Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Kapı İçi Sökme

Tarahumara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Malumunuz Power ve Power Sense modellerde Bose ses sistemi var. Ayrıca bir subwoofer olmamasından ötürü ön iki kapıdaki hoparlörler aynı zamanda bu görevi görüyor ve bassları buralardan alıyoruz. Ben, aracı aldığımdan beri yüksek sesli ve basslı parçalarda kapı içinden trim sesleri geliyordu. Yüksek sesten kastım 45 ses seviyesi üzeri. Bu işe girişmeden önce aliexpressten kapı içi trimler için plastik vidalar(klips) aldım. Başka bir adı da vardır muhtemelen ama ben bilmiyorum. Silikon sprey ve bez/sünger bant aldım. Şimdi gelelim kapı içi trimini sökmeye. Trimi tutan sadece 2 demir vida ve 11 tane plastik klips var. Öncellikle aşağıda işaretlediğim iki vida kapağını yerinden çıkarıyoruz.

m4Daz8.jpg

GPJgR3.jpg

6r1EP9.jpg

WgPykQ.jpg

3vV3Lp.jpg

R1v4kn.jpg

Açığa çıkan bu iki vidayı söküyoruz ve biraz güç kullanarak kapı içini kendimize doğru çekiyoruz. Klipsler teker teker yerinden çıkacaktır. Klipsler yerinden çıktıktan sonra, kapı ile kapı içini bağlayan şeyler, cam açma tuşunun olduğu kısımdaki iki kablo ile kapı açma kolunun kendisi. Kapı açma kolunu iterek kapı içinden ayırıyoruz. Aşağıdaki iki kabloyu da soketinden çıkarttıktan sonra kapı içi elimizde kalıyor.

DBAryl.jpg

Kapı içi ayrıldıktan sonra karşılaşacağımız manzara bu. Merak edenler varsa kırmızıyla işaretlediğim modül sonradan takılan otomatik ayna katlama modülü.

kGDaOv.jpg

Kapı üzerinde gözüken vidaları sıkıladım bu aşamada. Ya fabrika çıkışından ya da zamanla bassın titretmesinden vidalarda biraz gevşeklik vardı. Açıkta gözüken kabloları da, bez/sünger bant ile iyicene sardım. Kapıdaki işimiz burada bitiyor ve kapı içine geçiyoruz.

DBArGz.jpg

m4DaRV.jpg

İç tarafta gözüken bütün vidaları sıkıladım. Hemen hemen hepsi biraz gevşekti. Gördüğüm trim birleşim yerlerine silikon sprey sıktım. Aliexpressten aldığım plastik klipsleri eskileri ile değiştirecektim fakat pis çinlinin yanlış ürün gönderdiğini anlayınca o iş yattı. Ben de çinden gelen klipslerin üzerindeki ufak süngerleri, orjinal klipslere yerleştirdim. Soldaki çinden gelen, sağdaki de orjinal klips.

LZ6X0j.jpg

g2GDaN.jpg

1Vo33A.jpg

Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı işaretli 11 tane orjinal klips var. Bunların üzerine yukarıdaki gibi sünger koydum. Mavi okla gösterdiğim yerlere de ekstradan yine sünger koydum ve sünger bant yapıştırdım. Aynı söktüğüm adımların tersi şekilde kapı içini geri taktım. iPhone'u usbden taktım ve son ses müzik açtım. Bu işlemin aynısını yolcu kapısı içinde yapıyoruz. İşlemin sonunda titremeden eser kalmadı :D İnşallah bu şekilde devam eder. Zamanla vidaların yine gevşeyebileceğini düşünüyorum ama göreceğiz.

zaD177.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuan bende de bazı düşük bass frekanslarda nadiren titreme var, henüz sıfır olduğu için araba pek belli olmuyor ama birkaç ay sonra bu işin birebir aynısına girişeceğim herhalde. Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 hour ago, Leanback said:

Şuan bende de bazı düşük bass frekanslarda nadiren titreme var, henüz sıfır olduğu için araba pek belli olmuyor ama birkaç ay sonra bu işin birebir aynısına girişeceğim herhalde. Elinize sağlık.

Titreme olurken kapıyı kendinize doğru gerdirin ya da dışa doğru itin. O titreme gidiyor mu emin olun. Ben çekme ya da ittirme yaptığım anda gidiyordu ses.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Just now, Leanback said:

@Tarahumara Dizimle bastırdığım gibi kesiliyor, vidalar falan değil de kapının tamamı titriyor sanki.

Demek ki aynı durum sizde de var. Otomatik ayna kapatma kiti taktırdınız mı aracınıza? O kitin kabloları da bir yerlere değiyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Tarahumara :

Demek ki aynı durum sizde de var. Otomatik ayna kapatma kiti taktırdınız mı aracınıza? O kitin kabloları da bir yerlere değiyor olabilir. 

Ayna kiti yok da geri görüş kamerası takıldı, hatta hediye ettik deyince üzülmüştüm orayı burayı açıp takacaklar diye :) bu titreme dediğim trim sesinden ziyade kapılar titriyor, sanki benim kulağıma ulaşması gereken düşük frekansları (bass'ı) kapılar emiyor gibi. Bazen de çok hafif trim sesi var ki sizde olan da bu sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Just now, Leanback said:

Ayna kiti yok da geri görüş kamerası takıldı, hatta hediye ettik deyince üzülmüştüm orayı burayı açıp takacaklar diye :) bu titreme dediğim trim sesinden ziyade kapılar titriyor, sanki benim kulağıma ulaşması gereken düşük frekansları (bass'ı) kapılar emiyor gibi. Bazen de çok hafif trim sesi var ki sizde olan da bu sanırım.

Sadece yüksek bass vurduğu zaman tırr tırr sesi geliyordu bende. Vidalarda gevşeklik varsa dediğiniz gibi olabilir. Ben de endişe ede ede aldım geri görüş kamerasıyla ayna kitini ama bir sorun olmadı çok şükür. Bu arada hediye ettikleri geri görüş kamerası orjinal mi yoksa sıradan bir kamera mı? Biraz tuzlu zira orjinal kamera.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Tarahumara :

Sadece yüksek bass vurduğu zaman tırr tırr sesi geliyordu bende. Vidalarda gevşeklik varsa dediğiniz gibi olabilir. Ben de endişe ede ede aldım geri görüş kamerasıyla ayna kitini ama bir sorun olmadı çok şükür. Bu arada hediye ettikleri geri görüş kamerası orjinal mi yoksa sıradan bir kamera mı? Biraz tuzlu zira orjinal kamera.

Aracı aldığım satış temsilcisi oradan ayrılıp Peugeot'a geçiyordu, giderayak satış yaptım sayenizde size 1000tl'lik geri görüş kamerası hediye ettim dedi, orjinaldir diye düşündüm. Görüntü kalitesi baya iyi gibi, nasıl anlarım ki orjinal değilse?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 minutes ago, Leanback said:

Aracı aldığım satış temsilcisi oradan ayrılıp Peugeot'a geçiyordu, giderayak satış yaptım sayenizde size 1000tl'lik geri görüş kamerası hediye ettim dedi, orjinaldir diye düşündüm. Görüntü kalitesi baya iyi gibi, nasıl anlarım ki orjinal değilse?

Aynen 1000 tl orjinal kamera. Orjinal kameradaki klavuz çizgileri lastik iziyle birebir örtüşüyor. Oradan anlayabilirsiniz. Sırf kameraya bakarken jantı çizmemek için orjinal olanı aldım. 10$ a da kamera var aynı işi görüyor.

Orjinal kamera görüntüsü:

g2GMY2.jpg

Orjinal olmayan kamera görüntüsü:

X9gRp7.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim kamera üsttekinin aynısı gibi ama siz jantları çizmemek için aldım diyince işkillendim şimdi, benim kamerada yön çizgileri (sarı çizgiler) direksiyonu çevirince dönmüyor, hep sabit? Bu yüzden jantın kaldırım ile arasındaki mesafesine aynayı indirip bakabiliyorum ancak. Direksiyonu çevirince dönmediği için arabanın nasıl yerleşeceğini de göremiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Just now, Leanback said:

Benim kamera üsttekinin aynısı gibi ama siz jantları çizmemek için aldım diyince işkillendim şimdi, benim kamerada yön çizgileri (sarı çizgiler) direksiyonu çevirince dönmüyor, hep sabit? Bu yüzden jantın kaldırım ile arasındaki mesafesine aynayı indirip bakabiliyorum ancak. Direksiyonu çevirince dönmediği için arabanın nasıl yerleşeceğini de göremiyorum.

Bendeki de öyle sabit. Mazda 3lerde malesef sabit bu çizgiler. Aslında direksiyon açısına göre olan kamera takılabiliyor. Araç modüllerinden tanımlamasını da yaptığınız zaman direksiyonu çevirdiğinizde çizgiler de dönüyor. Olması gerektiği gibi. Araştırmasını yapmıştım kameranın kendisi 600$ civarı. Mazda 6 ve CX5 lerde kullanılan kamera. Normal kameralara ek iki tane daha kablosu var. CAN hattına bağlanıyor ve araç beyninden direksiyon açısını alıyor. Çok meşakkatli ve pahalı olduğu için vazgeçtim. İşin acı yanı önceki Fiesta aracımda vardı bu özellik. İnsan önceden alışınca yokluğunu hissediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen öyle, bende aldığımdan beri sürekli ufak tefek detay eksikleri yakalayıp duruyorum araçta, alman ekolünden geldiğimiz için sanırım :) Kozmetik veya kullanışlılık konularında çok detaycı olmadığım için takmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Tarahumara güzel iş çıkarmışsın eline sağlık. Fotoğraflara bakarken hoparlor cevresinde ve çaprazında beyaz polipropilen meltblown kumaşlar gördüm. bunlar bizim de üretimini yaptığımız izolasyon ürünleridir. Türkiye'de Hyundai i20 ve Connect lerde de aynı ürün kullanılıyor. Acaba geriye kalan alanlara da bu kumaştan konulsa titreme sonsuza dek kesilir mi ? ayrıca bu ürün dışarıdan gelen sesleri önlemede çok iyidir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...