Jump to content

Mazda, 70 bin RX-8'i Yakıt Sızıntısı Nedeniyle Geri Çağırdı

Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Firma henüz yeni parçaları hazırlamamış, bu yüzden kullanıcıların tamir için biraz beklemesi gerekiyor.

v53h2vlj.jpg

Mazda, 2004 ve 2008 arasında üretilen ve Amerika Birleşik Devletleri'ne satılan 69,477 adet RX-8 modelini yakıt sızıntısı ihtimaliyle geri çağıracak. Etkilenen spor otomobillerin üretim tarihleri 10 Nisan 2003 ile 18 Şubat 2008 arasında.

Motordan ve egzozdan gelen ısı iki yakıt pompası segmanının çatlamasına neden olabiliyor. Bu segmanlardan birisi ana pompaya, diğeri tank altındaki yakıt transfer pompasına ait. Sonuç olarak yakıt sızıntısına neden olabilecek bir problem potansiyel bir yangın riski taşıyor.

Firma bu sorunu, aldığı bir şikayet üzerine 2013 yılının eyül ayından beridir araştırıyor. 2014 yılının ocak ayının sonlarında Japon üretici düzgün yapılmayan bakımların parçaların işlevini kaybetmesine neden olabileceğine karar verdi. 

Ekim 2014'te gerçekleşen bir diğer olay ve 2015'in ocak ayında gelen bir diğer şikayet üzerine çatlamış yakıt pompası segmanı sorunun 5 araçta ortaya çıktığı görüldü. Mazda, Aralık 2015'te ısı ve gerilmelerin plastik parçaların zarar görmesine neden olduğu sonucuna vardı. Otomobil üreticisi 24 Ekim 2016 tarihinde geri çağırmanın gerekli olduğuna karar verdi.

Mazda, geri çağırma prosesi için araç sahipleriyle e-posta yoluyla iletişime geçecek. Bayilerde yeni bir yakıt pompası segman seti takılacak araçların yakıt tanklarına da ısıl izolasyon uygulanacak. 

Ancak şu anda parçalar hazır değil, bu yüzden kullanıcılara iki e-posta gidecek. İlkinde probleme dair bilgi alacak kullanıcılar, ikinci bildiri ile yedek parçaların gelip gelmediğini öğrenecek.

Japon üretici, bu sene içinde RX-8'i bir kere daha geri çağırmıştı. O zaman problem yolcu kısmının yan hava yastığı inflatöründeydi. Araçlarda bulunan Takata hava yastıkları kaza anında patlayabiliyordu.

Mazda, RX-8'in üretimine 2012'de son verdi ve şimdiye kadar araca getirilecek Wankel motorlu bir haleften söz etmedi. RX-Vision konsepti olası bir yeniden doğuşun işaretlerini veriyor olsa da, güzel coupe'nin yollara çıkma ihtimali oldukça düşük görünüyor. 

Wankel motorun modern emisyon ve yakıt tüketimi kurallarına uyum sağlaması oldukça zor bir durum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye ye de satılmıştır, yoksa benim araba 20 lt harcamazdı. kesin sızdırıyor :) 

Zaten soran arkadaşlara benzini yakmıyor egzozdan püskürterek ilerliyor diyorum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Selam benim mazda Garage cagirdi pompadaki contalaru ddgistirdiler hava yastiklarin ddgistirdiler buraya Kadar hersey guzelde araba garagdan cikti  arabanin sesi degisti vede yag cubugundan yag firlatmaya basladi geri gittik garaga motorun kompurosorun u olce cegiz dediler garagci belki sekman kirilmistir diyor simdi yag cubugundan neden yag firlatir vede hava filtresinede yag birikiyor neden olabilir yardimci olurmusunuz . Araba garaga gitmeden super calisiyordu simdi garagda yatiyor arabaya exper gonderecemneden bu hale geldi diye yardimci olurmusunuz saygilar 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.11.2016 at 16:13, Revivo73 :

Benim araçta her iki sorun da yok, zaten aracı fazla ısıtacak kadar uzun ve zorlayarak kullanmıyorum.

Hocam iki sorun da yok derken, servse sordurdun mu? Şasi numarasına göre onlarda görünüyorsa yaptırman gerekiyor. Zaten ikisini de ücretsiz değiştiriyorlar.

11 saat önce, Zuhtu :

Selam benim mazda Garage cagirdi pompadaki contalaru ddgistirdiler hava yastiklarin ddgistirdiler buraya Kadar hersey guzelde araba garagdan cikti  arabanin sesi degisti vede yag cubugundan yag firlatmaya basladi geri gittik garaga motorun kompurosorun u olce cegiz dediler garagci belki sekman kirilmistir diyor simdi yag cubugundan neden yag firlatir vede hava filtresinede yag birikiyor neden olabilir yardimci olurmusunuz . Araba garaga gitmeden super calisiyordu simdi garagda yatiyor arabaya exper gonderecemneden bu hale geldi diye yardimci olurmusunuz saygilar 

Selamlar, bu hangi serviste oldu. Yağ çubuğundan yağ atmasıyla ilgili olarak @Ekrem Usta RX-8 nın bilgisi vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

slm kardeşim ..geçmiş olsun .. yağ çubuğunu fırlatıyorsa ve hava filtresinden yağ geliyorsa bu oldukça kötüye işaret..kimsenin günahına girmeyelim ama..motor soğukken biraz zorlanmış gibi..buda içinde hasara sebep olmuş.. revizyon veya yeni motor  ister bu durum..tekrar geçmiş olsun kardeşim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@SweepeR    servise götüremem cunku aracın fenni muayenesi eksik, katalitik konvertör eksiğinden dolayı :) servis 15 km uzakta ve yolda bir polis cevirse ondan sonra hem ceza yazar hem de aracı bağlayabilir; macereya gerek yok. kapalı garajdan 3-4 ayda bir çıkarıp kısa mesafe geziyorum sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Revivo73 :

@SweepeR    servise götüremem cunku aracın fenni muayenesi eksik, katalitik konvertör eksiğinden dolayı :) servis 15 km uzakta ve yolda bir polis cevirse ondan sonra hem ceza yazar hem de aracı bağlayabilir; macereya gerek yok. kapalı garajdan 3-4 ayda bir çıkarıp kısa mesafe geziyorum sadece.

İstanbulda katalitik kiralayan yerler var, bir ara @Ekrem Usta RX-8 da çok uygun fiyata satılık oem katalitik vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, SweepeR :

İstanbulda katalitik kiralayan yerler var, bir ara @Ekrem Usta RX-8 da çok uygun fiyata satılık oem katalitik vardı.

O iş zor cunku taktıktan sonra çıkarmak zorundayım. Ancak asıl mesele o da değil. 2012'de Mazda 'yı aldığım dönemde asgari x 4 gelirim vardı, şimdi gelirim asgariye düştü fakat zorunlu ödemelerim (SGK, vergi, fatura) 2x arttı.  En son yaptığım ufak bir iş için 500TL'lik ödemeyi zorlukla çıkarabildim. Yakında avrupa'ya iş yapıp euro cinsinden para kazanma ihtimalim var, ancak ondan sonra bu sıkıntı çözülür. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Revivo73 :

O iş zor cunku taktıktan sonra çıkarmak zorundayım. Ancak asıl mesele o da değil. 2012'de Mazda 'yı aldığım dönemde asgari x 4 gelirim vardı, şimdi gelirim asgariye düştü fakat zorunlu ödemelerim (SGK, vergi, fatura) 2x arttı.  En son yaptığım ufak bir iş için 500TL'lik ödemeyi zorlukla çıkarabildim. Yakında avrupa'ya iş yapıp euro cinsinden para kazanma ihtimalim var, ancak ondan sonra bu sıkıntı çözülür. 

Anladım, umarım en kısa zamanda işler iyiye gider hocam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12.12.2018 at 06:17, SweepeR :

Hocam iki sorun da yok derken, servse sordurdun mu? Şasi numarasına göre onlarda görünüyorsa yaptırman gerekiyor. Zaten ikisini de ücretsiz değiştiriyorlar.

Selamlar, bu hangi serviste oldu. Yağ çubuğundan yağ atmasıyla ilgili olarak @Ekrem Usta RX-8 nın bilgisi vardır.

Selam bu play France da Mazda garajinda oldu simdi arabaya expertise sokacaz experin gelmesini bekliyoruz 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Zuhtu :

Selam bu play France da Mazda garajinda oldu simdi arabaya expertise sokacaz experin gelmesini bekliyoruz 

Umarım olumlu sonuç çıkar. Ekrem Usta nın yazdığı cevap önemli, onu dikkate almakta fayda var.

Mutlaka kontrol etmişsinizdir ama yağın fazla doldurulmadığına eminsiniz değil mi? Yağ kontrol çubuğuna baktınız mı?

Bu arada kendinize dikkat edin, ortalık karışmış. Hem sizin hem de rx iniz için umarım bir sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...