Jump to content

Mazda'dan Yeni G-Vectoring Teknolojisi

Mümin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda’nın “G-Vectoring" adını verdiği yeni teknolojisi aracın konfor, stabilite ve yol tutuşunu geliştirecek.

Mazda’dan Yeni G-Vectoring Teknolojisi +

Mazda yeni bir motor kontrol teknolojisi tanıttı. Yeni teknoloji konfor, stabilite ve yol tutuşunu geliştiriyor. Avrupa'lı otomobil muhabirleri G-Vectoring Control (GVC) teknolojisini bu hafta Fransa’da deneme şansı buldu. Sistem motordan gelen torku sınırlayarak G kuvvetleri arasında yumuşak bir geçiş yaratıyor. Sistem sürekli çalışarak her beş milisaniyede direksiyon hareketlerini ölçüyor, hem düz yollarda hem de virajda fayda sağlıyor. Entegre Kontrol Sistemi yöneticisi Toru Yoshioka, yeni teknoloji için “Bu sistem sürücüyü otomobili bir uzman gibi kullanmaya teşvik ediyor” diyor. Bunun için sistem otomobilin farklı köşelerindeki dikey yükü optimize ediyor, bu da bir yarış pilotunun virajları alırken gaz komutlarını ayarlaması ile aynı durum. Süper hızlı bilgisayarlar kullanan sistem bir insanın olabileceğinden çok daha hassas.

Viraj alırken sistem torku 30 Nm’ye kadar sınırlandırıyor (çoğu zaman 10 Nm), otomobilin yükü viraja girişte ön tekerleklere aktarılıyor, sürücü hızlanırken yük geriye doğru hareket ediyor ve böylece stabilite gelişiyor.

mazda-web-862.jpg

Yol tutuşu az yüzeylerde sistemin etkisi biraz daha belirgin hale geliyor. Öte yandan, Mazda sistemin sürücü tarafından fark edilmemek, doğal bir etki bırakmak üzere tasarlandığını belirtiyorlar. Sistemi düz yolda Mazda 3 ve Mazda 6 modelleriyle deneyenler de bu konuda aynı fikirde.

G-Vectoring doğal bir his veriyor, verimli ve daha yumuşak bir sürüş sağlıyor. Kullanılan test otomobillerinde sistemi açıp kapatan kırmızı butonlar bulunuyor. Ancak muhabirler farkı sadece düşük yol tutuşlu yüzeyde belirgin olarak hissettiklerini söylüyor. Ufak direksiyon komutları sistem tarafından işleniyor, böylece uzun yolculuklarda daha az enerji harcanıyor.

mazda-web-858.jpg

Mazda yeni teknolojinin insan merkezli bir tasarım felsefesinin parçası olduğunu belirtiyor. Direksiyon yanıtı daha doğal olduğu için, viraj alırken sürücü ve yolcular bu dönüşün etkisini daha az hissediyor, bu da konforu arttırıyor.

Şasi platformu yöneticisi Alexander Fritsche tork kontrolünün anlık yapılması gerektiği için sistemi “teoride basit, uygulamada karmaşık” olarak tanımlıyor. 6 yıldır geliştirilen sistemi Mazda’nın sadece en yeni Skyactiv motor serisi ve şasileri destekliyor.

Tork yönlendirmenin aksine, GVC sistemi direksiyonun dönüşünden çok yol tutuşunu arttırıyor. En önemli fark bu sistemin sadece motor yazılımı ve sensörleri kullanılarak uygulanabilmesi. Yani yeni teknolojiyi şu anki tüm Mazda modellerine ilave maliyet olmadan kolayca adapte etmek mümkün. Serinin güncellenen versiyonlarında ise teknoloji standart olarak bulunabilir.

mazda-web-861.jpg

Güncellemeler bu yaz başlayacak ancak Mazda sistemin ilk olarak hangi modele geleceğini açıklamıyor. Tahminler ise bu modelin kullanım ömrünün yarısına gelerek güncellenecek Mazda 3 olacağı yönünde.  

mazda-web-859.jpg

kaynak

Tüm haberi görüntüle

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaşım için teşekkürler. Gerçekten çok mantıklı. Ve teknik olarak bir dsc bir esp kadar yenilikçi bir teknoloji. Mazda şaşırtmaya devam ediyor. 

İlhan abi video daha açıklayıcı olamazdı. Bence pistte çok daha iyi belli eder kendini de bu şekilde test etmişler. Ek parça olmadan programsal olarak donanıma eklenebilmesi, skyactive mazda kullanıcıları için büyük avantaj. Bakalım ek ücret isteyecekler mi? Yoksa standart bakım güncellemelerinde ücretsiz mi gelecek. Ben olsam isterdim herhalde :D 

Paylaşım için tekrar teşekkürler. 

iyi forumlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç sanmıyorum ücretsiz yapacaklarını ama bekleyip görelim. Mazda belki bir güzellik yapar. Bir bu uygulamayı yapacak servislerin faktörü var tabi...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Buda caponların testi... Çok fazla bir aksiyon yok ama...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ek parça marça gerekmiyorsa bunu kırar yüklerler iki günde kimse merak etmesin:)) 

şu telefonlarda root denilen hadiseye benzer otomobiller görecez artık.

"yazılım orjinal değişen yok hiç ellenmemiş:)"

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 3 ün yol tutuşu çok beğeniyorum şimdi daha da iyi olacak inşallah ek ücret istemeden güncelleme yaparlar şimdiden teşekkürler mazda 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece yazılımla nasıl olacak bu iş? Normal şartlarda arabaların üzerinde dikey yükü ölçen sensörler var mı? 

Bana sadece yazılım işi mantıklı gelmedi.Bu tür bir sistem için donanım eklenmesi (G sensörü ivmeölçer basınç sensörü v.s) gerekiyor sanki?

Bunu yapabilecek sensörler olsa bile yerleri ve sayıları itibari ile de yeteceğini sanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Teknisyen :

Sadece yazılımla nasıl olacak bu iş? Normal şartlarda arabaların üzerinde dikey yükü ölçen sensörler var mı? 

Bana sadece yazılım işi mantıklı gelmedi.Bu tür bir sistem için donanım eklenmesi (G sensörü ivmeölçer basınç sensörü v.s) gerekiyor sanki?

Bunu yapabilecek sensörler olsa bile yerleri ve sayıları itibari ile de yeteceğini sanmıyorum. 

Accelerometer ve gyro olmasa DSC nasıl çalışacak? Yanal kayma yönünü direksiyon açısına göre hesaplıyor ve sonrasında da kontrol ederek çizgisine sokuyor.

Aynı mantıkla bu sistem de virajlara daha yumuşak bir girişi sağlıyor. Viraj içinde zaten yanal G kuvveti oluşuyorken gaza basıp ileri yönlü G kuvveti oluşturup bileşik G kuvveti vektörünü arttırıp da kaymanın başlamaması için torku kısıyor. Haliyle de aracın üstündeki sensörler yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Accelerometer ve gyro olmasa DSC nasıl çalışacak? Yanal kayma yönünü direksiyon açısına göre hesaplıyor ve sonrasında da kontrol ederek çizgisine sokuyor.

Aynı mantıkla bu sistem de virajlara daha yumuşak bir girişi sağlıyor. Viraj içinde zaten yanal G kuvveti oluşuyorken gaza basıp ileri yönlü G kuvveti oluşturup bileşik G kuvveti vektörünü arttırıp da kaymanın başlamaması için torku kısıyor. Haliyle de aracın üstündeki sensörler yeterlidir.

İvme ve eğimölçer olması sistemin çalışması için yeterli mi? Dikey yükten bahsedilmiş bu yükün ölçülmesi için sensöre ihtiyaç var mı  yoksa olanların sayısı yeter mi? Bilmediğimden soruyorum.

Bana hala bu kadar ciddi bir sistemi donanım eklemeksizin yapmak zor hatta imkansız geliyor.Tabi bunun için sistemin detayını bilmek lazım oda başka.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51 dakika önce, Teknisyen :

İvme ve eğimölçer olması sistemin çalışması için yeterli mi? Dikey yükten bahsedilmiş bu yükün ölçülmesi için sensöre ihtiyaç var mı  yoksa olanların sayısı yeter mi? Bilmediğimden soruyorum.

Bana hala bu kadar ciddi bir sistemi donanım eklemeksizin yapmak zor hatta imkansız geliyor.Tabi bunun için sistemin detayını bilmek lazım oda başka.

Tekerlerin kaymasını ve stabiliteyi bozan temel etmen ivmedir yani g kuvveti dediğimiz olay. Virajlarda yapılan en büyük hata viraj içindeyken frene basmak ya da gaza basmaktır. Yanal ivmeye doğrusal ivme de eklenince oluşan bileşik vektörel ivme kaymayı belirliyor çünkü. Kaymanın başlaması gereken ivme 0.7-0.8 g dir genelde. Benim anladığım bu durumların oluşmasını engelliyor. Viraj girişinde doğrusal ivmeyi sıfırlıyor ya da aracın hızını azaltıyor viraj öncesi, ve çıkışında da daha düzgün bir ivmelenme veriyor. Dikey yükler derken yazıda bulamadım, yükün viraj öncesinde öne, viraj sonrasında arkaya aktarılmasını sağlıyor diyor ki yukarıda dediğimle aynı. İvme hangi yönde olursa o tarafa doğru bir moment oluşturacak bu da amortisörlere yük bindirecek 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Mutlu Tekir :

Tekerlerin kaymasını ve stabiliteyi bozan temel etmen ivmedir yani g kuvveti dediğimiz olay. Virajlarda yapılan en büyük hata viraj içindeyken frene basmak ya da gaza basmaktır. Yanal ivmeye doğrusal ivme de eklenince oluşan bileşik vektörel ivme kaymayı belirliyor çünkü. Kaymanın başlaması gereken ivme 0.7-0.8 g dir genelde. Benim anladığım bu durumların oluşmasını engelliyor. Viraj girişinde doğrusal ivmeyi sıfırlıyor ya da aracın hızını azaltıyor viraj öncesi, ve çıkışında da daha düzgün bir ivmelenme veriyor. Dikey yükler derken yazıda bulamadım, yükün viraj öncesinde öne, viraj sonrasında arkaya aktarılmasını sağlıyor diyor ki yukarıda dediğimle aynı. İvme hangi yönde olursa o tarafa doğru bir moment oluşturacak bu da amortisörlere yük bindirecek 

Dikey Yük kelimesi ilk yazının ilk pragrafının sonunda geçiyor. demiş ki:

Entegre Kontrol Sistemi yöneticisi Toru Yoshioka, yeni teknoloji için “Bu sistem sürücüyü otomobili bir uzman gibi kullanmaya teşvik ediyor” diyor. Bunun için sistem otomobilin farklı köşelerindeki dikey yükü optimize ediyor, bu da bir yarış pilotunun virajları alırken gaz komutlarını ayarlaması ile aynı durum.

Dikey Yükün optimize edilmesi için 3. taraf aktüatör ve sensör mü kullanmak yeterli mi yoksa bu iş için kendi sensörü falan mı olması lazım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Mazda Avrupa'dan yapılan açıklama ile bu teknoloji bugün Japonya'da satışa çıkan 2017 Mazda 3 ile birlikte araçlarda sunulmaya başlanıyor.. Bu aynı zamanda tartıştığımız makyajlı konusuna da açıklık getirdi

http://www2.mazda.com/en/publicity/release/2016/201607/160714b.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet yazıda belirtilen yenilikler;

-Dizel motorlarda iyileştirmeler.

-2.2 dizel motor ile awd özelliği.

- Renkli ve daha parlak ADD.

- 10 yöne hareketli hafızalı elektrilki koltuklar. Hafıza hem koltuk hem de ADD ayarları için.

- Yeni direksiyon.

- Trafik işaretlerini algılama ve ADD de gösterme özelliği. Örneğin hız limiti 50 tabelasını gördü araç ama siz 60 km yapıyorsunuz. Sesli ya da görsel uyarıyor. Aynı zamanda dur ve girilmez tabelaları için de uyarı yapıyor.

- Adaptif LED farlar. Uzun farlar 4 ayrı bölümden oluşuyor ve her biri ayrı ayrı kapanıp açılabiliyor.

- Advanced Smart City Brake daha önce lazer kullanırken şimdi kamerayı kullanıyor ve bu sayede yayaları da tespit edebiliyor. Çalışma hız aralığı 4-30 km/h iken artık 4-80 km/h.

Yazıda göze çarpan kısımlar bunlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu ile ilgili de bir bülten yayınlandı Mazda Avrupa tarafından ;

Mazda Motor Corporation, ilk sistemin dünya çapında bugün görücüye çıkmasından sonra, yepyeni araç hareketi kontrol teknolojisi olan SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS ürünlerini tanıttı. G-Vectoring Control (GVC), bu sabah itibariyle Japonya’daki bayilerde satışa sunulan 2017 model bir Mazda 3’te ilk kez kullanıldı. 

SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS konsepti, Mazda’nın insan merkezli gelişim felsefesinin bir diğer ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Motor, şanzıman, şasi ve gövdenin entegre bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan GVC ve gelecekteki SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS sistemlerinin amacı, Mazda’nın tüm modellerinde yakalamaya çalıştığı Jinba-Ittai  hissini geliştirmektir. Bir başka deyişle, sürücülere araçlarıyla güçlü bir temas hissi sağlamaktır. 

Yeni bir yaklaşımla G-Vectoring Control özelliği, şasi hareketlerini iyileştirmek ve bununla birlikte yol tutuş ile sürüş konforunu geliştirmek için motoru kullanır. Direksiyon hareketlerine göre farklı tork üreterek yanal ve boylamasına hızlanma ve yavaşlama güçlerini kontrol eden ve her tekerdeki dikey yükü optimize eden dünyanın ilk sistemidir*. Bu sistem, çekiş özelliğini iyileştirir, sürücünün aracına olan güvenini artırır ve sürüş keyfini üst düzeye çıkarır. Otomobilin hareketi, sürücünün istekleriyle daha iyi uyum sağlayarak istemsiz direksiyon düzeltme hamlelerine olan ihtiyacı ve böylece sürüş yorgunluğunu azaltır. Güç aktarımını yumuşatan GVC, gövde sarsılmasını azaltarak konfor hissini artırır.

Bu teknoloji, düşük hızla gidilen şehir içi yollar, yüksek hız yapılan otobanlar, virajlı yollar ve hatta acil durum manevraları gibi birçok durumda tüm beceri seviyelerinden sürücülerin  işine yaramaktadır. GVC özellikle sert (asfaltsız yollarda) ya da kaygan (yağmur ya da kar nedeniyle) zeminlerde aracın yol tutuşunu önemli oranda geliştirerek etkisini gösterir. GVC aynı zamanda oldukça çok yönlüdür; tork üzerinde gerekli kontrolü sağlayan SKYACTIV motoru ve üstün dinamik performansı mümkün kılan SKYACTIV-Şasisine sahip olan tüm araçlarla uyumludur. Yazılım tabanlı bir sistem olarak araca herhangi bir ağırlık eklemez ve bu nedenle Mazda mühendislerinin hafif araç üretme arzularının önüne geçmez. GVC, bu yılın sonlarına doğru Avrupa’daki modellerde kullanılmaya başlayacak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
9 saat önce, 61kdeniz :

bu konu hakkında en yetkili açıklamayı @okkko  bey yapacaktır nedir son durum ? 2015 mazda reflexlere yüklenebilecek mi ?  

Valla ben de sizin kadar biliyorum sistem detaylarını. Herhangi bir teknik makalesi gelmedi daha...

İlk olarak mazda6 ile gelecek bu sistem. Sonra yıl sonu a doğru mazda3 facelift ile...

Mevcut skyactiv araçlara uygulanabilecek ancak mutlaka bir bedeli olacaktır.

Sistemin video test ve tanıtımlarını okuduğum kadarıyla sistem bence önümüzdeki 10 yılın yeni ESPsi... özellikle tutunmanın azaldığı yol şartlarında. yani o denli ses getirebilecek bir sistem ama tabi ne kadar pazarlanabilir onu hep birlikte göreceğiz... dünya otomobil devlerinin hoşuna gitmiyor malum böyle güzellikler...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, okkko :

Valla ben de sizin kadar biliyorum sistem detaylarını. Herhangi bir teknik makalesi gelmedi daha...

İlk olarak mazda6 ile gelecek bu sistem. Sonra yıl sonu a doğru mazda3 facelift ile...

Mevcut skyactiv araçlara uygulanabilecek ancak mutlaka bir bedeli olacaktır.

Sistemin video test ve tanıtımlarını okuduğum kadarıyla sistem bence önümüzdeki 10 yılın yeni ESPsi... özellikle tutunmanın azaldığı yol şartlarında. yani o denli ses getirebilecek bir sistem ama tabi ne kadar pazarlanabilir onu hep birlikte göreceğiz... dünya otomobil devlerinin hoşuna gitmiyor malum böyle güzellikler...

bilgi için teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...