Jump to content

Otomobilde Yeni ÖTV Oranları Resmi Gazetede Yayınlandı

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Binek Otomobilde özel tüketim vergisi(ÖTV) oranlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi gazete'de yayımlandı.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC’ye kadar olan binek araçlarda yüzde 60, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 110, 1600-2000 arası elektrik motoru da bulunan araçlarda yüzde 60 onun üzerinde olan araçlarda yüzde 160, üzerinde elektrik motoru olan araçlarda yüzde 110 olarak uygulanacak.

Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 145 olarak uygulanıyor.

Ayrıca, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyip  ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenlerden  ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için % 100, Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3'ü geçmeyenlerden  ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşıp, 80.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 cm3 ila 2500 cm3 arasında olanlardan ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için %100, olarak uygulanacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oranlar hala belli değil sanki.

Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üstyapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 minutes ago, fotifoti said:

Oranlar hala belli değil sanki.

Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üstyapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161125-9.pdf

Bu arada dalga gecer gibi 40,000 TL ve alti icin vergi oranini %45’de birakmislar. Vergi oncesi fiyati 40,000 TL olan sifir arac var mi acaba? 40,000 TL yaklasik 12 bin dolar yapar. Hindistan’da yapilan Tata’nin tenekeleri o fiyata alinir herhalde.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Canuck :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161125-9.pdf

Bu arada dalga gecer gibi 40,000 TL ve alti icin vergi oranini %45’de birakmislar. Vergi oncesi fiyati 40,000 TL olan sifir arac var mi acaba? 40,000 TL yaklasik 12 bin dolar yapar. Hindistan’da yapilan Tata’nin tenekeleri o fiyata alinir herhalde.

Ötv matrahı 40000' i aşmayanlar diyor. Çoğu araç aşmıyor zaten. Türkiye' giriş fiyatının %45 i 40000 i geçiyorsa %50. 

Ham fiyatı 90000 civarında olacak ki ötv matrahı 40.500 olsun. Bmw, mercedes dışında kolay kolay vurmaz.

Benim anladığım bu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi ülkeyi geri zekalılara emanet etmişiz kimse alınmasın . O kadar açıklama yapıldı hangis var şu yasada? Yaptım oldu o kadar. Bir arkadaş Alman'lara yokuş yapılıyor diye düşünmüştü mantıklı olabilir ama madem almana yokuş yapacaksın Japon'a gümrük indirimi ver olsun bitsin.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 minutes ago, M.E.G said:

Ötv matrahı 40000' i aşmayanlar diyor. Çoğu araç aşmıyor zaten. Türkiye' giriş fiyatının %45 i 40000 i geçiyorsa %50. 

Ham fiyatı 90000 civarında olacak ki ötv matrahı 40.500 olsun. Bmw, mercedes dışında kolay kolay vurmaz.

Benim anladığım bu :)

Cogu arac 40,000 TL'yi asmiyor mu???? Asagidaki fiyat listesine bir bak istersen.

http://www.mazda.com.tr/assets/turkey/Pricelist 2016/Mazda Türkiye fiyat listesi.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim anladığım bu [emoji4]

Herkes başka bir şey anlıyor orası kesin :) bizim millet rantı sever, mersoya gelen zam hepsini vurur
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomobilde özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarında motor silindir hacminin yanı sıra fiyat kriteri de devreye alındı. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC'yi geçmeyip, değeri 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin ve 70 bin lira arasındakilere ise yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Motor silindir hacmi 1600- 2000 CC olan, değeri ise 100 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV’si yüzde 100 olarak belirlendi.

Otomobillerde uygulanan ÖTV'de değişikliğe gidilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC'yi geçmeyenler ile 1600 CC ile 2000 CC arasında olup motor gücü 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1800 CC'yi geçmeyen elektrikli araçlarda vergi oranı yüzde 60, diğerlerinde ise yüzde 110 olarak belirlendi. 

Söz konusu oran, motor silindir hacmi 2000 CC'yi geçen otomobillerden motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2500 CC'yi geçmeyen elektrikli araçlarda ise yüzde 110 oldu. Motor silindir hacmi 2000 CC'yi geçen diğer otomobillerde uygulanan vergi oranı ise yüzde 160 olarak uygulanacak. 

Otomobilin fiyatı da vergide belirleyici olacak

ÖTV oranlarının belirlenmesinde motor silindir hacminin yanı sıra aracın matrahı da belirleyici olacak. Söz konusu oranlar, motor silindir hacmi 1600 CC'yi geçmeyip, ÖTV matrahı 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin lirayı aşıp 70 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olacak. 

ÖTV, motor silindir hacmi 1600 CC'yi geçen 2000 CC'yi geçmeyenlerden ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 olarak belirlenecek. Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1800 CC'yi geçmeyenlerden ÖTV matrahı 50 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 50 bin lirayı aşıp 80 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak hesaplanacak.

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2000 ile 2500 CC arasında olanlardan ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 ÖTV alınacak. 

Muhabir: Hüseyin Karatepe (Anadolu ajansı)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim anladığım kadarıyla ÖTV tutarına göre vergilendirme yapılmış oluyor. Yani aracın fiyatı 153000 TL nin altındaysa değişen birşey yok. Üzerindeyse sıkıntı var. 2.0 ların hepsinin vergisi arttırılmış zaten. Neresinden tutarsan tut !

Baz Fiyat ÖTV KDV Plaka+Ruhsat TOPLAM
1.6 Motorlar için 88889 40000 23200 1500 153589
140000 70000 37800 1500 249300
2.0 Motorlar için 100000 100000 36000 1500 237500
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cogu arac 40,000 TL'yi asmiyor mu???? Asagidaki fiyat listesine bir bak istersen.

http://www.mazda.com.tr/assets/turkey/Pricelist 2016/Mazda Türkiye fiyat listesi.pdf

ÖTV matrahı olarak aşmıyor . Ama o işi Nasıl hesaplayacaklar anlamadım . Misal aracın baz fiyatı 50 + kdv (%18) =59 otv %45 olursa matrahı 26.55 toplam fiyat 85.5 oluyor

Diyelim ki aracın baz fiyatı 45 otv ekleyince 40bini geçmiyor , 60 otv ekleyince geçiyor hangisini baz alacaklar [emoji1]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi bizim mazda 3'ün yeni fiyatı ne olacak ? Yalniz iyi geçirmişler

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Canuck :

Ötv matrahı nedir ilk önce onu açıklarsanız daha aydınlatıcı olur. Böylece daha kolay anlaşırız :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 minutes ago, M.E.G said:

Ötv matrahı nedir ilk önce onu açıklarsanız daha aydınlatıcı olur. Böylece daha kolay anlaşırız :) 

Tum vergiler oncesi ciplak fiyat. Yani listede "Perakende satis fiyati" ismiyle ilk sutunda yer alan rakam. Bu listede ki OTV rakamini bu fiyata bolersen %45 oranina ulasiyorsun (eski oran). Artik bu fiyat %50 ile carpilalacak 40 bin TL uzeri bir arac icin.

16 minutes ago, fotifoti said:

ÖTV matrahı olarak aşmıyor . Ama o işi Nasıl hesaplayacaklar anlamadım . Misal aracın baz fiyatı 50 + kdv (%18) =59 otv %45 olursa matrahı 26.55 toplam fiyat 85.5 oluyor

Diyelim ki aracın baz fiyatı 45 otv ekleyince 40bini geçmiyor , 60 otv ekleyince geçiyor hangisini baz alacaklar emoji1.png

Hocam OTV matrahi vergi oncesi fiyat zaten. Beyler siz galeriden sifir arac alinca bu fiyatin detayi nedir, aracin ciplak fiyati ne kadar, vergisi, ivir ziviri ne kadar incelemiyor musunuz hic? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Canuck :

Tum vergiler oncesi ciplak fiyat. Yani listede "Perakende satis fiyati" ismiyle ilk sutunda yer alan rakam. Bu listede ki OTV rakamini bu fiyata bolersen %45 oranina ulasiyorsun (eski oran). Artik bu fiyat %60 ile carpilalacak 40 bin TL uzeri bir arac icin.

Benim anladığım resmi gazetedeki 4. maddeden 40.000 - 70.000 arası %50

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ÖTV matrahı (çıplak fiyatı) 40 bin lirayı aşmayanlar için ÖTV yüzde 45 olarak uygulanacak.

ÖTV matrahı 40 bin lirayı aşıp 70 bin lirayı geçmeyenler için yüzde 50 olacak.

ÖTV matrahı 70 bin lirayı aşanlarda bu oran yüzde 60 olarak belirlendi.

Buradan anlaşılan, çoğu mazda modelinin çıplak fiyatı 40-70 bin bandında olduğuna göre, ÖTV oranı %45 den %50 ye artmış olacak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 minutes ago, Burak said:

Benim anladığım resmi gazetedeki 4. maddeden 40.000 - 70.000 arası %50

Evet dogru. Vergiye tabi fiyati 40 bin ile 70 bin arasindaysa ve 1600 cc altindaysa yeni OTV orani %50. Mazda'nin hemen tum modelleri bu aralikta zaten. Yani ciplak fiyati 40 Bin TL arasinda olan yok gibi. 

Vergi oncesi fiyati 40 binin biraz uzerinde olanlar icin sirketler biraz ayarlama yapip limitin altina cekmeye calisabilirler tabi %45 diliminde kalmak icin ama mevcut doviz kurlariyla bunu yapmak zor gorunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet dogru. Vergiye tabi fiyati 40 bin ile 70 bin arasindaysa ve 1600 cc altindaysa yeni OTV orani %50. Mazda'nin hemen tum modelleri bu aralikta zaten. Yani ciplak fiyati 40 Bin TL arasinda olan yok gibi. 

Çok zam gelmiyor o halde
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 minutes ago, fotifoti said:

Çok zam gelmiyor o halde

OTV %5 artiyor tabi KDV'de OTV'li fiyat uzerinden hesaplandigi icin KDV'de biraz artiyor. Anahtar teslim fiyatlari eski ve yeni olarak karsilastirirsan 1.6 litre alti icin yaklasik %4'luk bir artis yapar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, fotifoti :

Çok zam gelmiyor o halde

2.000- 3.000 TL civarında gelecek gibi. tabii bu rakam döviz artışı düşünülmeden verilen rakam. Bu 2-3 ü de şirketler yıl sonu olduğu için "ÖTV artışınızı biz ödüyoruz" yaparlar .  

Bu şekilde hedefe uşaşılacak gibi, Mercedes ve BMW ye ciddi sekte vurabilir.

Bakarsın AB ile görüşmeler durur da bir de anlaşmalar bozulmaya başlarsa Japon malları yine eski günlerine dönebilir :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...