Jump to content

1. Nesil Mazda 3 Sabahları Devir Düşmesi Sorununu Çözemedik

İ.Guner
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda3 1.6 dynamic 2006 model 143000 km.otomatik vites yaglamali brc tüp sistemli aracımı alalı 1 ay oldu.Sübapları yağlayan BRC tüp takılalı 3 yıl olmuş. Arabamdan çok memnunum ancak sabahları ilk çalıştırdığımda normal olarak 1500 devirde çalışıyor ve 900 e kadar iniyor. Bu arada hareket için geri vitese takınca ani bir devir düşüşü oluyor ve genelde stop ediyor. Tekrar çalıştırıp bir kaç kez gaz basarak yola çıkıyorum. Gaza fazla bassam da hızlanmıyor ve patırtılı çalışıyor. 5dk sonra motor iyice ısınınca tamamen düzeliyor, stop ediyorum 1-2 saat beklese bile aynı sıkıntı olmuyor. Sadece sabah yada 5-6 saatlik duraklama sonrası çalıştırınca sorun yaşanıyor.Aracı tamamen benzinlelede kulladım sonuç yine değişmedi. Araçda arada silkelemeler oluyor dik rampalarda güç kaybı oluşuyordu.
Tavsiye üzerine izmitte özel servise gittim aracı 2 saat bekletip motoru soğuttuk fakat bir sorun olmadığı söylediler. İstanbulda ziyarete gittiğimde başka bir ustaya gittik. Bujilerin farklı ve eski olduğunu gördük. Orjinalleri ile değiştirdik. Kelebek boğazı temizliği yapıldı. Güç kaybı içinde buji başlarındaki ateşleme bobinleri kaçırdığı için yeniledik ve tüp sistemine ve rolantiye ayar yapıldı. Titreme ve rampadaki güç kaybı ortadan kalkdı. Heyecanla sabah olunca aracı tekrar çalıştırdım. Malesef aşırı devir düşmesi ve patırtılı çalışma tekrar yaşandı.
Bu sorunu yaşayan veya bir tavsiyesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.                                                         

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle lpg yi tanktan kapatıp, aküyü resetleyip 3-4 gün benzinde kullanın. Eğer sorun düzelirse lpg ayarının çok bozulmuş olmasından ötürü benzindeki çalışmayı da etkiliyordur.

Eğer düzelmezse de subaplarınız gitmiş demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

araç lpg li ilk benzinle çalışıyor, hareket ediyorum durmak için debriyaj fren yaptığımda rolanti sıfıra iniyor ve stop ediyor, bu arada lpg ışıkları yanıp sönüyor durumda, lpg ışıkları sabitlenene kadar bu olay devam ediyor, lpg kapatıp benzinle denedim yine aynı oldu, araç ısınana kadar 3-4 kere stop ediyor hareket halinde debriyaj fren yapınca

bu arada bendeki araç 2001 323 sedan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, adundar05 :

araç lpg li ilk benzinle çalışıyor, hareket ediyorum durmak için debriyaj fren yaptığımda rolanti sıfıra iniyor ve stop ediyor, bu arada lpg ışıkları yanıp sönüyor durumda, lpg ışıkları sabitlenene kadar bu olay devam ediyor, lpg kapatıp benzinle denedim yine aynı oldu, araç ısınana kadar 3-4 kere stop ediyor hareket halinde debriyaj fren yapınca

bu arada bendeki araç 2001 323 sedan

İyi bir ustaya yol ayarı yaptırın. Lpg ayarının bozukluğu aracın beynindeki değerlerin sınırını aştırmış. hal böyle olunca da benzinde düzgün çalışamıyor. Bunun için aküyü resetleyerek de sorunu geçici çözebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler. yol ayarından kastınız nedir acaba kusuruma bakmayın anlamadığım için soruyorum, ayrıca lpg ayarı mı yaptırmamız lazım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim ilk etapta ateşleme sistemi aklıma geldi bobinler hata veriyor olabilir, ateşleme bobinini bir deneme imkanınız varsa satın almadan deneyin ve sırasıyla ateşleme elemanlarını deneyin  2. sırada ateşleme modülü ve zamanlaycısı, akışmetreyi de ihmal etmeyiniz ve konrol edip çalıştığından emin olunuz arkadasın dediği gibi ilk önce sisteme reset atmak bazı sıkıntıları giderebilir bu tip problemleri ancak deneme yanılma yolu ile çözebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu Bey lpg de birşey yazmıyor, lpg ciye gittim ayar yaptırmak için cihaza bağladı cihaz görmedi lpgyi, çok eski sistem dediler, marka falan yazmıyo üstünde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın motorunun bir sisteminde sıkıntı olsa, lpg de daha fazla belli eder. Benzindeki bir sıkıntıyı lpg,de daha fazla gösterir. Lpg ye geçilince aracın düzelmesi, benzindeyken sıkıntıları lpg dendir.

Valla o markayı nasıl bulacaksınız bilmiyorum. Kısa süreli çözüm olarak akü resetleme yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayırlı cumalar, dün hava sensörünü ve boğaz kelebeği temixzlettim, sabah bindiğimde yine aynı maalesef, bu arada westinghouse kontrol edildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç kaç kilometredir lpg li bu önemli , ilk tesbit esnasında silindirlerin kompresyon ölçümü yapılmalıydı, henüz yaptırmadıysanız hemen yapılsın, tahminim aracınız supap yakmış olabilir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, adundar05 :

araç 162000 km de, 

LPG de yaptığı kilometre önemli, eğer 60-70 bin sınırına ulaştıysa supap olasılığı kesinleşir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayırlı haftalar herkese, subaplarda sıkıntı yokmuş, hafta sonu baktırdım, fakat şöyle bir sıkıntı var, bujilere yağ sızmış, motor kapak contasını değişecekler, acaba benim sorun onunla alakalı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...