Jump to content

Mazda Haldızlar Müşteri Memnuniyetinde Sıfır

Reicht
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

@Arman-1999 bey gidişat o yönde olacak gibi. Cumartesi servise gideceğim. Ama bu sarsıntı normal o kadar yapar demelerinden korkuyorum. Ozaman iş biraz tartışmaya dönecek. Kafamda netleşmemiş sorular var, normal ise bütün otomatik Mazda 3 lerin bu şekilde olması gerekiyor, yok bazı araçlarda var bazısında yok bazısında az var gibi ise bu farkın nedenini söylemeleri ve bunun bir sorun olmadığını kanıtlamaları gerekiyor. 

Geçen aracı servisten aldığımda servis müdürü içiniz rahat olsun korkmayın bu araç garantili diyor. Yani isterse 10 kere sorun olsun garantisi var siz devamlı buraya gelin biz yaparız kafası var :).  

Daha önceki yazılarda geri vitese takmadan önce 1-2 sn beklenmeli yazılmış ama 10 dk da beklesem değişen bir şey yok. Arkadaşımın hyundai elentrası var otomatik onda hiç öyle bir şey yok. Bu dişlilerin ters yönde dönmesi bir tek Mazda'nın şanzımanda mı var yani.

Forumdaki 2014 model ve sonrası Mazda 3 ve CX-3 AT kullanıcılarının yorumlarına çok ihtiyacım var. Geri vites geçişindeki bu sarsıntı hepinizde az veya çok var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Reicht :

Bu arada aracımdaki sarsıntı eski haline döndü. Bıktım vallahi bıktım servise gidilecek gene.

Çok üzücü bir durum. İnşallah en kısa zamanda çözülür 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Reicht :

Forumdaki 2014 model ve sonrası Mazda 3 ve CX-3 AT kullanıcılarının yorumlarına çok ihtiyacım var. Geri vites geçişindeki bu sarsıntı hepinizde az veya çok var mı?

biz 2016 model dizel cx3 AT  ve dizel Mazda 3 AT   test ettik.  

hatırladığım kadarıyla geçişler biraz sertti  ama, Demek ki bizi rahatsız edecek seviyede değildi.. bu yüzden özellikle dikkatimizi çekmedi..  diye düşünüyorum..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 hours ago, Reicht said:

@Batuhan79 araç sürekli bir ses çıkarmıyor fakat vitesi R ye aldığımda anlık bir kütleme ile vitese geçiyor ve bu kütleme sanki arkadan bir araç vurmuşcasına aracı sarsıyor. Bariz hissediyorsunuz yani. Bir de motor soğukken ki ilk geri vites geçişinde yukarıdakilere ilave olarak araç titriyor. Şöyle ki araç geriye gitmek istiyor fakat ayağım frende olduğundan gitmeye çalışıp gidemiyor ve titriyor. Biraz karışık oldu ama anlatabilmişimdir umarım.

Bu arada aracımdaki sarsıntı eski haline döndü. Bıktım vallahi bıktım servise gidilecek gene.

Anladım hocam. Hayır benim CX-5'de bu tarz bir durum yok. Zaten olmaması lazım tork konvektörlü şanzımanda. Bende hiç bir titreşim vb olmadan araç D ve R arasında vites değiştiriyor. Sadece D-R geçişlerinden sonra hiç beklemeden gaza basarsam o zaman tak diye bir debeleniyor araç. Ama buda normal bir durum, şanzıman yağ başıncı daha yükselmemiş. Siz vites geçişlerinde kütleme oluyor diyorsunuz. Böyle birşey yok benim araçta. Bahsettiğiniz durum sanki debriyaja yarım basarak vites değiştirmeye çalışmak gibi. Hidrolik beyninde yazılımsal sorunlar vb var gibi. Araç değişim olmadı para iade isteyin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O değişti denilen şanzuman gerçekten değişti mi? Değişme öncesi seri no'ya bakıp değişme sonrası ile karşılaştırmak iyi olurdu, servis gevşek birisiyse değiştirmiş gibi yapıp belki değiştirmedi? Öyle bir durumu yakalarsan tazminat davası açmamam için iade alacaksınız diye dayatma şansın olabilirdi. Aracın fabrika çıkışında hangi seri noya sahip şanzuman takıldığı da kayıtlı ise bir kontrol et.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı almaya gittiğimde akşam saatkeriydi ve servis kapanıyordu arabadan çıkan şanzımanı gösterelim dediler ama karanlık olduğundan ve pek birşey ifade etmediğinden çıkan.parçayı görmedim. Bir de servis giriş ve çıkış formunu vermediler bunu zaten mazdanin sitesinde kayıt ediyoruz bize dediler. Onun yerine değişen şanzımana ait fatura benzeri birşey verdiler . Daha önceden motor kulakciginda bu servis giriş çıkış formunu vermişlerdi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıllar önce Peugeot aracımda ön akslardan derin inleme sesi (en yakın Türkçe ifadesi bu : )  geliyordu özel bir servise götürmüştüm 2009 parasıyla 1400TL parça ve işçilik ödeyip yine ocak ayıydı karanlıkta aracı teslim aldım ses gitmiş gibi geldi sadece fakat uzun yolda hemen aynı şekilde geliyordu. O yüzden değişen parçaları görmek ve kaydını tutmak önemli ki bu aynı zamanda açılacak muhtemel davalarda belge olarak ta kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Reicht :

Aracı almaya gittiğimde akşam saatkeriydi ve servis kapanıyordu arabadan çıkan şanzımanı gösterelim dediler ama karanlık olduğundan ve pek birşey ifade etmediğinden çıkan.parçayı görmedim. Bir de servis giriş ve çıkış formunu vermediler bunu zaten mazdanin sitesinde kayıt ediyoruz bize dediler. Onun yerine değişen şanzımana ait fatura benzeri birşey verdiler . Daha önceden motor kulakciginda bu servis giriş çıkış formunu vermişlerdi bana.

bu yaşananlardan yola çıkarak servisin şanzımanı değiştirdiğine kanâat getirdim ben 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

38 dakika önce, Zealot :

bu yaşananlardan yola çıkarak servisin şanzımanı değiştirdiğine kanâat getirdim ben 

Arkadaş yeni şanzumanla alıyor ve cok geçmeden sorun aynen devam ediyor bana pek şanzuman değiştirilmiş gibi gelmedi. Benzer bir durum sıfır Lenovo Laptop'ta yaşamıştım: Laptop grafik kartı birkaç ay içinde bozuldu, ekrana görüntü gelmiodu. y.servise bıraktım ve servis formunda garantiden anakart değişti diye yazılı kağıt ile teslim aldım. Laptok grafik kart anakarta BGA lehimli old için BGA cihazıyla lehim yenileyerek tamir de yapılabiliyor, fakat öyle tamirli olunca 6 ay bilemedin 1 sene sonra yine aynı sorun çıkabiliyor. Benim laptop 6-7 senedir hiçbir sorun yapmadı, bu yeni ve SORUNSUZ anakart ile değiştirildiği kesin demek. Ancak sorun yaşasaydım şüphem olabilirdi. Arkadaşın duruma geliyorum, cok kısa süre içinde aynı sorun yaşadığı için ortada şüpheli bir durum var. Belki gerçekten değiştirildi ancak aynı soruna sahip şanzuman ile.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Zealot :

@Revivo73   bence şanzıman değişti ama yeni gelen de aynı sorunlu, mazda skyactive-d şanzıman konusunda biraz daha çalışmalı... 

Almanya'da benzer sorun yaşayan ne yapıyor gibisinden baktım az önce Google'a ve orada değişik bi ifade dikkat cekiciydi: "Montagsauto" ==> Pazartesi Arabası :)  yani pzts mesaisinde düşük motivasyonla üretilmiş araba. bu şanzumanlar da Pazartesi günü yapılmış olabilir mi :) Bu arada, Almanya'da biri otomatik Porsche almış fakat (almanca metinden anladığım kadarıyla) vites değişirken vites hafif fren ve ara gaz yapıyormuş sırf bu yüzden iade etmek istemiş Porsche iade almayınca olay davalık olmuş fakat Alman mahkemeleri Porsche otomatik viteste o özelliğidir diyerek müşteri aleyhine karar vermiş. Mazda da bu viteslerde o titreme olayında otomatiğin özelliğidir diyerek savunursa arkadaşın işi zorlaşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Revivo73 :

O değişti denilen şanzuman gerçekten değişti mi? Değişme öncesi seri no'ya bakıp değişme sonrası ile karşılaştırmak iyi olurdu, servis gevşek birisiyse değiştirmiş gibi yapıp belki değiştirmedi? Öyle bir durumu yakalarsan tazminat davası açmamam için iade alacaksınız diye dayatma şansın olabilirdi. Aracın fabrika çıkışında hangi seri noya sahip şanzuman takıldığı da kayıtlı ise bir kontrol et.

Revivo arkadaşımızın şüphelerine kesinlikle katılıyorum. Şanzuman değiştirilmesi konusu banada şüpheli geldi, şanzumanın içimi değişti(dişli veya bazı donanımsal parçalar?) yoksa komplemi değişti, bu konu karanlık. Ayrıca servislerin bir kısmı otomatik şanzuman gibi parçaların bakım ve onarım işlerini dışarıdan ustaları ya servise davet edip yaptırıyorlar, yada dışarı gönderip onarım yaptırıyorlar, kısaca bir sürü karışık işler var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Servet :

Cx3 şanzumanı aynı mı?

Benzinli ile Aynı olduğunu sanmıyorum abi. Dizel 3 ile aynı olabilir. Biri 150 nm tork, diğeri 270 nm. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Renegade :

Revivo arkadaşımızın şüphelerine kesinlikle katılıyorum. Şanzuman değiştirilmesi konusu banada şüpheli geldi, şanzumanın içimi değişti(dişli veya bazı donanımsal parçalar?) yoksa komplemi değişti, bu konu karanlık. Ayrıca servislerin bir kısmı otomatik şanzuman gibi parçaların bakım ve onarım işlerini dışarıdan ustaları ya servise davet edip yaptırıyorlar, yada dışarı gönderip onarım yaptırıyorlar, kısaca bir sürü karışık işler var.

Sanziman i komple swap yaptıkları için 

Özel bi ustalık gerekmiyor. 

Sandık sanziman gelmiş ve takmışlardir.  İçini açıp dağıtma konusu,  sıfır araba için söz konusu olamaz,  yapamazlar. Motoru arızalı arabanin,  motor açmak gibi...   

Benzinli ve dizel aynı sanziman skyactive-drive..   Kısaca skyactive-D

Yazılım biraz farklı ,  son dişli oranı farklı...  

6 adet dislinin oranıni bir yerde göremedim.  Aynı da olabilr.  Farklı da... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.01.2017 at 08:21, Reicht :

Herşeyden önce arac sıfır değil, kullanılmış araç, şüphelerimiz; aynı arızayı hatta tıpa tıp aynı arıza vermesini siz  hem araçtan çıkan şanzumanla, yeni takılan şanzumanın tesadüflere bağlayabilirmisiniz. Yoksa yağını değiştirelim, bir kaç yerini kurcalayalım, bir iki fiş söküp takalım, birde format atalım olayımı oldu. Şanzumanı değiştirilen araç ki hiç ucuz bir parça değil, müşteriye sağır sultan duyacak kadar anlatmaya çalışırlar ve gösterirler, burada müşteri eskisini göreyim diyor, onu bile tam anlayamıyor, sizce bu garip değilmi, ayrıca fatura belge falan net değil, anladığım kadarıyla. konunun daha net aydınlatılması gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar olacak fakat benim 0 Lenovo 'nun anakartı garantiden değiştiğinde tabak gibi servis fişi verilmişti. O servis fişi, Lenovo merkezde "claim" parça belgesi olarak iş görüyor yani demem odur ki... @Reicht   ın şanzuman garantiden değiştiyse Mazda 'dan claim parça olarak alınmış olması gerekir bu yönde belgeleri bir incelemekte fayda var. Yine tekrar örnek olacak ki: Lenovo'nun anakart 6 ay geçmeden sorun yapınca  Lenovo  yıllarca sorun çıkarmayacak şekilde üretilmiş anakart gönderdi ki aynı sorunla ne kendisi ne ben uğraşmayalım diye. Otomobil gibi cok daha pahalı şeyde buna dikkat edilmez mi, sorunlu şanzuman için garantiden değişim/claim onayı verildiyse, yeni şanzumanın sorunsuz olması gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce @alpqla arkadaşımız yazmıştı. Onunda 2 defa şanzıman değişmiş ankarada ve hiç bir netice alınamamış. En son araç değiştirmişler. Şanzıman değiştiyse bile bu sorun kronik bence. Hafta sonu istanbuldaki tüm bayileri dolaşarak servislere danışacağım ve mümkünse mazda 3 lerin geri vitesini kendim test edeceğim. Eğer hepsinde benim ki gibiyse, o zaman bu şanzımanın karakteri bu diyeceğim. Yok değilse...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...