Jump to content

2. Nesil Dizel Mazda 3 dizel ABS, ESP ve Motor Işığının Sürekli Yanması

bourne
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 5 aydır mazda kullanıcısıyım, aracım 2013 model mazda 3 dizel.Yaklaşık 3 gün önce aracımın abs, esp ve motor ışığı sürekli yanmaya başladı, çalıştırıp yola çıktıktan sonra hiç sönmüyor, arabanın gidişinde, çekişinde, yol tutuşunda veya sürüşünde hiçbir sorun yok ancak bu ışıklar sönmüyor kontak açıkken, aracıma 40.000 km de bakım yaptırdım, 50.000 km bakımını 3.000 km geçti ancak hala yaptırmadım acaba bu yüzden mi bu ışıklar yanıyordur? yardımlarınızı rica ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abs / Esp aracınızın disk ve balatalarının durumundan kaynaklı olabilir. Motor ışığıda, dpf kaynaklı olabilir. Size yakın Haldız servisi var, bilgisayara bağlatıp gerekli kontrolleri bence bir yaptırınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevabınınz için teşekkürler, servise götürdüğümde bu ışıkları görüp ekstra masraf çıkarırlar diye de korkuyorum açıkcası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, bourne :

Cevabınınz için teşekkürler, servise götürdüğümde bu ışıkları görüp ekstra masraf çıkarırlar diye de korkuyorum açıkcası

Arıza tespiti için yapılacak tek işlem var o da aracı bilgisayara bağlayıp hata kodlarını görmek. Bunun için sizden ücret almamaları gerekir. Oradan çıkan sonuca göre de ne işlemler gerekli ne kadar tutar onu konuşursunuz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar mazda haldızlar servise gittim, abs beyne giden kablonun zarar gördüğünü ve değişmesi gerektiğini bildirdiler, bayramdan sonra kablo gelecek ve değişecek, yaklaşık masraf 260 tl civarında imiş, 3 lambanın yanma sebebi de buymuş, bilgilerinize

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Geçen gün dümdüz sakince giderken ESP ışığı da 3-4 saniye bi yandı. Plaj kumunda 40 50 metre kullanmak zorunda kalmıştım ve saplanmamak için de 1. vites üst devirlerde tuttum aracı. Altı bir iki ufak yerde kuma temas etti, muhtemelen de sensörler tozdan sapıttı, bir ihtimal de abartı sıcaktan oldu bilemedim. Disk-balata arasına kaçan tozdan falan da olabilir, ki bu diski çizebileceğinden de aracı ilk fırsatta yıkattım. Sonrasındaki 1000km de tekrar etmedi ve yan vermeye bahane olduğu için de tabiki test ettim çalışmasını, çatır çatır çalıştı :D Kablodan çok genellikle sokette ve sigortada oluyor bu tip sıkıntılar, iyisinden elektrikçilere bi yoklatmakta fayda var. Gerçi siz servisle halletmişsiniz, geçmiş olsun. 

Sert kullanmazsanız bu kuru havalarda Esp'sizlik çok sıkıntı değil ancak Abs de muhtemelen çalışmıyordur, Mehmet abinin önerisini dikkate alın.

Bu arada geçen gece Konya düzlüğünde 200 civarı hızla panik fren yaptım ve tamamen durana kadar da bırakmadım, frenlerin performansı gayet iyi bizim araçlarda. Hafif bir balata koktu tabi :D Ama yayla inişlerinde vs. de kokar o kadar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, mersinden_ersin :

Geçen gün dümdüz sakince giderken ESP ışığı da 3-4 saniye bi yandı. Plaj kumunda 40 50 metre kullanmak zorunda kalmıştım ve saplanmamak için de 1. vites üst devirlerde tuttum aracı. Altı bir iki ufak yerde kuma temas etti, muhtemelen de sensörler tozdan sapıttı, bir ihtimal de abartı sıcaktan oldu bilemedim. Disk-balata arasına kaçan tozdan falan da olabilir, ki bu diski çizebileceğinden de aracı ilk fırsatta yıkattım. Sonrasındaki 1000km de tekrar etmedi ve yan vermeye bahane olduğu için de tabiki test ettim çalışmasını, çatır çatır çalıştı :D Kablodan çok genellikle sokette ve sigortada oluyor bu tip sıkıntılar, iyisinden elektrikçilere bi yoklatmakta fayda var. Gerçi siz servisle halletmişsiniz, geçmiş olsun. 

Sert kullanmazsanız bu kuru havalarda Esp'sizlik çok sıkıntı değil ancak Abs de muhtemelen çalışmıyordur, Mehmet abinin önerisini dikkate alın.

Bu arada geçen gece Konya düzlüğünde 200 civarı hızla panik fren yaptım ve tamamen durana kadar da bırakmadım, frenlerin performansı gayet iyi bizim araçlarda. Hafif bir balata koktu tabi :D Ama yayla inişlerinde vs. de kokar o kadar.

tavsiyeler için teşekkürler, bu hafta gelecek kablo sanırım,

buarada abs ve esp olmadan araç sürmek çok tedirgin ediyor, özellikle abs olmayınca hızla giderken ani frenlerde araba kayabiliyor, o yüzden böyle durumlarda dikkatli olmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...