Jump to content

2016 Mazda MX-5 - Tam Bir Keyif Makinası

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Test-Günlüğü serimizin bu bölümünde 2016 Mazda MX-5 1.5L Manuel'i test ettik. 

Efsanevi Roasdsterın son versiyonu olan 2016 Mazda MX-5 1.5L, üzerine kurulduğu Jinba Ittai yani at ile binicisinin bir olması hissini oturduğunuz ilk andan itibaren size hissettiren bir araç. 

Teknolojiyi ikinci planda tutarak doğal bir bütünlük sağladığı sürücüsü ile bütünleşen araç bu sebeple olsa gerek bugüne kadar 15 ten fazla ödül aldı ve daha alacağa benziyor.

Test izlenimlerimizi içeren yazımızı aşağıdaki linkte bulabilir, yorum veya değerlendirmelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Test videomuzu da Youtube kanalımızda bulabilirsiniz. Hâlâ abone değilseniz kanalımıza abone olmanızı ve gerek bu konudan gerekse YouTube üzerinden bizlerle yorum ve önerilerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Tüm haberi görüntüle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, M.E.G :

Abi buradan sadece motor sesini hissedebiliyorum  Kullanmak lazım...

Mustafa forumda özellikle senin kullanman gereken bir makine bu MX-5.

Bu güne kadar bir çok otomobil kullandım. Ama hiç bir otomobil, bana bu kadar keyif vermedi. MX-5'ten ayrılırken, içim burkuldu ve üzüldüm. 10 yaşındaki kızım Eylül ile de kullanma fırsatım oldu MX-5'i. Araçtan indikten sonraki cümlesi aynen şöyle.

Baba...

Baba bu, bu.. başka bir şey..

Bu başka bir dünya yaaaa..

Çok keyifli.. 

Yani bu kadar mı otomobil-sürücü bütünlüğü olabilir. Koltuğuna oturup, direksiyonu kavradığın anda, araç sen ne istersen onu yapıyor resmen. Benim boy 1.70 kilo 65 kg...Recaro koltuklar benim için inanılmaz rahat ve konforluydu. Çok keyif aldığım bir sürüş test etkinliği idi..

"Jinba İttai" Bir at ve binicisi arasındaki bütünlüğü felsefesi hava civa değilmiş gerçekten. Bunu aracı uzun soluklu kullanınca daha bir iyi anladım.

İşin özü bu araçla ilgili, aracı kullanmadan yorum yapmayı doğru ve adaletli bulmuyorum. Şahsen performans konusunda benim şüphelerim vardı, lakin yanıldığımı gördüm. 

Dediğim gibi bu aracı kullanmak şart...

Kusur yok mu elbet var...Ne bileyim 3-5 bin fazla bulan var mı ? Evet var..

Ama bu aracı kullandıktan sonra, tüm bunları inanın ki görmezden geliyorsunuz..

Dünyanın en çok satılan "Roadster" otomobili olmasının hakkını veriyor..

Çok, çok ama çok keyifli bir otomobil MX-5..Aynı şekilde çok keyifli bir test etkinliği idi.. @Burak abi @zealot (Ufuk) @kindness (Lütfi) ellerinize, emeklerinize sağlık.

Evet sırada hangi otomobil var arkadaşlar. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa forumda özellikle senin kullanman gereken bir makine bu MX-5.

Bu güne kadar bir çok otomobil kullandım. Ama hiç bir otomobil, bana bu kadar keyif vermedi. MX-5'ten ayrılırken, içim burkuldu ve üzüldüm. 10 yaşındaki kızım Eylül ile de kullanma fırsatım oldu MX-5'i. Araçtan indikten sonraki cümlesi aynen şöyle.

Baba...

Baba bu, bu.. başka bir şey..

Bu başka bir dünya yaaaa..

Çok keyifli.. 

Yani bu kadar mı otomobil-sürücü bütünlüğü olabilir. Koltuğuna oturup, direksiyonu kavradığın anda, araç sen ne istersen onu yapıyor resmen. Benim boy 1.70 kilo 65 kg...Recaro koltuklar benim için inanılmaz rahat ve konforluydu. Çok keyif aldığım bir sürüş test etkinliği idi..

"Jinba İttai" Bir at ve binicisi arasındaki bütünlüğü felsefesi hava civa değilmiş gerçekten. Bunu aracı uzun soluklu kullanınca daha bir iyi anladım.

İşin özü bu araçla ilgili, aracı kullanmadan yorum yapmayı doğru ve adaletli bulmuyorum. Şahsen performans konusunda benim şüphelerim vardı, lakin yanıldığımı gördüm. 

Dediğim gibi bu aracı kullanmak şart...

Kusur yok mu elbet var...Ne bileyim 3-5 bin fazla bulan var mı ? Evet var..

Ama bu aracı kullandıktan sonra, tüm bunları inanın ki görmezden geliyorsunuz..

Dünyanın en çok satılan "Roadster" otomobili olmasının hakkını veriyor..

Çok, çok ama çok keyifli bir otomobil MX-5..Aynı şekilde çok keyifli bir test etkinliği idi.. @Burak abi @zealot (Ufuk) @kindness (Lütfi) ellerinize, emeklerinize sağlık.

Evet sırada hangi otomobil var arkadaşlar. [emoji3]

Videoyu izlerken bile mest oldum abi... Arkadan itiş ve çok kompakt bir araç. Ama sürerken verdiği zevki yaşamak lazım... Nasip, kısmet artık elbet elime düşer abi 😀

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, M.E.G :

Videoyu izlerken bile mest oldum abi... Arkadan itiş ve çok kompakt bir araç. Ama sürerken verdiği zevki yaşamak lazım... Nasip, kısmet artık elbet elime düşer abi 

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne yap, ne et muhakkak temin edip kullan Mustafa. Ama öyle 5-10 dakika bir tur atayım cinsinden değil. Ama gün boyu ama, bir kaç saatliğine alıp kullanmalısın.

Yani öyle ki...Bir ara bizde kavga çıkacaktı !! Vay efendim sen çok kullandın, ben az kullandım diye. :geyik::D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne yap, ne et muhakkak temin edip kullan Mustafa. Ama öyle 5-10 dakika bir tur atayım cinsinden değil. Ama gün boyu ama, bir kaç saatliğine alıp kullanmalısın.

Yani öyle ki...Bir ara bizde kavga çıkacaktı !! Vay efendim sen çok kullandın, ben az kullandım diye. :geyik:[emoji3]

Mazda mx5 testi karakolda son buldu 😀😀

Erzurum' da çok zor abi bu aracı temin etmek. Artık istanbul' a yolumuzu düşürecez ki kullanalımm..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

RX-8 e MX-5 in atası demeyeydiniz iyiydi. :)

Çok keyifli olmuş. Fakat @Burak abi daha fazla konuşmak istemiş gibi hissettim. 

Her test eden gören araca o kadar çok methiyeler düzüyor ki görmek bile istemiyorum. Çünkü sizler gibi içimde kalacak zannedersem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mx5 daha eski  rx8 den.  Mx5 tüm mazda modellerinin temelidir de. 

Orda bi önceki nesil rx8 in kardeşi  olduğunu,   2011 model renessis in  2016 mx5in atası olduğunu kastettim.   tabi kağıttan okumayinca,  spontane konuşurken,  insan kusursuz kelimeler seçemiyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, cothcu :

RX-8 e MX-5 in atası demeyeydiniz iyiydi. :)

Çok keyifli olmuş. Fakat @Burak abi daha fazla konuşmak istemiş gibi hissettim. 

Her test eden gören araca o kadar çok methiyeler düzüyor ki görmek bile istemiyorum. Çünkü sizler gibi içimde kalacak zannedersem

Hep bu @zealot yüzünden, hiç konuşturmadı beni :D Şaka bir yana o gün bende biraz tutukluk vardı bir de o anda çekerken yeni ekipmanı test ediyorduk aslında yani çektiğimizin gerçekten işe yarayıp yaramadığından emin olmadığımız için biraz tutukluk vardı. Benim daha fazla konuştuğum bölümler var ama onları Kurgu Yönetmenimiz koymamış,sanat hayatım baltalanıyor :D  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Burak :

Hep bu @zealot yüzünden, hiç konuşturmadı beni :D Şaka bir yana o gün bende biraz tutukluk vardı bir de o anda çekerken yeni ekipmanı test ediyorduk aslında yani çektiğimizin gerçekten işe yarayıp yaramadığından emin olmadığımız için biraz tutukluk vardı. Benim daha fazla konuştuğum bölümler var ama onları Kurgu Yönetmenimiz koymamış,sanat hayatım baltalanıyor :D  

Abi birde Ufuk'un olduğu yerde insanın konuşası gelmiyor ki !

Lütfen yanlış anlaşılmasın..Bu söylediğim..

Ufuk o kadar keyifli, matrak ve mizahi yönü kuvvetli bir arkadaş ki.. Bizi sürekli yaptığı esprilerle güldürüyor, eğlendiriyor..

Yani öyleki ağzıma dolandı "Ateşle"..."Ateş ediyor" sözcükleri :D

Test esnasında ki buraya gelmeyin, bir termos çay 25 Lira..Ocak söndürüyor.. :D

Hal böyle olunca Mx-5 zaten ayrı bir keyif verdi..Üzerine birde Ufuk'un o esprileri gelince çok eğlenceli oldu.

Fareye rakıyı içirmeşler...O kedi buraya gelecek ve hesap verecek... :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de aracı bugün test etme şansı buldum. Beylikdüzü Avrupa otomotivde mevcut araç hem de kırmızı:)) Fazla yorum yapmama gerek yok.  Beni rx8 den sonra mutlu edebilen tek araç bu oldu. Testin etkisinden bir süre kurtulamadım, hala aklıma geldikçe gülümsüyorum:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

1 ay önce 2017 sıfır sense modelini aldım kışın ortasında bu araç alınır mı ? evet alınır 

suan garajımda yazın gelmesini bekliyorum.  Çok daha iyi arabalara bindiğimi dusunuyordum

konfor, hız, lüks hepsi bir yana bu aracın verdiği zevk cogu arabada yok.

birde başka forumlarda yok araç düz vitesmiş bu fiyat edermiymiş gibi yorumları okudum 

arkadaşlar sizler gidip bmw 2 serisi falan alın bakın hem otomatik hem bmw mazda size göre değil.

ozmx.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, vethekim :

Hayırlı olsun. Guzu garajda yatıyor desenize. Simdiden keyifli sürüşler... 

Sağol. Evet şimdilik yatış modunda çok nadir çıkarıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üniversitede ögrenci iken Mazda RX-7 isminde bir spor otomobil tanidim.  Mazda markasi ile ilk tanisikligim bu araba vesilesiyle oldu.  Tabii o zamanlar ne cebimizde otomobil alabilecek kadar para vardi, ne de böyle bir arabaya gereksinim.  Mazda RX-7 diger otomobillerden çok farkli idi.  Bir kere Wankel motoru vardi.  Tabii o zamanlar nedir bu Wankel motor diye arastirmistim.  Internet bile yoktu o zamanlar.

O zamandan bu yana Mazda deyince bende hep bir spor otomobil imaji olusur.  Mazda MX-5 de bir spor otomobil.  Arastirdigim ve bildigim kadariyla kendi kulvarinda dünyadaki en basarili otomobillerden biri.  Muhtemelen bugün Mazda Türkiye tarafindan ithal edilen en iyi otomobil (kendi kulvarinda).

Bizim ülkemizde ne yazik ki otomobilden gerçekten anlayan çok az insan vardir.  Bunu iyi biliyorum.  Bana sorarsaniz en iyi spor otomobiller manuel vitesli olanlardir.  Manuel vitesin tanimi ise debriyaj pedali olan otomobildir.  "Paddle shift" otomatik otomobiller, vitesi elle kendiniz degistirseniz bile manuel degildir, onlar otomatiktir.  Yani direksiyondan "paddle shift" yapmaniz o aracin manuel oldugunu göstermez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...