Jump to content

Bir RX-8 Turbo Ama BÜYÜK TURBO Hikayesi. The Rotary Rocket NYB 62

Setre
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim, motoru açma, portlama, sökme, tertemiz "cıncık" gibi hali getirme işini üstlenen Maslak Satalmotorsport Birol ustaya da teşekkür etmek lazım ... 

Gözünüz kapalı götürebilirsiniz ... Çıkma dandik dundik ne olduğu belli olmayan parçalarla toplanan motorlara güvenip arabanıza takmayın arkadaşlar ...  Motorum bitti 6500 / 7000 tl vs. bunlara gelmeyin ... Motorun içinde ne olmuş ne bitmiş bilmeden fiyat verenlerede güvenmeyin ... 

Var böyle çakallar bunlara inanmayın ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neyse ki bu işi yıllardır yapan tecrübeli dürüst esnaflar da var... 

Hatta bir tanesine Türkiye'den,  Kıbrıs'tan arabalar geliyor..  

Yeri geliyor yetkili servisten bile motor gönderiyorlar...  

Var böyle özel servisler, iyi araştırin bulursunuz. 

Bir de Meyve veren ağaç taşlanırmış derler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağolsun Ekrem Ustamız var, ben motorumda işlem yaptırmadım ama henüz yaptırıp sorun yaşayan duymadım. Tabi modifiye işine kendi aracında bile girmediğinden modifiye için başka bir usta bulmak gerekir. Birol Usta nın bir çayını içmek isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 minutes ago, Zealot said:

Dürüst esnaf dediğiniz :) R3 araca 1 R3 bir S1 housingi takmaz =) yada 10 liralık parçayı 500 liraya satmaz... Yada Orjinal "FL22" deyip, merdiven aldı mal satmaz ... Daha sayayımmı ?????? 

Sağlam housingi temizlicem diye sırf ona yaptırılmıyor diye housing bozmaz :D

Benim bozuk diye eve süs yaptığım HOUSING'i, arabalara takmaz :) 

Benim kimseye taşlamaya ihtiyacım yok dostum, ben ekmeğimle emeğimle yaptım ... Ama çok çakal gördüm ... 

Burdan açık net isim de veririm ...  Ben daha ortada o ustalar yokken de bu aracı kullanıyordum o yüzden kim ne dir hepsini inan çok iyi biliyorum ... Zaten güvenilir dürüst insanlar olsalardı aracı yaptırmaktan çekinmezdim :) 

Hiç merak etmeyin yakınn zamanda hepsini anlatıcam başıma gelen olayların, bana ne gibi kazık attıklarının hatta sadece benim değil :) memlekette nasıl sağlam rx8 bırakmadıklarının ... 

2 minutes ago, SweepeR said:

Sağolsun Ekrem Ustamız var, ben motorumda işlem yaptırmadım ama henüz yaptırıp sorun yaşayan duymadım. Tabi modifiye işine kendi aracında bile girmediğinden modifiye için başka bir usta bulmak gerekir. Birol Usta nın bir çayını içmek isterim.

Valla "EKREM" ustanıza gidin gidin :) başka yorum yapmıyorum... Ama gidip sonunda üzüldüğünüzde Emre Setre demişti dersiniz ...

@SweepeR bence iyi araştırmamışsın dostum ... O kadar çok sorun yaşamış kanlı bıçaklı olmuş insan varki... Bence biraz daha araştır ... 

Arkadaşlar şöyle özetleyeyim :) 

RX-8 Renesis motorun sıfır housingi : 850 $ dur ... Temiz ikinci elleri 450$ a satılır ... Sıfır rotor 950 $ dır ... Bunun 2. el temizini bulmanız çok çok zor ...

Apex Seal : 300 $ civarıdır tek başına ... 

Rebuild kit 1200 $ civarodır komplesi ... Sadece conta seti vs. alırsanız buda kargo vs. dahil 950 $ civarına gelmektedir :) 

Şimdi ufak bir hesap yapar iseniz ; 

6500-7000 TL ye %100 sağlıklı bir motor  yapılamayacağını görmüş olmanız lazım ... 

Ha diyeceksinizki ama KOMPRESYON DEĞERLERİ YÜKSEK ÇIKIYOR ... 

Şöyle söyliyelim aracın motorunda bulunan "TENSION BOLT" lar normal 'de 32NM ile sıkılmalıdır... Bu "TENSION BOLT" ları 32 NM den fazla misal ne diyelim 40-50 sıktınız ne olur ??? 

Motor çok sıkı olduğundan özellikle ilk başlarda kompresyon 9+ hatta bazen 10.2 10.3 vs gibi rakamlar çıkar... Siz'de zannadersinizki ulan motora bak ne kadar yüksek kompresyon değeri var :) 

Halbuki Renesin motorda çıkacak maksimum kompresyon değeri 10.1 dir ki buda İYİ DEĞİL ÇOK KÖTÜDÜR ... 

Sağlıklı bir motor'un kompresyon değeri 8.1 - 9.2 civarlarında çıkmaktaki ki 8.5 üstü inanılmaz nadir çıkar aslında ...

Hiç farkettinizmi tr de neredeyse 9 ALTI olmayan motor yok =) 

Bu sebeten diyorum İYİ ARAŞTIRIN =)

Fazla sıkılmış motora ne olur peki ??? Belirli bir süre sizi götürür eğer şansılı değlseniz :) Şanslı iseniz motor sıkışır 1 seal kırar ucuz kurtlursunuz :D 

Ama eğer şansız iseniz belki 10k belki 20k km götürür sonra motor un içindeki herşey paramparça olur =) 

Sonra gidip aslanlar gibi yeni motor alırsınız :) 

Ha kıbrıs'lı arkadaşa'da gelince ben açıkçası onu uyardım dinlemedi inşallah sonunda hayırlısı olur onun içinde  ... Her zaman kötü olacak diye bir kaide yok tabiki şansına Temiz Housing gelirse motor iyi olur ... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 minutes ago, Zealot said:

Ayrıca YETKİLİ SERVİSTEN motor gönderiyorlar dediğin olaylarında bütün ayrıntılarını biliyoruz ... Nasıl bir sahtekarlık döndüğünü ... Sağlam bobine sahte bu yenisini al deyip ... Sonra o bobinin bir anda başka kişiye bazı şahıslar tarafından nasıl satıldığını ... 

Neyse bunlar burada konuşulacak konular değil ama ... Dediğim gibi "İYİCE ARAŞTIRMADAN" kimseye güvenmeyin ... EN İYİ USTA UZUN SÜREDİR TANIDIĞINIZ USTADIR .. ONDAN BUNDAN DUYDUĞUNUZ DEĞİL ... 

Ben satışçı değilim kendi aracımı kendi ekmeğimle aldım, kendi emeğim kendi ekmeğimle yaptım ... ANAMDAN BABAMDAN para alıp yapmadım... Bu yüzden bu konuda çok araştırma yaptım ... Dediğime ister güvenin ister güvenmeyin zerre de umurumda olmaz.... Ama gün gelir ulan ben ne yaptım dediğiniz olursa dersiniz ulan bi "HERİF" vardı böle böle demişti diye ... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim şahsımın Ekrem Usta ile bu zamana kadar hiçbir menfi ilişkim olmadı olmamıştır. Ekrem usta buna kendisi bizzat şahitlik eder eminim. Aldığım tek şey güler yüz ve samimiyet. Emreden de 40. yıl jantlarını almıştım. Orada görüştük. İki insanı da yüzyüze gördüm özetle.

Ben o öyle bu böyle demeyeceğim. Direk yaşadığımız bir şeyi söyleyeceğim. Çok sevdiğim bir arkadaşımın aracını (benim aracım değil) Arma Garage da açtık, İstanbul da tam elektrik kesintilerinin olduğu bir dönemde 3 gün sürdü. 3 gün boyunca ustanın dükkanını aşındırdık, tabi ben bir araba tamircisindeysem ne olacağını hesaplayın :D Bildiğin dükkan benim gibi bir 3 gün geçirdim. Usta ile yemek yedik içtik sohbet ettik yeri geldi teknik konularda kavga ettik orta yol bulduk vs. vs. Ben şahsım adına bir kötülüğünü görmedim. Ekrem Usta nın eleştirdiğim yönleri vardır onu da burada söylemem hepsini yüzüne söylemişimdir tartışmışızdır ve Ekrem usta gördüğüm kadarıyla eleştiriye açık karşındakinden alması gerekeni alan ve zaten bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen bir insan. Bize karşı hep böyle davrandı. 

Bir insanla kötü şeyler de yaşanabilir ama yüzüne söylersin gerekirse tartışır orta yol bulursun. Bu şekilde tek taraflı ifşa olmaz yakışık almaz. Birine laf atacaksan önce o işi ondan iyi yapacaksın. Türkiye de Ekrem ustadan daha fazla wankel motor açan bir müessese olduğunu sanmıyorum. Problemler olmuştur hiç şüphesiz. Sanayide bana hata yapmayan dükkan gösterin. Herkes kitabi mi çalışıyor sanki? Önemli olan çözüm üretebilmek. Bunların hepsi kendi fikrim. 

Özetle önce kapalı kapalı sonra açıktan açığa burada bunları söylemek yakışık almamış. Ben şahsen üzüldüm burada bu yazılanları okuyunca...

Bence bu mesaj dahil bu konu ile ilgili mesajlar silinebilir, konu kitlenebilir veya yönetimin uygun gördüğü başka bir tasarrufa gidilebilir. 

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay vay  @Setre kış uykusundan uyanmış, konu canlanmış yeniden. Videoya göz attım; BMW Porsche gibi sıradan arabaların yanında RX-8 daha gzel duruyor. Bu arada Ekrem Usta ile ilgili olumsuz yorumları görünce şaşırdım. Kendim Bursa'daki Orhan Ustaya dahi gitmedim bir kere çay içmeye gideyim dedim onda da yerini bulamayıp döndüm; o yüzden RX-8 revizyonu deneyimim olmadığı için hiçbir usta hakkında yorum yapamam. ancak ne yorum yapabilirim, örneğin kullandığı parçalara, anlattığı deneyimlere, resimlere bakıp yorumlayabilirim. Bu açıdan Ekrem Usta'nın revizyon için örneğin parçaları Atkins Rotary'den temin ettiğini gördüm Atkins Rotary 100% orjinal veya orjinale eşdeğer parça satar yüzden Atkins y. parça kullanımı en doğrusudur. Veya ustanın deneyimlerine ve neler anlattığına bakarım dedim, Ekrem Usta önemli ve yerinde şeyler anlatıyor, ben 2013'te  RX-8 üzerine    birçok şey öğrendim, onların üstüne sadece RX-8 revizyonu yapmış kişilerin deneyimlebileceği şeyleri de biliyor ve de onları anlatıyor, o yüzden Ekrem usta iyi ustadır.

Ancak hizmet işi yapmak zordur. Riskleri vardır. Termin tarihlerini tutturmak ta zordur. Fakat RX-8 motoru revizyonu veya benzeri işlem yaptıracak kişinin yani müşterinin zaman esnekliği  yüksek olmalıdır. 3 günde bitecek bu iş yaklaşımı ile sıkıştırarak dünyanın en iyi RX-8 ustasına yaptırırsanız önceden öngörülemeyen aksilikler sorunlar da çıkabilir. Müşterinin yaklaşımı ve şartları bu açıdan önemlidir.  Sorumluluk müşteridedir. Yönetmen müşteridir. Usta ise yönetmenin altında yapımcıdır. Yapımcı iş için gerekli tüm tekniği  bilen, ürünü çıkartacak kişidir ancak yönetmen asıl sorumluluk sahibidir. Nitekim yapımcıyı yönetmen seçer, gerekli gördükçe yönlendirir. Yapımcıya "sen yönetmenliği yap" deyip kenara cekilirseniz cıkacak ürünü begenmemek gibi seçeneğiniz yoktur, cunku asıl sorumluluğu devretmişsinizdir.

Ben aracımda en ufak bir tamir bakım durumunda bile öncelikle işin yönetmenlik kısmını düşünürüm. Tamir için gerekli işlem, parça nelerdir, servis el kitapları, şemalar, benzer sorun yaşamış kişiler ne yapmış... 2 gün geçer... ancak ondan sonra gerekli parçaları  temin eder, tamir için gerekli resim, şemaların resmini ceker, sonra ustaya giderim. İşi ustaya teslim ettiğmde işi yönetmeye başlamış olurum yani. Usta da bunu bilir. Gittiğim usta zaten benim işin yapım kısımlarına vakıf olduğumu, bir şeye müdahele ediyorsam o kısmı bildiğim için öyle yaptığımı da bilir.

@Setre bayağı ileri düzeyde modifikasyonlar yaptırıyor, bu durumda yönetmenlik had safhada önemli. ileri düzeyde modifiyede ki her şeyi öngörecek olan yönetmendir.

veya Kıbrıs'tan RX-8'ini gönderen arkadaş, kendisi de İstanbul'a gelip aracının başında değilse yönetmenlik işini yapmıyor demektir. Uzaktan yönetmenlik yapılmaz, yerinde gelip takip edeceksin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar haberdar etmek istedim ;

http://www.bluelubricant.com/ 

Firma sorumlusu ile dün telefon ile görüştüm ... RAVENOL FL22  "RAVENOL J4D2092 Coolant Antifreeze - HJC Hybrid Japanese Coolant Protect FL22 Concentrate"

10 gün içinde satışa başlıyor ... Şu an gümrük işlemleri yapılacak, makul ücretlere ürünün satışına başlayacaklar ... 

Gerçek FL22 yi kendilerinden temin edebilirsiniz ... Elime ürün geçtiğinde bende paylaşırım resimlerini ... Konstantre olarak geliyor bunu %50 %50 su ile karıştırıp araçlarınıza ekleyebilirsiniz ... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Setre :

Arkadaşlar haberdar etmek istedim ;

http://www.bluelubricant.com/ 

Firma sorumlusu ile dün telefon ile görüştüm ... RAVENOL FL22  "RAVENOL J4D2092 Coolant Antifreeze - HJC Hybrid Japanese Coolant Protect FL22 Concentrate"

10 gün içinde satışa başlıyor ... Şu an gümrük işlemleri yapılacak, makul ücretlere ürünün satışına başlayacaklar ... 

Gerçek FL22 yi kendilerinden temin edebilirsiniz ... Elime ürün geçtiğinde bende paylaşırım resimlerini ... Konstantre olarak geliyor bunu %50 %50 su ile karıştırıp araçlarınıza ekleyebilirsiniz ... 

Tam FL22 alma aşamasındaydım, bütün mesajlarınızı okudum/gerekli mesajları aldım. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Firma adını gönül rahatlığı ile paylaşıyorum satıcı ben değilim o sebepten yanlış anlaşılmasın ... Firma ile iletişime geçsin bunu isteyenler benim adımı vs. de vermenize gerek yok ... 

Ben yaptığım araştırmalar sonucunda bu firmaya ulaştım ve telefon la aradım bu şekilde bilgi aldım... Ve MAZDA TÜRKİYE'NİN çözemediğini çözdükleri içinde müteşekkirim ... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

FL22 sorunu Mazda Türkiye'den cok gümrük mevzuatındaki değişiklikten kaynaklı. Y.dışından ticari (adetli) ürün getirirken akla hayale gelmeyecek şartlar, yükümlülük, zorluk ve maliyetler oluyor; zamanında adetli bilgisayar - ağ cihazları getirmiştim oradan biliyorum. Sözkonusu firma, FL22 önündeki mevzuat engelini hafifletecek bir yol bulmuştur öyle getirmiştir, ancak her halukarda maliyetin yüksek olacağını tahmin ediyorum. Ben ağ cihazlarını gümrükten çıkarabilmek için normal danışmanlık ücretinin 2-3 katı ödeme yapmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 minutes ago, Revivo73 said:

FL22 sorunu Mazda Türkiye'den cok gümrük mevzuatındaki değişiklikten kaynaklı. Y.dışından ticari (adetli) ürün getirirken akla hayale gelmeyecek şartlar, yükümlülük, zorluk ve maliyetler oluyor; zamanında adetli bilgisayar - ağ cihazları getirmiştim oradan biliyorum. Sözkonusu firma, FL22 önündeki mevzuat engelini hafifletecek bir yol bulmuştur öyle getirmiştir, ancak her halukarda maliyetin yüksek olacağını tahmin ediyorum. Ben ağ cihazlarını gümrükten çıkarabilmek için normal danışmanlık ücretinin 2-3 katı ödeme yapmıştım.

Evet aynen öyle, ancak buradaki problem MAZDA'nın bununla uğraşmaması aslında... Mevzuat değişmiş olabilir ancak bu durum'la uğraştığında bunu çözebiliyorsun... 

Mazda zamanında dexelia geç getirdiği için bir çok rx8 motor kırdı arabanın adı çıktı ... Neredeyse son 2 yıldır FL22 getirmiyor adam gibi :) Şimdi bu sebeptende bir çok araba kırılıyor ... 

Kanunen Mazda bu araçların bütün yedek parça sıvı vs. ile getirmek ve tedarik etmekle yükümlü ancak yazıkki bunu yapmıyor. Neyseki bu durumla uğraşan bir firma çıktı kendileri şubat'ta getireceklerdi ancak bir çok engel çıktığı için, bir çok ekstra test vs. gibi işlemler gerektiği için bugünlere kaldı.

Ama geliyor allahtan :) 

Maliyetleri evet ciddi artmış ncak ürünü uçuk fiyata satmayacaklarını bildirdiler bana. Fiyat tam belli olduğunda benimle paylaşacaklar bende sizlerle paylaşırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bundan 5 ay önce bluelubricant dan Tamer bey e ayrıntılı teknik bir mail attım. Sanırım herşey onunla başladı. Uzun uzadıya telefon konuşmalarımız oldu. Firma revenol ün Türkiye distrübitörü. 

Burada yanlış bilinen bir şey var. FL22 nin Türkiye ye girişi yasak DEĞİL! Bu sadece iç piyasayı korumak için bir önlem. Türkiye de antifiriz üretildiği için gümrükte özetle "niye getiriyorsun burada üretiliyor" diyorlar. Sen de bunun burada "üretilmeyen" olduğunu ispatlıyorsun. Sonuçta bildiğimiz etilen glikol bazlı antifiriz. Sadece içinde motora zararlı bazı maddeler yok. Tabiki bu süreç çok güvenilir firmalarda bile 3 ay :D Tamer bey le dün görüştük sanırım. EPDK dan bütün izinleri almışlar, bu izin dediğim şey öyle basit değil. Sıvıların örnekleri alınıyor analizleri falan tekrar Türkiye de yapılıyor vs vs. Engel yetmez gibi Kocaeli'ndeki analiz tesisinde oluşan bir aksilik sebebiyle İstanbulda analiz olmuş vs. vs. Üzerine OHAL de olunca örnekleme usulünde değişiklik yapmışlar hatta firmanın malum grupla bağlantısı bile araştırılmış. Baya şaşırdım doğrusu. Ürünler şu anda gümrükleme aşamasına gelmiş ve sanırım 1 haftaya ellerinde olacakmış. Bu şu ana kadar hiçkimsenin uğraşıp da yapamadığı bir şey. Şu 3 ayda Tamer bey le konuştuklarımız kitap olur gerçekten. Bildiğimiz üzerinde FL22 yazan Alman Revenol üretimi antifirizler ülkeye girdi sonunda. 

FL22 sadece RX8 için değil şu anda üretilen çoğu japon grubu araç için şart olan teknik bakım kılavuzunda olan bir sıvı. Tabi kullanılıyor mu değişim zamanı geldiğinde ne yapacaklar muamma. Şu anda Bluelubricant a muhtaçlar gibi görünüyor. 

İş kesinleşsin bütün ayrıntılarıyla ayrı bir konu açıp paylaşımını yapacağım. 

İyi forumlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@zoptrik 'in bahsettiği ayrıntılardan da anlaşılabileceği gibi gümrükte akla hayale gelmeyecek sıkıntılar zorluklar yaşanabiliyor.

Gümrük konusunda benden daha deneyimli arkadaşlarda da vardır forumda belki ancak benim deneyimim de az değil: WiFi kullanan bir ağ cihazı getiriyorum, GSM sinyali falan kullanmıyo sadece WiFi, ülkede saysan belki 500Milyon tane zaten olan birşey, ancak WiFi'ye özel şartları karşılamak için TSE'den uygunluk belgesi çıkartmak zorunda kaldım, bayağı masraflıydı.

Raspberry Pi kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar; ancak gümrük mevzuatına göre kasası, güç kaynağı, harddiski olan normal bilgisayar muamelesi gördü, $35'lik cihaz için cihaz başına neredeyse bir o kadar gümrük masrafı yaptım.  İngiltere bu cihazları üretip okullara öğrencilere bedavaya dağıtıyor, biz gümrükten geçirebilmek için kırk takla atıyoruz.

FL22 sıvısı için EPDK'den izin almak gerekmiş; dediğim çıkıyor yani. Mazda Türkiye yasal olarak getirmek zorunda olabilir.  olay sadece yasalarla v parayı bastırmakla da olmuyor, takip gerektiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2. nesil Mazda 3 kullanma kılavuzunda, soğutma sıvısı ile ilgili olarak FL22 değişim süreci 5 yıl, olur da başka bir soğutma sıvısı kullanılırsa 2 yıl ve ismini hatırlamadığım bir madde ile ilgili bilgiler yazıyordu. Kasım 2015'de kırmızı antifriz ile değişim yapılmıştı, bu ürünü mutlaka edineceğim. Setre  ve ithalatçı firmaya teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Hayırlı uğurlu olsun, emeği geçen herkese teşekkürler. Uzun zamandır yasal yollarla elde edemediğimiz ürün sonunda raflarda. Fiyat bilgisi var mı? Bir de bu resimdeki 1:1 yani mazda nın ürünündeki gibi 55:45 premixed değil gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 minutes ago, SweepeR said:

Hayırlı uğurlu olsun, emeği geçen herkese teşekkürler. Uzun zamandır yasal yollarla elde edemediğimiz ürün sonunda raflarda. Fiyat bilgisi var mı? Bir de bu resimdeki 1:1 yani mazda nın ürünündeki gibi 55:45 premixed değil gibi görünüyor.

Ravenol Konstantre FL22 ... Yani su ile karıştırma işini biz yapacağız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...