Jump to content

Bilgisayar İle İlgili Her şey

SafaTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sunucuyusadece 1 tek html sayfası yayınlamak için çalıştırıyorum ki sayfa da 200KB kadar birşey. FTP sunucusunu da bazen o HTML sayfasının kopyalarını alıp vermek için calıştırıyorum. Yani sunucuda harddisk kullanan bir yük yok.

Harddisk 80GB Intel X25 SSD. Tek bilgisayarı iyi değerlendirmek için ikiye böldüm, 59GB kısma OSX 8 kurulu. Dual boot yani.

Asıl problem bu Vista'nın düzenli şekilde harddiski harcaması. Örneğin şu anda 3-4 saattir açık ve Disk Temizleme aracında 260MB geçici dosya birikmiş bile. Geçici dosya boyutu 100MB 'ı aşınca otomatik silecek bir ayar falan yok mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Revivo73 :

Sunucuyusadece 1 tek html sayfası yayınlamak için çalıştırıyorum ki sayfa da 200KB kadar birşey. FTP sunucusunu da bazen o HTML sayfasının kopyalarını alıp vermek için calıştırıyorum. Yani sunucuda harddisk kullanan bir yük yok.

Harddisk 80GB Intel X25 SSD. Tek bilgisayarı iyi değerlendirmek için ikiye böldüm, 59GB kısma OSX 8 kurulu. Dual boot yani.

Asıl problem bu Vista'nın düzenli şekilde harddiski harcaması. Örneğin şu anda 3-4 saattir açık ve Disk Temizleme aracında 260MB geçici dosya birikmiş bile. Geçici dosya boyutu 100MB 'ı aşınca otomatik silecek bir ayar falan yok mudur?

Windowsun otomatik olarak yok ama belki farklı bir program olabilir bunun için. Vista yerine Win 7 ye geçmeni tavsiye derim abi daha stabil.

Bu arada 200kb olması fark etmez anlık giriş sayısı ile bu değer katlanır gider abim :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
4 saat önce, Revivo73 :

https://forum.donanimhaber.com/mac-mini-de-hdmi-tv-yi-otomatik-kapatma-ozelligi-var-mi--123900163

DonanimHaber'de sorduğum yanıt alamadığım soru. Bir el atarsan sevinirim.

Abi Tv lerde uydu alıcısı ile bağlantı yaptığında hdmi gibi uydu alıcısını kapatttığın zaman nasıl Tv kapanmıyorsa mac mini kapandığında da kapanmayacaktır. (özellikle 2007 model bir Tv için). Güncel Tvlerde benzer uyumluluk süreçleri geliştirildiği için sadece görüntü kablosu ile on/off verisi gönderildiğini gördüm. 

Ayrıca Apple Tv ile Mac mini arasında da çalışma prensibi farkı var. Bir kasaya monitör bağladığınız da kasayı kapattığınız zaman monitörün de kapanmasını beklemek gibi bir durum bu. 

Yaşadığın kapanma olayıda muhtemelen Tv ceri almadığı için o da uyku moduna geçmiştir yine Apple Tv yi uyku moduna alman ile doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorum için teşekkürler. DH'daki gönderimde bir eksiği düzelteyim: TV'nin kapanması derken Stand-By konumuna geçmesi demek istedim. Yani Apple TV 'yi uyku moduna alınca TV stand-by konumuna geçiyordu. DH'da gönderime bu ayrıntıyı ekledim. Sonuçta stand-by da tam kapanma gibi, TV'deki herbirşey kapanıyor sadece uzaktan kumandayla açılabilme aktif kalıyor  TV'de altta kırmızı bir ışık yanarak o durumda kaldığını belli ediyor.

Yaşadığın kapanma olayıda muhtemelen Tv ceri almadığı için o da uyku moduna geçmiştir yine Apple Tv yi uyku moduna alman ile doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. 

--> Yo öyle değil. TV veri almadığı için uyku moduna geçmiyor, TV Apple TV'den komut aldığı için uyku /stand-by moduna geçiyor.

Yani souçta 2007 model de olsa TV'de bu işlem için gerekli altyapı var.

Dediğin gibi uydu alıcıyı kapatınca TV otomatik kapanmıyor, HDMI'den bağlı olsa bile. Ancak Apple TV ile bu olay gerçekleşebildiğine göre uydu alıcıda da Mac minide de gerçekleşebilmeli. Bu konu neden bu kadar önemli:

Bahsettiğim Mac mini'yi genelde film ve Plex üzerinden Internetteki videoları seyretmek ,için kullanıyorum ve genelde arkadaşlar geldiğinde açıyorum. Ve kalkıp giderken Mac mini'yi kapatırken ona bağlı şu 4 şeyi üzerindeki düğmelerden kapatmak zorunda kalıyorum:

Bluetooth klavye

Bluetooth fare

S/PDIF  ile bağlı ses sistemi

ve tabi ki TV

Bunlardan en önemlisi TV cunku açık kalınca en cok elektriği o tüketiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Revivo73 :

Yorum için teşekkürler. DH'daki gönderimde bir eksiği düzelteyim: TV'nin kapanması derken Stand-By konumuna geçmesi demek istedim. Yani Apple TV 'yi uyku moduna alınca TV stand-by konumuna geçiyordu. DH'da gönderime bu ayrıntıyı ekledim. Sonuçta stand-by da tam kapanma gibi, TV'deki herbirşey kapanıyor sadece uzaktan kumandayla açılabilme aktif kalıyor  TV'de altta kırmızı bir ışık yanarak o durumda kaldığını belli ediyor.

--> Yo öyle değil. TV veri almadığı için uyku moduna geçmiyor, TV Apple TV'den komut aldığı için uyku /stand-by moduna geçiyor.

Yani souçta 2007 model de olsa TV'de bu işlem için gerekli altyapı var.

Dediğin gibi uydu alıcıyı kapatınca TV otomatik kapanmıyor, HDMI'den bağlı olsa bile. Ancak Apple TV ile bu olay gerçekleşebildiğine göre uydu alıcıda da Mac minide de gerçekleşebilmeli. Bu konu neden bu kadar önemli:

Bahsettiğim Mac mini'yi genelde film ve Plex üzerinden Internetteki videoları seyretmek ,için kullanıyorum ve genelde arkadaşlar geldiğinde açıyorum. Ve kalkıp giderken Mac mini'yi kapatırken ona bağlı şu 4 şeyi üzerindeki düğmelerden kapatmak zorunda kalıyorum:

Bluetooth klavye

Bluetooth fare

S/PDIF  ile bağlı ses sistemi

ve tabi ki TV

Bana kalırsa Apple  tvye mükellef bir durum bu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 minutes ago, Revivo73 said:

Aradığınız özelliğin adı HDMI-CEC sanırım ve bildiğim kadarıyla mac minilerde yok bu özellik. Bu arada ben de benzer bir düzenek kullanıyorum. Optik kabloyla ses sistemi, mac mini,samsung tv, ps4 ve digiturk alıcısı. ps4, mac mini ve digiturk hdmi ile tvye bağlı. Yine ps4, mac mini ve digiturk uzaktan kumandalı bir optik dağıtıcı ile lg ses sistemine bağlı. Bütün bu cihazları bir kumanda ile yönetiyorum. Sizin de ihtiyacınız olan şey universal bir kumanda. 

Benim kullandığım kumanda logitech harmony 300. Değişik ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Örneğin kumandanın en sol üstündeki tuşa bastığınızda, kumanda otomatik olarak önce ses sistemini açıyor, ardından digiturku açıyor ve ardıntan tv yi açık otomatik olarak hdmi1 i seçiyor. Yine o tuşa bastığınızda her şeyi otomatik olarak kapatıyor. Hangi kaynakta olursanız olun, ses açma kapatma tuşu komutu sadece lg ses sistemine gönderiyor vs.vs. odadaki klimayı bile bununla kumanda ediyorum. Kumandayı bilgisayara bağlayıp ayarlarını yapıyorsunuz. Elinizde olan herhangi bir kumandanın sinyalini buna öğretebiliyorsunuz. Kumandanın kıçında bir alıcı var. Örneğin klimanın kumandasından derece artırma tuşuna basılı tutup bu logitech kumandanın kıçına yaklaştırıyorsunuz ve o komutu istediğiniz bir tuşa atayabiliyorsunuz.

2nG0jv.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Tarahumara :

Aradığınız özelliğin adı HDMI-CEC sanırım ve bildiğim kadarıyla mac minilerde yok bu özellik. Bu arada ben de benzer bir düzenek kullanıyorum. Optik kabloyla ses sistemi, mac mini,samsung tv, ps4 ve digiturk alıcısı. ps4, mac mini ve digiturk hdmi ile tvye bağlı. Yine ps4, mac mini ve digiturk uzaktan kumandalı bir optik dağıtıcı ile lg ses sistemine bağlı. Bütün bu cihazları bir kumanda ile yönetiyorum. Sizin de ihtiyacınız olan şey universal bir kumanda. <-- -->

Özelliğin adı o galiba. HDMI-CEC cunku wiki'deki bir yığın özellik listesinde System Standby geçiyor.

Aslında diğer özelliklerin hiçbirine ihtiyacım yok, tek derdim TV'nin de otomatik kapanması; olay enerji israfı ile ilgili. Böylesine önemli birşeyi HDMI'a dahil etmeyip CEC gibi ek özelliğe bağlı yapılması fevkalade saçma.

Yine de konuyu takip edeceğim, belki bu işi bir hack ile yapan vardır.

Bu arada universal kumanda tavsiyesi için teşekkürler fakat kumanda son isteyeceğim şey cunku şimdiden 4 kumanda var sehpada! : )

1- Mac mini'nin infrared kumandası (en ufak ve en kullanışlı olanı)

2- Ses sisteminin kumandası (infrared)

3- TV kumandası (infrared)

4- Apple TV'nin Bluetooth kumandası.

Uydu alıcı ve PS kullanmıyorum. Apple'deki Plex yazılımı ve kumanda ile uydu alıcısını aratmayacak sistem kurdum zaten, tek şartı yayınları orjinal dilinden seyredebilmek : )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bir konu danismak istiyorum.  Benim evim iki katli.  Birinci katta coaxial kablo ile Türk Telekom kablo TV kullaniyorum.  Ikinci katta bilgisayarim var, yine coaxial kablo ile Türk Telekom kablo Internet kullaniyorum.  Ancak, benim senelerce önce aldigim Motorola modemim kablolu modem (wireless degil) ve ethernet kablo ile direkt bilgisayara giris yapiyor.  Bu Internet sisteminde bir sorun yok.  Senelerdir ayni sistemi kullaniyorum.  Sadece evde Wi-Fi Internet yok.  Normalde bu da problem degil çünkü ben tüm Internet islerimi PC'den yapabiliyorum.  Mobil (cep) Internet olarak da evin disinda ücretsiz Wi-Fi olan bir yerden baglanabiliyorum.  Ama dedigim gibi buna pek gerek olmuyor çünkü evdeki PC bana yetiyor.

Geçenlerde seytan dürttü ve sunu düsündüm.  Üst kattaki sisteme hiç dokunmayayim, zaten ondan memnunum.  Alt kata bir wireless modem satin alip bagliyayim (Türk Telekom evde sistemi kurarken alt kata ucu bos bir coaxial kablo çektirmistim ne olur ne olmaz diye).  Böylece, alt katta bir wireless modem olur, üst katta da bir kablolu modem.  Muhtemelen bu durumda sinyal ikiye bölüneceginden sinyal kaybi yasayabilirim, diye düsünüyorum.  O zaman ayni anda modemlerden birini kapatip sadece birini kullanabilirim.  Ancak, bu anlattigim modifikasyon mevcut sistemimi zedeler mi (sinyal açisindan)?  Basima bir dert alir miyim?  Mevcut sistemimi kullanmaya devam mi edeyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, AKayhan :

Bir konu danismak istiyorum.  Benim evim iki katli.  Birinci katta coaxial kablo ile Türk Telekom kablo TV kullaniyorum.  Ikinci katta bilgisayarim var, yine coaxial kablo ile Türk Telekom kablo Internet kullaniyorum.  Ancak, benim senelerce önce aldigim Motorola modemim kablolu modem (wireless degil) ve ethernet kablo ile direkt bilgisayara giris yapiyor.  Bu Internet sisteminde bir sorun yok.  Senelerdir ayni sistemi kullaniyorum.  Sadece evde Wi-Fi Internet yok.  Normalde bu da problem degil çünkü ben tüm Internet islerimi PC'den yapabiliyorum.  Mobil (cep) Internet olarak da evin disinda ücretsiz Wi-Fi olan bir yerden baglanabiliyorum.  Ama dedigim gibi buna pek gerek olmuyor çünkü evdeki PC bana yetiyor.

Geçenlerde seytan dürttü ve sunu düsündüm.  Üst kattaki sisteme hiç dokunmayayim, zaten ondan memnunum.  Alt kata bir wireless modem satin alip bagliyayim (Türk Telekom evde sistemi kurarken alt kata ucu bos bir coaxial kablo çektirmistim ne olur ne olmaz diye).  Böylece, alt katta bir wireless modem olur, üst katta da bir kablolu modem.  Muhtemelen bu durumda sinyal ikiye bölüneceginden sinyal kaybi yasayabilirim, diye düsünüyorum.  O zaman ayni anda modemlerden birini kapatip sadece birini kullanabilirim.  Ancak, bu anlattigim modifikasyon mevcut sistemimi zedeler mi (sinyal açisindan)?  Basima bir dert alir miyim?  Mevcut sistemimi kullanmaya devam mi edeyim?

Üst kattan gelen kablolar (tv ye  gelen ve boşta olan kablolardan bahsediyorum) modemden geliyorsa şayet hiçbir problem yaşamazsınız. Sadece Wifi ye bağlanan cihaz sayısı arttıkça otomatikmen internet hızınız bölünecektir. Sinyal problemi yaşamazsınız. 

Ama gelen kablolar evin tesisatında olan kablolar ise dışarıdaki bir trafodan eve geliyorsa modem bağladığınız anda 2 modemde paralel bağlantıya geçecek ve çalışmayacaktır. 

Fakat ben evinizde ki durumum ilk anlattığım durum olduğunu düşünüyorum o yüzden ethernet kablosu girişi olan bir dağıtıcı aldığınızda Wifi erişiminiz sağlanır problemde yaşamazsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanitiniz için tesekkür ederim.  Evin duvardan geçen coaxial kablo tesisati var (aynen elektrik, telefon tesisati gibi).  Alt kat için oradaki duvarda coaxial prizden hat alinip TV'ye ve de bosa kablo çekildi.  Üst kat için ise üst kattaki coaxial prizden hat alinip modeme (bilgisayara) baglandi.  Bu durumda ikinci modem çalismayabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, AKayhan :

Yanitiniz için tesekkür ederim.  Evin duvardan geçen coaxial kablo tesisati var (aynen elektrik, telefon tesisati gibi).  Alt kat için oradaki duvarda coaxial prizden hat alinip TV'ye ve de bosa kablo çekildi.  Üst kat için ise üst kattaki coaxial prizden hat alinip modeme (bilgisayara) baglandi.  Bu durumda ikinci modem çalismayabilir mi?

Evinizin tesisatını gözlemleyemediğim için ne yorum yapsam izafi olacak. Tavsiyem bir komşudan 5 dk'lığına bir modem ödünç alıp denemek. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türksat Kablo TV'ye de yazip durumu biraz anlatmistim.  Bugün onlardan asagidaki e-posta mesaji geldi:

"Türksat Kablo aboneliği kapsamında Kablonet hizmeti için tek bir modem tanımlaması sağlanabilmektedir. İkinci bir modem için kurulum ve tanımlama sağlanabilmesi için yeni bir Kablonet aboneliği daha gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

TÜRKSAT A.Ş."

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu da Powerline ( HomePlug ) kullanmanızdır. Sistem kabaca şöyle çalışıyor. Modemden ethernet kablosuyla çıkıyorsunuz, powerline denen cihaza bağlıyorsunuz. Onu da prize bağlıyorsunuz. Böylelikle aynı sigorta tesisatı içindeki tüm prizlerde internet erişimi oluyor. Powerlinenin diğer eşini istediğiniz prize takarak ordan kablo ile veya wireless özelliği varsa ordan kablosuz girebiliyorsunuz. Üstelik ping ve hız kaybı da yaşamıyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim, çok kullanışlı bir cihaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...