Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Kadırıma Çarpma Sonucu Ön Tampon Hasar Aldı

Atchsn
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Eşime araba sürmeyi öğretirken maalesef fren yerine gaza basmasıyla kaldırıma cıktık. Resimleri ekledim umarım olmuştur. servise gitsem fahiş bir fiyat çekmelerinden korkuyorum. zaten şu an kayseri deyim ve bildiğim kadarıyla burada servis yok. Orjinal parçayı nerden nasıl uyguna bulabiliriz fikir sunabilirseniz sevinirim.

-- Ayrıca o anda el frenini çekmeme rağmen araç neredeyse hiç yavaşlamadı diyebilirim. Sonrasında denedim araç hiç harekete başlamadan el frenini kaldırdım ve gaza normal bastığımda cok da zorlanmadan kalktıgını farkettim. Aracı alalı 2 ay oldu acaba üretim hatası olabilir mi?

20160716_193705.jpg

20160716_193719.jpg

20160716_193722.jpg

20160716_193714.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun. 

Diğer konularda daha sonra yazarım ancak, Yarın (pazartesi) öğleye kadar parça listesini gönderir ve onaylarsanız haftaya pazartesi elinizde olmasını sağlamaya çalışırım.

0.252.225 55 55 den Okan'ı (ben) isteyin.

Yada ulaşamzsanız direk cebi arayın 0.542.266 96 61

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikli olarak çok geçmiş olsun. Kaza esnasında sizlere veya yoldaki bir yayaya bir şey olmaması çok ama çok sevindirici. Allah beterinden korusun inşallah. :nazar:  :dua: 

Aracınızın kaskosu yok mu ?

El freni hareket halindeki bir aracı durdurmaya değil. Park halindeki bir aracı, sabitlemeye yarar. Ayak frenli ile mantığı çok farklıdır. Siz hiç  gördünüz mü ? Sürücü kurslarında, sürücülük eğitimi veren bir hocanın tehlike anında el frenini çektiğini ? Yollarda, sokaklarda, görmüşlüğüm vardır. El freni çekili vaziyette hareket eden otomobil. Kişi farkında değil arka tekerlekler sabit dönmeden sürükleye sürüklüye götürüyor otomobilini...Bu demek değil ki el freni tutmuyor. 

Siz çok dik yokuşta test edin el freninizi..Park edin el frenini çekin, aracınız otomatik ise rolantide çalışırken boşa alın bekleyip deneyin..

Parça fiyatları vs konusuna gelince..Okan size yardımcı olurum demiş zaten..Bence dışarıda sanayide ustalarla hiç maceraya atılmayın. Ya Okan'a yada size en yakın servisle işinizi halletmenizi tavsiye ederim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle okan beye ve ilhan abiye çok teşekkür ediyorum. Okan beyi aradım görüştük sağolsun ilgilendi. İlhan abi kasko var ama bozdurmak istemiyorum kaskoyu ufak bir kaza neticede.

El freninin hızlı giden bir aracı durdurmasını tabiki beklemiyorum ama max hızımız 30 iken de el freni çekince aracın durma kıvamına gelmesini beklerdim açıkcası. Dediğiniz gibi dik yokusta test edeceğim aracı.

İlginize tekrardan teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, atchsn :

öncelikle okan beye ve ilhan abiye çok teşekkür ediyorum. Okan beyi aradım görüştük sağolsun ilgilendi. İlhan abi kasko var ama bozdurmak istemiyorum kaskoyu ufak bir kaza neticede.

El freninin hızlı giden bir aracı durdurmasını tabiki beklemiyorum ama max hızımız 30 iken de el freni çekince aracın durma kıvamına gelmesini beklerdim açıkcası. Dediğiniz gibi dik yokusta test edeceğim aracı.

İlginize tekrardan teşekkür ederim.

Rica ederim tekrar geçmiş olsun...

Okan candır...keşke diğer servislerimizde kendisinden biraz ilham alsalar bu konuda.

Kasko konusuna gelince çıkacak hasar tutarına  ve kişinin gelir seviyesine göre görüş ve fikirler değişir..

Çıkan hasar bedeli ve ödediğiniz kasko poliçesi prim tutarınızı, hasarsızlık indirimini baz alarak bir hesaplama yapabilirsiniz. Çıkan hasarı tek kalemde ödüyorsunuz. Ama kasko poliçelerini 9 taksitte ödeyebiliyorsunuz..

Örneğin hasarınız 1000 Lira

Kasko poliçeniz 1200 Lira..

Seneye kaskonuz hasar delinmesi sonrası 1500 lira çıkacaksa...neden 700 daha fazla ve peşin ödeyeceksiniz ki ?

Poliçenizin içeriğini inceleyin derim. Belirli bir tutara kadar hasarsızlığınızı bile bozmayabilir.

Acenteniz ile bu konuyu görüşün bir fikirlerini alın derim..Kaskoya yığınla para ödeyip kullanmamak bana çok mantıklı gelmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilhan abi bu benim ilk aracım ve ilk kaskom olduğu için 2300 tl kasko parası çıktı bana. Dediğiniz gibi eğer belli bir tutarın altında hasarsızlık bozulmuyor ise ne ala. Tabi ki değerlendirmek isterim. Zaten kaskoyu da aldığımız bayiden 1000 tl mazda kasko desteğiyle yaptırmıştık. Tekrardan teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun.. bence kaskodan yaptırın.

Güzel ülkemde nasıl bir sigorta sistemi varsa..

sigorta sistemimiz malesef hasarsızlığı bozmamak üstüne kurulu. 

Hepimizin ortak derdi haline geliyor bir şekilde aman hasarsızlığım bozulmasın..

1-2 bin liralik hasarları cebimden karşılayacaksam bu sigorta neden var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sagolun. Tamponun ic tarafinda govdeyle tamponu baglayan demir parcasi da ezilmis. Kasko ile yaptiririm sikinti yok da hasar kaydina ne girecekler onu bilemiyorum. 1000 tl kar edelim derken hasar kaydina 5 6 bin gececeklerse degmez yani

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, atchsn :

Sagolun. Tamponun ic tarafinda govdeyle tamponu baglayan demir parcasi da ezilmis. Kasko ile yaptiririm sikinti yok da hasar kaydina ne girecekler onu bilemiyorum. 1000 tl kar edelim derken hasar kaydina 5 6 bin gececeklerse degmez yani

Siz halen daha Kayseri'de misiniz ? Erzurum'a ne zaman döneceksiniz ? Bu tip kaza sonrası, oluşan hasarın iyi analiz edilmesi gerekiyor. Dışarıdan sadece tampon hasar görmüş gibi gözükse de. Mekanik alt aksamlarda, elektronik  (far, sis, sinyal, park sensörü vs) gibi aksamlarda da hasar oluşmuş olabiliyor. 

Hasar kaydına ne girecekler derken. Buraya oluşan hasar tutarını girmiyorlar mı ? Yetkili servis size 1800 lira hasar çıkardı diyelim. Sisteme 2500 lira olarak girebiliyorlar mı ?

Aracınıza iyi bir hasar ekspertizi yapılıp size yetkili servis ve alternatif tamir/değişim ücretlendirmesi yapılmadığı sürece, boşa kürek çekiyor gibiyiz. Atıyorum belki kontrolde radyatörde de sıkıntı çıkacak..

Aynı benzer kazayı eşim yapmıştı Honda Jazz otomobilimizle..Dış kaporta aksamında sadece hasar gören ön spoiler idi. Maksimum sizin gibi 30 km hızla çarpmıştır yüksek kaldırıma...Ama mekanik anlamda radyatör, klima motoru, direksiyon mili, cam suyu motoru vs gibi şeylerde meğer hasar almış.

İşin özü siz öncelikli olarak hasarın bu kadarıyla mı olduğunu keşfetmelisiniz. Yetkili servisin çıkaracağı rakama göre hareket edersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ilhan abi memur oldugumdan ötürü izin iptal oldu erzuruma döndüm yarin musait olacagim burdaki servise goturecegim araci. Sanayiye gosterdim 3 usta da spoiler disinda icerden tamponu govdeye baglayan demir parcasinin da buzuldugunu soyledi haricinde bi sikinti gorunmuyor dediler. Ama dediginiz gibi servis son sozu söyleyecek. Kasko şirketi ile gorusmedim henüz, servis tamir edilecek kısımları soylerse ve masraf fazla olacaksa tabi ki kaskodan halledecegim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bekar olduğum için bazen kız ark oluyor bir tanesi baya biliyor diye birgün kullandırdım yokuş yukarı kalkışta 1-2 sefer motoru durdurdu; bir daha hiç koltuga oturtmadım zaten ondan sonra da hiçbir kadını oturtmamaya karar verdim.

Araç kaldırıma cıktıysa @İlhan dediği gibi alttan çeşitli başka hasarlar almış olabilir ki üstten panel yamulmasına göre daha önemlidir bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, NihatMert :

Geçmiş olsun. Allah daha büyük kazalardan korusun.

amin cümlemizi korusun sağolun

22 dakika önce, revivo73 :

Bekar olduğum için bazen kız ark oluyor bir tanesi baya biliyor diye birgün kullandırdım yokuş yukarı kalkışta 1-2 sefer motoru durdurdu; bir daha hiç koltuga oturtmadım zaten ondan sonra da hiçbir kadını oturtmamaya karar verdim.

Araç kaldırıma cıktıysa @İlhan dediği gibi alttan çeşitli başka hasarlar almış olabilir ki üstten panel yamulmasına göre daha önemlidir bence.

Bayanlar nedense gereksiz bir panik yapıyorlar araç kulllanırken sanki uzay mekiği kullanıyomus edası içerisindeler :D. Servise götürdüm az önce aracı kabataslak baktılar en az 2500 tl lik hasar var dediler ama daha fazla olabilirmiş de. Kaskodan yaptırmaya karar verdim.

Bu arada Erzurum bayisinde tanıdığı olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir arkadaşımda  önceki kasacorolla var, bundan yıllar önce boş asfalt bir pazar alanına gidip el frenini çekip kendi çapımızda drift yapardık. Alana zaten akşam vakitleri sırf bu işi yapmaya giderdi bizim gibiler :D  O günlerde deneyimlediğim şey araba aşırı yavaş gitmedikçe düz giderken el frenini çekmek hiçbir şekilde arabayı durdurmuyor. Dolayısıyla aracınızda el freni açısından bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Elektronik el frenleri dışında normal hızlarda bile el frenini düz giderken çekmek pek bir işe yaramıyor açıkçası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Bir kaç yerden daha aynı şeyi söylediler ama ben yine tedbiren bakılmasını isteyeceğim hazır servise gitmişken.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba. Benim de el frenim tam tutmuyor. Rampada araç boştayken el freni tam tutmuyor. Bakıma gidince göstereeğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı durum bende de var geçen alanya kalesine çıktı el freni yeterli olmadı . Vitesi P konumuna getirdim ancak o şekilde araç durdu. Tabi bu da şanzumana yük bindirmesi demek.Sanırım genel olarak bir zayıflıktan bahsedebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
21 Temmuz 2016 at 15:54, atchsn :

amin cümlemizi korusun sağolun

Bayanlar nedense gereksiz bir panik yapıyorlar araç kulllanırken sanki uzay mekiği kullanıyomus edası içerisindeler :D. Servise götürdüm az önce aracı kabataslak baktılar en az 2500 tl lik hasar var dediler ama daha fazla olabilirmiş de. Kaskodan yaptırmaya karar verdim.

Bu arada Erzurum bayisinde tanıdığı olan var mı?

Yazınızı yeni gördüm geçmiş olsun. Servise götürdünüz mü? Nejdet ve Ümit usta var ikisi de çok iyidir. Henüz götürmediyseniz benimle irtibata geçin gerekirse beraber gideriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, abdyldz :

Geçmiş olsun. Allah başka kaza vermesin.

Sent from my SM-N900 using Tapatalk

teşekkürler. Allah kimseye en ufağından dahi kaza bela vermesin.

8 saat önce, M.E.G :

Yazınızı yeni gördüm geçmiş olsun. Servise götürdünüz mü? Nejdet ve Ümit usta var ikisi de çok iyidir. Henüz götürmediyseniz benimle irtibata geçin gerekirse beraber gideriz.

servise götürdüm yalnız  olayın nasıl olduğunu anlatırken şans eseri sigorta eksperi de orada bulunuyormus ve duymuş. Yazılı ifademde kazayı benim yaptığımı söyledim fakat bayan eşimin kaza yaptığını duyduğu için beni aradı ve neden öyle yazdığımı sordu. Kendisine durumu izah etmek zorunda kaldım ve yardımcı olamayacaklarını söyledi.ben de yazılı ifademin arkasında olduğumu söyledim. Serviste masraf 2500 3000 civarı çıkar dediler. Parçalar sipariş edildi fakat kasko şirketi karşılamazsa ne olacak bilemiyorum tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...