Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Şanzıman Değişimi

Reicht
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selamlar,

0 almış olduğum aracımı geçen hafta geri vites geçişindeki sarsıntı ve direksiyondan gelen gacırtı sesi sebebiyle almış olduğum bayiye götürmüştüm. Bunun konusunu başka başlık altında yazmıştım zaten. Şnzıman sıkıntısı için ilk başta motor kulakçığı dediler ve onu değiştirdiler ama sorun çözülmedi. Yarın da yazılım güncellemesi için çağırdılar, sanırım mazda türkiyeden bir yetkili gelecekmiş. O da çözüm olmaz ise şanzıman değişimi yaparız dediler.

Sorum şu ki, aracı alalı daha 1.5 ay olmadı ve bu sarsıntılı geri vites geçişini aldığım günden beri yapıyordu. Satın aldığım bu araç, bu sebeplerden ötürü kusurlu bir araç. Şimdi ben şanzıman değişimi yaptırmalı mıyım yoksa araç iadesi veya değişimi yoluna mı gitmeliyim? Açıkcası, onca para verip, 1.5 ayda 3 defa servise gitmek ve üstüne şanzıman değiştirmek bana koyuyor. Direksiyon ile ilgili problemin çözümüne sıra daha gelmedi zaten.

Değerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sorun çözümlenir. Benim de sadece birinci vitesten ikinci vitese geçişte sarsıntı yaşıyorum. Servis debriyaj gaz ayarlaması yapamıyorsunuz dedi ancak kendileri de aynı sarsıntıyı yaptılar. İş isteği açıldı, çağıracağını bekliyorum. Acaba sizin de aracınız manuel vites mi? Kesintili öne geri bir sarsıntı mı yapıyor? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, m_ekin81 :

Öncelikle geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sorun çözümlenir. Benim de sadece birinci vitesten ikinci vitese geçişte sarsıntı yaşıyorum. Servis debriyaj gaz ayarlaması yapamıyorsunuz dedi ancak kendileri de aynı sarsıntıyı yaptılar. İş isteği açıldı, çağıracağını bekliyorum. Acaba sizin de aracınız manuel vites mi? Kesintili öne geri bir sarsıntı mı yapıyor? 

Size de geçmiş olsun. Benim araç otomatik, keşke manuel olsa, derdi tasası daha az. Bende ki sorun geri vites geçişindeki kütleme ve sarsıntı. Seyir halinde bir sıkıntım olmadı hiç.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

52 dakika önce, Reicht :

Herkese selamlar,

0 almış olduğum aracımı geçen hafta geri vites geçişindeki sarsıntı ve direksiyondan gelen gacırtı sesi sebebiyle almış olduğum bayiye götürmüştüm. Bunun konusunu başka başlık altında yazmıştım zaten. Şnzıman sıkıntısı için ilk başta motor kulakçığı dediler ve onu değiştirdiler ama sorun çözülmedi. Yarın da yazılım güncellemesi için çağırdılar, sanırım mazda türkiyeden bir yetkili gelecekmiş. O da çözüm olmaz ise şanzıman değişimi yaparız dediler.

Sorum şu ki, aracı alalı daha 1.5 ay olmadı ve bu sarsıntılı geri vites geçişini aldığım günden beri yapıyordu. Satın aldığım bu araç, bu sebeplerden ötürü kusurlu bir araç. Şimdi ben şanzıman değişimi yaptırmalı mıyım yoksa araç iadesi veya değişimi yoluna mı gitmeliyim? Açıkcası, onca para verip, 1.5 ayda 3 defa servise gitmek ve üstüne şanzıman değiştirmek bana koyuyor. Direksiyon ile ilgili problemin çözümüne sıra daha gelmedi zaten.

Değerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Direksiyondan gelen gacırtı demişsiniz ama biraz daha açabilir misiniz ? Ne şekilde oluyor her zaman mı oluyor ? Şunun için soruyorum sanki bende direksiyonu tam tur yaparken dibe yaslamadan yarım tur önce tok bir tak sesi geliyor. 

Birde R deki vuruntu için kontrol edebilirsiniz. Lütfen işlem devamından ve sonucundan bizide haberdar edin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, av.oguzhan :

Direksiyondan gelen gacırtı demişsiniz ama biraz daha açabilir misiniz ? Ne şekilde oluyor her zaman mı oluyor ? Şunun için soruyorum sanki bende direksiyonu tam tur yaparken dibe yaslamadan yarım tur önce tok bir tak sesi geliyor. 

Birde R deki vuruntu için kontrol edebilirsiniz. Lütfen işlem devamından ve sonucundan bizide haberdar edin

Direksiyonda  gelen gacırtı için daha önce konu açmıştım

https://vid.me/hQWs

linkteki videoda aynı ses var.

Geri vitesteki ses ve sarsıntı içinde verdiğiniz başlıktaki aynı sorunlar mevcut ne yazıkki. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar selamlar tekrardan. Dün aracımı servise bıraktım. Servis şanzıman değişiminden önce yağı değiştirmeyi ve selonoid'e bir işlem yapılacağını bildirmişti. Bugün söylenilen işlemleri yaptıklarını ve sorunun devam ettiğini, şanzıman değişimine gidileceğini telefonda söylediler. Ben de yeni bir araçta, fabrika çıkışlı bu hata için kusurlu mal olarak işlem görmesini ve araç değişimi talebimi ilettim ama tahmin ettiğim gibi servis müdürü buna yanaşmadı. En az 3 defa aynı sorunu (yani 3 defa şanzıman değişmesi gerektiğini) olması durumunda tüketici mahkemesine gidebileceğimi bildirdi (yönlendirme de yapıyorlar sağolsunlar).

Ben aracı akşam servis kapandıktan sonra alabildim. Kontrol ettiğimde geri vites geçişindeki vuruntu ve kütleme yok denecek kadar azalmış hatta kimi zaman hiç yapmıyordu. İnanın hiç rahatsız etmiyor şuan.

Şimdi size danışmak istiyorum.

1. Şanzıman değişimini kabul etmeliyim.

2. Şanzıman değişimini kabul etmeyip araç değişimi yoluna mı gitmeliyim.

3. Bu hali ile kullanmaya devam mı etmeliyim.

Benim aklım ve hislerim aracı bu hali ile kullanmak ve uğraşmamak. Eski kütleme ve sarsıntıdan eser yok. Çok sık ileri geri yaptığım zaman çok hafif vuruntu yapıyor sadece. Şanzıman değiştikten sonra da sorunun çözüleceğinin  garantisi yok hatta daha başka da sorunların çıkmasından korkuyorum. Araç iade için ise anladığım kadarıyla baya bir uğraşacağım.

Sizin tavsiyeleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorununuz bu kadar azalmışken, hiç daha fazla çomak sokup başka dertler almayın başınıza. Sadece R'de ise ve azsa görmemezlikten gelinebilir. Benim şahsi düşüncem. Yalnız bu sorun nedeniyle yetkili servise gittiğinizi ve sarsıntının çok azalmış olması nedeniyle şanzıman değişimi istemediğinizi, fakat sorunun tekrarı durumunda garanti altına alınması için gerekli sisteme girişi ve yazılı belgeyi almanızı tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana kalsa da Vites kutusunu değiştirin derim.

Bizde şöyle bir yanılgı var.Aracın orjinal parçası değişince yerine takılan parçalar o araç için yapılmış değil biraz uydurma bir değişim oluyor gibi.

Sizin aracın vites kutusunu değiştireceklerse araçlar için üretilen fabrikadan istenen vites kutusu takılacaktır.O vites kutusu sizin araca takılmazsa başka bir araca takılacak aynı standarlarda seri üretimden gelmiş bir vites kutusu.Belki bantta denk gelseydi o vites kutusu bile olabilirdi araç üzerinde.

Orjinal fabrikasyon vites kutusu ise ben değiştirmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisin yaptığı işlem sonucunda sarsıntı belirgin bir düzeyde azalmışsa ben de bu şekilde bırakın derim. Yalnız Mutlu arkadaşımızın dediği gibi, servise bunu bildirin. Şimdilik böyle kalmasını istiyorum. Tekrar sarsıntı artarsa o zaman değiştirilmesini istiyorum diye belirtin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vuruntu hafiflediyse bence hiç kurcalamayin, daha 5 yil garanti devam ediyor sikinti büyürse değişim yoluma gidersiniz.

Geri vitese geçişte otomatiklerde hafif bir vuruntu olur benim bildiğim ve kullandiğim dsg li vosvoslarda ve bmw de de bu hafif vuruntu oluyordu.

Hiç bir firma araç değişimi yapmaz ben şahit olmadim. Hatta 5 kez ayni problemle giden araca bile bir bahane buldu vosvos.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tavsiyeleriniz icin tesekkurler arkadaslar. bugun vuruntu 've sarsinti eskisi gibi arttı. şanzımanı değiştirme kararı verdim inşallah düzelir.

@AreY forumda araç değişimi yapan arkadaşımız var ama benim mahkeme ile ugrasmam gerekecek servisten anladığım kadar ile

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değişim yapılsın diyecektim ki zaten vuruntu artmış aslında isabet olmuş, bende serviste çalışırken garantiden bir şanzıman değiştirmiştim devamında hiç sorun yaşamıyorsunuz, yenisine sağlık ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
29.11.2016 at 20:56, Reicht :

Arkadaşlar selamlar tekrardan. Dün aracımı servise bıraktım. Servis şanzıman değişiminden önce yağı değiştirmeyi ve selonoid'e bir işlem yapılacağını bildirmişti. Bugün söylenilen işlemleri yaptıklarını ve sorunun devam ettiğini, şanzıman değişimine gidileceğini telefonda söylediler. Ben de yeni bir araçta, fabrika çıkışlı bu hata için kusurlu mal olarak işlem görmesini ve araç değişimi talebimi ilettim ama tahmin ettiğim gibi servis müdürü buna yanaşmadı. En az 3 defa aynı sorunu (yani 3 defa şanzıman değişmesi gerektiğini) olması durumunda tüketici mahkemesine gidebileceğimi bildirdi (yönlendirme de yapıyorlar sağolsunlar).

Ben aracı akşam servis kapandıktan sonra alabildim. Kontrol ettiğimde geri vites geçişindeki vuruntu ve kütleme yok denecek kadar azalmış hatta kimi zaman hiç yapmıyordu. İnanın hiç rahatsız etmiyor şuan.

Şimdi size danışmak istiyorum.

1. Şanzıman değişimini kabul etmeliyim.

2. Şanzıman değişimini kabul etmeyip araç değişimi yoluna mı gitmeliyim.

3. Bu hali ile kullanmaya devam mı etmeliyim.

Benim aklım ve hislerim aracı bu hali ile kullanmak ve uğraşmamak. Eski kütleme ve sarsıntıdan eser yok. Çok sık ileri geri yaptığım zaman çok hafif vuruntu yapıyor sadece. Şanzıman değiştikten sonra da sorunun çözüleceğinin  garantisi yok hatta daha başka da sorunların çıkmasından korkuyorum. Araç iade için ise anladığım kadarıyla baya bir uğraşacağım.

Sizin tavsiyeleriniz nedir?

Geçmiş olsun arkadaşım.

Vites kutusu ne durumda? Herhangi bir sorun var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, robosapiens17 :

Geçmiş olsun arkadaşım.

Vites kutusu ne durumda? Herhangi bir sorun var mı?

Teşekkürler.

Şanzımanı değiştirdim. Eskisi gibi değil ama soğukken gene  vuruntulu bir geri vites geçişi var. Artık alıştığım için umursamıyorum ve bunun bir sorun değil şanzımanın karakteri olduğunu düşünüyorum. Hiç değiştirmesemde olurmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...