Jump to content

1. Nesil Mazda 3 ile 2. Nesil Mazda 3 Süspansiyon Konfor Karşılaştırması

yigitgurel
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir saat önce, Renegade :

Mutlu yanılmıyorsam, kapı eşiğinde araba tek veya iki kişi az yük, önler 33 arkalar 32 diye yazıyor, sizin 35 öneriniz tam yüklü iken diye biliyorum, bu konuda bir daha bakmamız gerekiyor kapı içine, boş araç 35 psi ile zıplar resmen. Ayrıca benim belirttiğim basınçda araç geziniyorsa, amartisörler veya alt takım gözden geçirilmeli.

Yanlışım yok, benim aracın kapı eşiğinde bunlar yazıyor abi. Quiteguide ın paylaşımları için de teşekkürler. Dediğim gibi kim nasıl rahat ediyorsa öyle kullansın. Her zıplamanın nedeni lastik basıncının fazlalığı değil, azlığı da olabilir. 

Değişik basınçlar denensin, virajlardaki ve frenlemedeki tepkisi ölçülsün, hangi basınçta konfor-yol tutuş dengesini nasıl ayarlıyorsanız öyle kullanın.

Bu arada mazdanın ön tarafta sıkıntı yok da, arka tarafta ağırlık yokken kasislerde zıplatma yapıyor sert süspansiyon nedeniyle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Mutlu Tekir :

2. nesil tavsiye edilen ön lastik basıncı 35, arka boş ise 33 dür. Sürücü kapısı eşiğinde de öyle yazar. Önler 32 olduğu zaman fren tutmuyor, araç yolda geziniyor.

Ben 32-32 hatırlıyorum. Öyle de hava basıyorum zaten :) Passatın da olabilir 32-32 bakmam lazım. 

Kitapçıkta ne yazıyorsa idealdir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.02.2017 at 13:32, Mutlu Tekir :

2. nesil tavsiye edilen ön lastik basıncı 35, arka boş ise 33 dür. Sürücü kapısı eşiğinde de öyle yazar. Önler 32 olduğu zaman fren tutmuyor, araç yolda geziniyor.

Kitapçıkta önler 230kpa 33 psi yaklaşık arkalar da 220 kpa yaklaşık 32 psi. 3 kişi 225 kiloya kadar. 

IMG_4406.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makyajlı makyajsız farkı olabilir. Benim 2010 touring aracımda yukarıda dediklerim gibi  yazıyor. Birşey ispat etmeye gerek yok. :) Herkesin sürücü kapısının eşiğindeki kartta yazıyor ne kullanması gerektiği.

Screenshot 2017-02-28 14.29.51.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımın kapı eşiğindeki lastik basınç tablosu bu, 3 kişi diyor, üstelik 75 kg ağırlık baz alınmış, 33-32 psi verilmiş, kitapcıklar genel olarak üretilen aynı model ve donanımların ortak konusu olduğu için farklılıklar olabilir, örneğin, mazda 3 dizel ile benzinli lastik basıncı farklı olmalı çünkü dizel motorlar benzinli motorlara göre daha ağırdır. Normal yük veya tek kişilik kullanımda 35 psi lik değer aracın hem ön takımına hem de kaportasına zarar verir zamanla, tabi sürekli sıfır beton asvalt kullanılmıyorsa.

IMG0076A.jpg

IMG0077A.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kadar söylememe rağmen, yok 35 değildir 32 idealdir diyerek düz mantık cevap veren arkadaşlara gelsin. Aracı iç dış yıkayınca bugün ancak çekmek aklıma geldi.

Makyajlı makyajsız, lastik ölçüleri bir sürü şey basıncı değiştir. Anlamam demekle olmuyor. Touring donanım ve 195-65-15 lastikle de aşağıdaki basınçları uygun görmüşler.

17105620_10155106634288256_1854457334_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.02.2017 at 13:32, Mutlu Tekir :

Çok anlıyorsan bir sürü şey değiştiriyorsa genelleme yapmayıp,  2. Nesil makyajsız kasa touring 195-65-15 lastik için değerler bu dersin olur biter ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, M.E.G :

Çok anlıyorsan bir sürü şey değiştiriyorsa genelleme yapmayıp,  2. Nesil makyajsız kasa touring 195-65-15 lastik için değerler bu dersin olur biter ;) 

Sen de makyajlı-makyajsız ben anlamam demezsin olur biter ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu senin jant çapı & lastik üst donanımlardan küçük olduğu için 0-100 ya da ara hızlanmalarda faydası oluyor mı? 

16 inch impressive kullanma imkaanin oldu mu hiç kıyaslama yapabilmek için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51 dakika önce, Mutlu Tekir :

Sen de makyajlı-makyajsız ben anlamam demezsin olur biter ;)

Benim gönderdiğim kitapçığa bakarsan 195 lastik için önler 240 kPa zaten makyajlı, makyajsız farketmiyor ;) 

Laf sokmaya çalışmak yerine gönderdiğim kitapçığı incele yeter kardeşim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benimde 2011 touring dizel. 205.55.16 lastik kapı eşiğinde 35-33. yazıyor. Bence dizel ve benzinli motor ağırlık farkındandır diye düşünüyorum. Mutlu nunda dizel aracı diye düşünüyorum her ikinizde hak veriyorum. [emoji4]

LG G2

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu bu kadar sinirlenmene gerek yok bence, dün bir başka başlıkta paylaşımımızda konu anlaşılmıştı. Ben 2. nesil mazda 3'lerin tamamının lastik çapının 205/55/16 ebatında biliyordum veya aklımda öyle kalmış. Bizim model yılı ile sizin model yılı farklı lastik çapı diye yazsaydınız olay buralara gelmeyecekti. Sizin lastik ebatı için 35 psi normal itiraz edecek bir durum yok. otomobil konusunda fazlasıyla ilgili ve bilgili olduğunuzu biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...