Jump to content

Bir Mazda 3'ün Yerini Hangi Araç Doldurur ?

kaan-kahraman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu arada manuel ne kadar yakıyor beyler sehir ici dışı

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Manuel kullanan pek yok galiba... Konu tıkandı :(

O zaman kaan-kahraman beye selam olsun diyerekten bugün karsilastigim bir olayi paylasayim. Antalya'da bir benzlikte durdum yakit almak icin, yanimda duran Jeep Renegade'in sahibi "Afedersiniz, ben de almayı dusunuyorum da, araçtan memnun musunuz, icine bi bakabilir miyim?" diye yanasti :D detayli bi brifing verdim sonra kendisine, ben de onun Renegade'i hakkinda bilgi aldm biraz.

Boyle benzinlikte, kirmizi isikta falan girilen araba muhabbetlerine hastayim :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mümin :

@İlhan Abi Chevrolet in Türkiye'den çekilmesinin sebebi de satışların düşmesi ve karsızlaşması değildi. Opel'in satışlarını düşürdüğünü ve Chevrolet'in alternatif marka olarak görüldüğü algısı oluşmaya başladığı için bu kararı aldılar. Trax-Mokka gibi modelleri de zaten hemen hemen aynı olunca bu işe giriştiler.

Mazda'nın Türkiye den çekilmesi için hiçbir sebep yok bence. 

sebep olmayabılır ama su an bır chevrolet sahıbı bır opel bayısındede bakımını yaptırabılır ben ne yapayım pekı ıstanbul anadolu yakasında ? hayır durum boyleyse daha uzak ıllerımızdekı dostlarımızı dusunemıyorum cıdden :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuel kullanan pek yok galiba... Konu tıkandı [emoji20]

O zaman kaan-kahraman beye selam olsun diyerekten bugün karsilastigim bir olayi paylasayim. Antalya'da bir benzlikte durdum yakit almak icin, yanimda duran Jeep Renegade'in sahibi "Afedersiniz, ben de almayı dusunuyorum da, araçtan memnun musunuz, icine bi bakabilir miyim?" diye yanasti [emoji3] detayli bi brifing verdim sonra kendisine, ben de onun Renegade'i hakkinda bilgi aldm biraz.

Boyle benzinlikte, kirmizi isikta falan girilen araba muhabbetlerine hastayim [emoji3]

Bu tarz muhabbetlere benim de çok girdiğim oldu kaç kez kırmızı ışıkta abi araçtan memnun Musun Nasıl falan diye sordular bende herkese de Tavsiye ediyorum yalnız [emoji23] Biz birbirimize dert yanarız ama asla başkalarının yanında mazdayı kötülemem aksine tavsiye ediyorum.Valla kaç kez Mercedes'in bmw nin içinden aracımı kestiklerine şahit oldum [emoji41]

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tarz muhabbetlere benim de çok girdiğim oldu kaç kez kırmızı ışıkta abi araçtan memnun Musun Nasıl falan diye sordular bende herkese de Tavsiye ediyorum yalnız [emoji23] Biz birbirimize dert yanarız ama asla başkalarının yanında mazdayı kötülemem aksine tavsiye ediyorum.Valla kaç kez Mercedes'in bmw nin içinden aracımı kestiklerine şahit oldum [emoji41]

Ayrı bi keyif yani bu mevzu da [emoji41]

Iyice ağlama duvarına çevirdik burayı da konudan epey saptık, dağıtmayalım daha fazla en iyisi :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Derdinize çare olabildiysek ne mutlu :D olamadıysak da uzun lafın kısası mazda'dan sonra ya c segmenti bi mercedes/bmw/audi alınır ya da yine mazda alınır.
@egeG yine kızacak ama napalım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Holydao :

Derdinize çare olabildiysek ne mutlu :D olamadıysak da uzun lafın kısası mazda'dan sonra ya c segmenti bi mercedes/bmw/audi alınır ya da yine mazda alınır.
@egeG yine kızacak ama napalım :D

Yok yav ne kızam :D O kadar Mazda3 ve 6 tecrübemiz var :D  Bu arada demin 150 hp DSG TSI Golf Highline olan arkla buluştum şuan ortalama tüketimi 6.9 haberiniz olsun :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok yav ne kızam [emoji3] O kadar Mazda3 ve 6 tecrübemiz var [emoji3]  Bu arada demin 150 hp DSG TSI Golf Highline olan arkla buluştum şuan ortalama tüketimi 6.9 haberiniz olsun [emoji3] 

O arkadas arabayı 1.2 clio tasarrufuyla kullanıyo olmasın sakın? :D ya da çoğunlukla uzun yolda mı kullanıyo?

Gercek olamayacak kadar iyi bi deger gibi geldi bana, benim mazda3 ortalaması 7.4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda markasını veya seçeceğimiz otomobil markasını. Diğer markalarla mukayese ederken, hep şunlardan bazılarının altını çiziyoruz.

Kimilerimiz için bunlar, bir otomobil alırken olmazsa olmazlardandır !!

Nedir Bunlar ?

- Satış fiyatı ülke pazarına uygun olması.

- Satış sonrası servis hizmetleri kaliteli, yaygın ve pazar fiyatında olması.

- Donanım olarak pazardaki rakiplerine göre eşdeğer olması.

- Malzeme, işçiliğin kaliteli olması.

- Uzun vadede sorunsuz olması.

- Düşük hacimli motor seçeneğinin olması.

- Mtv'nin ekonomik olması.

-Yakıt Ekonomisininin olması.

- Otomatik vites seçeneğinin olması.

- Kimi zaman özellikle Dizel+Otomatik olması.

- Performanslı olması.

- Çok kaçsın ama az yaksın..Parçası, servisi, aksesuarı ucuz olsun, bakkalda bile olması..

- Donanım olarak ne varsa hepsi birden olması..

Yukarıda tüm saydıklarım olsun ama..Aracın Fiyatı ...............TL'yi geçmesin.

- ...............TL'yi geçerse..Gider..................... veya ..............alırım..

Bu yukarıda saydıklarımın bir çok kısmına katıldığım gibi, bir çok kısmına da katılmıyorum !

Şimdi otomobil var...otomobil var.. Örneğin abim de Renaul Fluence var, arada benim guzuya ihtiyacı olduğunda binip kullanıyor. Kendisinin ifadesi şu. Ben "Arabaya biniyorum, sen "Otomobile" biniyorsun. Bu örnek sadece dışarıdan birinin yorumu.

Kendi yorumuma gelirse.. Bu söz konusu Mazda yada X marka, Y marka..

Bu markaya ait olan modeli kullanmaktan zevk alıyor musunuz ?

Viraja çok rahat, korkusuz ve güvenli girebiliyor musunuz ?

Yolda olsun, park ettiğiniz yerde olsun, otomobilinize farklı bir gözle bakıldığını hissediyor musunuz ?

Modeli hangi yıl olursa olsun eskimeyen bir yüze, bir tasarıma sahip olmasını istemez misiniz ?

Sahip olduğunu otomobilde bir "Ruh" bir "Karakter" bir "Farkındalık" olmasını istemez misiniz ?

Hangi markanın RX-7 , RX-8 ve MX-5 gibi mühendislik harikası otomobilleri var ?

Mazda gibi dünya da kaç tane, sürücü zevkine odaklı "Mühendislik" ürünü otomobil var ?

Açıkçası ben "Pazarlama" stratejisine göre tasarlanmış bir otomobile binmek istemiyorum.

Mazda sahibi olmanın tüm zorluklarını bile bile, kabul ederek "Mazda" sahibi oldum. 

Ülkemiz geneli için söylüyorum, bizler çok sık otomobil değiştiren insanlar değiliz. Ülkemizde ki gelir seviyesi, enflasyon, vergiler vs her şey belli. Böyle bir ortamda minimum 5 yıl ve üzerinde otomobil yenileme yoluna gidiyoruz. Şahsen benim 5 yılı geçti, ve bu gidişle de Allah kaza bela vermediği sürece de Mazda'ya devam.

2002 yılından bu güne 3 blok ve 76 daireden oluşan bir sitede oturuyorum. O gün bu gün halen garajda ki tek Mazda benim otomobilim. 

Maddi durum-gelir seviyesi iyi olduğu sürece "Otomobil" şahsen benim için "Keyif" aracıdır. Ben kullandığım otomobilden zevk almalıyım.

Yani az yakmış, çok kaçmış, servisinde el üstünde tutuluyor muşum, premium muamele yapıyorlarmış, servis ağı yaygınmış, 2.eli kıymetliymiş vs..Bunlara ben takılmıyorum..Ben otomobili alırken 2.el satabilmek için almıyorum. Ben otomobili kullanmak için alıyorum. Ve kullanırkende zevk almak istiyorum.

Arkadaşlar malum Mx-5'i herkes bilir, ama bir çoğunuz kullanmamış olabilir. MazdaClubTR olarak yaklaşık 1 hafta süresince bu otomobili test etme imkanımız oldu. Yani hep merak ederdim Mx-5'in sürüş keyfi niye bu kadar övülüyor, beğeniliyor diye. Ta ki bu merakım Mx-5'in direksiyonuna oturup, aracı kullanıncaya kadardı. Mazda'nın bu araçla ilgili sloganını hatırlayalım  "Jinba İttai" at ve binicisi arasındaki bütünlüğü. Koltuğuna oturduğunuz anda, ona sahip oluyorsunuz. Siz ne isterseniz otomobil onu size yapıyor. 10 yaşında ki kızımla birlikte kullanma imkanım da olmuştu. Kızımın araçtan indikten sonraki cümlesini aynen şöyleydi. Baba ya, bu, bu başka bir dünya.....muhteşem, harika bir şey bu..

Kaç marka bir sürücünün kalbine inebilir ? Kaç marka sürücüsünü kendisine bu denli bağlayabilir.

Mx-5 için ilk çıktığında motoruna, performansına, fiyatına bir dünya laf söz edildi.

Tamam bir çoğuna katılırım veya saygı duyarım.

Ama kaç tane marka Mx-5 gibi Roadster otomobil üretiyor ki ?

Kaç tane Mx-5 gibi alternatif motor seçeneklerine sahip, vergilendirmesi düşük Roadster araç varda mukayese edelim. Mx-5 başlı başına "Butik" ve "Özel" bir model. Haliyle buna sahip olmak isteyecek kişinin, bazı şeyleri önemsememesi gerektiğini düşünüyorum. 

İşin özü şahsen yakıt, fiyat, performans, servis, parça kıl, tüy vs..den önce gelenler var benim için...Yani her gün kullandığın otomobile lanet okumakta var. Yahut lanet demeyeyim de..sadece ayağını yerden kesen motorlu kara taşıtı olarak görmekte var.. Kaçımız "Mazda" otomobilleri sıradan motorlu kara taşıtı olarak bakıyoruz ?

Konu otomobil olunca yazdıkça uzuyor..Bazen aynı şeyi Subaru'da da yapıyorum. :) Kusura bakmayın..

Keyifli forumlar ve her şeyden önce keyifli sürüşler diliyorum arkadaşlar.. :D 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilmeniz dileği ile..

Sevgiler, saygılar..

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yolda olsun, park ettiğiniz yerde olsun, otomobilinize farklı bir gözle bakıldığını hissediyor musunuz ?

Modeli hangi yıl olursa olsun eskimeyen bir yüze, bir tasarıma sahip olmasını istemez misiniz ?

Sahip olduğunu otomobilde bir "Ruh" bir "Karakter" bir "Farkındalık" olmasını istemez misiniz ?

Mazda gibi dünya da kaç tane, sürücü zevkine odaklı "Mühendislik" ürünü otomobil var ?

Açıkçası ben "Pazarlama" stratejisine göre tasarlanmış bir otomobile binmek istemiyorum.

Kaç marka bir sürücünün kalbine inebilir ? Kaç marka sürücüsünü kendisine bu denli bağlayabilir.

sadece ayağını yerden kesen motorlu kara taşıtı olarak görmekte var.. Kaçımız "Mazda" otomobilleri sıradan motorlu kara taşıtı olarak bakıyoruz ?

[emoji106][emoji122][emoji122][emoji122][emoji122][emoji122][emoji122]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Holydao :

O arkadas arabayı 1.2 clio tasarrufuyla kullanıyo olmasın sakın? :D ya da çoğunlukla uzun yolda mı kullanıyo?

Gercek olamayacak kadar iyi bi deger gibi geldi bana, benim mazda3 ortalaması 7.4

Valla normal insan gibi sürüyor :D araba şehiriçinde dahil aynı hızla gitmeye başlayınca direk act devreye giriyor zaten.  Araç verimli :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla normal insan gibi sürüyor [emoji3] araba şehiriçinde dahil aynı hızla gitmeye başlayınca direk act devreye giriyor zaten.  Araç verimli [emoji3] 

O zaman dans :)

Tebrik ederiz hem o motoru geliştiren muhendisi hem de ekonomi sağlayıp motoruna laf getirmeyen bilinçli sürücüyü [emoji122][emoji122][emoji122]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, Holydao :

O zaman dans :)

Tebrik ederiz hem o motoru geliştiren muhendisi hem de ekonomi sağlayıp motoruna laf getirmeyen bilinçli sürücüyü emoji122.pngemoji122.pngemoji122.png

Sezarın hakkı sezara :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuel yakıt tüketimi sorulmuş. Ankara içinde 7 litre civarı yakıyorum. Şehirdışı tüketimim gerçekçi olmaz çünkü gerçekten çok agresif kullanıyorum. 

Hem otomatik hem manuel kullandım performans olarak gerçekten çok fazla fark var. Bunda 18" jantların da etkisi olabilir yalnız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Velhasıl bu kadar tartışmanın konuşmanın ardına ve sizin değerli görüşlerinizi de dikkate alarak bir Mazda nın yerini dolduracak araçların çoğunun 90 bin -100 bin bandının üstünde olduğunu anladım. Mazda'ya teşekkür ederim bu fiyata bize premium hissi yaşattığı için.Ve Mazda yerine VW tavsiye eden arkadaşlara da bizim hislerimizden anlamadıklarını söylemek istiyorum. VW kötü demiyorum ama bizim bineceğimiz araba değil risk almayı sevmeyen garantici sıradan ve araba kullanmayı zevk olarak değil ihtiyaç olarak gören insanların bineceği araçlardır benim çevremdekiler öyle en azından.
Ben mazdamı değiştirecek olursam yerine düşündüğüm modeller ise A3 Sedan,BMW 1 serisi imola red,biraz daha çıkabilirsem BMW 3.16 tabi hepsi kırmızı olmak kaydıyla [emoji41] Eğer param olsaydı 1.sıraya Mercedes GLA yı koyardım herkese değerli yorumları için teşekkürler hlydao ve İlhan beye ayrıca saygılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda' nın eleştrilen yönleri belli zaten. 1. si motor, 2. si izalasyon, yalıtım eksikliği. 10 sene önce buradaki muhabbetleri okuyun biz mazdanın gidişiyle kendimizi överdik. 115 bg lik golf falan 105 lik mazda ile gelemezdi. Tırt motorları var derdik falan alay ederdik yani :) 

Ne yazık ki şuan 110 luk golf ile hiç bir şekilde 120 bg lik mazda3  gelemez. Çoğu alıcı için bu bir kriter olmasa da benim için bir kriter şuan. 125 bg lik passatın  165 bg lik mazda6 ile oyun oynaması benim için bir kriter. Yaşlanınca fikirler değişebilir tabi :)  

Amaç sürüş zevki ise onu tamamlayan bir unsur olan performans mazda3 te eksik. Diğer unsurlar açısından tabi ki mazda3 bambaşka....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, M.E.G :

Mazda' nın eleştrilen yönleri belli zaten. 1. si motor, 2. si izalasyon, yalıtım eksikliği. 10 sene önce buradaki muhabbetleri okuyun biz mazdanın gidişiyle kendimizi överdik. 115 bg lik golf falan 105 lik mazda ile gelemezdi. Tırt motorları var derdik falan alay ederdik yani :) 

Ne yazık ki şuan 110 luk golf ile hiç bir şekilde 120 bg lik mazda3  gelemez. Çoğu alıcı için bu bir kriter olmasa da benim için bir kriter şuan. 125 bg lik passatın  165 bg lik mazda6 ile oyun oynaması benim için bir kriter. Yaşlanınca fikirler değişebilir tabi :)  

Amaç sürüş zevki ise onu tamamlayan bir unsur olan performans mazda3 te eksik. Diğer unsurlar açısından tabi ki mazda3 bambaşka....

Ve bunun yanında 125 ve hatta 150lik passat'ın 165'lik mazda6'dan çok daha az yakması da ayrı  bir ironi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaş Mazda 6 gitsin gitmesin Havası yeter Maserati gibi duruyor araç passat ne yaw burda parası olan köylüler biniyor adım başı passat var Kızılay dağıtmış gibi. Mazda 6 ile bir aracı karşılaştıracaksanız bu passat olmasın allah aşkına

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikler farklı, bu sebeple de vw'nin, toyota'nin müşterisi ayrı, mazdanın hondanın subarunun müşterisi ayrı. Neticede her şirket farklı taleplere cevap verecek marka modeller piyasaya surerek beklentileri karsilamaya calisiyor. Tamamen tercih meselesi, nihai bir sonuca varılamaz bu konuda.

Her beklentiyi yuksek oranda karsilayan markalar da fiyatlari yuksek tutuyor haliyle, ulasilmasi zor oluyor...

Standart kapitalist duzen hocam işte :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...