Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Marş Basmama

Tonyali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

25 dakika önce, av.oguzhan :

Yanlış olanbirşey yokmusizcede ?zaten araç belli ısıya kadar benzinde çalışıyor.daha sonra lpgye geçiyor.bahsettiğiniz husus ilk marş yani motor soğuk.lpgyle ilgili husus olmadığını düşünüyorum .benzin pompası filtre vs.olabilir. 

Ltft stft konularında araştırma yapın lütfen. forumda çokça anlattım. benzin pompası olsa düzensiz her zaman olur. Lpg regülatörü ya işeme yapıyor ya da lpg ayarı çok bozuk.

Arkadaş bir akü resetleme yapsa anlayacağız da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

profesyonel lpg kullanıcısı olarak (10 sene 4 araç atiker brc) aynı tür problemleri yaşadım. akışmetre problem oldu pompa oldu diyafram oldu. Ancak şunu söylüyorum enjektörler borusu uzun enjektör arkada şusu böyle bana anlamlı gelmedi. Lpgyle alakalı şu sıkıntı çıkarsa şaşırmam ''dediğiniz gibi işeme yapıyordur'' gaz kesmiyordur yakıtı karışık veriyordur. O zaman oky.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ogusan evet benzinde çalışıyor doğru ama istop ettiğinde gazda ediyon sonra çalıştırdığında hortum mesafeleri uzun olduğu için benzin pompaladığında manifold da karışım oluyo ve marş zor basıyor enjektörler motorun arkasına monta edilmiş yanlış manifoldun yakınına montaj yapılması gerekiyormuş bunuda söyleyen Atiker in disbilötürü montaj ın yanlış yapıldığını tespit ettiler garanti devam ettiği içeinde başkasının yaptığı hatayı onlar düzeltiyor (1 hafta benxinde çalıştırdım hiç bir sorun yaşamadım demekki benzinlw alakası yokmuş. 

Valla hala yapmadım yağrın teslim edeçekler arabayı zaten montaj yaparken söküyorlar akü yü reset olur ozaman bakalım hayırlısıyla yarın bi olsun olup olmadığını anlarız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 hafta benzinle kullanıp sorun yaşamadıysanız sıkıntınızı hiç başka yerlerde aramayın. tamamen aşırı bozuk lpg ayarından ötürü.

Motor tolere edebileceği sınırları aştığı için ilk benzinle çalışırken boğuluyor haliyle istop ediyor  

Öncelikle montaj hatasını düzeltin, ardından iyi bir ustaya yol ayarı yaptırın. subaplarınızı düşünüyorsanız eğer o ayarla lpg yi kullanmayın. Yol ayarı yapan ustaya da söyleyin ltft ve stft yi de sıfırlasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar bugün aldım arabayı sonunda yapıldı.yapılanlar montaj baştan aşağıya değişti.değişen parçaları gaz kesiçi,regalötör,bitanede enjektör titreme vardı oda gitti çok memnun kaldım ustalardan da İsa usta ELÇİ Otogaz. Atiker. herkese yorumları için teşekkürler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

merhaba ;

2011 mazda 3 torurıng 1.6 benzinli - lpg aracım.aracı 1,5 ay once aldım.aldığım kişi ilk çalıştığında nazlanmaya başladı akü değişim istiyor dedi. ve bende aldığım gibi gittim ölçtürdüm akü 8 cıktı değiştirdim.ama sorun devam ediyor..özellikle motor soğukken yapıyor.bir kerede almıyor..sebebi ne olabilr.? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Barakuda :

merhaba ;

2011 mazda 3 torurıng 1.6 benzinli - lpg aracım.aracı 1,5 ay once aldım.aldığım kişi ilk çalıştığında nazlanmaya başladı akü değişim istiyor dedi. ve bende aldığım gibi gittim ölçtürdüm akü 8 cıktı değiştirdim.ama sorun devam ediyor..özellikle motor soğukken yapıyor.bir kerede almıyor..sebebi ne olabilr.? 

daha önce benzer bir problemin yaşandığı başka bir konuyla birleştirdim konunuzu. aracınız LPG'li mi acaba? şayet öyleyse; LPG ile ilgili bir sıkıntıdan bahsedebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

marşa basmadan kontağı 3 ile 4 sefer aç- kapa yapıp öyle marşa bastığımda zorda olsa çalışıyor.birde merak ettiğim lpg demişsiniz araç ilk çalıştığında benzinde çalışıyor ama hani lpg den nasıl olabiliyor ? anlayabilmek adına soruyorom lütfen yanlıs anlamayın.

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, Barakuda :

marşa basmadan kontağı 3 ile 4 sefer aç- kapa yapıp öyle marşa bastığımda zorda olsa çalışıyor.birde merak ettiğim lpg demişsiniz araç ilk çalıştığında benzinde çalışıyor ama hani lpg den nasıl olabiliyor ? anlayabilmek adına soruyorom lütfen yanlıs anlamayın.

teşekkürler..

Kontak aç kapa yapma sonunda çalışmasının nedenini anlayamadım ben de. 

LPG regülatörü eğer ömrünü tamamlamışsa araç durdurulduğunda dahi gaz sızdırılan. Bu da sabah aracı çalıştırmak istediğinizde motorun yanma odasının tamamen gazla dolup hava olmamasından dolayı boğulmasına yol açar. Haliyle geç marş alır. 

Bir diğer nokta da lpg ile motor beyninin iletişimi olmadığı için yanlış gaz ayarı uzun süreler sonra motor beynindeki ayarı bozar. Bozulan ayar sonucunda benzinle başlarken yanlış ayar nedeniyle aşırı fazla benzin verilir bu da yine boğulmasına sebep olur. 

Akü resetleme yapmayı deneyin önce. Sorununuz geçerse lpg ayarından dır. 

Geçmezse tanktaki lpg yi kapatın, ve borulardaki lpg nin de bitmesi için lpg de kullanın kendi benzine geçsin. Böyle 2 3 gün kullanın. Sorun geçerse sebep lpg regülatör enjektörde. 

Yine geçmezse Ateşleme sistemine bakılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

COK TESEKKÜRLER BİLGİLER İÇİN.ARACIN BASKI BALATA DEĞİŞİMİ İÇİN PERSEMBE GUNU IZMIT HALDIZA GÖTÜRECEM.ORDA DA BI BAKSINLAR BAKALIM NE DIYECEKLER.BU ARADA BEN DUZCEDE YASIYORUM BU CIVARDA IYI BIR MAZDA USTASI VAR MI BİLDİĞİNİZ? SAKARYA FALANDA OLUR

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, Barakuda :

COK TESEKKÜRLER BİLGİLER İÇİN.ARACIN BASKI BALATA DEĞİŞİMİ İÇİN PERSEMBE GUNU IZMIT HALDIZA GÖTÜRECEM.ORDA DA BI BAKSINLAR BAKALIM NE DIYECEKLER.BU ARADA BEN DUZCEDE YASIYORUM BU CIVARDA IYI BIR MAZDA USTASI VAR MI BİLDİĞİNİZ? SAKARYA FALANDA OLUR

Ustanın dibinde yaşıyorsunuz  mazdacı ahmet usta diye aratın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Aynı sorun benim 2006 model aracımda gelmeye başladı. İlk başlarda Alla Alla geçer herhalde diye mırıldandım. Ardından bir foruma bakayım dedim. 80bin km Lpg ile kullandım. Herhangi bir regülator, enjöktor değişimide yapmadım. Yorumlarınızdan yola çıkarak sanırım benim sorunda bunlardan ötürü olabilir. @Mutlu Tekir akü resetleme olayını denemem için kısa bir bilgi verirmisin. Daha önce hiç yapmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, blackcone :

Aynı sorun benim 2006 model aracımda gelmeye başladı. İlk başlarda Alla Alla geçer herhalde diye mırıldandım. Ardından bir foruma bakayım dedim. 80bin km Lpg ile kullandım. Herhangi bir regülator, enjöktor değişimide yapmadım. Yorumlarınızdan yola çıkarak sanırım benim sorunda bunlardan ötürü olabilir. @Mutlu Tekir akü resetleme olayını denemem için kısa bir bilgi verirmisin. Daha önce hiç yapmadım.

Hocam akü resetleme ile geçerse yanlış lpg ayarından dolayı benzin haritasının bozulmasındandır. Akü negatif kutup başını söküp bekleyeceksiniz tekrar takıp ortalama yakıt tüketiminin sıfırlandığına emin olacaksınız. Sonra benzinde 5 10 dk bekleyeceksiniz. Düzelirse iyi bir ustaya yol ayarı yaptıracaksınız düzelmezse sıcak bir günde direk lpg ile çalışıyor mu diye bakacaksınız. Kontak açtıktan sonra lpg butonuna basarak marş basacaksınız. Eğer benzinde çalışmayıp lpg de çalışırsa benzin pompasındandır. Yine de çalışmıyorsa 3 5 marş sonrası çalışıyorsa da subaplardandır büyük ihtimalle. Titreme ile çekiş düşüklüğü ile belli eder. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 hours ago, Mutlu Tekir said:

Hocam akü resetleme ile geçerse yanlış lpg ayarından dolayı benzin haritasının bozulmasındandır. Akü negatif kutup başını söküp bekleyeceksiniz tekrar takıp ortalama yakıt tüketiminin sıfırlandığına emin olacaksınız. Sonra benzinde 5 10 dk bekleyeceksiniz. Düzelirse iyi bir ustaya yol ayarı yaptıracaksınız düzelmezse sıcak bir günde direk lpg ile çalışıyor mu diye bakacaksınız. Kontak açtıktan sonra lpg butonuna basarak marş basacaksınız. Eğer benzinde çalışmayıp lpg de çalışırsa benzin pompasındandır. Yine de çalışmıyorsa 3 5 marş sonrası çalışıyorsa da subaplardandır büyük ihtimalle. Titreme ile çekiş düşüklüğü ile belli eder. 

Emeğine sağlık hocam. Dediklerini uygulayacağım. Aracım 215bin km.(80km Lpg) İlk marşta çalışmıyor tekliyor böyle boğulur. İkinci marşta hemen çalışıyor. Hafif kalkışta zendelemede  yaptı dün akşam. Ben yine de ustama göstereyim fazla zaman kaybetmeden. Sanırım biraz masraf yapıcaz öyle hissetmeye başladım iyice :) Kıyıp satmayada yanaşamıyorum arkadaş nasıl  satacam diyorum 6 yıldır benimle.9a4600b6-ffec-47aa-a881-c0c14bba6ec5.thumb.jpg.0f1d1b855da58f24f4bd33bb0189250f.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer orjinal subapsa büyük ihtimalle subaplar gidici. 

Valla masraf da yapınca insan satmaya kıyamıyor. Üstüne 15 20 de eklesen düzgün birşey alınamıyor. O nedenle kullanmaya devam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Hafta sonu aracımla ilgilenme zamanım oldu. Marş ilk bastığımda çalışmıyordu. 2. marşa basınca çalışıyordu. Ben lpg sisteminde sorun var diye düşüyordum. (Lpg'de herhangi bir performans eksikliği vs. yaşamamıştım) Lpg'de herhangi bir sorun görünmeyince motor ustama gittim. Önce bujileri değiştirdik 20.000km olmuştu. Fakat yine aynı sonuç 2.marşta çalıştı. Sorunun benzin pombası veya benzin filtresinden kaynaklandığını söyledi. Benzin filtresine forumdan araştırdım. Yabancı kaynaklarki mazda3 benzin filtresi sökümü yapılmış ama benim arabada biz benzin filtresini bulamadık. Ustanın dediğine göre benzin deposunun üstünde olabilir dedi. Bilmiyorum birde servise mi gitsem. Hiç bu olayla karşılaşan beni yönlendirecek birisi varsa çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, blackcone :

Hafta sonu aracımla ilgilenme zamanım oldu. Marş ilk bastığımda çalışmıyordu. 2. marşa basınca çalışıyordu. Ben lpg sisteminde sorun var diye düşüyordum. (Lpg'de herhangi bir performans eksikliği vs. yaşamamıştım) Lpg'de herhangi bir sorun görünmeyince motor ustama gittim. Önce bujileri değiştirdik 20.000km olmuştu. Fakat yine aynı sonuç 2.marşta çalıştı. Sorunun benzin pombası veya benzin filtresinden kaynaklandığını söyledi. Benzin filtresine forumdan araştırdım. Yabancı kaynaklarki mazda3 benzin filtresi sökümü yapılmış ama benim arabada biz benzin filtresini bulamadık. Ustanın dediğine göre benzin deposunun üstünde olabilir dedi. Bilmiyorum birde servise mi gitsem. Hiç bu olayla karşılaşan beni yönlendirecek birisi varsa çok iyi olur.

Yanlış bilmiyorsam 2. nasil Mazda 3'lerin bazılarında benzin filtresi deponun içerisinde ve değişmiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Filtre kimisinde sağ arka tekerin hemen yanında, kimisinde de deponun içinde oluyor. 

Hava çok sıcakken öğlen direk lpg ile çalıştırmayı deneyin bakayım 2. marşta mı çalışacak. Bunun için kontak açtıktan sonra marş yaparken lpgnin butonuna basılmalı. Bir de akü resetlemeyi deneyin belki sorun düzelir. Düzelirse hiç bunlarla uğraşmazsınız. Benzinde ilk marşta çalışmamasının bir sebebi de lpg regülatörünün ömrünü doldurup araba dururken çok az miktarda yanma odasına gaz sızdırması. Bu da ilk marşta motoru boğduğu ve yakıt fazla olduğu için ateşlemenin gerçekleşmemesine yol açar. Bu sorun için de lpg tankından vanayı kapatıp motor lpg de çalışırken borulardaki lpgyi bitirip kendiliğinden benzine geçmesi beklenmeli. Ve sonraki sabahlarda duruma bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...