Jump to content

İstanbul'a Yakın Prefabrik Konut İçin Arsa Tavsiyesi

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir saat önce, S.Halilduru :

Zaten en sevdiğim arkadaş, yazlığı olan arkadaştır. Demişmiydim daha önce? :D :D :D

Vallahi bitsin Savaş'cım başımla gözümle misafir eder ağırlarım..

Etkinlik için 10 numara yer, gelen herkes kendisi katlanır-kamp sandalyesini getirsin yeter. Mangal-semaver çay sınırsız... :) 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Son 3 haftadır her hafta sonu şantiyeye gidip orada kalarak işlere bizzat el attık. 

Çatıların karkasının kurulması, cam yünü + osb + mebran şeklinde yaklaşık 2 binayı bitirdik gibi .

Sıcaklarla beraber amele yanıklarımız başladı. 50 faktör güneş kremi filan sürüyoruz artık yoğurt gibi. :D 

İkinci çatıya geçtiğimizde daha bir tecrübe deneyim kazanıp, elimiz hızlandı. Aşağıdaki karede yok ama o ilk evin çatısıda komple üstü kapandı bir tek mebranı kaldı.

Bu süreçte bizi yağmur çok yavaşlattı ve işleri zorlaştırdı. Kandıra çok ilginç bir yer, hava durumunda hiç bir şekilde yağmur vs demiyor.Ama bir bakmışsınız yarım saat arayla 3-5 dk yağmur yağıyor buluttan. Bir tek bu hafta sonu yağmur yağmadı. 

Daha çok iş var tabi, bu hafta iç bölme duvarlara başlanacak onları belirleyip ustaya tembihledik. 

Çatıların kapanması iyi oldu çünkü bize yatacak yer çıktı. Aracın içinde yatıp kalkmak çok zor zahmetli. 

v4jsn5yDbPya6htRiyI0IKdtb8dDpwK6gOjE

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Geeçekten zor süreç. Ciddi paralar istiyor. Taş ev yapmamanız aslında doğru. Bir süre sonra taş aralarından akrek böcek kertenkele girebiliyor. Sgk açılış kapanış, müteahhitlik belgesi işlerini nasıl hallettiniz? Bir de iskan verecekler mi? İskan olmazsa elektrik ve su abonmanı yapmıyorlar istanbul içinde. Köyü bilmiyorum ama. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Geeçekten zor süreç. Ciddi paralar istiyor. Taş ev yapmamanız aslında doğru. Bir süre sonra taş aralarından akrek böcek kertenkele girebiliyor. Sgk açılış kapanış, müteahhitlik belgesi işlerini nasıl hallettiniz? Bir de iskan verecekler mi? İskan olmazsa elektrik ve su abonmanı yapmıyorlar istanbul içinde. Köyü bilmiyorum ama. 

Taş ev halen içimizde uhde kaldı. Keşke taş ev yapabilseydik de, razıyız kertenkele, böceğe haşereye. :D Şu anki hali ile bile olacak ahşap çatı olunca. Özellikle de örümceklerin sevdiği mekanlar. Ona çözüm olarak çürümüş - kurutulmuş deve yumurtası var planda.

Çevre Ve Şehircilik bakanlığından 5 yıl süreli müteahhitlik yetki belgesi aldım.  5 yıl boyunca Türkiye'nin her yerinde 500m2'ye kadar yapı yapmaya izin veriyor.

İnşaatın  olduğu yere bağlı Kandıra SGK müdürlüğünde SGK dosyası açtırdık. İnşaat devam ettiği sürece, çalışan işçilere sgk girişi yapılarak prim ödendi. Şu an izolasyon ekibi çalışıyor 3 sgklı çalışanla devam ediyoruz. Temmuz'dan itibaren hatta devlet yeni yasa getirdi, SGK primi Stopaj (Muhtasar) beyannamesi ile birleştirildi. Dolayısı ile ikametgahıma bağlı vergi dairesine giderek, Muhtasar beyannamesi mükellefiyeti açıldı tarafıma. Vergi mükellefi olmadan, şahıs özel inşaat adı altında sgk primini artık vergi dairesine beyan ediyorum. Hatta şu anda evinde bebek bakıcısı, temizlikçi, hasta bakıcı vs gibi çalışanı olup, sgk primi ödeyenlerde vergi dairesine muhtasar beyannamesi olarak beyan ediyorlar.

Beni geçen gün maaşımı aldığım bankadan aradılar, İlhan bey bize genel müdürlükten istihbarat geldi, siz maaş müşteri değil vergi mükellefiymişsiniz. O yüzden hesabınızı şahıs hesabından, işletme hesabına çevirmek zorundayız diye bilgi veriyor. Dedim yok öyle bir durum, konuyu izah ettim. Bu ve benzer durumla daha çok karşılaşırsınız, bilin diye özet geçtim.

İnşaat bittikten sonrada SGK'ya gidilerek dosya/işyeri kapanışı veriliyor. O aşamada sgk inşaatın projesinde yer alan özelliklerden ve ölçülerinden yola çıkarak hesaplama yapıyor. Bu inşaat şu kadar kişi / şu kadar sürede yapılabilir. Ödenmesi greken prin gün/tutarda bu kadardır diyor. Sonra benim beyan ettiğime bakıyor, düşükse aradaki farkı öde bakalım diyor. Fazla ise kapı orada diyor.  :)

İskan verip vermeyecekleri inanın umrumuzda değil.  Şu an şantiye elektriği / suyu kullanıyoruz. 2 Yıldır süren inşaat şantiye elektriği faturası 2700.-Lira. Bu süreçte orada yatıp, kalkan işçiler oldu, elektrikli ısıtıcı, buzdolabı, aydınlatmalar, iş makineleri, elektrikli su ısıtıcıları vs..Buna rağmen gelen rakam makuldü.  Şantiye elektriği kullanmaya devam ederiz iskanı alıncaya kadar. Hadi diyelim oda olmadı, hemen arkamızda komşulardan birisinden alırız elektriği / suyu. 

36a409cb-4df8-49dc-bd59-490382516746 8689e95a-43e2-423a-9895-1a720a921ce6 75de2739-0963-4bc4-9e87-a73e736ad5b2 aed1d5c4-379b-445f-9c6a-1b25d58af4a0 ba6a36b6-4da2-40fa-9014-a0901871246f 4cca35f0-e6da-462b-9744-03f3a6ff814c e68f8eb2-170f-424b-8b3c-7d0f3144651d cd427e74-4d00-43fa-99d9-d39cbad6302d

99ad2e4c-3c9c-4294-914c-9f4accc0bd3c

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Epey ilerlemiş. Cephede levhalar arasına fuga yapmışsınız, her lavha arasına yapmanın özel sebebi var mı acaba?

resmi işlemler epey yorucu korkutucu sıkıcı :( acaba sigorta kapanışında be kadar isteyecekler merak ediyorum. Umarım sizi üzmez. İskan almayacaksanız yapı denetime de para vermeyecekseniz diğer belediye harçlarını ödemeye gerek yok. O aşamada bile çok para istiyorlar. Ama iskanın bir güzelliği de tapularınızı mülk tapusuna çevirebilmeniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, tansu87 :

Epey ilerlemiş. Cephede levhalar arasına fuga yapmışsınız, her lavha arasına yapmanın özel sebebi var mı acaba?

resmi işlemler epey yorucu korkutucu sıkıcı :( acaba sigorta kapanışında be kadar isteyecekler merak ediyorum. Umarım sizi üzmez. İskan almayacaksanız yapı denetime de para vermeyecekseniz diğer belediye harçlarını ödemeye gerek yok. O aşamada bile çok para istiyorlar. Ama iskanın bir güzelliği de tapularınızı mülk tapusuna çevirebilmeniz

Fugaların her strafor arasına konulması tamamen görsel açıdan tercih. 4 kişiyiz çoğunluk bu şekilde istedi. Misal önce köşelere söve istememiştik, ama mimar arkadaş çizim üzerinde söveyi koyarak bize sunum yapınca aklımızı çelerek okey verdik. Veranda altına da uygulayarak binayı sanki 2 katlı şekilde gösteriyor hareket katarak. 

İskan, harç hepsi geri planda 4 arkadaş hepimiz bir an önce içine girmek istiyoruz artık. Hatta gönül istiyor yılbaşında orada olmak. 😀 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, İlhan :

Fugaların her strafor arasına konulması tamamen görsel açıdan tercih. 4 kişiyiz çoğunluk bu şekilde istedi. Misal önce köşelere söve istememiştik, ama mimar arkadaş çizim üzerinde söveyi koyarak bize sunum yapınca aklımızı çelerek okey verdik. Veranda altına da uygulayarak binayı sanki 2 katlı şekilde gösteriyor hareket katarak. 

İskan, harç hepsi geri planda 4 arkadaş hepimiz bir an önce içine girmek istiyoruz artık. Hatta gönül istiyor yılbaşında orada olmak. 😀 

Gerçi yapı denetim harcını ruhsat alırken vermişsinizdir. O zorunlu. 

inş en kısa sürede bitirirsiniz. Çok güzel gidiyor maşallah. Benim de hayalim. Avrupa yakasında vize saray kapaklı ya da daha güneyde 700-800m2 dikdörtgen çok az meyilli arsanın etrafını duvarla çevirip duvar iç tarafına ağaçlar dikmek. İçeriye ev arkasına otopark, ardiye, kapalı garaj, ve bahçe tarafına kış bahçesi yapmak. Verandayı daha kapalı Kış bahçesi şeklinde yaparak içine şömine koymak. Ufak bi ekmeklik bahçe ve geri kalan tüm alan serme çim. Şunu yapsam başka bişe istemem 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, tansu87 :

Gerçi yapı denetim harcını ruhsat alırken vermişsinizdir. O zorunlu. 

inş en kısa sürede bitirirsiniz. Çok güzel gidiyor maşallah. Benim de hayalim. Avrupa yakasında vize saray kapaklı ya da daha güneyde 700-800m2 dikdörtgen çok az meyilli arsanın etrafını duvarla çevirip duvar iç tarafına ağaçlar dikmek. İçeriye ev arkasına otopark, ardiye, kapalı garaj, ve bahçe tarafına kış bahçesi yapmak. Verandayı daha kapalı Kış bahçesi şeklinde yaparak içine şömine koymak. Ufak bi ekmeklik bahçe ve geri kalan tüm alan serme çim. Şunu yapsam başka bişe istemem 

Tansu çok ama çok zor, zahmetli, ve stresli işler. 

Öncelikle bu işe kalkışacaksan ya bu işten kendin anlayacaksın, ya da bu işi anlayana, bilene verip yaptıracaksın. Bizim en büyük şansımız 4 kişik arkadaş grubumdan bir arkadaşım inşaat, dekorasyon, izolasyon işi yaptığı için deneyim tecrübelerinden faydalandık. Öyle olmasına rağmen düşünmediğimiz, öngöremediğimiz, hesaplayamadığımız ekstra işler, masraflar çıktı. Yada yanlış yapıp düzelttiğimiz, yahut düzeltemediğimiz şeyler oldu. 

Şahsen tek başıma böyle bir işe kalkışamazdım. Kalkışsaydımda içinde ev olan bir arsayı alıp, evi tadilata soka bu işe girişirdim. Belediyesi, yapı denetimi vs.vs...çok zor zahmetli ve zaman alan işler.  

Bizde araziye bir çardak ve kış bahçesi düşünüyoruz. Belki ilerleyen zamanda bir havuz.. Kış bahçesine o zaman şömine koyarız bak güzel fikir. :) 

Bizde duvar iç tarafına ağaçlar dikerek bir set ağaç duvarı oluşturmak istiyoruz. Bunu sadece köyle bizim aramızdaki duvara yapacağız.  Sağ/sol ve önümüz açık arazi vadi olduğu için manzarayı kapatmamak için oralara bodur meyve ağacı dikeceğiz bakalım.

Daha çok iş var, çok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, İlhan :

Tansu çok ama çok zor, zahmetli, ve stresli işler. 

Öncelikle bu işe kalkışacaksan ya bu işten kendin anlayacaksın, ya da bu işi anlayana, bilene verip yaptıracaksın. Bizim en büyük şansımız 4 kişik arkadaş grubumdan bir arkadaşım inşaat, dekorasyon, izolasyon işi yaptığı için deneyim tecrübelerinden faydalandık. Öyle olmasına rağmen düşünmediğimiz, öngöremediğimiz, hesaplayamadığımız ekstra işler, masraflar çıktı. Yada yanlış yapıp düzelttiğimiz, yahut düzeltemediğimiz şeyler oldu. 

Şahsen tek başıma böyle bir işe kalkışamazdım. Kalkışsaydımda içinde ev olan bir arsayı alıp, evi tadilata soka bu işe girişirdim. Belediyesi, yapı denetimi vs.vs...çok zor zahmetli ve zaman alan işler.  

Bizde araziye bir çardak ve kış bahçesi düşünüyoruz. Belki ilerleyen zamanda bir havuz.. Kış bahçesine o zaman şömine koyarız bak güzel fikir. :) 

Bizde duvar iç tarafına ağaçlar dikerek bir set ağaç duvarı oluşturmak istiyoruz. Bunu sadece köyle bizim aramızdaki duvara yapacağız.  Sağ/sol ve önümüz açık arazi vadi olduğu için manzarayı kapatmamak için oralara bodur meyve ağacı dikeceğiz bakalım.

Daha çok iş var, çok...

Çok mantıklı. Ev bitsin. Belediye yakanızdan düşsün, garaj kış bahçesi hepsi yavaş yavaş yapılır. Yoksa onlara da ruhsat isterler. 

ben inş müh.siyim. Şantiyelerde çalıştım. Son 2 senedir belediyede imar müdürlüğündeyim. Az buçuk biliyorum tabi ama eksik yönlerim var. İş yeri açma ve sgk işlemleri zor. Bir de hee belediye’nin yoğurt yiyişi farklı. Belediye hangi yönetmeliğe uyuyor öğrenmek lazım. Plansız alanlar yönetmeliği var, kendi 5000 lik planlara plan notları ekkiyorlar. Misal sizdeki çatı pencere deraylarına karışmaları plan notlarından geliyordur. Bakanlığın böyle yerler için planı var, ilin daha büyük ölçekli imar planı var. Acaba hangis uygulanıyor tek tek ilçe ilçe bilmek lazım. Sorunlu işler gerçekten. Bir de köylünün kabul etmesi var. Yine böyle bir arkadaşımız bir köye ev yaptırdı. Köylü camlarını kırıp zarar verdi. Arkadaş epey zorluklar yaşadı. Sizin dediğiniz gibi arazi seçimi de çok tecrübe istiyor. 

kısmet artık. Hanım gezmek istiyor, çekme karavan taraftarı. Ben sabit kalmak istiyorum biraz. Bakalım naparız. Hazır evli yer alıp evi komple tadilata sokmak daha mantıklı gibi olabilir gerçekten

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, S.Halilduru :

@İlhan bittikten sonra bir daha yaparmıyım diye sorarsan cevabın hayır olacak :D :D

Savaş'ım normalde ben sakin bir kişiliğe sahiptim inşaattan önce.

Belediye dinden imandan çıkardı, memura küfür ettim. O yüzden vekaletname çıkarmak zorunda kaldım, işleri Ahmet arkadaşım yürütüyor Belediyedeki resmi işleri.

Amele - Usta vs ile uğraşmak zulümlerin en büyüğü. Adama arkanı döndüğün anda bildiğini yapıyor. Adama anlatıyorsun, anlatmıyor yazarak veriyorsun, işaretliyorsun, ip çekiyorsun,vs..Ama bir gelip kontrol ediyorsun yanlış yapmış... Ufuk söylüyor anlatıyordu şimdi çok daha iyi anlıyorum neler çektiğini.

Geçen gün elektrik tesisatçısına bir işi tembihlediğimiz halde bizim istediğimiz gibi yapmamış, tutmuş kafasına göre yapmış.

Dedim senin burada çalıştığını yer konum olarak bilen var mı ? 

Yok abi..

Dedim güzel..

Abi ne oldu ki neden sordun ?

Seni dedim bu veranda altına kapatsam, yada şuradaki içi boş foseptik çukuran koysam kilitlesem kimse bulamaz yani !

O anki surat ifadesi her şeye bedeldi. :)

Dedim bak bende artık film koptu. Bende artık sabır, hoş görü, alttan alma vs kalmadı. Biz ne diyorsak onu yapacaksınız, yanlışsa yanlış.. Yanlış bizim yanlışımız...

Tamam abi, peki abi... 

Usta diye bir şey yok memlekette...

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, İlhan :

Savaş'ım normalde ben sakin bir kişiliğe sahiptim inşaattan önce.

Belediye dinden imandan çıkardı, memura küfür ettim. O yüzden vekaletname çıkarmak zorunda kaldım, işleri Ahmet arkadaşım yürütüyor Belediyedeki resmi işleri.

Amele - Usta vs ile uğraşmak zulümlerin en büyüğü. Adama arkanı döndüğün anda bildiğini yapıyor. Adama anlatıyorsun, anlatmıyor yazarak veriyorsun, işaretliyorsun, ip çekiyorsun,vs..Ama bir gelip kontrol ediyorsun yanlış yapmış... Ufuk söylüyor anlatıyordu şimdi çok daha iyi anlıyorum neler çektiğini.

Geçen gün elektrik tesisatçısına bir işi tembihlediğimiz halde bizim istediğimiz gibi yapmamış, tutmuş kafasına göre yapmış.

Dedim senin burada çalıştığını yer konum olarak bilen var mı ? 

Yok abi..

Dedim güzel..

Abi ne oldu ki neden sordun ?

Seni dedim bu veranda altına kapatsam, yada şuradaki içi boş foseptik çukuran koysam kilitlesem kimse bulamaz yani !

O anki surat ifadesi her şeye bedeldi. :)

Dedim bak bende artık film koptu. Bende artık sabır, hoş görü, alttan alma vs kalmadı. Biz ne diyorsak onu yapacaksınız, yanlışsa yanlış.. Yanlış bizim yanlışımız...

Tamam abi, peki abi... 

Usta diye bir şey yok memlekette...

Benim şantiyeciliği bırakıp kamuya geçme sebebim 😁

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, tansu87 :

Benim şantiyeciliği bırakıp kamuya geçme sebebim 😁

Tansu Sana Bir E-Mail Gönderdim. Kırsal KEsim Konut Projesi Pdf Dosyası. Bir göz atarsın. :) 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok iyi anlıyorum, bizim de yaşadığımız tecrübelerden sonra :)

Usta diye geçinenler benim yanıma yaklaşamaz. Ben artık yapabildiğim herşeyi kendim yapıyorum. 
Çatı onarmışlığım var.  (Komple yalıtım malzemesi kaplamak)  Komple elektrik tesisatı çekmişliğim var vs vs :).
Fayans işine de gireyim diyorum da zor geliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi şu an evde mutfak dolabını revize ediyorum. 1500 Lira para istedikleri işi 200-250 liraya bitirmek üzereyim.

Dün Kandıra'da şap işi başladı benim Ahmet arkadaşım işin ustaların bizzat başında. Bilal'e analtır gibi ustaya anlatıyor yapılması gerekenleri... :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, İlhan :

Tansu Sana Bir E-Mail Gönderdim. Kırsal KEsim Konut Projesi Pdf Dosyası. Bir göz atarsın. :) 

Evet gördüm. Ve inceleyeceğim. Benim aynısını tekirdağ ve kırklareli için bakmam lazım. Gerçekten iyi hazırlanmak lazım. Ve işi orada iş yapan mühendislik bürolarına da bırakabilirim. Tanıdıklarına daha yumuşak davranıyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yine yoğun ve yorucu bir hafta sonuydu.

Şap işini hallettik. Evlerde inanılmaz şapta kot farkı sapması çıktı. Adam 4 günde bitiririm demişti. Her evi bir günde hallederim diye hesaplamıştı. Ama her evi 1,5-2 gün ayırmak zorunda kaldı.

Dış cephe son kat dekoratif sıva işi bitti. Boya rengine karar verildikten sonra önümüzdeki hafta muhtemelen boyaya geçilecek.

IMG_20200912_121550

Veranda altını boşalttık bayağı bir moloz ve toprak çıktı. Akabinde akşam karanlığında led projeksiyonu yakarak tabana şapı attırdım Cumartesi.

IMG_20200912_183638

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan bey hayırlı uğurlu olsun,Allah güle güle oturmayı nasip etsin,bu dönemde herkesin hayali müstakil,bahçesi olan,izole bir yer,sizde bu hayalinizi gerçekleştiriyorsunuz,inşallah ailenizle birlikte sağlıkla oturursunuz.

Eğer mahsuru yoksa evin tanesi size kaça maloldu?

Bende Muğla Dalyanda kısmet olursa başlayacağım,şuan teknik projeler hazırlanıyor ama henüz sözleşme imzalamadım,kafamda aşağı-yukarı bir hesap var,belki buradan yola çıkarak bir bütçe belirleyebilirim.

Bu arada bende bütün işlemler için vekalet verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

46 dakika önce, abdullah :

İlhan bey hayırlı uğurlu olsun,Allah güle güle oturmayı nasip etsin,bu dönemde herkesin hayali müstakil,bahçesi olan,izole bir yer,sizde bu hayalinizi gerçekleştiriyorsunuz,inşallah ailenizle birlikte sağlıkla oturursunuz.

Eğer mahsuru yoksa evin tanesi size kaça maloldu?

Bende Muğla Dalyanda kısmet olursa başlayacağım,şuan teknik projeler hazırlanıyor ama henüz sözleşme imzalamadım,kafamda aşağı-yukarı bir hesap var,belki buradan yola çıkarak bir bütçe belirleyebilirim.

Bu arada bende bütün işlemler için vekalet verdim.

Merhaba Abdullah abi, teşekkür ediyorum.

Allah herkesin gönlüne göre nasip etsin inşallah.

Metre Karesi şu an güncel 2,7 - 3 Bin lira arası bir rakama mal olacak bize. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...