Jump to content

PayPal Türkiye'deki Faaliyetlerini Durduruyor

Mehmet Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ticari anlamda yurtdışı ile ticari bağlarımızı sağlayan en büyük firma paypal,  6 haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere türkiye’deki müşterileri için paypal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklarını belirtmiş.

https://www.paypal.com/tr/webapps/mpp/home

Haberi görür görmez, bundan sonra yurtdışı ticaretimi nasıl yapacağımı, ödemeleri nasıl gönderip, alacağımı kara kara düşünmeye başladım. Sanki her şey çok düzenli şu ülkede de bir tek paypal sıkıntısı var. Global dünyaya ayak uyduralım, ticaretimizi artıralım derken gün geçtikçe daha ilkelleştirilmeye çalışılıyoruz.

Tek hedefimiz, zürriyetimizin artması olsun. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Olayın 2 yönü var, 

1. Paypal üzerinden para alışverişi
  2. Paypal üzerinden ürün alışverişi

Birincisinin bittiği açık ama ikincisi devam ediyor olmalı diye düşünüyorum lakin  en son Gearbest PAYPAL ödeme şeklini kaldırdı. Diğer siteleri hiç denemedim ve merak da ediyorum 6 Haziran'dan sonra PAYPAL kullanarak bir ürün satın alan, alabilen oldu mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.06.2016 at 10:08, Burak :

Olayın 2 yönü var, 

1. Paypal üzerinden para alışverişi
  2. Paypal üzerinden ürün alışverişi

Birincisinin bittiği açık ama ikincisi devam ediyor olmalı diye düşünüyorum lakin  en son Gearbest PAYPAL ödeme şeklini kaldırdı. Diğer siteleri hiç denemedim ve merak da ediyorum 6 Haziran'dan sonra PAYPAL kullanarak bir ürün satın alan, alabilen oldu mu ?

olmuyor ne yazık ki :( aşağıda mürsel hocam da almaya çalışmış, o da başaramamış. fazla bilinirliği olmasa da para girişi için skrill kullanmaya başladım. berbat bir arayüzü var gerçekten. satın aldığım şeylerde de direkt kredi kartımdan çekiyorlar. pek güvenilir değil ama mecburuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

PayPal Türkiye’ye geri dönüyor

Haziran ayında Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk 'server'ları üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017'de 'Cross Border' (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor. BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Cross Border, yurtdışında bulunan bir kişiye Türkiye'den alışveriş yapma izni veriyor. Ancak bu sistemle Türkiye'den bir kişi yurtdışından alışveriş yapamıyor. Türkiye'de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyesi olan PayPal Global'in yaklaşık 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunduğu belirtiliyor.

YASALARA UYMAMIŞTI
PayPal'ın, çıkış sürecinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir imaj yaratma çabası BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamaları ile boşa çıkarılmıştı. Akben, PayPal'ın lisans başvurusuna, kanunlara uymadığı için onay vermediklerini belirtmişti. Kanuna göre, bu tip faaliyetlerde sistemlerin yurtiçinde bulundurulması zorunluluğu bulunuyor. PayPal, yasaya rağmen, bunun için en küçük bir çalışma dahi yapmamıştı.

Kaynak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haber başlığı yanlış, cunku haberde

yurtdışında bulunan bir kişi Türkiye'den alışveriş yapabilecek. Ancak Türkiye'den bir kişi yurtdışından alışveriş yapamayacak

deniliyorsa ona geri dönüş denilmez, Hürriyet bizi kafalamaya mı calışıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Ben şuanda paypal hesabımı kullanıyorum. Ancak tekrsr paypal ın Türkiye de faaliyete başlayacağını duydum. Başka duyan var mı? Yani doğruluk payı nedir sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan bey bende 2017 yılı sonunda tekrar faaliyete geçecek diye okumuştum. Geçenlerde

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki mesajlarda da bahsetmiştim. Dönmek için çalışmalara başladıklarını duyurdular ama belirli bir tarih yok planladıkları. Söylentiler en az 2 yılı bulacağı yönünde. Bu arada siz nasıl kullanıyorsunuz paypal'ı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi ben iple çekiyorum gelmesini eBay da sepetim de ürünler i bekletiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bursa'da bankacı bir ark var, PayPal ın yasaklanmasıyla ilgili olarak bir hiç uğruna gereksiz yere yasaklandı dedi.

Vergisini vermiyor diyorlardı tr üzerindeki kazancından
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vergi değil de Serverları Türkiye'ye getir demişler bunlara. Müşteri güvenliği açısından, bir süre vermişler, paypal da bizimkileri pek takmamış anlaşılan. Vakti gelince de lisansını iptal etti bizimkiler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarı ile dünyada bütün devletler bu konuda hassas.Eğer o ülkede ticaret yapacaksanız kayıtlarınızı o ülkede tutup , o ülkenin maliyesi üzerinden yürütmeniz lazım.

Paypal yurt içindeki alışveriş bilgilerini Türkiye'de tutmuyordu.Dolayısı ile vergi /para takibi şeyleri yapamıyordu bizim maliye ve bu konuda bir yasa var.Bu ülkede iş yapacaksanız bu ülkede tutacaksınız diye.Paypala süre verildi  verilerin tutulduğu serverlerin Türkiye'ye kurulması için ama ya ciddiye alınmadı yada işin lisans iptaline gideceği öngörülmedi.

Baktılar talep  çok ticari olarakta iyi bir pazarız şimdi teknik altyapıyı kademe kademe oluşturup dönmeye çalışıyorlar.

Yasanın ne zaman çıktığını bilmiyorum ama eğer paypal yasadan sonra pazara girdiyse o zaman maliyenin suçu  kuralı baştan koyup şartları oluşturmadan pazarı açması.Yok yasadan önce girdiyse paypal verilen süreyi değerlendirecekti bunu yapmayıp bir şey olmaz diye baktılarsa hak etmişler olan biteni.

2017 içinde mesele çözülür umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...