Jump to content

2017 Yılı Binek Otomobil Satış Rakamları

Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Marka               Adet

ALFA ROMEO 17
ASTON MARTIN 1
AUDI 625
BENTLEY 1
BMW 570
CHERY 0
CITROEN 956
DACIA 1.706
DS 9
FERRARI 0
FIAT 3.866
FORD 4.511
GEELY 0
HONDA 1.317
HYUNDAI 2.357
INFINITI 6
ISUZU 173
IVECO 146
JAGUAR 6
JEEP 111
KARSAN 82
KIA 619
LAMBORGHINI 0
LAND ROVER 34
LEXUS 16
MASERATI 2
MAZDA 54
MERCEDES-BENZ 842
MINI 55
MITSUBISHI 218
NISSAN 1.321
OPEL 1.577
OTOKAR 0
PEUGEOT 805
PORSCHE 66
RENAULT 4.874
SEAT 536
SKODA 925
SMART 2
SSANGYONG 19
SUBARU 67
SUZUKI 79
TOYOTA 2.283
VOLKSWAGEN 4.314
VOLVO 155
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Piyasada fiyatların düşmesi ile ciddi düşüş yaşanmış. 

Mazda model satışları 

CX-3 22
3 18
6 8
3 4
CX-5 2
Mazda MX-5 0

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Haziran 2017 satış rakamları 

HYUNDAI   4.631
INFINITI   10
ISUZU   149
IVECO   152
JAGUAR   23
JEEP   188
KARSAN   119
KIA   1.153
LAMBORGHINI   1
LAND ROVER   176
LEXUS   2
MASERATI   4
MAZDA   161
MERCEDES-BENZ   3.080
MINI   130
MITSUBISHI   200
NISSAN   2.581
OPEL   4.055
OTOKAR   0
PEUGEOT   3.525
PORSCHE   62
RENAULT   12.233
SEAT   2.436
SKODA   1.931
SMART   8
SSANGYONG   117
SUBARU   216
SUZUKI   296
TOYOTA   4.249
VOLKSWAGEN   9.431
VOLVO   374

Mazda adet olarak gün geçtikçe artıyor. Tabi bu  kendi rakamları ile kıyaslama yaparak söylüyorum. Amerika pazarında cx5 en çok satan modeli geçen ay ama ülkemizde vergiden satılmıyor. 

3 C1 81
CX-3 B7 21
3 C2 21
Mazda MX-5 B6 26
CX-5 C7 10
6 D1 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

insan bu rakamları görünce ürküyor:)

sahtekarlıkları gün yüzüne çıkmış vw nerdeyse halen 1.sırada, mazda da halen dipte...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, mucar :

insan bu rakamları görünce ürküyor:)

sahtekarlıkları gün yüzüne çıkmış vw nerdeyse halen 1.sırada, mazda da halen dipte...

İnsanlar emisyon vs bakmıyor. Ülkemizdeki vergi sistemi düzeltilmediği sürece düşük motor turbo destekli satış yapan firmalar daima ekmek yiyor olacak. Ayrıca vw donanım ve dsg konusunda insanları üzmeze satışları daha çok artar. Ürün gamı çok fazla bunun ekmeğini yiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Ali :

İnsanlar emisyon vs bakmıyor. Ülkemizdeki vergi sistemi düzeltilmediği sürece düşük motor turbo destekli satış yapan firmalar daima ekmek yiyor olacak. Ayrıca vw donanım ve dsg konusunda insanları üzmeze satışları daha çok artar. Ürün gamı çok fazla bunun ekmeğini yiyorlar. 

aynı donanımlara sahip vw grubu bi araç almaya kalksanız daha fazla paralar veriyorsunuz ancak insanlar donanım/fiyat açısından da pek bakmıyor olaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı donanımlara sahip vw grubu bi araç almaya kalksanız daha fazla paralar veriyorsunuz ancak insanlar donanım/fiyat açısından da pek bakmıyor olaya

Gösteriş olarak görüyorlar vosvosu :) özellikle Belli bir zümre Mercedes, audi alamıyorsa vosvos alıyor . Doguş halinden memnun niye fiyat indirsin ? Hem İndirse satamaz emin olun. Kendileri de biliyor
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çoğu kişi VW alırken hele arabaya bakmıyor bile. Şirkette çalışırken teklif alıp hemen sipariş geçiyorlar oğluna kızına vs. İkinci el çok önemli, Alman otomobili olması önemli, ticari bir iş gibi bakıyorlar olaya zaten. Bir kere VW showroomunda bu kasa Passat ilk çıktığı zaman oturmuş bakıyordum, yanıma geldi bir dayı oturdu: "2 dene Passat alıp sattıp ikisi de ekmek yedirdi" gibi bişey dedi. Daha arabayı almadan satmayı düşünüyon dayı dedim bende ne diyeyim.

Birde Mazdaların sıkıntısı hep bir yerden fire vermeleri bu pazar için. Cx3 crossover dizel diyorsun, tam tutacak tipte araba, bagajı açıp bakınca torpido gözünü niye buraya koymuşlar diye düşünüyordur heralde çoğu insan. Benzinli Mazda 3'ün sorunu araçların önünde duran tanıtım standları/kağıtlarında sıfır rekabetçi olması, adam bakıyor oraya 0-100 11.9sn yazıyor, yakıt 5lt yazıyor. Yakıt değeri rakip araçlarda da katalogda 5lt ama 0-100'ler hepsinde 9sn'lerde. Bunu görünce yaramaz diyor. Lpg desen takılmıyor iki taraftan da kaybediyor. Dizeli piyasada benzinli-dizel farkında makas rekortmeni zaten, güç dipte fiyat zirvede. Geri kalan araçlar da 2.0lt ve üzeri olunca durum bu.

Diğer konular da malum, küçük şehirlerde servis olmaması, çoğu kişinin servis parça korkusu, birde asıl ilginç olan insanların bilmiyor olması veya artık Mazda'yı unutmuş olması. Konya'da gittiğim bir lokantanın önündeki bir genç abi bu araba Mazda mı Türkiye'de satılıyor mu diye sordu, arabayı yıkattığım yerlerde insanlar gelip soruyor, eller arkada eğilip bakıyor marka nedir, içi vs nasıl diye, buralardan anlıyorsun işte durumu.

Bu arada Türkiyede operasyonlarında olumsuz bir durum olmadığı sürece bu durum benim son derece hoşuma gidiyor :) Nadir bulunan çok iyi ürünlere sahip olmayı hep sevmişimdir. Mazda otomotivde bu işin bayrağını taşıyor resmen Türkiye'de.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dünya genelinde mazda satışları 15.ci sırada 

Fakat ülkemizde satışlar dipte 

Subarunın geçmesi Suziki nin 2 ye katlaması

Biz mazda severler adına üzücü bir durum

Nurkal bey in Mazda dan alınması lazım

En son yapmış olduğu açıklama yine tok satıcı modunda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

honda 2.247

nissan 2.581

toyota 4.249 ve çok az sayıda satış yapan diğer japonlar

ancak vw kadar satmış toplamda. vw markasının bu başarısını tebrik etmek lazım. emisyon skandalından sonra bile kral belli. Sezarın hakkı Sezara.... garip ülkemde vw marka değeri bu kadar yüksek demek ki ya da tüketici mi bilinçsiz tartışılır? vw sevmiyorum hele doğuş gibi bir disbirütoru varsa. vw 100 bin adet satış yaptığı her ülkede fabrikası var. neden TR de fabrikası yok?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, mucar :

Kesinlikle haklısınız ama insanlarımız bunu büyük markalar alırken de pek takmıyor. Marka ve ülkemizdeki marka değerine bakıyor. Amerika pazarının satışlarını inceleyin bizim ülkemizde satmayan araçların tavan tam tersi  tutan araçların yerlerde olduğunu göreceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ülkemizde satın alma kararını etkiliyen etmenler + toplumsal ahlaki sorunlar bu listelerin nasıl oluştuğunu açıklıyabilir.

1 - Marka imajı. Doğuş grubu çok uzun süre imaj üzerine çalıştı daha çok üst tabakayı hedef alan National Geographic ve sahibi olduğu pek çok medya organında yıllarca profosyenel şekilde imaj çalışması yaptı. VW Türkiye'de imaj olarak orta sınıf arabalardan lüks sınıfa doğru yaklaştı. 

2 - Doğuş grubu Türkiye'de her türlü ahlaki kabulün dışında tutumlar sergiledi. Bir iki değil çok sayıda kişi madur edildi, kronik sorunlar vatandaşa faturalandırdı. Hatta abartarak ucuza kuzey ülkeleri için hazırlanan klimasız araçları Türkiye'ye getirip vatandaşa sattılar. Evet kim araç alırken bu çağda klimayı sorar, bu şekilde klimasız Golf'leri satmakta bir sakınca görmediler. Toplumumuzda ahlaki durum pek iç açıcı olmadığı için, imaj herşeydir felefesi ile gerçekleştirilen onlarca haksızlığa rağmen kimse bunları kale bile almadı, VW'de sıra beklemeye devam ettiler. VW imaj konusunda öyle başarılıydı ki insanlar 4.yılında olan passat için aracım yaşlandı 1 yılda servise 10.000TL verdim satıp yenisini alacağım diyebildi. Evet bunu kaç kişiden duydum. 3 yılı dolduran bir aracın yılda 10.000TL masraf çıkarması ile imajı bozamadı. Çünkü bireysel yargılar daima toplum yargılarının altında kaldı, toplum VW'yi kaliteli görüyorsa VW kalitelidir, kapımın önüne çektiğim zaman vay iyi araba derler. Ben etrafımda kullananlardan kaç tane passat - audi yolda kalan biliyorum - ama yine halen aynı markaları kullanmaya devam ediyorlar - bir tanesi renault talisman aldı - bıktım diyordu - her gören renault alınırmı dandik kötü vb. yorumlardan....

3 - Fiyata önem verenler - Bunlar Ford, Renault vb markaları kullananlar. Bunlar arkada kim var diye bakar, örneğin Suzuki'yi Doğan grubu aldığı an satışları arttı neden arkasında Doğan var - güvenilir.

Yani özet ile mazda kaliteli sorunsuz -bunlar boş işler. İmaj herşeydir. Mazda lükstür, zengin insanların kullanacağı araçtır şeklinde imaj oluşturulmadıkça satışlar artmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

honda 2.247
nissan 2.581
toyota 4.249 ve çok az sayıda satış yapan diğer japonlar
ancak vw kadar satmış toplamda. vw markasının bu başarısını tebrik etmek lazım. emisyon skandalından sonra bile kral belli. Sezarın hakkı Sezara.... garip ülkemde vw marka değeri bu kadar yüksek demek ki ya da tüketici mi bilinçsiz tartışılır? vw sevmiyorum hele doğuş gibi bir disbirütoru varsa. vw 100 bin adet satış yaptığı her ülkede fabrikası var. neden TR de fabrikası yok?

Yerli olursa satmaz, ucuz olursa satmaz [emoji12] deveye diken bu millete öpen :) başarı vosvosun değil doğuş'un. Çok iyi okuyorlar piyasayı . Emisyon krizi teğet bile geçmedi baya uzaktan geçti. Neden? Başka marka olsa kullanıcılarımızın mağduriyetini gidereceğiz derdi normal şartlarda. Doguş hiç sallamadı , milleti biliyorlar. Ahlakmış , dürüstlükmüş bunlar millete uzak şeyler. Adam arabayı ihtiyaç olarak almıyor , gösteriş için alıyor . Haliyle yenisi çıkınca değişecek. Aynısının tıpkısı ama Yeni! Biz alınca en az 5 sene biniyoruz. Tadını çıkararak biniyoruz, adamlar binip atıyorlar [emoji12] iPhone piyasasına çok benziyor [emoji1] (iPhone en azından sistem olarak sorunsuz .)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tüm yorumlara katılmamak elde değil. az önce mazda genel merkezden talebim üzerine aradılar. mazda 3 2017 makyajlı power sense fiyatı 115385 tl dediler :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tüm yorumlara katılmamak elde değil. az önce mazda genel merkezden talebim üzerine aradılar. mazda 3 2017 makyajlı power sense fiyatı 115385 tl dediler [emoji4]

Arteon 2.0 TDI SCR 150Hp
277.900,00 TL

Kimse bu arabaya gücü düşük, vergisi yüksek , pahalı demeyecek [emoji12] siz yine de 3 alın [emoji1]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Fotifoti :

Arteon 2.0 TDI SCR 150Hp
277.900,00 TL

Kimse bu arabaya gücü düşük, vergisi yüksek , pahalı demeyecek emoji12.png siz yine de 3 alın emoji1.png

Arteon çıkmadan önce İngiltere 1.4 TSİ fiyatlarına falan bakmıştım. Araç 150 bin TL bandında satılıyordu orda. Dedim ki kendime, şayet bu araç bu ülkeye gelsin fiyatı 160-170 olması gerekir. O zaman passatları ne yapacak bunlar dedim. Doğuş ne yaptı ? Getirmedi. Olayı çözdü. 2.0 dizeli de istediği gibi iteler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...