Jump to content

TRT Vergisi Genişliyor

Mehmet Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2000 – 2015 yılları arasında Türkiye’nin cep telefonlarına yaptığı harcama 23.4 Milyar Dolar olarak gerçekleşti ve Akkuyu Nükleer Santralin yatırım tutarını aştı. Resmi rakamlara göre 2015 yılı sonu itibariyle 13 Milyon 581 Bin 718 cep telefonu ithalatı gerçekleşti. Toplam tutar ise 3.1 Milyar Dolar’ın üzerinde gerçekleşti.

Bu durumun son yansıması ise vergilerde yapılan düzenleme oldu. 9 Temmuz 2015 tarihinde yapılan son düzenlemeye göre dahili radyo alıcısı bulunan telefonlardan ithalatta serbest dolaşıma giriş beyannamesindeki KDV matrahı üzerinden, imalatta ise cihazın satış faturasındaki KDV matrahı üzerinden %6 oranında TRT bandrolü alınıyordu.

28 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile dahili radyo alıcısı olmasa bile internet bağlantısı vasıtasıyla radyo ve televizyon yayını alabilen cihazlar da vergilendirmeye tabi hale geliyor. Yeni düzenleme şu şekilde:

• Dahili tüner ile radyo ve televizyon yayınlarını alabilen cep telefonlarında vergi oranı %7
  • İnternet bağlantısı üzerinden herhangi bir yazılım veya donanım ile televizyon ve radyo yayınlarını alabilen cep telefonlarında vergi oranı %6
  • Dahili tüner ile radyo ve televizyon yayınlarını alabilen akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda vergi oranı %3
  • İnternet bağlantısı üzerinden herhangi bir yazılım veya donanım ile televizyon ve radyo yayınlarını alabilen bilgisayarlarda ve tablet bilgisayarlarda vergi oranı %2

Cep-telefonlarina-tabletlere-ve-kisisel-

ayın tarihi itibariyle yani 28 Haziran 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren karar, bu tarihten itibaren ülkeye giriş yapacak olan akıllı telefonların fiyatlarında otomatik olarak %6’lık bir artış yaratacak. Tabletler ve kişisel bilgisayarlar ise %2 zamlanacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, tarahumara :

Ben vatandaşını böyle seven, onun iyiliğini düşünen bir devlet görmedim yav :D 

Sıfır konut satışlarında KDV %1 uygulanıyor, yani 400.000TL'lik bir konut alınca makarna pirinç buğdaydan 8 kat daha az vergi uygulanıyor. Karşılatırma açısından Almanya'da sıfır konut satışında KDV 19% 'dur ve değişmez.

Son 10 yılda trilyonlarca liralık sıfır konut satışından gelir elde edemeyen devlet tablet ve bilgisayar üzerinden açığı kapamaya mı calışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, revivo73 :

Sıfır konut satışlarında KDV %1 uygulanıyor, yani 400.000TL'lik bir konut alınca makarna pirinç buğdaydan 8 kat daha az vergi uygulanıyor. Karşılatırma açısından Almanya'da sıfır konut satışında KDV 19% 'dur ve değişmez.

Son 10 yılda trilyonlarca liralık sıfır konut satışından gelir elde edemeyen devlet tablet ve bilgisayar üzerinden açığı kapamaya mı calışıyor.

Benim güzide devletim af eder mi öyle bir para kaynağını.KDV ye gerek yok alım satım vergisi anasının gözü gibi.150 binliralık bir dairede 4-5 milyar alıyor devlet baba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devlet televizyonumuzun gelirlerine şöyle bir göz atalım. Ersin düzen gibi tam zamanlı destekçileri doyurmak zor olmalı 

IMG_20160628_202310.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İngiltere'de devlet kanalı BBC, her evden yıllık £145.50 TV lisans ücreti alıyor. Evinizde TV varsa bu ücreti her yıl vermek zorundasınız fakat BBC ve TRT'yi karşılaştırmak çok saçma olur. TRT'nin aksine, BBC aldığı bu paranın hakkını misliyle veriyor yaptığı belgesel ve programlarla. Ayrıca BBC nin hiçbir kanalında asla reklam olmaz bu alınan ücretten ötürü. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devlet televizyonu aslında çok önemli ve tabi ki gerekli bir unsur.  Gelir garantisi olduğu için özel kanalların aksine topluma faydalı yayınlar yapması beklenir o yok veya eksik gibi. Ben şahsen 2009'dan bu yana TV seyretmiyorum, malum kanallar çorbaya dönmüş, rating, reklam üstüne reklam, vs. TRT bunlar arasında adam gibi şeyler yapsa tek seyrettiğim kanal olsaydı keşke. Yine gavurlardan örnek olacak BBC ve Deutsche Welle son 6 yıldır bunları TRT'den  daha fazla seyrettim. BBC ve DW'ye baktığımda özel kanallarda olmayan genişlik, fayda ve ciddiyeti görüyorum TRT 'de bu unsurların coktan unutulduğunu düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazık diyorum sadece ben çalışıp alnımın teriyle para kazanacağım daha cebime girmeden şerefsizler yiyecek, Allah belalarını versin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Muhaliflik bu yüzden iyidir arkadaşlarım. Bakın burada yazan üyelerimiz hep yönetim karşıtı. Şu faşizan uygulamayı sineye çekmeyi reddeden insanlar. Haşmetlisine söz etmiş olmamak için kenara çekilmemek ne güzel şey.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
14 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Haracı %6'dan %10'a çıkarmışlar. 

Ben burlarda bi yerde azıcık söylenmiştim :) az gelmiş. bunu yapanları destekleyenlerinde Allah belesını versin. çok ağır küfredicem olmayacak sadece geberemesinler diyorum >:(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

trt ye o kadar para aktarıyorlarda trt ne yapıyor.

yayınları ve programları çok mu güzel?

seviyeli ve kaliteli işlere mi imza atıyorlar?

tek yaptıkları yandaşları beslemek. hemde çok astronomik rakamlarla ha bide hükümet propagandası var. 

şimdi herkesin ağzında olan bir laf var " Toplum Mühendisliği"

Trt ye aktarılan para miktarından daha çok Trt nin bu para karşılığında yaptığı işe bakmak lazım. Ekonomik olarak çoğunluğumuz kıt kanaat geçiniyor. Ellerindeki kaynakları iyi kullansınlar tek temennim bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎1‎.‎07‎.‎2016 at 12:40, Mehmet Özdemir :

Muhaliflik bu yüzden iyidir arkadaşlarım. Bakın burada yazan üyelerimiz hep yönetim karşıtı. Şu faşizan uygulamayı sineye çekmeyi reddeden insanlar. Haşmetlisine söz etmiş olmamak için kenara çekilmemek ne güzel şey.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burada yazan üyeler derken "trt vergisi genişliyor" bölümünü mü kastediyorsun yoksa genel olarak siteyi mi ? ^-^

4 saat önce, Oziyal :

Ben burlarda bi yerde azıcık söylenmiştim :) az gelmiş. bunu yapanları destekleyenlerinde Allah belesını versin. çok ağır küfredicem olmayacak sadece geberemesinler diyorum >:(

destekleyenler derken kimi kastediyorsunuz ? seçimlerde oy verenleri mi? görevleri gereği yapanları mı ? 

Her ne olursa olsun bu kullandığınız sözler nefret ifadesidir. Yakışmadı hiç :-

4 saat önce, vethekim :

trt ye o kadar para aktarıyorlarda trt ne yapıyor.

yayınları ve programları çok mu güzel?

seviyeli ve kaliteli işlere mi imza atıyorlar?

tek yaptıkları yandaşları beslemek. hemde çok astronomik rakamlarla ha bide hükümet propagandası var. 

şimdi herkesin ağzında olan bir laf var " Toplum Mühendisliği"

Trt ye aktarılan para miktarından daha çok Trt nin bu para karşılığında yaptığı işe bakmak lazım. Ekonomik olarak çoğunluğumuz kıt kanaat geçiniyor. Ellerindeki kaynakları iyi kullansınlar tek temennim bu.

Güzellik göreceli bir kavram olup benim güzellik anlayışıma uyuyor

Seviyeli ve kaliteli bir çok yayını var. Diğer bir çok ulusal kanalda olduğu gibi. Hatta daha da fazlası meraklısına bir çok seçenek sunmakta 

trt 1/ trt 2/ trt haber/ trt3 (aynı zamanda meclis yayını ) trt spor/ trt avaz/trt kürdi/ trt türk/trt okul/trt diyanet/ trt müzik ( bu kanalda pop müzikten tutun da jazz' a kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır. trt belgesel

trtfm/ trt nağme (türk sanat müziği)/ trt türkü/trt radyo 3 ( klasik ve jazz ağırlıklı) trt kent gibi radyoları da var.

Umarım bu seçenekler  de sizin seviye ve kalite anlayışınıza uygun yayın yapan kanallar vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Arman-1999 Trt spor ne halta yarıyor ? Trt belgesel dünya genelinde ne gibi bir belgesel çekti örnek verir misin?  Trt haber de siyasi liderlere ne kadar süre verdi mesela ? Sen aldığın diğer kesimdeki verginin o insanlarının hakkına girmeden eşit dağıtıyor musun ? Trt diyanet ne gibi yeni şeyler buldu insanlara aktardı  ? Trt müzik lafım yok iş yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Arman-1999 :

destekleyenler derken kimi kastediyorsunuz ? seçimlerde oy verenleri mi? görevleri gereği yapanları mı ? 

Her ne olursa olsun bu kullandığınız sözler nefret ifadesidir. Yakışmadı hiç :-

Karşıma geçipte bana hükümetin bu yaptıklarını savunanları kastediyorum vergi adı altında benden haksızca alınan parayı kimse savunamaz millet vergi ödemiyor cezalanıyor birde üstüne af geliyor ama bana kimse demiyo Yalçın senden 15 yıldır daha cebine girmeden vergini alıyoruz düzenli olarak ayrıca harcadığın her kuruştan tekrar alıyoruz bu yüzden önümüzdeki yıl vergi ödeme diye

Nefret az kalır @Arman-1999

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rtük dediğimiz bir kurum var zaten. malum ülkemizde yayın yapan tv kuruluşlarının seviye ve kalitesini sürekli denetliyor. kaliteli yayın konusunda haklı olabilirsiniz arman bey. ama dediğiniz gibi güzellik göreceli birşey. misal kimi recep ivedik izlemeye bayılır kimi nefret eder.

ayrıca trt içindeki föto yapılanmasınıda bir ara ışık tutarsanız çok sevinirim. bu yapıdan kimler devlet kanalına girmiş. trt bütçesinden ne kadar para aktarılmış. harcanan bu paralar karşılığında nasıl işler ortaya konmuş ayrı tartışılır.

güzel yapılan işler muhakkat var. bazı programları ben bile izliyorum. eleştirinin yıkıcı olanı fayda getirmez. yapıcı eleştirilere her kesimin açık olması lazım. yok siz trt yayınlarını çok kaliteli buluyor ve daha iyisinin yapılamayacağını düşünüyorsanız orasını bilemem. elbet bir gün daha iyisini yapacak birileri çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, Ali :

@Arman-1999 Trt spor ne halta yarıyor ? Trt belgesel dünya genelinde ne gibi bir belgesel çekti örnek verir misin?  Trt haber de siyasi liderlere ne kadar süre verdi mesela ? Sen aldığın diğer kesimdeki verginin o insanlarının hakkına girmeden eşit dağıtıyor musun ? Trt diyanet ne gibi yeni şeyler buldu insanlara aktardı  ? Trt müzik lafım yok iş yapıyor. 

en azından müzik kanalını beğenmişsin :) 

siyasilere süre verilmesi ise, kanun gereği mecliste sahip olduğu vekil sayısı ile orantılı

belgesel kanalı ise, daha yavru amcası büyüsün o da inşallah bbc ile yarışır :) 

27 dakika önce, Oziyal :

Karşıma geçipte bana hükümetin bu yaptıklarını savunanları kastediyorum vergi adı altında benden haksızca alınan parayı kimse savunamaz millet vergi ödemiyor cezalanıyor birde üstüne af geliyor ama bana kimse demiyo Yalçın senden 15 yıldır daha cebine girmeden vergini alıyoruz düzenli olarak ayrıca harcadığın her kuruştan tekrar alıyoruz bu yüzden önümüzdeki yıl vergi ödeme diye

Nefret az kalır @Arman-1999

24 yıl boyunca benden de cebime girmeden vergi kestiler. Vergi ile alakalı olarak farklı bölümlerde fikirlerimi beyan etmiştim, karşına geçip hükümeti ve yaptıklarını savunduğumu hatırlamıyorum ama bu site vasıtası ile savunmuşumdur. Nefret söylemini sadece karşına geçenler mi alıyor ? Yoksa ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

TRT bir medya organından ziyade diğer pek çok kanal gibi propoganda organı şeklinde hareket ettiği için elbette bu vergiler beni son derece rahatsız etmekte. Ne desek boş. Eskiden gazeteciler tüm tehditlere rağmen bildikleri doğruları haber yapmaya devam eder, kimisi öldürülürdü. Artık meydan paralı kalemlere kaldı ne yazık ki.

Burada TRT'nin kaliteli yapımları falan denilmiş. Tarafsız haberdir bir medya organının namusu. Dünyanın en muhteşem yapımlarını yayınlasalar ne yazar, haberler taraflı ve sansürlü olduktan sonra. Çok basit bir olay bile, örneğin polisin koyvoy geçisi için yol kapaması bile trafik kazası sebepli trafik felç diye haberlerde aktarılıyor, en basit bir olay bile bu denli yalan şekilde halka duyuruluyor. Eskiden Tansu Çiller'in geçicinde Barboros Bulvarında ki kavşakların 15dk kapatılması 2 ay haber yapılırdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...