Jump to content

2.Nesil Mazda 3 Ön Konsolda Açılma

montoyajp
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba,

2011 model Mazda 3 Impressive sahibiyim. 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum ancak canımı sıkan bir durum var. Eklediğim resimden de görebileceğiniz üzere, yol bilgisayarı ve klima göstergesinin bulunduğu kısım ile konsol arasında bir ayrılma oluştu. Aslında yaklaşık 6 aydır bu durum var ancak bir türlü elim değmedi ilgilenmeye. Gördükçe çok canımı sıkmaya başladı. Yetkili servis MEB Başayar (Ankara) ile görüştüğümde konsolu (göğüsü) komple değiştirmek dışında yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Şaşmaz Sanayinde gezmediğim usta kalmadı (döşemeci, air bagci, kaportacı,vs) ve kimse sorunu düzeltmek adına bir fikir yürütemedi. Sadece gençten bir delikanlı "abi siyah silikon ile giriş, bir gün beklesin düzelir" dedi ki bu fikir hiç aklıma yatmadı; bir diğeri de "piyasadaki bazı yapıştırıcılarla geçici olarak düzelme sağlarsın, o arada da (tekrar açılana kadar) satarsın" gibisinden edepsizce bir cevap verdi. 

Aracımdan çok memnunum ve satmayı düşünmüyorum, zira düşünsem bile böyle bir hile! yapacak insan da değilim. Ancak tek istediğim bu durumun düzeltilebilmesi.

Buna benzer sorunların özellikle Peugeot ve eski kasa BMW'lerde olduğunu söylüyorlar (teyite muhtaç bilgidir). Çevresinde buna benzer bir sorun yaşayan ve daha da önemlisi çözüm yolu önerebilecek birileri var mı acaba? 

Herkese şimdiden teşekkürler.

DSC_0018.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen. Konsol değiştirmeden üretilen tüm çözümlerde sonuç aynı oluyor. Yani çözüm konsolun değişmesi. Sıcakta kalmış araçlarda daha çabuk oluyor bu durum. Aracın servis bakımları düzenliyse (garantisi bitmiş dahi olsa) iyi niyet garantisinden istifade edebilirsiniz. Tamamını karşılasa bile belli bir oranda kullanıcı katılımı ile aracın torpidosu komple değiştirilebilir. Ama servis takibinde bir araç olması ve aracın mevcut durumu önemli tabi. Mesela airbagleri açılmamış, ön ve yandan büyük kazası olmayan, göreceli düşük km li olması gibi etmenler bunun iyi niyet çerçevesinde çözümünde önemli unsurlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevap için teşekkürler,

Aracın garantisi evet bitti ancak full yetkili servis bakımlı bir araç ve en ufak bir kaza,vs yok.

MEB Başayardaki yetkililere iyi niyet garantisinden bahsettiğimde çok da olumlu konuşmadılar. Bunun için ne yapabilirim? Doğrudan Mazda-Türkiye'ye mi yazmalıyım sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence aracınızdan memnunsanız ki memnunum demişsiniz oraya iyi bir torpitocuda uygun renkte bir malzemeyle dolgu yaptırmanız olucaktır canınızı sıkmayın en kısa sürede çözüme gidin rahat edin düşündülçe ve zaman geçtikçe dahada canınızı sıkacak ve dah fazla açılıcak güneştende koruyun aracı hiç gölge bulamazsanız bile torpido üzerini kapatın bir güneşlikle geçmiş olsun

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili Rumuz_Böcek iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Dolgu konusuna pek sıcak bakmıyorum. Elimden geldiğince güneşten koruyorum zaten ve bu aksaklığın temel sebebinin güneş olmadığını düşünüyorum açıkçası, belki tali sebep olabilir. Çözüm bulamazsam muhtemelen satacağım arabayı. Çünkü gerek Mazda-Türkiye, gerekse de Yetkili Servis pek ilgili gözükmedi bu konuda. 

Rumuz_Okkko yarın gün içinde aramaya çalışacağım sizi. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün konuyu görünce hemen aracin yanina gidip konsola baktim ne yazikki ayni acilma benim aractada mevcut... İsin garibi aracin garantisi 1 ay once bitti ve bu durum belkide cok uzun zamandir var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan'a uzak olduğumuza üzülüyorum hep. 

İyi niyet garantisi olabilir evet. Aracınız güneş altında çok mu kaldı acaba ?
Mümkün mertebe direk güneş altında çok bırakmamaya özen göstermek lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben güneş altında çok bırakmadım ve mümkün mertebe de güneş korumalığını hep taktım. Hem güneş altında kalsa bile sonuçta Dubai'de yaşamıyoruz, Ankara'da yaşıyoruz. :( Evet belki bu yüzden satma fikri çok mantıklı gelmiyor ancak ben acaip soğudum bu durumdan ve gelecekte de bu açıklığın artmayacağının garantisi yok.. Neyse umarım bir çözüm bulunur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi niyet garantisi kapsamında yetkili servis size olumsuz dönüş yaptıysa bu durumu bildirir bir mail atın mazda Türkiye'ye. Hangi servistende olumsuz cevap aldığınızı da yazın. Bu tür mesajlarla ilgilenip olumlu dönüş yapıyorlar. Bende de 2011 impressive var. Bu yöntemle direksiyon simidi değişmişti. Aynı zamanda yanlış hatırlamıyorsam plastik aksam 10 yıl gibi bir garantisi vardı-kitapcıktan kontrol edebilirsiniz-

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açılan kısmı tam ayrıntısıyla üç boyutlu göremiyorum ancak görüldüğü kadarıyla üst kısım yukarı doğru atmış. Benim çözüm önerim yukarı atan kısım başta olmak üzere o bölgeyi ısı tabancasıyla ısıtmak, sonra yumuşayınca eldiven giyilmiş olarak elle orayı tekrar eski konumuna getirmek. Bu işlemden sonra bölge henüz sıcak haldeyken tercihen yoğun kadife ince bir havlu serip üstüne ağırlık koyup veya  mümkünse bir mengene ile orayı yerine sıkıştırmak ve o şekilde sıkışmış haldeyken belki bir süre daha ısı tabancasıyla ısıtarak iyice kalıcı sekil almasını sağlamak. Tüm bu işlemler esnasında konsol döşemesinin bozulmadan dayanabileceği maks sıcaklık geçilmemeli, ancak maks sıcaklığın cok altında da calışılmamalı. Bu iş için lazerli sıcaklık ölçer kullanılabilir. Tüm bu işlemden sonra açıklık düzelebilir veya en azından gözün kolay farkedemeyeceği kadar kapanabilir. 

Benim aracın sağ ön far camını kendim ısı tabancası ile ısıtıp açmıştım ancak cok ısıtıp yüzeyini bozmamak için lazerli sıcaklık ölçer de kullanmıştım. Tüm işlem 2 günümümü almıştı .)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

revivo73 teşekkürler ilginiz için ama bende bu anlattıklarınızı yapabilecek yetenek maalesef yok :) Keşke bunu yapabilecek usta tanıyan birileri olsa idi.:(

Bu arada okkko araya bayram girdiği için sizi arayamadım ama yarın aramayı düşünüyorum.  0-252-225 55 55 numaralı telefondan aradığımda okkko ile görüşmek istiyorum desem sanki abes olur :) isminiz neydi acaba??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ön konsoldaki göstergelermi aşağıya düşüyor, yoksa plastik yüzeymi yukarı kalkıyor. Göstergeler sökülmüyormu veya göstergelere ulaşmak mümkün değilmi, şu anlamda söyledim, göstergelere ulaşılıyor ise onları yukarı kaldırarak içten tabanlarını destekleyip sabitlemek ve silikonla yapıştırmak gibi bir öneri benimki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, montoyajp :

revivo73 teşekkürler ilginiz için ama bende bu anlattıklarınızı yapabilecek yetenek maalesef yok :) Keşke bunu yapabilecek usta tanıyan birileri olsa idi.:(

Bu arada okkko araya bayram girdiği için sizi arayamadım ama yarın aramayı düşünüyorum.  0-252-225 55 55 numaralı telefondan aradığımda okkko ile görüşmek istiyorum desem sanki abes olur :) isminiz neydi acaba??

@montoyajparayacağınız yer Mazda Gören Otomotiv. Görüşeceğiniz arkadaşımızın adı Okan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Merhaba .. ay sorun malesef benim aracımda da mevcut  ..   Ankara da bende çok yer dolaştım lakin çözüme ulaşamadım. Acaba herhangi bir sonuca vardınız mı? bilgilendirirseniz çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Herkese merhaba,

Uzun zaman önce açtığım bu başlıkta sağolsun birçok arkadaş fikirlerini bildirdi. Hatta Muğla Bayisi Okkko kendisini arayabileceğimi söyledi, birkaç denemede ulaşamayınca da açıkçası konunun peşini bırakmıştım. Ancak birkaç hafta önce eşimin iş yerinden bir arkadaşında da benzer sorun olduğunu ve onların bi şekilde yaptırdığını öğrenince direkt kendisi ile irtibata geçtim. Ankara Şaşmaz Sanayisi'nde daha önce benim de hasbelkader uğradığım ve "getir abi yapar hallederiz" diyen airbagciye götürdüğünü ve yaptırdığını söyledi. O dönem yaptırmamamın nedeni açıkçası bana çok güven vermemeleriydi. Ne yalan söyleyim yaklaşık 3 hafta kadar bir aksiyon almadan bekledim ve geçen hafta bu arkadaştan yapılan işlemden dolayı bir aksaklık olmadığını (yani tekrar açılma veya bişeylerin akması, kokması,vs) teyit ettim ve Cuma günü ben de götürüp yaptırdım.

İşlem esnasında ustaların başında beklemedim ama anlattıkları kadarıyla sürat göstergesinin olduğu bölgeyi çıkarıp ilgili alana ulaştıkları ve yurt dışından ithal sihirli (bu benim tabirim :) ) bir yapıştırıcı ile yapıştırdıklarını söylediler. Açıkçası orjinal gibi olmadı, ama daha doğrusu dikkatli bakılmadıkça anlaşılmaz şekilde yapmışlar sağ olsunlar. Sonuçta konu halloldu benim için. Eski haline göre tercih ederim bu durumu.

Usta benden 200 TL aldı. İşlem sonu çektiğim resimi de ekliyorum. İlgili arkadaşlar için irtibat bilgilerini aşağıya yazdım. Usta babamın oğlu değil, hayatımda ilk defa gördüm, kesinlikle reklam peşinde değilim yanlış anlaşılmasın. Yaptırmayı düşünenler iyice araştırıp kafasına yatarsa yaptırsın tabi ki. % 100 değil, % 90 kararlılıkla gittiğimde ustaya sorduğum "Yaptıktan sonra sıkıntı olmaz değil mi usta, bi sorun yaşamayız değil mi?" sorusuna verdiği, "Valla Mazda fabrikasının yaptığı açılmış, benim ki tekrar açılmaz diyemem ama en az 3-4 yıl bişey olmaz diye düşünüyorum" cevabı bana çok dürüst ve ikna edici geldi. :) herkese iyi günler..

Hilal Air Bag : Başkent Sanayi 1763.Sk No:16 Batıkent

Erdoğan Usta: 0533 4207683 / 0312 2780281

DSC_0002.JPG

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...