Jump to content

3. Nesil Mazda 3 CMU Yavaşlaması

Tarahumara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bugün yaptığım testler sonucunda navigasyonun, cihazı inanılmaz kastırdığını gördüm. Bir süre SD kartı çıkararak kullandım, ardından tekrar geri takarak kullandım. Elimde iki tane SD kart var. Bir tanesi aracı aldığımda üzerinde gelen SD kart. Diğeri ise daha hızlı olsun diye kendi aldığım okuması ve yazması çok hızlı olan Sandisk SD kartı. İki kart ile de test ettim. SD kart takılı değilken cihaz uçuyor resmen. Menü geçişleri olsun, animasyonlar olsun kaymak gibi. Zaten navigasyonu trafik verilerini göstermediği için bir halta yaramıyor. Bu özellik için 3 seneliğine 300 küsür tl ödemeniz gerekiyor ve sağlıklı çalışmıyor. Bundan sonra SD kartı takmayı düşünmüyorum çok elzem olmadıkça. Dağda bayırda internetsiz kalır da yolumu bulamazsam belki ancak o zaman takarım. Bu arada değişik projelerim var CMU ile alakalı. Her şey planladığım gibi giderse yakında paylaşırım sizlerle. Araçlarında navigasyon kullanan arkadaşlar bu dediğimi bir deneyebilir mi?

Video Güncellemesi:

tarahumara tarafından düzenlendi
Video ekleme
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Burak :

Diğer SD kart ile de mi aynı ? Okumuş yazma hızı daha iyi olan kart hiç fark yaratmıyor mu ?

Hayır malesef hiç fark yok. SD kartları da hız test programlarıyla test ettim. Sandisk kart gayet performanslı çalışıyor normalde. Sorun data okuma hızı değil malesef. CMU nun işlemcisi arka planda sürekli navigasyon işlemleri yapıyor ve bu da cihazı kastırıyor. Siz aktif bir rota kullanmasanız bille arka planda sürekli navigasyon çalışıyor. Hızınızı, üzerinde bulunduğunuz yolun hız sınırını ve cadde/sokak ismini sürekli okuyup datayı işliyor. Cihazın gücü buna yetmiyor malesef. Ya da yazılım optimizasyonu iyi yapılmamış. Bir süre mailleştim Mazda Handsfree Avrupa ile, connected services ile ilgili sorunlarım da vardı ama bir türlü çözüm bulamadılar. En son verdim veriştirdim sizin yaptığınız işinde, yapacağınız işinde gelmişini geçmişini... diye. Bir cevap gelmedi sonrasında haliyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

SD kart takılı iken pek bir yavaşlama fark etmedim henüz... Birde SD kartımın class 10 olmasından dolayı navigasyonu kullanırken çok hızlı adres bulma ve harita gösterimleri yapıyor.... 

Aklıma gelen bir diğer varyant ise CMU 'ya yüklenen diğer uygulamalardan dolayı bir hem navi hem diğer uygulamalara sistemin gücü yetmiyor olabiliri....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, sergio_01 :

... 

Aklıma gelen bir diğer varyant ise CMU 'ya yüklenen diğer uygulamalardan dolayı bir hem navi hem diğer uygulamalara sistemin gücü yetmiyor olabiliri....

Dışarıdan ek ne yüklenebiliyor ki ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonuçta bir işlemci hafıza ve ekran varsa elbet birileri bir şey yüklemeyi dener @tarahumarasenin araçta neyle bir durum var mı ?

Hocam kiyamet gibi yuklenecek sey var, tweak denilen bir suru eklenti yapiliyor ufak tefek seyler olsa da neticede sisteme yuk getiriyor bunlar. Arka plan resmini degistirmekten tutun, menu siralamalarinin degisimine, video oynatma ozelliginden arac seyir halindeyken dokunmatik ekranin calismasina kadar var da var... Android auto mu isterseniz ekran yansitma uygulamasi mi... Bunlarin hepsinin etkisi olur muhakkak yavaslamasinda eger yuklendiyse. Navigasyon acisindan dusunursek de surekli gps bilgisinin aktarilmasi surekli sokak cadde ismi gosterilmesi derken sistemi yavaslatmasi cok da garip degil bence, olasilik dahilinde.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tweaklerin hepsi yük getirmez sisteme. Sonradan yüklediğiniz ve başlangıçta kendini çalıştıran tweakler yük getirir. Örneğin andoid auto ya da cast screen gibi eklentiler kendini cihazın başlangıcına kuruyor ve arkada bir işlem olarak sürekli çalışıyor. Cihaz çalıştığı sürece bir bağlantı bekliyor. Bu da işlemci ve ramden kaynakları götürür. Ama bahsettiğiniz arka plan değiştirme, menü sıralaması değiştirme, dokunmatik özelliğini açma gibi tweakler hiçbir şekilde performansı etkilemez. %0.00000001 bile etkilemez. Cihazın dilini değiştirmekten farkı yok bu tweaklerin. ABCD yazan yere EFGH yazıyorsunuz gibi düşünün. Benim cihazımda ekstra yük getirecek hiçbir tweak yüklü değil. Versiyonum 513. Yazılım mühendisiyim. Az çok anlarım bu işlerden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tweaklerin hepsi yük getirmez sisteme...... Az çok anlarım bu işlerden.

Soru: Ne gibi eklentiler yapilabiliyor?
Cevap: Arkaplan resmi degistirme, dokunmatik ekran vs...
Soru: Sistemi ne yavaslatir?
Cevap: Android auto, ekran yansitma vb. eklentiler.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, bugün işlemci kullanımını canlı olarak gözlemleyip videosunu çektim SD kartı çıkarıp takarak. Teorimi tam olarak kanıtlıyor. Test menüsünü geri tuşu + müzik tuşu + sesi kapatma tuşuna belli bir süre basarak ekrana getirebiliyorsunuz. Ekrana gelen test kısmının üzerine basılı tutarsanız videodaki akan grafik ekranını görebilrisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar selamlar 

Aracı aldığımdan bu yana ne bi işlemci ne bi yazılım işine el atabildim,sadece sizleri takip ediyorum okadar.Hoş hiç birinden anlamıyorum.Keşkem yakınlarda olsak da nasiplensek.Sizlerin yaptığı işlemler ile ses sistemine müdahale edebiliyormusunuz.Fm  kanallarında tiz sesi alamıyorum sadece bas var.Bose ses sistemi var ama üstelik tiz ayarı son + da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@tarahumara bende denedim bugün performence montirde değer sendekiyle aynı gibi görünüyor... Navi aktif olunca sistem şaha kalkıyor sanki....

Navi pasif iken diğer eklediğimiz uygulamaları çalıştırdım navideki değerler kadar çıkmadılar....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23.09.2016 at 23:37, tarahumara :

Evet, bugün işlemci kullanımını canlı olarak gözlemleyip videosunu çektim SD kartı çıkarıp takarak. Teorimi tam olarak kanıtlıyor. Test menüsünü geri tuşu + müzik tuşu + sesi kapatma tuşuna belli bir süre basarak ekrana getirebiliyorsunuz. Ekrana gelen test kısmının üzerine basılı tutarsanız videodaki akan grafik ekranını görebilrisiniz.

Navigasyon aşırı derecede yoruyor sistemi yaklaşık 3aydır bende sd kartsız kullanıyorum yuvasında duruyor öyle gerekli zamanda bastırıyorum yuvaya sokuyorum işim bitince tekrar basıyorum yarım çıkıntılı hale geliyor. Benim aklımada okuma yazma hızı yüksek olan bir sd kart almak geldi ama hiç etkilemiyormuş öğrendiğim iyi oldu:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...