Jump to content

Bir Mazda 6'ya Neler Yapılabilir ?

Zealot
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

4 dakika önce, Mutlu Tekir :

Sağolasın abi. Bu noktada o kadar uğraşıp 9.5 sn.ye değer mi sorusu ortaya çıkıyor. Eldekini tutup Mtv ve yakıt tasarrufu avantajlarına sahip lpgli turbolu ama biraz yaşlı bir araca sahip olmak mı, yoksa direk mazda 6 alıp 2.0 daha teknolojik, daha yeni ama mtvsi yakıt tüketimi dezavantajı olan bir araca geçiş mi yapmak daha mantıklı olur sorusu ortaya çıkıyor. Turbolanınca o mazda 3 ü satarken apaçi arabası muamelesi de yaparlar valla. :D

2. Nesil biraz daha pasif 1. Nesile göre kardeşim onu düşün :) Ben kolay kolay böyle bir işe girişemem 5-6 ayda bir araç satıyorum :) ama mesela @Zealot delidir, teknik bilgisi de var hemde sabırlıdır yapar :) keza @zoptrik de aynı kafadan....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, M.E.G :

2. Nesil biraz daha pasif 1. Nesile göre kardeşim onu düşün :) Ben kolay kolay böyle bir işe girişemem 5-6 ayda bir araç satıyorum :) ama mesela @Zealot delidir, teknik bilgisi de var hemde sabırlıdır yapar :) keza @zoptrik de aynı kafadan....

İşte beni de bu işe iten aslında aracıma görünüş açısından uğraştıktan sonra satmak istememem. C segmentinde zaten beğenebildiğim başka araç yok, 3. nesil de yavaş. E 2. neslin tipini de seviyorum.Yaza bir de deneyim olması için yalıtım işine gireceğim. Onda da iyi seviyeye gelirsem aracımı hiç satıp değiştirmek istemeyebilirim. :D Madem öyle ben de delilik yapayım diyorum da bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mutlu Tekir :

İşte beni de bu işe iten aslında aracıma görünüş açısından uğraştıktan sonra satmak istememem. C segmentinde zaten beğenebildiğim başka araç yok, 3. nesil de yavaş. E 2. neslin tipini de seviyorum.Yaza bir de deneyim olması için yalıtım işine gireceğim. Onda da iyi seviyeye gelirsem aracımı hiç satıp değiştirmek istemeyebilirim. :D Madem öyle ben de delilik yapayım diyorum da bilemiyorum. 

Uzun yıllar aracına binip satmayacaksan ve uğraşmayı seviyorsan pes etmeden, bence kesinlikle yapmalısın :) @Zealot ve @zoptrik üstadlar bilgilerini paylaşırlar :) yurt dışında yapanlar vardı set olarak alıp burada motora modifiye yapacaksın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, M.E.G :

Uzun yıllar aracına binip satmayacaksan ve uğraşmayı seviyorsan pes etmeden, bence kesinlikle yapmalısın :) @Zealot ve @zoptrik üstadlar bilgilerini paylaşırlar :) yurt dışında yapanlar vardı set olarak alıp burada motora modifiye yapacaksın...

Valla mazdamı aldığımdan beri hep düşündüğüm bir şeydi. Ama değer mi uğraşmaya sorusunun yanıtlanması kafamda uzun sürecektir. :D D segment de bazen mantıklı geliyor çünkü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir  hocam 

turboya girmeden önce bence headers+coldairintake+yazılım a girmek lazım.. 

custom headers yapsak, kolay birşey..  kat iptali ile birlikte hallolur.

coldairintake i de ayarlarız.  o ecu hava filtre haznesine bağlı.. onu da kenara biryere koyarız.

bir tane çıkma ecu alacan.. bir de yazılım atmak için  software , yada direkt profosyonel megasquirt ecu..

ateşleme zamanı ve hava yakıt oranı ile 135-140 hp alınabilir deniz seviyesinde..  hemde daha uygulanabilir ve istediğinde orjinale dönülebilir. parçalar da her zaman değerinde satılabilir.    

egsoz pulundan geçemezsin ama =)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yuh gerçekten yazılımla o kadar güç alınır mıydı? Headers ile cai alt devir torkunu düşürmüyor muydu? CAI yı düşünmüştüm de zaten ama maf sensörünü yağlıyor, orjinal filtre gibi düzgün süzemiyor tozları deniyor. O nedenle de ön yargılı kalmıştım. 

Headersı da kat iptalsiz olmuyor mu? :) Muayeneden geçemezsek naparım. Ama 130-140 hp çok çok iyi bir değer. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu mazda 3 egsoz manifoldu ve katalitik.. tek parça..     bu gidecek. yerine  header  4 boru gelecek.. 

katalitik gittiği için muayeneden geçer de,   bu egsoz emisyonu pulu alıon ya, adam dalgayı egsoza sokuyor, değerleri okuyro..  kat olmadan ondan geçmek çok zor.. 

3B04041.GIF

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.6 civic VTI ler vardı.  turbosuz 1.6 litre 160 hp..  

150Nm @7000 dd   150hp @7000dd      160hp@7600dd 

çap 81  strok77,4

kağıt üstünde  mazda 3 de bu kadar devir çevirir ateşlemesini ve hava yakıt oranını de ona göre ayarlarsa,  teoride bu kadar güç üretebiir.. 

hadi bu kadar olmasın da  cut off sınırını çok geçmeden,  

6000 devirde 145Nm verse 124hp yapar    

7000 devirde 140Nm ye düşse  140hp yapar..  

araştırmak üzerinde çalışmak lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6800 devir çeviriyor zaten mazda3. 140 bg yap hemen getireyim aracı @Zealot  :) 

O değilde kanka mazda6 manuelde 6500 de cut off. Otomatikte 6700 devirde vites atıyor çok saçma. Buna bi el atmak lazımm :D manuelde 7000 e kadar gitmeli bu meret ayar oldum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın motoruyla oynamadan max 8psi ile de güvenli olarak 130-140bg arası güç alınır. Burada tek sıkıntı avans. Eğer üst devirlerde yanlışlıkla fazla avans verilirse aracın kol kırma ihtimali var. Şu anda @Zealot ile gündemimiz bu. Eğer turbo basıncını kontrol edebilecek bir westegate sistemi yapılırsa ve üst devirlerde turbonun basıncından vazgeçerseniz beygir o kadar artmayabilir ama 9-10 sn 0-100 ünüz olur. Kesin olur diyemiyorum ama benim imkanım olsa yapardım herhalde. MX5 i turbolayan (stock motor stock yazılım) biri vardı youtube da linki bulamadım. Çok güzel tüyolar veriyordu. Mazda nın otomatik şanzumanı Ufuk un dediği gibi biraz müsrif. Gaza bastığınızda kayıp çok fazla. 

Kesin girişeceğim bu işe diyorsanız araştırabilirim. Bu işi yapan profesyonelleri tanıyorum fikir fiyat bilgisi alabiliriz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağolasın zoptrik hocam.  Böyle dinliyorum sizleri hevesleniyorum.  Sonra aracı satacağım zamanı düşününce fiyatta bişi değişmeyecek, o kadar uğraş 10 sn bile meçhul.  Hazır araçlar varken ne bileyim gözüm yemiyor bazen :D astra 1.4t LPG'li 10 sn,  chip le 9 sn okuyor 0-100 ü

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, zoptrik :

Aracın motoruyla oynamadan max 8psi ile de güvenli olarak 130-140bg arası güç alınır. Burada tek sıkıntı avans. Eğer üst devirlerde yanlışlıkla fazla avans verilirse aracın kol kırma ihtimali var. Şu anda @Zealot ile gündemimiz bu. Eğer turbo basıncını kontrol edebilecek bir westegate sistemi yapılırsa ve üst devirlerde turbonun basıncından vazgeçerseniz beygir o kadar artmayabilir ama 9-10 sn 0-100 ünüz olur. Kesin olur diyemiyorum ama benim imkanım olsa yapardım herhalde. MX5 i turbolayan (stock motor stock yazılım) biri vardı youtube da linki bulamadım. Çok güzel tüyolar veriyordu. Mazda nın otomatik şanzumanı Ufuk un dediği gibi biraz müsrif. Gaza bastığınızda kayıp çok fazla. 

Kesin girişeceğim bu işe diyorsanız araştırabilirim. Bu işi yapan profesyonelleri tanıyorum fikir fiyat bilgisi alabiliriz. 

Bu adam bir hastanede acil doktoru hesapta :D gel de inan :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...