Jump to content

2017 Mazda 3 İzlenim ve Kullanıcı Yorumları

Tarahumara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

22 saat önce, Leanback :

Evet catch can özellikle Amerikada çok fazla kullanan var, kendi pazarı oluşmuş artık. Deli gibi km'ler yaptıkları için araçlarla 2 sene dolmadan tıkıyor motoru adamlar. Yalnız hocam modern dizellerde pek sıkıntı yok, asıl sorun benzinli direkt enjeksiyonlularda. Dizellerde gaz kelebeği olayının olmaması ve daha uzun süre soğuk çalışmaları, emme valflerinin arkasında birikimi sınırlı tutuyor. Karbon birikimi benzinli aracın bulunmayı sevdiği sıcaklık aralığını istiyor ve benzinli araçlarda gaz kelebeği yarı açıklıklarda ters vakum yaparak o bölgede partiküllü havayı fazlaca dolaştırıp biriktiriyor.

Sizin boşalttığınız 100ml yağ çok büyük ihtimalle emme valflerinin arkasına pek bulaşmadan yanma odasına geçip yanıp gidecekti zaten, yine de kullanımı zarar değil fayda getirebilir. Dizellerde belli motorlara sistem dizaynındaki hatalardan ötürü çok kurum birikimi olmuştu, en bilineni BMW N57 dizellerdeki kurum birikimi. 

Dizellerde yüksek kükürtlü ve sülfürlü yakıt döneminde (2002 öncesi) çok kurum ve katılaşma oluyordu.

Biriken yağ su karışımı tam bakım periyodunda değildi. Tam 10bin km aralıkta ne kadar çıkacağını ben de merak ediyorum. Bizdeki psa motor için konuşursak; euro4 olanların emme manifoldu 8 kol ahtapot gibi ve giriş noktaları ince. Kalem kadar delik kalan manifold görmüştüm internette. Onu gördükten sonra giriştim ben de işe, içine girince euro5 de  boğaz kelebeğinden gelen gelen düz borunun direk motor bloğuna girdiğini gördüm. Egr sonrası bölüm de çok kısa. Kurumun birikeceği sorunlu alan oldukça minimize edilmiş. Ama niyetine girdim bir kere diyerek tamamladım işi :)  N57 oil catchi almak için ararken çok çıkmıştı karşıma.. Çalışma ısısı ve benzinlinin durumu konusunda haklısın, dizelde de egr den gelen kurumlu gaz olayı sıkıntıya sokuyor. 

Euro4 emme manifoldu ve 160 bin km deki hali;
20140127_170650-800x800_0.thumb.jpg.75af25631bd6e6c66f9983fb4fc31299.jpg

Bu da focus/psa euro5 motorunun emiş hattı. Paint ile kötü bir birleşim oldu ama idare edin :D 
Benim araçta emme manifoldu diyebileceğimiz şey şu siyah boru.
Emme.jpg.b71947b1a4d2a9b24fcbc2d5d531905c.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21.02.2021 at 13:36, Tarahumara :

Ben 0-100 ü 11.39 saniye ölçmüştüm 2015 Mazda 3 1.5 120 hp otomatik aracımda.

2017 ve üstü sedan araçlarda 11.8 sn 2017 altı ise 11.6 sn fark olarak 2017 ve üstü ler 4 kmh daha hızlı ve yüzde 5 daha az yakıyor alacak durumum olsa 2017 model ve üstü alırdım ve iç kozmetiği daha iyi

Senin aracın 11.3 sn demiş sin ya yol hafif eğimli di yada ESP yi kapatarak hızlanarak 0.3 sn kazandın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, speed :

Senin aracın 11.3 sn demiş sin ya yol hafif eğimli di yada ESP yi kapatarak hızlanarak 0.3 sn kazandın

Video çekimine başladığım yerde deniz seviyesinden yükseklik 70m. Videonun bittiği yerde 90m. Yukarı doğru eğimli olsa da düz denilebilecek bir yol. ESP açık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
22.01.2017 at 11:20, avşar :

Okuduklarım kadarı ile 2017 Mazda 3 motorlarında beygir,tork,esneklik, 0-100 km/s değerleri ile ilgili hiçbir değişiklik yok. Yanlışım varsa lütfen düzeltin arkadaşlar. Ben hiç otomatik vites araç kullanmadım.Yeni eklenen Sport tuşunun performansa nasıl bir katkısı olur? Anlatmak istediğim. Bir çok arkadaş aracın performansından memnun olmadığını söylemişti. Acaba bu sport tuşu onların performans beklentilerini az da olsa karşılayabilir mi? (Özellikle benzinli araçlar için soruyorum)

0-100 de değişiklik var Mazda 3 hb 0-100 ü 11.7 sn den 11.9 sn ye çıkmış

Son hızı 181 den 185 e çıkmış birazcık yakıt tüketimi düşürmüşler 5.5 den 5.2 ye düşmüş tüketimi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 ay sonra ...
24.02.2021 at 23:30, Tarahumara :

Video çekimine başladığım yerde deniz seviyesinden yükseklik 70m. Videonun bittiği yerde 90m. Yukarı doğru eğimli olsa da düz denilebilecek bir yol. ESP açık.

Benzin 98 oktan mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...