Jump to content

2.Nesil Mazda 3 MT Vites Topuzu Kırılması

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, belki yine kimsenin başına gelmeyen bişey bu hafta başıma geldi, vites topuzum sallanıyordu gevşekti baya. Tornavida ile sıktım silikon ile sabit hale getirmiştim. Geçenlerde yolda vites değiştirirken bir parçası elimde kaldı, tahmin ediyorum tornavida ile sıkarken çatlatmışım plastiği. Sonuç olarak kötü bir görüntü ve vites değiştirirken her seferinde elim üzerinde kesilecek gibi oluyor. Dedim hadi servisten yeni bir topuz alayım. Mazda Evo servisten cem bey ile görüştüm, Fiyatını duydum aklım uçtu, Bendekinin aynısı plastik 420TL + KDV -  Deri olanıda 510TL+KDV fiyat verdiler. Altı üstü vites topuzu sanki bmw-mercedes e biniyoruz. Çıkmacılara sordum dün, kimi aradıysam yok bulamıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara minettarım.

Teşekkürler

DSC_0438.jpg

DSC_0437.jpg

DSC_0439.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İllahi orijinal Mazda 3 vites topuzu mu olmasını istiyorsunuz ?

Vites topuzu sonuçta genel bir ürün. Başka vites topuzları da uyum sağlar.

Y.dışı sitelerden de alabilrsiniz. Aliexpress, Ebay, Amazon.

Ama yok ben muhakkak orijinal istiyorum diyorsanız. Şu hasarlı araçları sorgulayın derim.

Hasar - 1

Hasar - 2

Hasar - 3

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceliğim tabikide mazda nın kendi vites topuzu olması,Deri yada plastik fark etmez. Ama bulamazsamda yapacak bişey yok bi tuningciden şahincilerin kullandıklarından alcaz mecbur, :D Oda baya sırıtacak.  Resimlerdeki hasarlı araçlara baktım İlhan bey, ilk araç dizel onlar 6 ileri vites, birde tahmin ediyorum arabayı parça satmıyorlar az hasarlı diye.  Diğer iki araçta otomatik vites zaten onlar farklı uymuyor. Aslında bu tarz parçaların fiyatları servislerde uygun olması gerekiyor. Bu mazdanın bazı parçalardaki fiyat politikasını gerçekten sevmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, Raggaman :

Önceliğim tabikide mazda nın kendi vites topuzu olması,Deri yada plastik fark etmez. Ama bulamazsamda yapacak bişey yok bi tuningciden şahincilerin kullandıklarından alcaz mecbur, :D Oda baya sırıtacak.  Resimlerdeki hasarlı araçlara baktım İlhan bey, ilk araç dizel onlar 6 ileri vites, birde tahmin ediyorum arabayı parça satmıyorlar az hasarlı diye.  Diğer iki araçta otomatik vites zaten onlar farklı uymuyor. Aslında bu tarz parçaların fiyatları servislerde uygun olması gerekiyor. Bu mazdanın bazı parçalardaki fiyat politikasını gerçekten sevmiyorum.

Aslında Maslak / Ümraniye / Bostancı / Kadosan vs gibi oto sanayilerde benzer veya daha şık güzel olan bir vites topuzu bulabilirsiniz. Özellikle Maslak Oto Sanayisi sanırım bu konuda daha iyi ve seçeneğin çok olması lazım. Böylelikle deneyip nasıl durduğuna da bakabilirsiniz. Ama yok benim hiç zamanım yok diyorsanız. Geriye bir tek yurt dışı tedariği kalıyor..Aşağıdaki vites topuzlarını bir inceleyin.. Daha önceki kullanmış olduğunuz araçlarda hiç vites topuzu değiştirdiniz mi ?

http://www.ebay.com/sch/Mazda-3-Shift-Knobs-Boots/33703/bn_1431522/i.html

http://www.aliexpress.com/popular/mazda-3-shift-knob.html

https://www.amazon.com/s?rh=n%3A15737011%2Cp_n_feature_keywords_browse-bin%3A3947812011

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce böyle birşey hiç başıma gelmedi, bu yüzden hiç vites topuzu değiştirmedim. Nasıl değiştirildiğini bile bilmem. Hafta sonu ikitelli organize de çıkmacılar var bi yarım saat orayı gezmeyi düşünüyorum, bulamazsam artık bu yurt dışı sitelerinden birinden sipariş vericem. Piyasada az olduğu için benim araçtan bulma şansım düşük diye tahmin ediyorum bakalım hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Raggaman :

ikinci videodaki deri kaplama güzelmiş aslında, hafta sonu ben bi araştırayım bakim nasıl bir çözüm bulacağım

teşekkürler ilhan bey

Rica ederim lafı olmaz..

Lakin deri kaplama için, alt zeminin iyi olması gerekiyor. Sizde şu an topuz kırık. Ama dışarıdan bir topuz alıp, kaplatırım diyorsanız çıkacak maliyete göre mantıklı olabilir. Yada belki topuzun o çatlak, patlak, kırık yerlerini bir şeylerle dolduruyor olabilirler..Ama topuzun dişlisi sağlam mı tabi ? Dişlilerden çatlayıp kırıldıysa yapacak bir şey yok, %100 değişim gerekir..

Bu işin üstatları herhalde Avrupa yakasındaki ArtCar'dır..

Anadolu yakasındaki firmalar arasında;

başı herhalde burası çekiyordur

http://www.altinuc.com.tr/default.asp

Diğer sırasıyla;

http://www.bostanciotoderidoseme.com/hizmetlerimiz.html

http://guvenotodoseme.com/index.php

http://www.imajotoderidoseme.net/index.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim vites topuzunun derisi kötü olduğu için sökmüştüm.Sonraki zamanda el frenine bakan plastik kısmı ortadan kırıldı.Deri kaplama işi yapan bir yere götürüp önce parçayı silikonla sabitlettim daha sonra da üzerine deri kaplattım.Hazır girişmişken direksiyon derisini de yeniden kaplattım.Şu an gayet memnunum.Foto çeker atarım yakın zamanda.O plastik çok dayanıklı değil malesef çok zaman kaybetmeden kaplatmanızı ya da yeni gözünüze hoş gelen bir vites topuzu ile değiştirmenizi öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cumartesi günü ikitelli sanayi deki çıkmacıların hepsini gezdim bulamadım. Bu cts günüde maslak sanayide bakacağım bulamazsam, deri kaplama yaptırmayı düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar Merhaba, sorunu biraz uğraştan sonra çözmüş bulunuyorum, 10 gün kadar önce bu sorunu facebookda mazda türkiye sayfasında şikayet etmiştim. Mazda tarafından dönüş sağlandı, Servisin vites topuzuna 600tl istemesinin fahiş olduğunu söyledim. Yardımcı olacaklarını söylediler. Sonra tekrar dönüş oldu En yakın servise gidin size indirim sağlanıcak dendi. Telefon ile evo servisi aradım Cem bey 100tl indirim yapılabileceğini iletti yine kabul etmedim. Sonuç olarak Cem bey kırık olan parçanın ayrı satıldığını ve bu parçanın kozyatağı Damla Serviste olduğunu. fiyatının da 110tl +kdv olduğunu söyledi. Bana verdikleri 600tl fiyat komple vites topuzunun fiyatı imiş. Şimdi size soruyorum Madem bu topuz parçalar halinde satılıyor niye en başından bu şekilde söylenmedi??? Takdiri sizlere bırakıyorum...

Bu arada yarı deri yarı plastik oldu ama kötüde durmadı :)

IMG-20160817-WA0000.jpg

DSC_0025.JPG

DSC_0024.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

45 dakika önce, Raggaman :

Arkadaşlar Merhaba, sorunu biraz uğraştan sonra çözmüş bulunuyorum, 10 gün kadar önce bu sorunu facebookda mazda türkiye sayfasında şikayet etmiştim. Mazda tarafından dönüş sağlandı, Servisin vites topuzuna 600tl istemesinin fahiş olduğunu söyledim. Yardımcı olacaklarını söylediler. Sonra tekrar dönüş oldu En yakın servise gidin size indirim sağlanıcak dendi. Telefon ile evo servisi aradım Cem bey 100tl indirim yapılabileceğini iletti yine kabul etmedim. Sonuç olarak Cem bey kırık olan parçanın ayrı satıldığını ve bu parçanın kozyatağı Damla Serviste olduğunu. fiyatının da 110tl +kdv olduğunu söyledi. Bana verdikleri 600tl fiyat komple vites topuzunun fiyatı imiş. Şimdi size soruyorum Madem bu topuz parçalar halinde satılıyor niye en başından bu şekilde söylenmedi??? Takdiri sizlere bırakıyorum...

Bu arada yarı deri yarı plastik oldu ama kötüde durmadı :)

IMG-20160817-WA0000.jpg

Bir vites topuzunun bu kadar ayrı parçadan oluşabileceğini. Ve her birinin ayrı ayrı satılabileceğini hiç düşünmemiştim. Gerçekten ilginçmiş. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar konu daha önce soyulma şikayeti ile ilgili olarak açılmış benim şikayetimde tam olarak bu ama daha önceki konuda hiçkimse topuzun nasıl söküleceği konusunda paylaşımda bulunmamış. ..vites topuzunun nasıl söküleceği konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?vites topuzum soyulmanında ötesinde gerçekten deforme olmuş durumda soküp bir baktırmak istiyorum..önerisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Fatih_ :

Merhaba arkadaşlar konu daha önce soyulma şikayeti ile ilgili olarak açılmış benim şikayetimde tam olarak bu ama daha önceki konuda hiçkimse topuzun nasıl söküleceği konusunda paylaşımda bulunmamış. ..vites topuzunun nasıl söküleceği konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?vites topuzum soyulmanında ötesinde gerçekten deforme olmuş durumda soküp bir baktırmak istiyorum..önerisi olan var mı?

Bu konudan devam edebiliriz. Manuel otomatik belirtmemişsiniz. 

O yüzden şu konuyu da paylaşıyorum.

Kabin içi sökme rehberi konumuz var.

Birde şöyle bir konumuz var.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vites topuzunu saat yönünün tersine çevirin içeriden vidalı zaten. Bence orjinal topuzla uğraşmayın, benim vites topuzu da deforme olmuştu, ebayden mx-5 topuzu aldım kullanılmış. Çok da güzel oldu. 40 dolara mal olmuştu. Orjinalin sıfırına sahibinden.com da 400 tl istiyorlardı. 

2011-mazda-mx-5-miata-2-door-convertible-prht-auto-grand-touring-gear-shift_100329619_l.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar hasarlı araç buldum iki tane ikiside dizel vites topuzu olurmu benim benzinliye aradım adam olmaz dıyor bu dizel seninki benzinli farklıdır diyo bilgisi olan varmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neden olmasın, mekanizması ve görünüşü aynı. Yalnız benzinliler 5 vites dizeller 6 vites diye biliyorum. Yani üst etiket farklı olabilir. O da değiştirebilir yalnız sökerken soyulmalar olabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tekrar merhaba arkadaşlar,

hasarlı araçların vitesleri için birisi 100 tl diğeride 140-150 yaparız tl dedi  vazgeçtim ama içime dert oldu halletmeden duramadım..bir tanıdık vardı koltuk kaplama işi yapıyo ona gittim sağolsun çok güzel işçilik çıkardı hem gerçek deri kullandı hemde baya bi uğraştı hemde 30 tl karşılığında :) son hali bu

WhatsApp Image 2017-01-18 at 15.33.00(1).jpegWhatsApp Image 2017-01-18 at 15.33.00.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.01.2017 at 15:53, Fatih_ :

tekrar merhaba arkadaşlar,

hasarlı araçların vitesleri için birisi 100 tl diğeride 140-150 yaparız tl dedi  vazgeçtim ama içime dert oldu halletmeden duramadım..bir tanıdık vardı koltuk kaplama işi yapıyo ona gittim sağolsun çok güzel işçilik çıkardı hem gerçek deri kullandı hemde baya bi uğraştı hemde 30 tl karşılığında :) son hali bu

Gayet çok şık v güzel olmuş. Fiyat olarakta çok ucuz fiyata halletmişsiniz. Güle güle kullanmanız dileği ile.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, İlhan :

Gayet çok şık v güzel olmuş. Fiyat olarakta çok ucuz fiyata halletmişsiniz. Güle güle kullanmanız dileği ile.

teşekkürler ilhan abi ama bir detayı unutmuşuz keşke birleşen yerlerde mavi iplik ile kalın dikiş attırsaydım daha şık dururdu diye düşünüyorum..birdahaki sefere artık ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...