önce kullanan oldu mu bu ebatlarda?

İnternetten baktığım kadarıyla ben de o ebatı göremedim ama web sitesinedeki şu linke bakarsak üretim programında var: https://www.falkenlastik.com.tr/lastikler/azenis-ZE310

Şu anda kışlık ve 4 mevsim lastiklerin yoğun satışından dolayı, lastiğin serisinin yeni olmasından dolayı henüz üretim programına alınmamış olabilir. İlk etapta yoğun satışı olan ebatları satışa çıkarmış olabilirler. Benim aracıma da lastik alırken aynı durumla karşılaştım, 10 mm daha geniş tabanlı lastikler aldım. Toplamda dış çap %1.3 arttı ki, bu da %3 olan emniyet sınırlarına yaklaşmamış oldu. Alternatif ebat almak isterseniz 225/40/R18 ebadı var, dış çap %2.11 yani 13 mm küçülüyor, tanesi 470 TL.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.12.2018 at 14:17, serkan306 :

İnternetten baktığım kadarıyla ben de o ebatı göremedim ama web sitesinedeki şu linke bakarsak üretim programında var: https://www.falkenlastik.com.tr/lastikler/azenis-ZE310

Şu anda kışlık ve 4 mevsim lastiklerin yoğun satışından dolayı, lastiğin serisinin yeni olmasından dolayı henüz üretim programına alınmamış olabilir. İlk etapta yoğun satışı olan ebatları satışa çıkarmış olabilirler. Benim aracıma da lastik alırken aynı durumla karşılaştım, 10 mm daha geniş tabanlı lastikler aldım. Toplamda dış çap %1.3 arttı ki, bu da %3 olan emniyet sınırlarına yaklaşmamış oldu. Alternatif ebat almak isterseniz 225/40/R18 ebadı var, dış çap %2.11 yani 13 mm küçülüyor, tanesi 470 TL.

Yazamadım kaç gündür kusura bakmayın. Ufaklık hanım ben komple hastayız. Sizi dinledim siparişi verdim . Ze 310 225/40/18 salı günü takılacak. İnşallah memnun kalırız. Sizede teşekkür ederiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, emc6767 :

Yazamadım kaç gündür kusura bakmayın. Ufaklık hanım ben komple hastayız. Sizi dinledim siparişi verdim . Ze 310 225/40/18 salı günü takılacak. İnşallah memnun kalırız. Sizede teşekkür ederiz.

falken'lerle en büyük sorunu ben yaşadim. lastik kuçük ebatlarda iyi olabilir ama 18" de berbat. yol tutuşu vs icin hakkını yemeyeyim öyle bir sorun yaşamadım ama lastikler balans tutmuyor.  dört adet almıştım ikisini iade aldılar. diğer ikisi de sınır değerlerde zar zor finish balans dedikleri nane ile idare edilir kıvama geldi. allahtan kıslık dunlop'lara gectim de şu an rahat ediyorum. yaz gelmese de falken'leri takmasam:)) komple değişeyim diyorum ama fiyatlar almış yürümüş. 

aracı belli bir aralikta titrettiği için diger elemanlara zarar vermese idare edecem de titreme işi yine de sinir bozucu..

umarım siz bir sorun yaşamazsınız. bu arada geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Katil Balina :

falken'lerle en büyük sorunu ben yaşadim. lastik kuçük ebatlarda iyi olabilir ama 18" de berbat. yol tutuşu vs icin hakkını yemeyeyim öyle bir sorun yaşamadım ama lastikler balans tutmuyor.  dört adet almıştım ikisini iade aldılar. diğer ikisi de sınır değerlerde zar zor finish balans dedikleri nane ile idare edilir kıvama geldi. allahtan kıslık dunlop'lara gectim de şu an rahat ediyorum. yaz gelmese de falken'leri takmasam:)) komple değişeyim diyorum ama fiyatlar almış yürümüş. 

aracı belli bir aralikta titrettiği için diger elemanlara zarar vermese idare edecem de titreme işi yine de sinir bozucu..

umarım siz bir sorun yaşamazsınız. bu arada geçmiş olsun.

Bu arada geçmiş olsun değince noktalama işaretine dikkat etmedim. Lastikleri aldığım için söylüyorsunuz sandım:). Bakalım bende fikirlerimi paylaşırım kısa zamanda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...