Jump to content

1. Nesil Mazda 3 ile 2. Nesil Mazda 3 Süspansiyon Konfor Karşılaştırması

yigitgurel
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba .

2012 M3 Mirai kullanıcısıyım. 1,5 senedir kullanıyorum aracı. Genel olarak memnunum ama bundan önceki 2006 mazda 3 aracıma gore daha konforsuz geliyor. Örneğin şimdiki aracım plastik kasislerden çok düşük hızlarda bile geçerken aracın arkası çok fazla zıplıyor. (plastik kasis dediğim sarılı siyahlı kasisler)  17'' jant olmasından mı acaba diye düşünerek arkadaşımdaki impressive 'i kullandım, durumda onda da aynı.

2006 mazda 3'ü kullanırken böyle bir şikayetim yoktu, hatta aksine bu anlamda konforuyla dikkatimi çekmişti.

Süspansiyonlar arasında fark mı var ? Biri tam bağımsız digger torsiyon gibi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik basınçlarının fazla olması da böyle bir şeye yol açabilir.

2. Nesilde tam bağımsız. 1. Nesilde nasıl bilmiyor. 

Bende de zıplama var ve mümkün olduğunca 10-15 km gibi bir hızla geçmeye çalışıyorum kasisleri, 20 de çok fazla oluyor çünkü.

Dikkatimi çekene diğer bir husus ise arkaya 2 kişi oturunca bu durum olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkada 2 kişiyle durum nasıl denemedim hiç, zaten genelde tek oluyorum araçta.

Ama bende şöyle bir izlenim var aracı aldığımdan beri, Yeni nesilin bir önceki nesilden geride olması mantıken pek mümkün değil gibi gözükse de 1.nesil mazda 3   2.nesilden süspansiyon konforu, sessizlik iç mekan kalitesi gibi konularda daha iyi. Tabi bu benim düşüncem. 

Her iki aracı da kullanmış digger arkadaşların düşüncelerini de merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hem 1. hemde 2. nesil aracları 2 senedir aktif olarak kullanıyorum. 

şahsi fikrim 1. neslin daha konforlu olduğu yönünde.

Teknik olarak bir fark var mı o konuda üstad lar cevap verirler sanırım ama son kullanıcı yorumu olarak. 1 nesli kullanırken daha 

fazla keyif aldığımdır.

Ayrıca belirtmek istiyorum araçlar tam olarak karşılaştırmaya uygun km leri biri 66 bin diğeri 67 bin. iki araç da hb biri 2009 diğeri 2011. 

razumuhin tarafından düzenlendi
ek bilgi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. Nesilde de tam bağımsız süspansiyon vardı. 

1. Nesili 6 sene kullandım.

2. Nesili 4 yıldır kullanıyorum.

2.nesil daha dinamik, daha kıvrak.1. Nesil daha konforlu daha dikkat çekiciydi. 1. Nesilin performansı daha iyidi. Özellikle kışın aşırı soğuklarda hiç trim sesi yoktu 1. nesilde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

demek ki böyle düşünen bir tek ben değilmişim. @M.E.G özellikle katılıyorum soğuk havalardaki trim sesleri 1.nesilde hiç yoktu.

Hatta aracım 190 bine gelmiş olmasına ragmen araçtan trim sesi gelmemesi aşırı mutlu etmiş ve yeniden mazda almama sebep olmuştu.

2.nesil çok mu kötü ? Tabiki hayır. Ama 1. nesilin tadı başka. 

Genel olarak şöyle diyebiliriz sanırım. Aracın içini esas alırsak 1.nesil daha iyi, ancak dış görünüş olarak özellikle mirai modeli çok daha güzel

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3 1.nesilde üç farklı süspansiyon kullanıldığını biliyorum. Birinci nesil ile makyajlı 1.nesil  farklı ve 2008 veya 2009 modellerdeki süspansiyon sistemi de farklı. İkinci nesil birinci nesil mazda3lere göre daha sert geliyor. Ama sizin jant başlıca konforu götüren. Yol tutuş olarak size artı sağlarken günümüz yollarında insanın canını sıkıyor. Ama üçüncü nesil mazda3 bunlardan sonra bana bmw 5 serisi gibi geliyor :D Çok fazla kasisleri vs. eski kasalara göre içeriye yansıtmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2009 mazda 3 almayı düşünüyorum ben yeniden. Bahsettiğimiz konforlu sürüşü 2009'da bulabilir miyim acaba ? 2008 ve 2009 'da farklı demişsiniz bendeki araç 2006 idi. Bundan dolayı soruyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@yigitgurel benim görüşlerim de @M.E.G Mustafa dan pek farklı değil. Fakat benim 2.nesil aracım dizel olduğu için sürüş hissi hariç bana Mazda tadı hiç veremedi. 2.nesilden sonra tekrar 1. nesile döndüm işte budur dedim kendime. Sonra 3. nesile geçtim. neyse oraya girmeyelim şimdi :)  Fakat bana hep 1.nesil daha kıvrak geliyor belki ölçülerinden dolayı olabilir fakat o araca olan hakimiyetim benim için çok farklıydı. Milimlik yerlerden 50-70 km hızlarla geçebiliyordum. Diğer kasalarda uç noktaları pek kestiremiyorum belki 1. nesili fazla kullanmamdan dolayı da bu olabilir. 1.nesil için 2004 yılına dönün bakın. Bu kadar güzel ve eskimeyen bir görüntüsü olan başka bir araç yok ve hiçbir zaman da olmayacak sanırım. 3.nesil bile çok güzel olmasına rağmen 6 ile yanyana düşününce 6 yı 3 e uyarlamışlar, bu olmamış diyebiliyorsun fakat 1.nesilde böyle bir durum yok. Müzik sesini açıp kapatırken sağa ve sola yanan kırmızı ışık hala benim için ayrı bin enstantenedir.

1.nesilde trimin T si bile yok ama 2.nesil tam bir rezillik bu konuda (aracım 30 bindeyken bile)

1.nesil demeyin arkadaş. Ben yaza yaza bitiremem bu aracı. 

17 dakika önce, razumuhin :

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mümin hocam bir üstteki mesajımı okursanız  bende aynı fikirdeyim 1. nesli anlat anlat bitiremem. şu an araç değiştirme durumum var eski olan 1. nesle kıyamayıyorum hanımın 2. ci nesil olanı değiştiricem gibi duruyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mümin aynen bende 1. Nesilin tadını unutamıyorum. O ışık harikaydı :) Tipi harikaydı. Ön spor panjur, bir de shark anten oldu mu süper duruyordu :) 

2. Nesilin süspansiyonu çok mu köyü hayır. Yeni nesil passattan kat kat sessiz çalışıyor. Passattan inip mazdaya bindiğimde konforlu geliyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mümin  aynen öyle bende yaza yaza bitiremem. ve böyle yazdıkça daha da çok yaklaşıyorum 1.nesile. Aracım şu an nette satılık zaten. Sitedeki 2 miraiden biri. Beyaz olan. Temiz düzgün bir 2009 touring bulursam almayı iyice düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 nesli kullanan varmı acaba :) asıl o arkadaşın yorumunu merak ediyorum 

ilk iki nesli yukarda belirttim. Hatta lafı gelmişken bana 2007-2009 makyajlı 1.nesil bile farklı gelmişti. Makyajlısı sanki biraz daha kemikli hale gelmişti.

3.nesil ise çok yönlü bir araç ve değerlendirilecek ve kıyaslanacak çok yönü var tabi ki fakat hepsinden önce motoru bambaşka bu aracın. Atmosferikteki o uzayıp gitme hissi bunda da devam ediyor fakat virajda bile sanki sıkıntı yok devam et diyor araç sana. Trim sesleri konusunda 1. nesil ile 2. nesilin arasına yerleştiririm. Motor tabi ki en iyisi.

Araçlarım :

2000 Mazda 323 Sedan MT

2006 Mazda 3  Comfort Sedan MT

2012 Mazda 3 Touring Sedan dizel Makyajlı MT

2006 Mazda 3 Dynamic Sedan MT

2014 Mazda 3 Reflex MT

....... yazarsam @İlhan abiden fırçam hazır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, M.E.G :

@Mümin aynen bende 1. Nesilin tadını unutamıyorum. O ışık harikaydı :) Tipi harikaydı. Ön spor panjur, bir de shark anten oldu mu süper duruyordu :) 

2. Nesilin süspansiyonu çok mu köyü hayır. Yeni nesil passattan kat kat sessiz çalışıyor. Passattan inip mazdaya bindiğimde konforlu geliyordu.

O0 ben hep diyorum. 2.nesil tamamen ticari olarak çıkarılmış bir araç gibime geliyor. Mazda'nın çok zor günleriydi Dünya'da o yıllar. Ford'un çatısı altında olduğu için yapacağı birşey de yoktu. Dikkat edersen şu anki Focus/Fiesta ların içi bile 2. neslin göğüs yapısını ve genel görünümünü andırıyor. Hele ki dizeline dinenler ( sen ve benim gibi ) focus a biniyor hissine kapılabilir. 

1 dakika önce, yigitgurel :

son aracınız mazda değil mi :)@Mümin

:) Resmi olarak Mazda sahibiyim ama gayrı resmi olarak değilim. Tamamen duygusal bir durum . Biraz çaprazlaştım bu aralar. Tam olarak yaptığımı bende anlamlandıramıyorum fakat yakın zamanda bir başka Mazda'ya sahip olacağım inşallah. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2016 fiesta kullandım 3 hafta ve 2. Nesil mazda 3 sahibiyim. Göğüs yapısı arasında en ufak benzerlik yok bence. 2. Nesildeki göğüs yapısının estetiğin ise hiçbir araçta bulamıyorum.  Bu nedenle 1. Nesil göğsü bana çok basit geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen sene 1.nesil vardı bu sene 2.nesil var ama inanın nerde 1.nesil görsem durup izliyorum gerçekten çok keyifli araçlar 

5 saat önce, M.E.G :

Düşüncelerime tercüman oldunuz 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, yigitgurel :

2009 mazda 3 almayı düşünüyorum ben yeniden. Bahsettiğimiz konforlu sürüşü 2009'da bulabilir miyim acaba ? 2008 ve 2009 'da farklı demişsiniz bendeki araç 2006 idi. Bundan dolayı soruyorum.

Kesinlikle bulursun :) Ama şu var bazılarının jant ebatları büyük onlar biraz konfordan çalar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...