Jump to content

Infotainment IP adresi

Holydao
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce birkaç konuda daha değinilmişti http://www.lukasz-skalski.com/portfolio/mazda-media-player/'da bulunan Mazda Media Player'ı kullanarak telefonumuzu ekrana yansıtma özelliği fakat bu uygulama için aracın IP adresini öğrenmemiz gerekiyor. Bu işlem nasıl yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

IP çeşitli şekilllerde öğrenilebilir. Aracın IP'si ise araç hangi cihazla Internete bağlanıyorsa o cihaz üzerinden öğrenilebilir. Bu durumda aracın kendi CD çalar / Navigasyon cihazı Internete bağlanıyorsa o cihazlardaki menü seçeneklerinden, cep telefonundan bağlanıyorsa onun menü seçeneklerinden öğrenebilirsin. Bir de IPV4 ve IPV6 (IP versiyon 4 ve IP versiyon 6) şeklinde 2 farklı IP versionu var. Türkiye'de büyük cogunluk Versiyon 4'ü yani 123.123.123.123 şeklinde basit IP gösterimini kullanıyor fakat senin araç 2014 ve aracın kendi cihazından bağlanıyorsa bir ihtimal IP Versiyon 6 yani oldukça uzun IP gösterimini de kullanıyor olabilir; ona da dikkat.

Kendim arabada çok standart CD Çalar haricinde cihaz kullanmadığım için böyle bir gereksinimim olmadı. Ş.arası yolculuklarda yanıma laptop'u alıyorum ki onda da IP'yi öğrenmeye yine gerek olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam teşekkürler yanıtınız için, bu bağlantıyı kurmadaki esas amacım cep telefonu ekranını infotainment ekranına (Navigasyon, video izleme vb. amaçlı) yansıtabilmek (Mirroring). Bu arada Network IP Scaner (Google Playstore) isimli uygulama Hotspot üzerinden kurulan bağlantılarda da ağdaki tüm cihazların IP'lerini veriyor. Aracı telefonun wi-fi'sine bağlayarak deneyeceğim birazdan :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam teşekkürler yanıtınız için, bu bağlantıyı kurmadaki esas amacım cep telefonu ekranını infotainment ekranına (Navigasyon, video izleme vb. amaçlı) yansıtabilmek (Mirroring). Bu arada Network IP Scaner (Google Playstore) isimli uygulama Hotspot üzerinden kurulan bağlantılarda da ağdaki tüm cihazların IP'lerini veriyor. Aracı telefonun wi-fi'sine bağlayarak deneyeceğim birazdan [emoji4]

iOS yok mu ? :)

http://www.mazda3hacks.com/doku.php?id=notes:sshnotes

USB ethernette çalışıyormuş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 minutes ago, fotifoti said:

iOS yok mu ? :)

http://www.mazda3hacks.com/doku.php?id=notes:sshnotes

USB ethernette çalışıyormuş

Malesef ios ile çok fazla bir şey yapma imkanı yok abi. Benim cihaz jailbreakli. Şuan ekstra yaptıgım sey bütün notificationların araca gönderilmesi. Örneğin whatsappdan bir şey gelirse ya da haber programlarından direk arac üzerine düşüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malesef ios ile çok fazla bir şey yapma imkanı yok abi. Benim cihaz jailbreakli. Şuan ekstra yaptıgım sey bütün notificationların araca gönderilmesi. Örneğin whatsappdan bir şey gelirse ya da haber programlarından direk arac üzerine düşüyor.

O da güzel :) jb'siz olmuyor mu?

Ben duymuyorum ya, telefonu kenara koyunca ya sorun çıkabiliyor . Mesajı geç görüyorum vs

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iPhone u çıktığı günden beri kullanıyorum ve hiç jbsiz kullanmadım. Jb yapılmayacak bir hale geldiği an android e geçerim heralde. Senin iOS versiyon nedir abi. Eğer çok yeni değilse bir şansımız olabilir.  9.1, 9.0.2, 9.0.1, ya da 9.0 versiyon ise yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

IOS'ta olmuyor bildiğim kadarıyla :(

Android kullanıyorum bu arada :)

Konumuza dönecek olursak; Network IP Scanner programı ile aracın IP adresine ulaştım sonra da Mazda Media Player ile bağlantı kurdum ancak program ve wi-fi çok kararlı çalışmıyor, 10 denemede 2 defa bağlanabildim, belli bir sebep de bulamadım başarısız bağlantılarda. Yine de neticede bağlanmayı başardım. Fakat Mirroring özelliğini kullanmak istediğimde telefon ile araç arasında USB bağlantısı istedi, onu da yaptım ama algılamadı, sürekli olarak USB kablosu takın demeye devam etti. Şimdilik bu aşamada kaldım. Bir dahaki sefere orjinal USB kablo ile deneyeceğim. Umarım çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genel olarak mobil cihazlarla tam istediğiniz konfigürasyonda kullanmak mümkün değil cunku hepsinin işletim sistemi ve uygulamaları kapalı birer kutu. O yüzden kendim mobil cihazlarla isteğime tam uyacak şeyler yapmaya pek uğraşmıyorum. Bir ara iPad'imi jailbreak yapmıştım sırf Bluetooth üzerinden Internet bağlantısını aktarmak için sonradan iPad'e yeni bir app yüklemek istedim iOS'un son sürümünü istedi son sürüme geçerken jb silindi sonra bir daha uğraşmadım.

cep telefonu ekranını infotainment ekranına yansıtmak kağıt üstünde basit gibi görünse de isteğe bağlı bir işlem old için uygulamada çeşitli sorunlar cıkması normaldir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10base-t Interactive: IP Network Scanner Lite

https://appsto.re/tr/eI5_t.i

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eyvallah :) ben de ssh isteyenlere Crystalnix: Serverauditor - SSH Shell / Console / Terminal

https://appsto.re/tr/K8AUG.i bunu vereyim :)

Genel olarak mobil cihazlarla tam istediğiniz konfigürasyonda kullanmak mümkün değil cunku hepsinin işletim sistemi ve uygulamaları kapalı birer kutu. O yüzden kendim mobil cihazlarla isteğime tam uyacak şeyler yapmaya pek uğraşmıyorum. Bir ara iPad'imi jailbreak yapmıştım sırf Bluetooth üzerinden Internet bağlantısını aktarmak için sonradan iPad'e yeni bir app yüklemek istedim iOS'un son sürümünü istedi son sürüme geçerken jb silindi sonra bir daha uğraşmadım.

cep telefonu ekranını infotainment ekranına yansıtmak kağıt üstünde basit gibi görünse de isteğe bağlı bir işlem old için uygulamada çeşitli sorunlar cıkması normaldir.

Sözde CarPlay desteği verecekler de bakalım ne zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk kullandığım USB kablo alelade bir kabloydu, daha sonra telefonun orjinal kablosunu denedim ve oldu :D

Android Auto ve Mazda Media Player ile ekran yansıtmayı başardım. Ama her denemede aynı sonuca varılamıyor maalesef, ya wi-fi bağlantısında sıkıntı oluyor ya kabloyu tekrar tak diyor. Çalıştığında da telefonda aşırı ısınma oluyor, gerçi ben hem Bluetooth hem wi-fi hem de USB üzerinden internet paylaşımı açıp denedim, ısınmanın sebebi bu da olabilir, sorun çözülsün diye her şeyi açtım açıkçası :) Ama neticede bağlantı olayını çözdüm kendi çapımda. Android Auto daha güzel bir uygulama bence ekran yansıtmaya oranla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
20.06.2016 at 19:31, Holydao :

İlk kullandığım USB kablo alelade bir kabloydu, daha sonra telefonun orjinal kablosunu denedim ve oldu :D

Android Auto ve Mazda Media Player ile ekran yansıtmayı başardım. Ama her denemede aynı sonuca varılamıyor maalesef, ya wi-fi bağlantısında sıkıntı oluyor ya kabloyu tekrar tak diyor. Çalıştığında da telefonda aşırı ısınma oluyor, gerçi ben hem Bluetooth hem wi-fi hem de USB üzerinden internet paylaşımı açıp denedim, ısınmanın sebebi bu da olabilir, sorun çözülsün diye her şeyi açtım açıkçası :) Ama neticede bağlantı olayını çözdüm kendi çapımda. Android Auto daha güzel bir uygulama bence ekran yansıtmaya oranla. 

tam olarak nasıl yapılıyor aşamalarıyla anlatabilirmisin?

birde ekran görüntüsü varsa görmek isteriz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

birde ekran görüntüsü varsa görmek isteriz [emoji4]

Aksam iş cikisi ilgilenecegim.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3. Denemede kablosuz baglantiyi sagladim, usb baglantisi da tamam ama ekran yansitma olmadi. Son bir ihtimal orjinal kablo ile deneyecegim tekrar.
d81f00a9612de507ae729e8f537f81da.jpg
7d436f1eec42da19d811f72dadba245a.jpg
e92b1464baa13535ebaebee488e41b59.jpg
737f1cb4abe533ebfbbd1e83bfd863a3.jpg
6fff1463b7dd8373aac4cfc16da45d3b.jpg
32e2e34c3ffffe9617b7f761e53bab16.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orjinal kablo ile de olmadı ekran yansıtma, pes ettim.
Daha önceli basarili denememle bu basarisiz dememem arasindaki farklar:
1. Navigasyon yoktu, artik var.
2. Android Auto yoktu, simdi var.
3. Arka plan resmi degistirme, dokunmatik ekranin her zaman faal olmasi gibi bir-iki basit ayar yaptim.
Belki bunlari geri alip yeniden denemek lazim ama ekran yansitmaya ihtiyac duymadigim icin yapmayacagim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

birde ekran görüntüsü varsa görmek isteriz [emoji4]

Adım adım anlatmak gerekirse...

1. Öncelikle android bir telefon bulmanız gerekli.

2. Aracin cmu'sunun (infotainment sistemin) ip numarasini ogrenmemiz gerekiyor. Bu maksatka telefona google play'den network IP scanner isimli uygulamayı yükleyoruz. Telefonunuzun ayarlarından hotspot (tasinabilir modem) ayarini acarak telefonun internetini kablosuz olarak paylasima aciyoruz. Daha sonra infotainment sistemden kablosuz ozelligi acarak telefona baglaniyoruz. (Bu baglantiyi kurmak epey zor olabiliyor, eger baglanti kurulmazsa infotainment sistemi kapatip tekrar acarak yeniden deneyin. Yilmayin, sonunda kuruluyor baglanti, 6-7 defadan sonra baglandigi oldu bende daha once.)

3. Kablosuz baglanti kurulduktan sonra telefonumuzdaki network IP scanner uygulamasini calistirarak telefon agimiza bagli olan CMU'nun ip adresini ogreniyoruz. Bunu bir kenara not etmemiz gerekiyor daha sonra kullanmak uzere.

4. İşin zor kismini bitirmis bulunmaktayiz. http://www.lukasz-skalski.com/portfolio/mazda-media-player/ adresinden indirmis oldugumuz apk dosyasi ile mazda media player uygulamasini telefona kuruyoruz.

5. Uygulamayi acinca ilk maddede cmu'nun ip adresi girilmesi gerekiyor. Buraya network ip scanner ile elde ettigimiz ip adresini giriyoruz, diger maddeleri oldugu gibi birakiyoruz. Daha sonra "check connection status" yazan butona basarak uygulamayi cmu'ya bagliyoruz (Burasi da ikinci problemli nokta, yine yilmayin, denemeye devam, illa ki baglaniyor.)

6. Baglanti kurulduktan sonra acilan menuden istenilen islem yapilabiliyor, ekran yansitma icin usb kablosu takmak gerekiyor arac ile telefona, sonra mirroring secenegi ile ekran yansitma basliyor ya da baslamiyor, arac ile telefonun keyfine bagli gerisi...

Burada da hazir yapilmisi var:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...