Jump to content

1. Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Yağı

mesut sarı
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İzmir'de otomatik şanzuman yağı değişimi için usta önerisi istiyorum. Bilen var mıdır?

Hepimizin bildiği gibi 4 Litresi değişiyor 3 Litresi içerde kalıyor diyenler var.  Mazda 3 Otomatik için 7 Litre yağ kullanılıyor.

Ancak bazı arkadaşlar yağın tamamını değiştiren ustalar olduğunu da yazıyorlar.

Tavsiyeniz olursa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şanzıman yağı değiştirmek çok basittir. Alttan boşaltırsınız. Üstten doldurursunuz. Bunu 3000km de bir 3 sefer yaptığınızda yağ değişmiş sayılır. Yoksa şanzımanı tamamen açmadan tüm yağ asla boşalmaz. 

Önemli olan koyulan yağın miktarı. Kitapçıkta yazan kadar koymalısınız. Eski getz aracımda tam sıcak motor, boş viteste şanzıman yağ çubuğunda max-min aralığı vardı. Mazda 3’e bakmadım. 

Şanzımancılar genelde fazla yağ koyarlar. Aman diyeyim. Fazla koyulursa yağ soğuyamaz. yağ köpürme yapar ve sıcaktan pompa yanar. Şanzımanı rektifiye yaptırmak zorunda kalırsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

43 dakika önce, tansu87 :

Şanzıman yağı değiştirmek çok basittir. Alttan boşaltırsınız. Üstten doldurursunuz. Bunu 3000km de bir 3 sefer yaptığınızda yağ değişmiş sayılır. Yoksa şanzımanı tamamen açmadan tüm yağ asla boşalmaz. 

Önemli olan koyulan yağın miktarı. Kitapçıkta yazan kadar koymalısınız. Eski getz aracımda tam sıcak motor, boş viteste şanzıman yağ çubuğunda max-min aralığı vardı. Mazda 3’e bakmadım. 

Şanzımancılar genelde fazla yağ koyarlar. Aman diyeyim. Fazla koyulursa yağ soğuyamaz. yağ köpürme yapar ve sıcaktan pompa yanar. Şanzımanı rektifiye yaptırmak zorunda kalırsınız. 

Tamam, bunu dikkate alacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda bu konuyla ilgili geniş içerikli bir konumuz var. Aratırsanız bulabilirsiniz, şu an mobil olduğum için arama sonuçlarına düzgün ulaşamadım, yatın linkini bulurum 

edit: mevcut konu eski içerikle birleştirildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Değerli Mazda sevenler herkese merhabalar, Mazda 3 2005 1.6 Otomatik bir aracım var, şuan yaklaşık 227.000 kmde bunun model şanzıman yağını değiştirsem mi diye bir düşünce oldu bende. herhangi br sıkıntı yada sorun verdiğinden değil versede nasıl bir sıkıntı olur onuda bilmiyorum gerçi sadece aklıma geliyor arada bir.  araç daha önce değiştimi değişmedim hiç bilmiyorum, konuyu biraz araştırdığımda şöyle bir bilgilere ulaştım,
1- Öncelikle Ankarada iki servisi aradım sonuç olarak ise bir tanesi hepsi dahil 1400 tl dedi 6 litre civarında alıyor, yağ ise mazdanın kendi yağı dedi, filitrede kendi filtresi dedi,
2- Diğeride 8 litre civarı alıyor, yağ fiyat ise; 376 tl (castrol kullanıyormuş), 500 tlde filtre dedi, onun markasını sordum marka yok dedi kendi orjinali dedi 
3- Kayseride otomatik şanzımancıya sorduğumda onlarda 4 litre civardında alıyor dedi yağda litresi 47-55 arası iki farklı yağ tipi var dedi.
Bu arada En sonunda Kayseride de mazda servisi açılmış yeni. orayıda aradım sadece onlar şase numarası istedi bakıp haber edecekler. diğer servislerin hiçbiri istemedi bu arada buda normal mi?

Bu fiyatlar bana şuan için çok geldi. Benim sorum ise; filtreyi araştırdım biraz aliexpressde buldum fiyatı ise gayet uygun, sıkıntı çıkartıtrmı bu filtre uyumlumudur, yağıda kendim alsam bir otomatik şanzımancıyada değiştirtsem sıkıntı olurmu. konuyla iligli yardımcı olur musunuz.

Şanzıman Yağ filtresi; fiyatı uygun olan
Mazda 3 Şanzıman Yağ filtresi

aynı model ama fiyatı biraz daha fazla olan farkı nedir acaba bu ara ikiside servislerinkinden daha uygun oda ayrı bir güzellik. 
fiyatı biraz daha çok olan mazda yağ filtresi 

görseldeki yağıda bulamadım. onun yerine castrol yada mobilin atf yağlarından koydursam bu şekilde yaparsam Şanzıman yağı ve filtre değişimi bayağı uyguna gelicek sizlerin değerli yorumlarınız ne olur bu konum hakkında.

imageproxy.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

227 bin km'de olan aracınızın şu ana dek en az 3 defa şanzıman yağı değişimi yaptırması gerekiyor. daha önce bu işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğini görmek için servis geçmişine ulaşabilir misiniz? yağ seçerken ustaya pek güvenmemenizi tavsiye ederim, mazda'nın orijinal yağının teknik özelliklerini karşılamayacak ucuz yollu bir şeylerle halletme yoluna gidiyorlar.

yağ önerisi içinse aşağıda paylaştığım konuya bir göz gezdirebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...
11.09.2018 at 10:28, Mehmet Özdemir :

227 bin km'de olan aracınızın şu ana dek en az 3 defa şanzıman yağı değişimi yaptırması gerekiyor. daha önce bu işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğini görmek için servis geçmişine ulaşabilir misiniz? yağ seçerken ustaya pek güvenmemenizi tavsiye ederim, mazda'nın orijinal yağının teknik özelliklerini karşılamayacak ucuz yollu bir şeylerle halletme yoluna gidiyorlar.

yağ önerisi içinse aşağıda paylaştığım konuya bir göz gezdirebilirsiniz

Mehmet Bey, Konya'da tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı? Aracım Mazda 3 2011 İmpressive Otomatik. Araç otomatik olunca sağa sola pek güvenemiyorum. Daha doğrusu servis haricinde Konya'da mazdanın her halinden anlayan önerebileceğiniz işinin ehli bir usta var mı? Teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, DeKLaRe :

Mehmet Bey, Konya'da tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı? Aracım Mazda 3 2011 İmpressive Otomatik. Araç otomatik olunca sağa sola pek güvenemiyorum. Daha doğrusu servis haricinde Konya'da mazdanın her halinden anlayan önerebileceğiniz işinin ehli bir usta var mı? Teşekkür ediyorum.

konya servisindeki arkadaşlar iyidir, benim aracım da bir kez harici servisten başka yerde işlem görmedi. onda da konya servisi henüz faaliyete geçmemişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1-2 nesil şanzımanlar aynı. Bugün 3,5 litre yağ filtre değişimi yaptırdım. Total fluid xld fe koydum. Yağı bulmak zor oldu. Avrupa yakasında sadece bir yerde bulabildim. İnternet satışı yok. 

Yağın özelliği mercon ve mazda atf m3-m5. Yağ açıklamasında özellikle asyalı şanzıman üreticileri için denmiş. Viskositesi diğer markalara göre bir tık düşük. Total’in mazya’ya 2003’ten beri yağ tedarik ettiğini unutmayalım. 

İlk izlenim. Yağ harika. Gerçekten şanzıman vites geçişlerini hafif de olsa hisseden ben, değişimden sonra hissetmedim. Cvt gibi oldu sanki. Alışkanlığı ve sarsıntısız çalışması çok hoşuma gitti. Duran araçta vites değişimlerinde ufak da olsa sallanma oluyordu. O da kayboldu. Xld fe’yi kesinlikle öneririm. Bu yağ ayrıca mazda atf de olabilir. Total üretip mazda etiket vurmuştur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Selam arkadaslar mazda3 (1.nesil otomatik 2005 model 1.6 dinamic) otomobilimin 1 den 2 ye gecisinde kafa atmalar söz konusuydu ve bu cok can sikiyordu.otomatik şanzuman yağinin filtresinin tikandini dusunerek den servisden bir fiyat aldim 1500 tl ye anlastik fakat ben hepsini değstirceklerini zannediyordum.Yanlizca 4 litre sanzuman yağini degistiriyorlarmis bu fiyata turbundekinin olcak diye sirdum 3 litre de o aliyor dedi ne anlami kaldi onun icinde yağ ve pislikleri kalinca dedim onuda değismesini söyledim.ve onlarla beraber 2050 civari bisey cikti 2000 tl ye anlastik bu fiyati mazda haldiz servisi vermistir izmit yolu uzerindeki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servis harici bir yerden de fiyat aldınız mı acaba?

2 saat önce, zaybatsu :

Selam arkadaslar mazda3 (1.nesil otomatik 2005 model 1.6 dinamic) otomobilimin 1 den 2 ye gecisinde kafa atmalar söz konusuydu ve bu cok can sikiyordu.otomatik şanzuman yağinin filtresinin tikandini dusunerek den servisden bir fiyat aldim 1500 tl ye anlastik fakat ben hepsini değstirceklerini zannediyordum.Yanlizca 4 litre sanzuman yağini degistiriyorlarmis bu fiyata turbundekinin olcak diye sirdum 3 litre de o aliyor dedi ne anlami kaldi onun icinde yağ ve pislikleri kalinca dedim onuda değismesini söyledim.ve onlarla beraber 2050 civari bisey cikti 2000 tl ye anlastik bu fiyati mazda haldiz servisi vermistir izmit yolu uzerindeki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mehmet Özdemir :

Sanzuman önemli oldugu icin almadim ama eminim yari fiyatina hallolurdu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31.03.2020 at 15:11, Mehmet Özdemir :

Sanzuman önemli oldugu icin almadim ama eminim yari fiyatina hallolurdu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...