Jump to content

Bir Mazda 3'ün Yerini Hangi Araç Doldurur ?

kaan-kahraman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bu 110 binler 130 binler fazla geldi bana ben sahibindenden bakıyorum temiz diyebileceğim km düşük a3 Sedanlar 80 civarı benzinli ve dizel arasında fiyat farkı da yok fazla bende mazdacıyım ama Audi a3 Sedan bence bu fiyatlara düşünülmeden alınabilecek bir araba ve büyük ihtimalle alacam [emoji41] Şimdi power donanımlı Mazda 3 lerde 70-80 bin aralığında sonuçta

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu Arada hlydao Mercedes GLA nihayi hedef inşallah Birgün alacak duruma geliriz [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, revivo73 :

:) iddialar ve ekstrem rakamları duyunca, mecburiyeten...

hocam ne dıyım bılmıyorum audi internet sitesini acıncada dedıgım rakamları goruyorum ne dıyeyım o hanım ablaya hayırlısı ıyı satıslar :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu 110 binler 130 binler fazla geldi bana ben sahibindenden bakıyorum temiz diyebileceğim km düşük a3 Sedanlar 80 civarı benzinli ve dizel arasında fiyat farkı da yok fazla bende mazdacıyım ama Audi a3 Sedan bence bu fiyatlara düşünülmeden alınabilecek bir araba ve büyük ihtimalle alacam [emoji41] Şimdi power donanımlı Mazda 3 lerde 70-80 bin aralığında sonuçta

Bu Arada hlydao Mercedes GLA nihayi hedef inşallah Birgün alacak duruma geliriz [emoji23]

Hocam birlesip beraber bitane alsak mi naapsak :D

Zevkler fena ortak [emoji23]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- Audi a3'ü 130 küsur milyara satan ablaya hayırlı işler, inanmış herhalde o arabayı o fiyata satacağına. Ben de demin baktım  100 bin tl civarına iyi bir a3 alınabiliyor.

2- VAG dediğimiz grup işte audi skoda seat vw cart curt.  Babamın şirket aracı Passat;  ondan önceki de Jetta'ydı.  Bakımlarının ödemesini biz yapmadığımız için bilmiyorum ama servis olarak da çok iyi olduğunu söyleyemem. TSI ve TDI motorlar yağ eksiltir. Bizim Passat 60bine yakınken yağ eksiltti; yağı tamamlayamayacaklarını aracın zaten bakıma yaklaştığını söylediler.  Biz de tartıştık vs. neyse sonunda yağı tamamladılar. Arkadaş araba yağ eksiltmiş sen yetkili servissin tamamlamıyorum diyorsun ?   VW servisleri haliyle Audi de dahil oluyor buna ben de çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Fiyatlar hakkında herhangi bir yorum yapamıyorum çünkü bilmiyorum.

3-  Eğer limit 70 bin ise o fiyata BMW 116i gibi seçenekler de var, bulabilirsiniz. A3 yaklaşık 100bin TL gibi.

4- Hyundai düşünecek olursanız tavsiye ederim, hem servisten hem de arabanın kendisinden çok memnunum :D Elantra 1.6 CRDI DCT fiyat olarak çok uygun ve motor-şanzıman kombinasyonu iyi. DCT şehiriçinde çabuk ısınıyor diyorlar onu da kavrama yapmasını engelleyerek önlersiniz. Zaten Hyundai şuan Accent Blue dışında en sağlam arabaları üreten firmalardan biri. Amerikan Otoyol Ensititüsü'nde aldığı sonuçlar çok iyi ve sağdan overlap testinde  soldakiyle aynı puanı alabilen tek SUV de tucson oldu. 

5-  TDI DSG olmadıktan sonra VW fiyatları Mazda3 fiyatları civarında kalıyor zaten. Highline ile Power Golf ve Maza3 aynı fiyat. Tabi Golf'ün TSI DSG ile çok ekonomik ve iyi performanslı olduğunu da biliyoruz. 1.2 TSI 110hp tercih edildiği zaman da  fiyat daha da düşüyor zaten. Bunun yanında malzeme kalitesi olarak Golf'ün a3 ve a serisinden sonra C segmentinin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Comfortline'dan itibaren alcantra koltuklar, ceplerde ve torpidoda kumaş kaplama,  başarılı müzik sistemi vs.  Golf başarılı bir araç, kim ne derse desin. Verimli motorlar, segmentin en iyisi olmaya yakın malzeme kalitesi, bir takım hoş donanımların standart olması, kişinin kendi donanımını kendi yaratabilmesi ve ikinci elinin iyi olması ve bunun yanında TDI DSG almadıkça çok uçarıya gitmeyen fiyatları Golf'ün çok satmasını sağlıyor.  Tabi çok daha uygun fiyata daha düşük kaliteli Leon da alınabiliyor. Leon da çok mantıklı bir seçenek.

Yeni 308 de çok başarılı bir otomobil ama fiyatı en son biraz yüksekti ve şahsi yorumum, o direksiyon, o kadran ve her şeyin tek bir ekrandan yapılıyor olması beni o arabadan soğuttu.  1.2 THP Aisin şanzıman ikilisi çok çok iyi iş yapıyor.

70.000 TL limitim olduğu takdirde öncelikle 2.elden  2012 model civarı Passat veya Mondeo bakardım. :D Eğer yaşı biraz daha düşük daha genç arabalar bakılıyorsa Golf tercih ederdim.  Eğer en az 2015 model ikinci el ya da sıfır km bakıyor olsaydım direk Leon alırdım. Eğer ikinci elde düzgün araba bulamayıp, hem ekonomik hem de şık bir araç arıyor olsaydım, yıl 2015 sonu olsaydı  ve en fazla 45bin civarına izin olsaydı da 1.2 i20 elite alırdım :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer en az 2015 model ikinci el ya da sıfır km bakıyor olsaydım direk Leon alırdım. Eğer ikinci elde düzgün araba bulamayıp, hem ekonomik hem de şık bir araç arıyor olsaydım, yıl 2015 sonu olsaydı  ve en fazla 45bin civarına izin olsaydı da 1.2 i20 elite alırdım [emoji3] 

Bu siralama mazda haric birakilarak olusturulmus bir siralama mi? Yani mazda3 satip ne alsam sorusuna cevaben olusturulmus bir liste mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Holydao :

Bu siralama mazda haric birakilarak olusturulmus bir siralama mi? Yani mazda3 satip ne alsam sorusuna cevaben olusturulmus bir liste mi?

İkisi de :D  Mazda'nın 1.5 motor+ otomatik şanzımanını tercih etmezdim. Aynı fiyata daha ekonomik, daha performanslı, malzeme kalitesi biraz daha iyi, ikinci eli daha iyi olan seçenekler varken neden 3'ü tercih edeyim ?   Eğer 1.5 sky-g+ manuel POWER seçenek olsaydı düşünürdüm ama bu fiyatlara bu şanzımanmotor konfigürasyonuyla tercih etmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İkisi de [emoji3]  Mazda'nın 1.5 motor+ otomatik şanzımanını tercih etmezdim. Aynı fiyata daha ekonomik, daha performanslı, malzeme kalitesi biraz daha iyi, ikinci eli daha iyi olan seçenekler varken neden 3'ü tercih edeyim ?   Eğer 1.5 sky-g+ manuel POWER seçenek olsaydı düşünürdüm ama bu fiyatlara tercih etmem

Ilginc bir bakis açısı :) saygıyla karsiladim.

Dizayn açısından ele alsak biraz da... Mesela peeformans ve yakit tuketimi belli standartlari sagliyor ve beni tatmin ediyorsa, 2.el basarisini goz ardi ederek daha hos gorunumlu, daha goze carpan, daha vurucu ve sokaklarda daha az gorunen bir araci tercih edebilirim. Kullanirken her saniye, her an zevk almak da onemli bence :) Bi de boyle ele alsak mevzuyu, ne dersiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, Holydao :

Ilginc bir bakis açısı :) saygıyla karsiladim.

Dizayn açısından ele alsak biraz da... Mesela peeformans ve yakit tuketimi belli standartlari sagliyor ve beni tatmin ediyorsa, 2.el basarisini goz ardi ederek daha hos gorunumlu, daha goze carpan, daha vurucu ve sokaklarda daha az gorunen bir araci tercih edebilirim. Kullanirken her saniye, her an zevk almak da onemli bence :) Bi de boyle ele alsak mevzuyu, ne dersiniz?

Valla  sürüş zevki işin içine girince TSI'a bi soru işareti koyabilirim :D Tasarım olarak Golf Highline çok şık duruyor bence. TSI'ın Alt devirler dolu dolu üst devirler düşüyor, motor sesi elektrik süpürgesinden hallice.  Üst devirler biraz hayal kırıklığı yaratsa da alt devirlerin canlılığı ayrı bir keyif katıyor diyebilirim. Direksiyon, yol tutuş vs. gayet hoşuma gitti ama motorun yüksek devirdeki karakterini ve sesini çok beğenmedim.

Valla sürüş keyfi dersek BMW 116i'yi çok beğeniyorum. BMW'nin eski 1.6 136 ve 177lik motorları Peugeot motoru ve devirlenmesi,sesi vs. çok hoşuma gidiyor ikisinin de. Yeni 1.5 motora da ayrı aşık oldum. 418de sürmüştüm devirlenmesi sesi verdiği tepkiler vs.  aşık etmişti kendine :D Eminimki 1 serisinde çok daha iyidir hafiflikten ötürü. 

Audi A3 demiştik 100 milyar civarına 1.6 TDI DSG versiyonu alınabiliyor. Yalnız eski nesil TDI olmayan, yeni tip 110luk TDI olan a3lerdeki motor da keyifli. Ona dikkat etmek lazım. Emisyon hileli 105lik motor fazla yakıyor ve çok zevkli değil. Yeni nesil olan a3'te 110 hp, passat'ta 120hp olarak sunulan yeni TDI motorun dizel standartlarına göre keyifli olduğunu düşünüyorum. Güzel devirlenmesi, DSG ile olan iyi uyum, verimlikik vs. iyi bir seçenek.

Aynı şekilde Elantra 136 hp CRDI, yeni çıkmasından ötürü henüz az bulunuyor, çok şık bir tasarım, çok ilgi çekiyor. Test sürüşü yaptığımda herkes bakıyordu :D DCT şanzıman ile tüketim çok düşmüş ve performans olarak da gayet iyi. Direksiyon hissiyatı Hyundailer'in klasik sorunuydu ve baya düzeltimiş olduğunu farkettim. i20'nin suni direksiyon hissi gitmiş yerine daha güven veren bir direksiyon gelmiş. Sürüş zevki oalrak da beni tatmin etmişti.  Fiyat olarak çok çok uygun fiyata satılıyor.

255403.jpg

US-spec-2017-Hyundai-Elantra-rear-quarte

Astra da şık duruyor, genellikle Opeller'in sürüşü zevkli olur. Güzel de bir dizel motoru var ama hiç sürmedim yeni Astra'yı. Amma velakin Opel tercih etmezdim, ama tercih edene sonsuz saygım var.  Çok şık araçlar yapıyor :D Yeni motorlar da fena değil gibi.

Yine de tercihim Golf veya Leon TSI'dan yana olurdu. Üst devirdeki tatsızlık negatif olduğu gibi alt devirlerin canlılığı da insanın çok hoşuna gidiyor.  Ama eğer sürüş zevki  öncelikliyse BMW 1 serisi ikinci elden, yeni elantra veya 308 1.2 THP de tercih edilebilir.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Golf''ün donanım, motor, şanzıman seçenekleri, performans, malzeme kalitesi vs.anlarım, bir çoğuna katılırım. Lakin kimse beni "Tasarım" konusunda ikna edemez. Elbetteki zevkler ve renkler farklıdır ama... Bakınız aşağıda dünden bu güne "Golf" kasaları var. Özellikle son 3-4 kasaya bakar mısınız ?

Vw servislerinin fiyatını, hizmet kalitesini geçtim. Normal periyodik bakım için 1 hafta önceden resmen randevu alıyorsunuz. Temmuz ortasında soğutmayan klimaya müdahale için, 15 gün sonraya randevu verildiğini biliyorum. Normal sıradan basit bir bakım için sabah 08:30 - 09:00 arası aracınızı teslim edersiniz. Akşam mesai bitimi olan 17:00 - 18:00 arası ite kaka zorla teslim alırsınız aracınızı. 

Ama evet aracınız servisteyken bekleme salonları müthiştir. Yazın buz gibi, kışın sıcacık klima üfler. Soğuk sıcak içecekler biri gider diğeri gelir.. Yanında tatlı tuzlu ikramlar o keza..Dergiler, gazeteler, dev ekran tv, bilgisayar...kablosuz internet, vs..vs..Burada oturunca kendinizi çok mu özel ve değerli hissediyorsunuz ? Pufff bu saydıklarımın bir çoğu Mazda Evo servisinde de var..Lakin işim olmaz..Sabah 08:00'de giderim..08:30'da aracıma başlarlar..Alırım elime çayımı, lifte kaldırılmış aracımın altına girer. Ustam ile birlikte girer sohbet ede ede bakımını yaparız. Sorduğum sorulara erinmeden, sıkılmadan yanıtları da verir ustam.. :) Dediğim gibi zevkler ve renkler.. Herkesin tercihi farklıdır.. 

golff1.jpg

Mazda'yı bir çok konuda eleştirebiliriz. Performanslı motoru yok, ekonomik değil, pahalı vs..Ama tasarım konusunda hakkını teslim etmek lazım.

MkXaQ2.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle katılıyorum İlhan bey Golf kötü araba değil belki eskiyen yüzünden belki gerçekten birşeye benzememesinden tasarımı çok sıradan geliyor rent a car aracı gibi adım başı görüyorsunuz. EgeG arkadaşımız Mazda ile ilgili tek olumlu şey yazmamış ona şaşırdım tamam araba performans olarak tatmin etmiyor hadi yakıt olarak da diyeyim ama onun dışında bu aracın eleştirilecek hiçbir şeyi olamaz bence orta sınıfın Mercedes'e en yakın aracı Mazda 3 tür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EgeG'ye katiliyorum genel olarak, hakli oldugu noktalar var ama golf sevdasini anlayamiyorum :D

Golf'un son kasa haric hepsi tasarim faciasi bence, son kasa da bi yasayan efsane degil yani, alelade bi tasarima sahip, onsan gorunce kafasini cevirip ikinciye bakmiyor. Bu konuda mazda gibisi yok dedirtmeye calistim ama dedirtemedim :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdaya rakip anca volvo v40 merso a bmw 1 audi a3 gerisi c segmentte dandik tipsiz sacma salak arabalar. Mazdanin power sense baska arabada aynı dolulukda almaya calisinca fiyatlar ortada. Arti tasarim olarak ses sistemi olarak hepsini tokatlar.ama performans zayif

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mazda 1.5 sky turbo motorlu olsaydi. Piyasa cok farkli olurdu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3'ün iyi noktaları tabiki var ama biraz da satışla ilgili olan problemler bunların değerini azaltıyor gözümde. Mesela multimedya sistemini çok başarılı buluyorum , malzeme kalitesi de başarılı. Ama gözümde eksiye sahip olduğu taraflar daha çok :D  Tasarım olarak da 6ya cx359 hepsine bayılırım ama mazda3ün tasarımını çok sevemedim açıkçası bana sıkıştırılmış6 gibi geliyor :D  Ama benim asıl problemim motorşanzıman ikilisi ve yüksek fiyat :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, alpulusoglu :

bu gıdısle mazdanın sonu chevrolet e  olandan farklı olmayacak.

20 saat önce, alpulusoglu :

5-) demek ıstedıgım bu fıyat bandında mazda premıum olmaya calısırken satıs sonrası verdıgı destekle sınıfta kalmaya aday gozuyor ben herhangi bir sekılde muhattap dahı bulamıyorum umarım bır kac sene ıcınde chevrolet gıbı tası taragı toplayıp gıtmezler 

Bu konuda bir şeyi düzeltmek istiyorum. Chevrolet Türkiye'den çekilmedi ! Tüm Avrupa'dan çekildi ! Haliyle burada Mazda'yı, Chevrolet ile mukayese ederek. Akıbetinin Chevrolet'e benzetmek yanlış ve haksızlık olur. 

Mazda Türkiye'den çekilir mi ?

Bu ülkede her an her şey olabilir...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@İlhan Abi Chevrolet in Türkiye'den çekilmesinin sebebi de satışların düşmesi ve karsızlaşması değildi. Opel'in satışlarını düşürdüğünü ve Chevrolet'in alternatif marka olarak görüldüğü algısı oluşmaya başladığı için bu kararı aldılar. Trax-Mokka gibi modelleri de zaten hemen hemen aynı olunca bu işe giriştiler.

Mazda'nın Türkiye den çekilmesi için hiçbir sebep yok bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, bozkurt358 :

Sanzimani bence guzel motor gücü az sadece

Aynı motorun düz ve otomatik versiyonu arasında çok büyük tüketim ve performans farkı var maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...