Jump to content

Drone - Quadro

SafaTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar okulda yaptığım projeyi buraya da taşımak istedim. Aslında Hobi bölümü olsaydı Rc arabalar dronelar vs gibi bir konu yapılabilir güzelde olur gibi. 

Bu bizim projemizdi. Burda da ilgisi olanlar varsa diye paylaşmak istedim :D 

15977473_10211300572687221_2455172914317515237_n.jpg

16113931_10211300573807249_3341089828616264633_n.jpg

16114516_10211300573607244_8992232376431454988_n.jpg

16114644_10211300573127232_6481278684674593453_n.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlgim var da artık sıkıldım. Ben de üni öğrencisiyken elektrikli helikopterle başladım hk450 sonra thunder Tiger raptor 30 ile nitrometanol motorlu helikoptere geçtim, sonrasında wing Tiger trainer uçak, fpv için skywalker 168cm kanat genişliğine sahip uçağa geçtim. 300 m irtifa 1 km uzaklığı gördüm. Ardından da son olarak quadrotora geçtim. Ona da fpv ekipmanlarını taşıdım 2 km uzaklığı gördüm sorunlardan sonra bıraktım sattım ekipmanları. En kısa zamanda dji phantom 3 advanced almayı planlıyorum sadece eğlenmelik. Uğraşmak kısmı hem artık yetti, öğreneceğimi öğrendim, hem de işlerden zaman kalmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, Burak :

Bir de aksiyon halinde iken videosunu isteriz :)@Uygar buralarda olsa eminim söyleyecek şeyleri olurdu ;) 

yarın izin alabilirsek uçuracağız abim videosunu eklerim buraya :D

12 dakika önce, Mutlu Tekir :

İlgim var da artık sıkıldım. Ben de üni öğrencisiyken elektrikli helikopterle başladım hk450 sonra thunder Tiger raptor 30 ile nitrometanol motorlu helikoptere geçtim, sonrasında wing Tiger trainer uçak, fpv için skywalker 168cm kanat genişliğine sahip uçağa geçtim. 300 m irtifa 1 km uzaklığı gördüm. Ardından da son olarak quadrotora geçtim. Ona da fpv ekipmanlarını taşıdım 2 km uzaklığı gördüm sorunlardan sonra bıraktım sattım ekipmanları. En kısa zamanda dji phantom 3 advanced almayı planlıyorum sadece eğlenmelik. Uğraşmak kısmı hem artık yetti, öğreneceğimi öğrendim, hem de işlerden zaman kalmıyor. 

bizim ki tamamen Savunma Sanayisi odaklı aslında.  hobi olarak yazdım ama bu işle cidi manada uğraşmış bir araba parası dökmüş insanlar var.(Allahtan sponsorlarımız var :D )

Bizimki otonom sistem kontrol yok. Ne algılıyorsa ona göre hareket ediyor. Tübitak yarışmaları ve Projeleri için hazırlanıyoruz. Son senemde bir vurgun daha yapacağım. :D 

Hatta Ktü biraz daha büyük çaplısını hiç kontrol etmeden bütün okulun yollarını gezip 360 harita çıkartırmak istiyor ama şimdilik askıda. Parada anlaşamadık :P:D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakarsın denk geliriz bir Tübitak yarışmasında. :) yolun açık olsun, otonom uçuştan tez bile çıkar. Sistem dinamik kontrol pid üstüne de çalışabilirsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bakarsın denk geliriz bir Tübitak yarışmasında. :) yolun açık olsun, otonom uçuştan tez bile çıkar. Sistem dinamik kontrol pid üstüne de çalışabilirsin.

Uzmanını bulduk :D

Bu aletlere takacak ve besleme kaynağı olarak aracın bataryasını kullanacak LİDAR var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, Teknisyen :

Bu aletlere takacak ve besleme kaynağı olarak aracın bataryasını kullanacak LİDAR var mı?

arduino ile yapılamayacak iş yok ama ben dinamik kontrolcü ya da arduinoya hakim biri değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Mutlu Tekir :

arduino ile yapılamayacak iş yok ama ben dinamik kontrolcü ya da arduinoya hakim biri değilim.

Teşk. ederim. Arduino işine hiç girmesem daha iyi.Zamanında Çin'den aldığım  set yatıyor evde...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Tübitakta mısın hocam? 

1 saat önce, Teknisyen :

Direk olarak maalesef yok. Onu işleyecek bir kontrolcüye ihtiyacı var. Ve kontrolcününde yazılımı. Ardunio zaten mesleği mühendislik olmayan fakat ufak tefek temel bilgi ile de birşeyler yapabileceğiniz bir ortam. 

Biz otonom kontrol için rasperry kullanıcaz. Fakat motor kontrolü basit olduğu için ardu kullanıcaz. 

Ardu pilotta var ama rasperry ye göre pahalı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, SafaTR :

Tübitakta mısın hocam? 

Direk olarak maalesef yok. Onu işleyecek bir kontrolcüye ihtiyacı var. Ve kontrolcününde yazılımı. Ardunio zaten mesleği mühendislik olmayan fakat ufak tefek temel bilgi ile de birşeyler yapabileceğiniz bir ortam. 

Biz otonom kontrol için rasperry kullanıcaz. Fakat motor kontrolü basit olduğu için ardu kullanıcaz. 

Ardu pilotta var ama rasperry ye göre pahalı :D

Bana sadece LİDAR lazım.Üzerinde ki gimbal ve kamerayı söküp bunların yerine monte edebileceğim bir şey arıyorum.

Tüm sistemi Arduino yada Raspery pi gibi bir karta+yazılıma  bağlamak beni aşar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Teknisyen :

Bana sadece LİDAR lazım.Üzerinde ki gimbal ve kamerayı söküp bunların yerine monte edebileceğim bir şey arıyorum.

Tüm sistemi Arduino yada Raspery pi gibi bir karta+yazılıma  bağlamak beni aşar.

Lidar sadece sinyal gönderir ve alır. o sinyali okuyabilecek ve o veriyi size aktarabilecek bir ara devre olması şart. Fakat şöyle söyleyeyim. hazır yazılımlar var. arduino içine direk atıyorsunuz ve istediğiniz gibi çalışmaya başlıyor sistem. siz sadece alıp yazılımı içine atıyorsunuz o kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, SafaTR :

Lidar sadece sinyal gönderir ve alır. o sinyali okuyabilecek ve o veriyi size aktarabilecek bir ara devre olması şart. Fakat şöyle söyleyeyim. hazır yazılımlar var. arduino içine direk atıyorsunuz ve istediğiniz gibi çalışmaya başlıyor sistem. siz sadece alıp yazılımı içine atıyorsunuz o kadar.

Bu çapta bir LİDAR için Arduinonun yada raspery pi'nin hesaplama gücü yeter mi?

Galiba birde İntel Galileo diye bir geliştirici kart serisi  çıkarmıştı.Eğer iş karta kalırsa ona da bakılabilir mi?

Gerçi Lidar'ın kendisini bulamadık daha :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012'de Raspberry ilk cıktığı zaman almıştım, 400Mhz işlemci ve 256KB ram vardı ancak Intel Atom bilgisayarlar ile kafa kafaya veya daha  hızlı çalışıyordu. Şimdiki modelleri iincelemedim fakat bayağı birşeye yetmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, Teknisyen :

Bu çapta bir LİDAR için Arduinonun yada raspery pi'nin hesaplama gücü yeter mi?

Galiba birde İntel Galileo diye bir geliştirici kart serisi  çıkarmıştı.Eğer iş karta kalırsa ona da bakılabilir mi?

Gerçi Lidar'ın kendisini bulamadık daha :D 

Vallahi ufak bir arduino ya 8 adet küçük lidar bağlamıştım. Sadece arduino değil bir de  tablet gibi birşey var. Çoklayıcı gibi.(Elektronikten yüz üstü anlarım). İntel çok üst seviye bir kontrolcü gereksiz israf olur.

Arduino Mini almazsınızda Mega alırsınız. Hazır bir ton yazılım var internette sadece izleyerek montaj yapabileceğiniz bir çok sistem çalıştırabilirsiniz. Ne yapacağınıza dair birşeyler söyleyebilirseniz ben bizim arkadaşlar ilede fikir alışverişi yaparım bu konuda sizin için :D 

Rasperry biraz daha profesyonel. onu belki kullanmak zulüm gelebilir. Ama arduino ile gerçekten güzel şeyler yapılıyor. Avrupada ilkokul çocuklarına yazılım bu şekilde öğretiliyor :D 

20 dakika önce, Revivo73 :

2012'de Raspberry ilk cıktığı zaman almıştım, 400Mhz işlemci ve 256KB ram vardı ancak Intel Atom bilgisayarlar ile kafa kafaya veya daha  hızlı çalışıyordu. Şimdiki modelleri iincelemedim fakat bayağı birşeye yetmeli.

Rasperry cidden sağlam bir cihaz. yanında 7 inç ekranın olsun her yerde tak çalıştır kullan :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Raspberry Pi, kısaca Rasppi diyelim çalışırken 1-2W ya harcıyor ya harcamıyor ve üzerindeki (son modellerde var mı bilmiorum) Ethernet çıkışı ile Internet uygulamaları için ideal bence nitekim bir süre Torrent Downloader ve DNS sunucu olarak kullandım. Torrent olarak 'deluge' adında daemon ve client'ı farklı çalıştırlabilen Linux programını kullandım, yani Rasppi'de sadece torrent daemon çalışırken, Laptop'umdaki deluge client ile erişiyordum.

Arduino'yu ise daha cok elektronik hobi amaçlı aldım ve nitekim 10 LED gidip gelen programladım güzeldi. Ardından kışın pek kullanmadığım aracımın aküsünü canlı tutmak için şarj kontrol devresi olarak kullanmayı düşündüm ancak ona başlayamadan çekmeceye attım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Revivo73 :

Raspberry Pi, kısaca Rasppi diyelim çalışırken 1-2W ya harcıyor ya harcamıyor ve üzerindeki (son modellerde var mı bilmiorum) Ethernet çıkışı ile Internet uygulamaları için ideal bence nitekim bir süre Torrent Downloader ve DNS sunucu olarak kullandım. Torrent olarak 'deluge' adında daemon ve client'ı farklı çalıştırlabilen Linux programını kullandım, yani Rasppi'de sadece torrent daemon çalışırken, Laptop'umdaki deluge client ile erişiyordum.

Arduino'yu ise daha cok elektronik hobi amaçlı aldım ve nitekim 10 LED gidip gelen programladım güzeldi. Ardından kışın pek kullanmadığım aracımın aküsünü canlı tutmak için şarj kontrol devresi olarak kullanmayı düşündüm ancak ona başlayamadan çekmeceye attım :)

Artık Wi-Fi modülü ile geliyor ek olarak :D platformu büyürse Microsofta iyi bir düşman fakat yine de sanmıyorum. Her platformun kendine göre olduğunu düşünüyorum amacından şaşmamalı kimse. :D 

Şekil A1: Microsoft taşınabilir cihazlarda patladı :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ali dayıdan [emoji854] ufaklık için kameralı bi drone almıştım wifi ile telefondan kontrol edebiliyorum , ama cok zevkli bazen araç ile beraber kaldırıp araç içinden yakın mesafesen kullanıyorum

Mazda Yetkili Servis Herter / Ankara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, dr_azoom :

Ali dayıdan emoji854.png ufaklık için kameralı bi drone almıştım wifi ile telefondan kontrol edebiliyorum , ama cok zevkli bazen araç ile beraber kaldırıp araç içinden yakın mesafesen kullanıyorum

Zevkli oyuncaklar bunlar ya :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zevkli oyuncaklar bunlar ya [emoji3]

2 tane parçaladım , tekini araç içinde kumanda ederken havada kaybettim , tekide ilk acemiliğe denk geldi ama keyifli cihazlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...