Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Otomatik Kapı Kilidi

Tarahumara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

En sonunda benim de ELM 327 adaptörüm geldi ve bu gece aracıma otomatik kapı kilidi ve  coming home configlerini forscan ile yükledim. Konu hakkında yardımcı olan herkese çok teşekkürler. Bundan sonrası için leaving home özelliğini aktive etmek kaldı. Bunun içinde birkaç tahmin yürüttüm, @tarahumara ve @ikarayel sizinde görüşlerinizi bekliyorum:

Kendi aracımda coming home için @ikarayel in paylaştığı  "7B7 - 01 - 03 - 0018 - 9000 - 6A" satırını "7B7 -  01 - 03 - 0028 - 9000 - 7A" ile değiştirdim.

@tarahumara nın ilk sayfada paylaştığı ekran görüntülerinde RBCM 3. satırı ise "7B7 -  01 - 03 - 0038 - 9210 - 9C"

Benim tahminim "38" değeri ve ona uygun checksum (8A) ile leaving home da aktive olacaktır. Yarın gece fırsat bulup deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Acaba Adaptif Cruise Control falan da aktif edilebilir mi diye soracağım, ama Direksiyon üzerinde buton yok. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, obivan :

Arkadaşlar merhaba,

En sonunda benim de ELM 327 adaptörüm geldi ve bu gece aracıma otomatik kapı kilidi ve  coming home configlerini forscan ile yükledim. Konu hakkında yardımcı olan herkese çok teşekkürler. Bundan sonrası için leaving home özelliğini aktive etmek kaldı. Bunun içinde birkaç tahmin yürüttüm, @tarahumara ve @ikarayel sizinde görüşlerinizi bekliyorum:

Kendi aracımda coming home için @ikarayel in paylaştığı  "7B7 - 01 - 03 - 0018 - 9000 - 6A" satırını "7B7 -  01 - 03 - 0028 - 9000 - 7A" ile değiştirdim.

@tarahumara nın ilk sayfada paylaştığı ekran görüntülerinde ise RBCM 3. satırı ise "7B7 -  01 - 03 - 0038 - 9210 - 9C"

Benim tahminim "38" değeri ve ona uygun checksum (8A) ile leaving home da aktive olacaktır. Yarın gece fırsat bulup deneyeceğim.

Sayın obivan,

öncelikle düşünceniz çok doğru ama maalesef işe yaramıyor, bende sizin gibi düşünüp 28 yerine 38 yazarak hesaplamayı yapıp kodları girdim ama leaving hom aktif olmadığı gibi coming home özelliği de kayboldu. Aslında bizim yaptığımız sistemde "far kapatma geciktirici" olarak gözüküyor. Ve yanılmıyorsam forscan programının ilgili as built sekmesindeki en alt satıra girdiğimde coming home ve leaving home modülünün olmadığı yazıyordu büyük ihtimalle bizim araçlarda bu modül yok sadece geciktirme söz konusu ama umarım çözülür sonuçta aklımızda olmayan bir çok özelliğe artık sahibiz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Devrim Babacan :

Acaba Adaptif Cruise Control falan da aktif edilebilir mi diye soracağım, ama Direksiyon üzerinde buton yok. :)

Maalesef bu özellik (MRCC)  power sense donanımdaki araçların ön logosunda bulunan mesafe ölçüm radar sensörü olmadan çalışmıyor. Ayrıca yine sadece power senselerde olan uzun mesafe kamerası bizim araçlarda olmadığından otomatik uzun far asistanı(HBC) ve akıllı fren asistanı (SBC) özelliklerini de kullanamayız. :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 hours ago, Devrim Babacan said:

Sensörler ve ne işe yaradıkları:

B8nGXM.jpg

oE5yQ9.jpg

MkQR9M.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 minutes ago, Devrim Babacan said:

Yahu tamam arkadaşlar. Zaten "Neden Sense almadım ki?" diye düşünmediğim tek gün bile yok. :D

Aslina bakarsaniz SBS ve MRCC disinda pek bir esprisi yok. Ha bir de adaptif farlar. Uzun far kontrolu ve seritten ayrilma uyarisi tam cacik. Uzun far kontrolu sadece sehirlerarasi, aydinlatmasi olmayan ve tenha yollarda ise yariyor. Sehir icinde ziyadesiyle aydinlik oldugu icin sistem devreye girmiyor. Seritten ayrilma uyarisi ise, eger muzik dinliyorsaniz duyulmuyor bile. SBS ve MRCC cok basarili ama. Sirf bunlar icin alinmali sense paketi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, biraz içim rahatladı - dermişim. :)

Ben daha çok Adaptif Cruise Control'e tav oldum sonradan. O da, Konya'da sürekli çevre yolunu kullandığım için. Ha, şu var; Bir arkadaşım, "milletin sol şeritte 60 km/s hızına mı takılacaksın o özellikle" diyordu. Haklı. Muhtemelen adaptifi kapatıp sollama falan yapardım herhalde. :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.08.2016 at 13:43, tarahumara :

Mazda japonya sitesindeki ASBUILT datasına kedni aracınızın VIN, yani şasi numarası ile ulaşabilirsiniz. Site budur ve sadece internet explorer ile düzgün çalışıyor: 

https://web.b2b.mazda.co.jp/AsBuilt/AsBuiltSearchPage.aspx

İlk açılan sayfaya vin numaranızı girip submit tuşuna basın.

7vR3oL.jpg

Merhaba arkadaşlar sayfayı açamayanlar için bir alternatif yöntem Chrome a eklenilen eklenti sayesinde bu sayfayı rahatlıkla açabilirsiniz. 

https://chrome.google.com/webstore/detail/ie-tab/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd?hl=tr

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Herkese merhaba

Forscan programda tam moda geçiş nasıl yapılabiliyor acaba yardımcı olabilecek var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mehmet Hayri Genç
Herkese merhaba
Forscan programda tam moda geçiş nasıl yapılabiliyor acaba yardımcı olabilecek var mıdır?

Forscan.org'a üye olmanız ve bir kaç bilgiyi mail atmanız gerekiyordu. İngilizce sorun değilse forscan.org/download.html sayfasında bilgiler var.

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaslar elm 327 cihazi ariza silebiliyor mu ?
yani ariza lambasi yaniginda silebilir miyiz bu aletle ?

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 minutes ago, bozkurt358 said:

arkadaslar elm 327 cihazi ariza silebiliyor mu ?
yani ariza lambasi yaniginda silebilir miyiz bu aletle ?

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet silinebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba bu ELM327 cihazını satmak isteyen arkadaş var mı? Çinden almış olduğum iki üründe HS/MS dönüşümüne uyumlu olmayan cihazlar çıktı. Satmayı düşünen arkadaş olursa benimle iletişime geçebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Mustafa Yılmaz :

Arkadaşlar merhaba bu ELM327 cihazını satmak isteyen arkadaş var mı? Çinden almış olduğum iki üründe HS/MS dönüşümüne uyumlu olmayan cihazlar çıktı. Satmayı düşünen arkadaş olursa benimle iletişime geçebilir mi?

Aşağıdaki linkteki ELM327 cihazı forscan ile sorunsuz çalışıyor.

https://www.aliexpress.com/item/ELM327-USB-modified-for-Ford-ELMconfig-FTDI-chip-HS-CAN-MS-CAN-Forscan-OBD/32705482514.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

50 dakika önce, obivan :

Teşekkür Ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konunun ilk sayfalarında bir switch takılabileceğiyle ilgili bir anlatım vardı. Ben de ta başta verilen cihazı aldım AliExpress'ten, ama yukarıdaki ürün hazır anahtarlıymış, iyiymiş.

Eğer ürün bu işlem için onaylıysa ilk post'a yerleştirilse iyi olur sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...