Jump to content

2009 Mazda 6 Duman Atma, Sübap - Segman Sorunu

mazdaltı14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2009 mazda 6 sahibiyim. Aracım 151000 km de ,90000 km den beridir LPGli. Araçta duman atmak suretiyle yağ yakma temayülü başgösterdi. Yağ bakımını yeni yaptırdığım için yağın azalmasını gözlemleyemedim.bu sebeple henüz yağ eksilttiğini anlayamadık. Herter mazda servisinde subaplarda veya subap contalarında erime (yanma) olabileceği yada segmanlarında sıkıntı olabileceği söylendi. Fatura bi hayli kabarık görünüyor.Arabada sıkıntı olmadığı için farkedemedik bugün computeste sokunca öğrendik Daha önce bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle yağ eksiltme miktarını gözlemleyin. Koyulan yağ nedir? İnce kaçtığı aşikar. Yağın 2. rakamını kalınlaştırmak böyle durumlarda genelde sorunu çözer. Motor rektefiyesi için yetkili servise gitmek fiyat açısından en büyük hatadır. Sanayide Mazda motordan anlayan birilerini bulmak daha iyidir. Ama dediğim gibi önce gözlemleyin duruma göre de yağın 2. rakamını kalınlaştırın ve tam sentetik yağ kullanın. 

Mobil 1 esp 5w-30  > Mobil1 new life 0w-40  > Mobil 1 extended life 5w-50  > Mobil 1 peak life 10w-60      hangisinde eksiltme yaparsa bir sonrakini denemek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracınızda ki

çekiş düşüklüğü.  motor arıza lambası kodları

tekleme. zor çalışma.       

ve benzeri gibi  varsa tüm  arıza belirtilerini yazın..   

yardımcı olayım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Mutlu Tekir :

Mobil 1 esp 5w-30  > Mobil1 new life 0w-40  > Mobil 1 extended life 5w-50  > Mobil 1 peak life 10w-60      hangisinde eksiltme yaparsa bir sonrakini denemek gerekir.

Uzun ve maliyetli bir test, eğer becerikli bir usta bulunursa kompresyon testi ile de doğru yağ belirlenebilir mi Mutlu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

53 dakika önce, Burak :

Uzun ve maliyetli bir test, eğer becerikli bir usta bulunursa kompresyon testi ile de doğru yağ belirlenebilir mi Mutlu ?

Olabilir abi, eğer kompresyon basıncı alt sınır değere yaklaşmışsa yağ kalınlaştırılarak önceden belirlenebilir. Alt sınır değeri geçmişse zaten rektefiye gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, zealot :

aracınızda ki

çekiş düşüklüğü.  motor arıza lambası kodları

tekleme. zor çalışma.       

ve benzeri gibi  varsa tüm  arıza belirtilerini yazın..   

yardımcı olayım. 

Aslında pek çekiş düşüklüğü yok arabada yada az ben farkedemiyorum computeste sokuldu araba 125 hp güç üretiyor denildi . yağ yakıyor denildi baktik gerçektende duman atıyor.motor ariza kodu yok tekleme yok bazen uzun süre calismazsa 5 10 saniye marştan sonra çalışıyor ama nadiren onun dışında anormal bir durum yok

13 saat önce, Mutlu Tekir :

Olabilir abi, eğer kompresyon basıncı alt sınır değere yaklaşmışsa yağ kalınlaştırılarak önceden belirlenebilir. Alt sınır değeri geçmişse zaten rektefiye gerekir.

Ankara da bildiğiniz bir usta var mi 

Wednesday, October 05, 2016 at 23:31, Mutlu Tekir :

Öncelikle yağ eksiltme miktarını gözlemleyin. Koyulan yağ nedir? İnce kaçtığı aşikar. Yağın 2. rakamını kalınlaştırmak böyle durumlarda genelde sorunu çözer. Motor rektefiyesi için yetkili servise gitmek fiyat açısından en büyük hatadır. Sanayide Mazda motordan anlayan birilerini bulmak daha iyidir. Ama dediğim gibi önce gözlemleyin duruma göre de yağın 2. rakamını kalınlaştırın ve tam sentetik yağ kullanın. 

10w40 castrol magnatec konuldu zannedersem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, mazdaltı14 :

Aslında pek çekiş düşüklüğü yok arabada yada az ben farkedemiyorum computeste sokuldu araba 125 hp güç üretiyor denildi . yağ yakıyor denildi baktik gerçektende duman atıyor.motor ariza kodu yok tekleme yok bazen uzun süre calismazsa 5 10 saniye marştan sonra çalışıyor ama nadiren onun dışında anormal bir durum yok

Maalesef Herter dışında bir yer bilmiyorum. Şaşmazlarda illaki Mazda'dan anlayan bir usta bulunur diye düşünüyorum ama. 

10-40 ile takip edip bir dahaki yağı 5w-50 mobil 1, hatta yağ yakma fazla seviyedeyse mobil1 10-60 koymanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, mazdaltı14 :

yağ eksiltmesi anormal bir durum değildir.  her zaman sekmandan olacak diye bir şey de yok.  

zamanla sertleşen sübap lastiklerinden yanma odasına yağ indirebilir. emisyon dışında bir zararı yok. faydası bile olabiliri. 

duman atması anormal bir durumdur.   lpg de egsozdan aşırı su buharı çıkar beyaz renkte..  bunu duman zannediyor olabilri misniz.  

araba çalışırken yağ koyduğunuz kapağı açıp bakın. duman geliyor mu.. 

computest saçma sapan bir şey. onu dikkate alma.

manuel vites ise düz yolda benzinde 200 km ye çıkabiliyor olmalı. 

istediğin her ustaya sorabilirsin. hepsinden çok farklı cevaplar alacaksın.. Conta yanık. sübap yanık. sekman gidik, üflüyor, terliyor,  kapalı kutu. açınca belli olur.. açalım bakalım çıkar.. açmak lazım.  açsak mı. açmasak mı.. ... 

gittiği yere kadar bin. sakın elletme.   motor arıza lambası yakarsa söyle.   yolun istanbula düşerse haber ver.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haftada 1 falan yağı kontrol edin, düz zemin, soğuk motor. Azalma miktarına göre devam edersiniz. Yağ kalınlaştırmak da denenebilir, performans kaybı yok diyorsanız devam eder daha o.

REM oto diye bir yer bayağı övgü aldı bi mazda whatsapp grubunda, ben de bi arkadaşımı gönderdim güzel ilgilenmişler, isterseniz bilgilerini patlaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdalar hyundai gibi doch motor ve benim bi önceki arabamda elantra idi yokuş aşağı indikten sonra düzlükte gaza basınca mavi duman atardı ve uzun süre 130 140 süratle gidince yağ eksiltirdi ve gazda 180 200 görürdüm çekiden hiç düşmezdi aksine yağ yakan araç daha çok çeker diyorlar şimdiki arabada doch motor yağ yakma yok ama eksiltmiş sanırım bu doch motorlarda yağ eksiltme kronik bir sorun gibi geliyor bana  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, MazdAşK81 :

Mazdalar hyundai gibi doch motor ve benim bi önceki arabamda elantra idi yokuş aşağı indikten sonra düzlükte gaza basınca mavi duman atardı ve uzun süre 130 140 süratle gidince yağ eksiltirdi ve gazda 180 200 görürdüm çekiden hiç düşmezdi aksine yağ yakan araç daha çok çeker diyorlar şimdiki arabada doch motor yağ yakma yok ama eksiltmiş sanırım bu doch motorlarda yağ eksiltme kronik bir sorun gibi geliyor bana  

O yağ yakmanın sebebi subap lastiklerinden yağ sızmasından ötürü. Motorun yağ yakması ile yanma odasına subap lastiklerinden yağ sızarak yağ eksiltmesi bambaşka şeylerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Mutlu Tekir :

O yağ yakmanın sebebi subap lastiklerinden yağ sızmasından ötürü. Motorun yağ yakması ile yanma odasına subap lastiklerinden yağ sızarak yağ eksiltmesi bambaşka şeylerdir.

İşte bunu her usta bilmiyor malesef bana motor gidik demişti servis 5 bin tl istemişti 2  sene önce öylece bindim arabaya yağ koyup hiçte bişey olmadı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saturday, October 08, 2016 at 01:27, mersinden_ersin :

Haftada 1 falan yağı kontrol edin, düz zemin, soğuk motor. Azalma miktarına göre devam edersiniz. Yağ kalınlaştırmak da denenebilir, performans kaybı yok diyorsanız devam eder daha o.

REM oto diye bir yer bayağı övgü aldı bi mazda whatsapp grubunda, ben de bi arkadaşımı gönderdim güzel ilgilenmişler, isterseniz bilgilerini patlaşırım.

Iyi olur bi giderim olmazsa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
Wednesday, October 05, 2016 at 23:31, Mutlu Tekir :

Aracim 5 6 bin km civarı yağ lambasini yaktı .yağ yaktigi kesinleşti malesef 10w40 castrol magnatec koymuştum. Ama kapaktan duman atmıyor . tavsiyeniz nedir

Friday, October 07, 2016 at 00:57, Zealot :

yağ eksiltmesi anormal bir durum değildir.  her zaman sekmandan olacak diye bir şey de yok.  

zamanla sertleşen sübap lastiklerinden yanma odasına yağ indirebilir. emisyon dışında bir zararı yok. faydası bile olabiliri. 

duman atması anormal bir durumdur.   lpg de egsozdan aşırı su buharı çıkar beyaz renkte..  bunu duman zannediyor olabilri misniz.  

araba çalışırken yağ koyduğunuz kapağı açıp bakın. duman geliyor mu.. 

computest saçma sapan bir şey. onu dikkate alma.

manuel vites ise düz yolda benzinde 200 km ye çıkabiliyor olmalı. 

istediğin her ustaya sorabilirsin. hepsinden çok farklı cevaplar alacaksın.. Conta yanık. sübap yanık. sekman gidik, üflüyor, terliyor,  kapalı kutu. açınca belli olur.. açalım bakalım çıkar.. açmak lazım.  açsak mı. açmasak mı.. ... 

gittiği yere kadar bin. sakın elletme.   motor arıza lambası yakarsa söyle.   yolun istanbula düşerse haber ver.  

Araç yağ eksiltti 5 -6 bin km civarında yağ lambasini yaktı. 5w50 ye cevirsem geçer mi acaba . motor kapağından duman atmıyor . ne yapacağımı bilemedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, mazdaltı14 :

Aracim 5 6 bin km civarı yağ lambasini yaktı .yağ yaktigi kesinleşti malesef 10w40 castrol magnatec koymuştum. Ama kapaktan duman atmıyor . tavsiyeniz nedir

Araç yağ eksiltti 5 -6 bin km civarında yağ lambasini yaktı. 5w50 ye cevirsem geçer mi acaba . motor kapağından duman atmıyor . ne yapacağımı bilemedim

5-6 bin km.de 1 litre olduğunu varsayıyorum. Söylememişsiniz kaç litre olduğunu. direk tam sentetik 10-60 deneyin. Kesmezse zaten rektefiye başka çare yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, mazdaltı14 :

4.3 litre yağ koyduktan sonra    "5-6 bin km sonra yağ lambası yaktı"     dediniz.

bu demekki 2 litre civarı yağ eksiltmiş olabilir. hatta daha da fazla olabilir. 

yağ lambası yandığı anda durup yağ ekleyin.. dikkat edin.. yoksa başınıza dert alırsınz..

aracınızda LFF7 motor var.  türkiyede bu motoru tanıyan eden çok kişi yok..LF motorun parça kodlarını ve çalışma prensiplerini en iyi bilen kişilerden birisi benim. 

istanbulda olsan yardımcı oluruz da ankara için bişey diyemiyorum..    

muhtemelen sekman istiyor..     

motoru iyi bir ustaya açtıracaksınız.

sanayide  işçilik en az 1000- ortalama 1500- enfazla 2000 tl isteyecekler..

+ sarf malzemeler.. tahmini 500 tl   + sübap değiştirirseniz  rektifiyeci sübap montajı ve sübap ayarı = 320 tl

piston sekman gerekirse yine + rektifiyeci

yedek parça   =  gereken malzemelere göre deişiklik gösterebilir.  2bin den az olmaz. üst limit yok.. 10 lara çıkabilr.

açtırmadan önce arayın nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda yardımcı olurum.  

konuya çok hakim değilseniz yetkili servise yaptırın... uğraşmak istemiyorsanız da satın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...