Jump to content

Mazda CX-3 Anlık Yakıt Tüketimi Göstergesinde Anlık Yüksek Artışlar

kutayavci
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazdacı arkadaşlar lütfen yardım.Nisan ayında cx 3 aldım şuan 10000 kmde, bakımını da yaptırdım.Oradaki hususi mazda ustasını da çağırdım anlattım.Çözümü bırakın anlaşılamadım bile.

Olay şu: aracımı uzun yolda da hiç inmeden 9-10 sat kullandığım için biliyorum.Zaten anlık yakıta bakmayı sevenler de bilir ve beni anlayacaklardır.

Aracın hangi yolda hangi hızda hangi devirde kaç litre yaktığını daima takip ederim.Örneğin benim araç 100 km hızda dümdüz yolda anlık genelde 4.2 yakar ama aynı yolu ertesi gün gittiğimde aynı şartlarda aynı hız ve devirde 8 yaktığını gördüm.Araç bu tribe her zaman girmiyor.Trip dediğim şey aracın anlık yakıtına en az normalin 3 puan üstünü eklemesi durumudur.İfade kolaylığı açısından trip diyeceğim buna. Bu tibe araç bir gün hiç girmiyor,bir gün giriyor 10 dk sonra anlık yakıt normale dönüyor, 1 saat sonra yine giriyor bazen 2 saat sonra giriyor falan filanYani anlık yakıt anormal duruma geçiyor en az 3 puan aynı yol aynı devir ve hızda normalin üstüne ekliyor..Ben bunu çok denedim çok sordum ustalara anlatamıyorum.Yok ortalamayı sıfırla öyle dene yok çok basma motoru ısıt yok sana öyle gelmiştir falan filan diye hep beni geri çevirdiler.Bu durumdan anlayan varsa yorum rica ediyorum.İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demek istediğini söyle anladım.arac bazen çok yakiyormus gibi gösteriyor. Anlık yakıtı bende takip ederim eve giderken bazen 23 litre 28 litre vs gosteriyor bazen saçmalıyor normal yani. Bazen ekran ışıkları farklı şekilde yanıyor bende bir turlu cozemedigim servis ışığı yolda yuzdefa yanıp sönüyor hayır yani arıza varsa ya hep yan ya da hep sön neyin fantazisini yapıyorsun anlamadım ki :)fazla takma sonuç olarak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 minutes ago, kutayavci said:

Mazdacı arkadaşlar lütfen yardım.Nisan ayında cx 3 aldım şuan 10000 kmde, bakımını da yaptırdım.Oradaki hususi mazda ustasını da çağırdım anlattım.Çözümü bırakın anlaşılamadım bile.

Olay şu: aracımı uzun yolda da hiç inmeden 9-10 sat kullandığım için biliyorum.Zaten anlık yakıta bakmayı sevenler de bilir ve beni anlayacaklardır.

Aracın hangi yolda hangi hızda hangi devirde kaç litre yaktığını daima takip ederim.Örneğin benim araç 100 km hızda dümdüz yolda anlık genelde 4.2 yakar ama aynı yolu ertesi gün gittiğimde aynı şartlarda aynı hız ve devirde 8 yaktığını gördüm.Araç bu tribe her zaman girmiyor.Trip dediğim şey aracın anlık yakıtına en az normalin 3 puan üstünü eklemesi durumudur.İfade kolaylığı açısından trip diyeceğim buna. Bu tibe araç bir gün hiç girmiyor,bir gün giriyor 10 dk sonra anlık yakıt normale dönüyor, 1 saat sonra yine giriyor bazen 2 saat sonra giriyor falan filanYani anlık yakıt anormal duruma geçiyor en az 3 puan aynı yol aynı devir ve hızda normalin üstüne ekliyor..Ben bunu çok denedim çok sordum ustalara anlatamıyorum.Yok ortalamayı sıfırla öyle dene yok çok basma motoru ısıt yok sana öyle gelmiştir falan filan diye hep beni geri çevirdiler.Bu durumdan anlayan varsa yorum rica ediyorum.İyi akşamlar.

Anlattiginiz sey bana DPF temizligi islemi gibi geldi. Cx-3 kullanan deneyimli arkadaslar daha iyi yorum yapabilirler ama dedigim gibi bahsettiginiz seyler tam olarak onu isaret ediyor gibi. Anladigim kadariyla da Mazda dizelleri diger dizellere nazaran daha cabuk DPF temizligi yapiyor. Benzinli arac tercihimdeki en buyuk etken dizellerdeki DPF sacmaligi ve karbon kurumuydu,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, tarahumara :

Tarahuma bey galiba dediğiniz durum tam isabet.biraz araştırdım şuan diger dizeller 500-700kmde yapıyormuş benimki 100 200 kmde yapıyor bu normal mi?Tp kullanıyorum yakıt degistrip öyle deneyecegim.Araç otomatik oldugu için şehir içinde yüksek devirlere çıkıp bu durumu kısa sürede aşma imkanım yok öneriniz var mi?bide aracın uyarı sistemi yok mu buna dair?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.08.2016 at 22:40, kutayavci :

Yakıt aldığınız yeri değiştirin :) ülkemizdeki yakıtlar pek temiz olmadığı icin dpf temizliğini biraz daha sık yapıyor. Ben sürekli aynı yerden alamıyorum. Bu sorunun da çetelesine tutuyorum :) 200kmde de yapmış 650km'de de. Yanı yakıt temizliği dpf temizliğinde birinci etken . Yeni araçların hepsi yapıyor bildiğim kadarıyla. Yapmıyor diyenler ya farkında değil yada sürekli uzun yol gidiyorlar.

@kutayavci

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben TP kullanıyordum yerli diye, shelle geçeceğim yarından itibaren. Çünkü benim araç 100 - 200 km de bir yapıyor.Sizce ayrıca temizletmeli miyim?Herkese de çok teşekkür ediyorum ilginiz için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, kutayavci :

Ben TP kullanıyordum yerli diye, shelle geçeceğim yarından itibaren. Çünkü benim araç 100 - 200 km de bir yapıyor.Sizce ayrıca temizletmeli miyim?Herkese de çok teşekkür ediyorum ilginiz için.

hayır bir şey yapmanıza gerek yok. dpf tıkanırsa uyarı ışığı yanar. Araç işini görüyor demek. Shell, Opet, total, bazı petrol ofisleri tercih edin. Ayrıca performans yakıtı koymanız lazım. Shell fuel save olmaz, nitro olacak. Her marka farklı isim kullanıyor, pahalı olanı tercih edin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba tamamlanan tanışma mesajınızdan sonra, konunuz tekrar aktif edilmiştir.

Konu başlığınızı "ilginç bir testpit ve sorun sinyali" iken mesaj içeriğini özetleyecek şekilde değiştirdim. 

Anlık yakıt sarfiyatı göstergesinde artış var diyorsunuz. Peki toplam yakıt sarfiyatı ortalamanızda da bir anormal artış var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba tamamlanan tanışma mesajınızdan sonra, konunuz tekrar aktif edilmiştir.

Konu başlığınızı "ilginç bir testpit ve sorun sinyali" iken mesaj içeriğini özetleyecek şekilde değiştirdim. 

Anlık yakıt sarfiyatı göstergesinde artış var diyorsunuz. Peki toplam yakıt sarfiyatı ortalamanızda da bir anormal artış var mı ?

Vardır vardır :) ortalamanın Can'ına okuyor. Gecen depo boştu 50₺ bir shellden aldım , yakıtın yarısı dpf temizliğine gitti [emoji1] şikayet edeceğim istasyonu. Bakalım ne sonuç çıkacak . Burada bir Opet var, ora temiz baya. Depo çeyreğin altına inmeden doldurmak lazım bir de. Ülkemizde risk teşkil ediyor diğer türlü.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, fotifoti :

Vardır vardır :) ortalamanın Can'ına okuyor. Gecen depo boştu 50₺ bir shellden aldım , yakıtın yarısı dpf temizliğine gitti emoji1.png şikayet edeceğim istasyonu. Bakalım ne sonuç çıkacak . Burada bir Opet var, ora temiz baya. Depo çeyreğin altına inmeden doldurmak lazım bir de. Ülkemizde risk teşkil ediyor diğer türlü.

Dizel kullanıcıları asla deponun tamamına yakınını kullanmamalı.

Ve kendilerine sabit bir istasyon belirleyip, sürekli aynı istasyonu kullanmalılar. 

2004 yılından bu güne aynı akaryakıt istasyonunu kullanıyorum..Çok şükür sıfır problem...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba

Diesel Particulate Filter DPF Regeneration işlemi sırasında araba uyarı verir. Bu işlemi yaparken belli devirde ve sabit gitmenizi ister. Burada araç dpf temizliği yapıyor diyenler yanılıyor yani. Araç eğer bu esnada uyarı ışığı yakarsa doğrudur. Ama uyarı ışığı yanmıyorken bu işlem yapılmıyor bilginiz olsun. araç bazı zamanlar anlık olarak yüksek değerler gösteriyor ve bu da ortalamaya yansıyor. Sebebi mazda da saklı. Onlar da henüz bilmiyor nedenini. muhtemelen yakıt filtresinde ki sorun dan kaynaklıdır. benim yakıt filtresi değişti düzelme olmadı. şimdi yen bülten gelmiş bir parçası daha değişti. değişme olacak mı bakacağız. ben pek sanmıyorum. yeni bültenler yoldadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba

Diesel Particulate Filter DPF Regeneration işlemi sırasında araba uyarı verir. Bu işlemi yaparken belli devirde ve sabit gitmenizi ister. Burada araç dpf temizliği yapıyor diyenler yanılıyor yani. Araç eğer bu esnada uyarı ışığı yakarsa doğrudur. Ama uyarı ışığı yanmıyorken bu işlem yapılmıyor bilginiz olsun.
araç bazı zamanlar anlık olarak yüksek değerler gösteriyor ve bu da ortalamaya yansıyor. Sebebi mazda da saklı. Onlar da henüz bilmiyor nedenini. muhtemelen yakıt filtresinde ki sorun dan kaynaklıdır. benim yakıt filtresi değişti düzelme olmadı. şimdi yen bülten gelmiş bir parçası daha değişti. değişme olacak mı bakacağız. ben pek sanmıyorum. yeni bültenler yoldadır.

Değil Evren'im , Skoda da, Renault'da var. Çoğu insan bizim kadar dikkatli kullanmadığı icin fark edemiyorlar. Işık yakarsa dpf dolduğu anlamına geliyor. Ben aldığımdan beri (8 aydır) farkındayım kaç kişi cx3 aldı ama farkına varan kaç kişi oldu? :) bunda kullanıcı, kullanım şartları ve yakıtında etkisi var. Servet abi benim aracım dpf temizlemez diyor masaya vuruyor mesela :) Mazda da saklı olan bir şey yok, onlar da bilmiyorlardı@okkko hariç :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanılıyorsun. dilersen mazda japonyaya yaz bu konuyu. onlarda benim dediğimi diyecek. ben bir çok araç kullandım benzinli ve dizel olmak üzere. hatta şuan da mercedes dizel de mevcut bende. mazda da ki gibi görmedim hiç. zaten dpf temizliği değil bu anlık tüketim de ki artışlar. dpf temizliği yaparken uyarı veriyor araç. dediğim gibi japonyaya da sorabilirsin bunu. 

size dpf demişler ve sizde konuyu kapamışsınız ama değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, jackjoker :

yanılıyorsun. dilersen mazda japonyaya yaz bu konuyu. onlarda benim dediğimi diyecek. ben bir çok araç kullandım benzinli ve dizel olmak üzere. hatta şuan da mercedes dizel de mevcut bende. mazda da ki gibi görmedim hiç. zaten dpf temizliği değil bu anlık tüketim de ki artışlar. dpf temizliği yaparken uyarı veriyor araç. dediğim gibi japonyaya da sorabilirsin bunu. 

size dpf demişler ve sizde konuyu kapamışsınız ama değil. 

al sana hazır video :) sor bakalım ne diyecekler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ortalamayı sık sık sabitleyen biri olarak ortalamayı çok etkilediğini belirtmek isterim @jackjoker beyin dediği gibi ise durum daha can sıkıcı demektir.İşin kötüsü inallardaki mazda sertifakalı usta bile anlamadı bu işi yani asıl sıkıntı bu.Herkese çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hacı ben neyi soracağım soracak olan sizsiniz iddia sizin. ben olayın doğru olan yönünü biliyorum. hiç olmadı açın el kitabını okuyun daha ne diyim :) dilerseniz japonyadan teyit alabilirsiniz diyorum. 

bu video bir şey ifade etmiyor. dpf ile ilgisi yok videoda ki durumun. keza zaten dpf temizlediğine dair bir uyarı ışığı da yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 minutes ago, jackjoker said:

hacı ben neyi soracağım soracak olan sizsiniz iddia sizin. ben olayın doğru olan yönünü biliyorum. hiç olmadı açın el kitabını okuyun daha ne diyim :) dilerseniz japonyadan teyit alabilirsiniz diyorum. 

bu video bir şey ifade etmiyor. dpf ile ilgisi yok videoda ki durumun. keza zaten dpf temizlediğine dair bir uyarı ışığı da yok. 

Aracın el kitabını okuyun evet :) DPF temizliği sırasında herhangi bir ışık yanmaz. Sistem temizlemeyi yapamadığında bir uyarı yanar.

Dizel Partikül Filtresi dizel motorun egzoz gazındaki partikül maddelerin (PM) büyük bölümünü toplar ve atar. Dizel Partikül Filtresi tarafından toplanan partiküller normal sürüş esnasında temizlenir ancak aşağıdaki durumlarda partiküller temizlenmeyebilir ve Dizel Partikül Filtresi gösterge ışığı yanar.

Sürüş esnasında partiküller atılırken, motorun sesi ve egzoz gazının kokusu değişebilir.

vZzb5p.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar rejenerasyon işlemi başka. kaçırdığınız nokta bu. rejenerasyon da ışık yanar araç uyarı verir. dpf nin amacı siz aracı sürmeye başladığınızdan beri zaten filtreden geçerek temizlik yapar. filtrenin amacı bu zaten. fotifotinin yaşadığı problem dpf değil. bunu ankaradaki mazda servisleri de bilmiyor. biri çıkıyor dpf dir diyor ve konu kapanıyor. konunun kapanmaması gerekiyor. bu sorun başka ve ileride bir bülten ile çıkar. sanki hiç araba kullanmamış gibi davranmayın bana. daha hiç bir arabada böyle saçma bir anlık değişim görmedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...