Jump to content

1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

FL22 3 lt. değişimiyle beraber yaklaşık 250 tl tutuyor :) Ayrıca flush değişim yapan bir yer bulmam gerekli yoksa standart değişime kalacaz.. :/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Srkaragoz :

Mayıs ayında bakım kampanyası olacağı hakkında duyumlar aldım. Aracım 96 binde şuan mayıs ayında kampanyadan da yararlanarak 100.000 bakımını yaptırıcam inşallah. Bir çok yetkili servisle görüştüm istanbul-kocaeli-ankaradaki servislerle hepsinden zaruri olarak neler değişmesi gerektiğini ve fiyat bilgisi aldım. Aracın en pahalı parçası V kayışını gerdiren Gergi Bilyası yaklaşık 1150 TL :o fakat bir ses tıkırtı veya uğultu olmadığı sürece değişmesinin gerekli olmadığının bilgisini verdiler.  Bu parçanın arızalı olması durumunda en kötü senaryo kayışı yerinden attırıp aracın şarjını kesmesi olduğunu motora bir zararı olmadığını söylediler.  Zaten kayış atıpta şarj kesildiği anda gösterge ekranında bir çok uyarı ışığı yanacaktır onları gören zaten durur :) 

Sadede gelirsek 100 binde yapılmasını isteyeceğim işlemler ( Bazıları Opsiyonel );

- Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi ( Mazda ATF , 4 x 1 lt. )  =  Serviste 240 TL ( 1 lt 60 tl )

- Şanzıman Filtresi = Serviste  365 TL

- V Kayışı ( Continental veya Gates ) = Ortalama 50 TL Piyasada , Serviste 180 TL

- Avara Kasnak Bilyası = Serviste 240 TL piyasada ne kadara bulursanız artık :)  

- Fren Hidroliği Değişimi  ( 0,5 lt. Castrol DOT 4 x 2  ) =   38 TL ( 0,5 lt 19 tl)  , Serviste 0.5 lt 30 TL

- Direksiyon Hidroliği Değişimi ( Mazda ATF Otomatik Şanzıman Yağının Aynısı  Yaklaşık 0,9 lt.)  =  60 TL Serviste

- Komple Antifriz Değişimi ( 3 lt.Yeşil Antifriz + 3 lt. su )  (Not :  3. nesil araçlara koyulan FL22 kodlu yeşil antifrize gerek yok çok pahalı yaklaşık 250 TL o yüzden standart yeşil antifrizin yeterli olacağını öğrendim bazı servisler FL22 değiştiriyor parası olana ;) )  = 60 TL Serviste , piyasada da çok fark yok 50 - 60 TL arası

- Buji Değişimi ( 4 x  NGK IFR6E11 Lazer İridyum LPG Bujisi ) = Piyasada bulunuyor ben 65 Tl ye aldım tekini 4 x 65 TL = 260 TL , Serviste Standart Denso Buji takılıyor tanesi 70 TL

- Motor Yağı Değişimi (Castrol 5w30 A5  Start-Stop Engine 4 Lt.) = 100 TL piyasada , Her servis farklı yağ koyuyor ortalama 4 Lt. 160 TL

- Hava Filtresi  = 87 TL Orijinal , Serviste

- Motor Yağı Filtresi  = 28 TL Orijinal , Serviste

- Polen Filtresi  = 163 TL Orijinal , Serviste

+ İşçilik masrafı ortalama 350 - 400 lira tutuyor serviste ( Bu yazdıklarım indirimsiz kampanyasız fiyatlardır  10 Nisan 2018 ) 

Sizin görüşlerinizide almak isterim başka nelere bakılması gerek ne yapılması gerek konu hakkında ki herşeyi paylaşırsanız sevinirim.

abi sana tavsiyem en ucuz Kocaeli Mazda Haldız fiyat verecektir yaptırma gitme ben dizel aracımı yaptırdım yeni ustalar Mazda'nın değil arabanın a'sından anlamıyor diğer servisleri de ben sizin gibi aradım hem Kocaeli'de olmam hem de ucuz fiat vermesi cezbetmişti parça stoğu sorgulamadan arabayı söküyorlar (deneme yanılma yoluyla). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu fiyatları zaten Haldız verdi hatta termostatı bile değiştiricez dediler ne alaka anlamış değilim. Diğer servislerin hiçbirisi termostat değişimi ile ilgili birşey söylemezken Haldız termostatı değiştiriyoruz önlem olarak dediler. Onlarda bir garip :/  V kayışının bilyasını değiştirmek yerine hiç problem olmamasına rağmen önlem olarak kasnağı komple değiştiriceklerini söylediler.  Ayrıca işlem yaptıracağım tüm parçaları temin ettim sayılır yetkili servisten alacağım parçalar hariç ( filtreler , şanzıman yağı vs. ) Eğer işçilik fiyatında da uçuk rakamlar söylemezler ise yetkiliye yaptırabilirim bakım kampanyasını bekliyorum. @Mazda41   Sana usta önerim yarımca sanayii sitesinde motor mekanik yürüyen aksamların için Gülünce Oto ( Japoncu dersen herkes bilir )  , Elektrik aksamları için yine aynı yerde 2 blok geride Elektrikçi Remzi Usta var ben ikisinide denedim sonuçtan memnun kaldım. zaten diğer dükkanlar bomboş dururken söylediğim dükkanın kalabalığından anlarsın iyi usta olup olmadığını. Japoncuda "Bırak abi arabayı yaparız" tarzında yaklaşım yok kafasına göre sökme takma yok oturup önce fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz Halil ustayla veya İbrahim ustayla hangi parçaları orjinal alman gerektiğini vs. anlatıyorlar. Eğer önemli bir parça ise elinde olan muadil parçayı bile sen zorla istemedikten sonra takmıyor usta kalitesi var anlayacağın en azından benim için. Kocaelide bende bir çok usta gezdim kaliteli usta bulmak hakikaten zor o konuda hemfikiriz.

@quiteguide   Abi bu arada Sabit bilya ve Gergi bilyasının ölçülerini aldım.  17 x 40 x 12  ikiside aynı dediğini gibi NSK markası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Ilgaz-p Sağolasın hocam verdiğin bilgi için fakat bizim araçlar 2. nesil aynısı mıdır ben bilemiyorum. Ayrıca biz bu gergi kasnağını değiştirmeyeceğiz 100.000 bakımında sadece içindeki rulmanı değiştiricez. ( Benim kasnakta herhangi bir ses uğultu gıcırtı vb. olaylar olmadığı için gerek görmüyorum) Serviste bu parça komple değişiyor 1150 TL çekiyorlar malesef ki :/ 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@quiteguide Aynen abi hallettik çok şükür ankara dinçkayadan sipariş ettim tanesi 13 TL ,  bu arada mazda yetkili servisinde çalışan bir arkadaşımı aradım hemen gitti depodan aldı parçaları ölçtü kumpasla hem avara bilyasını hemde gergi kasnağını söküp içindeki bilyayı ikiside aynı ölçüde  =)  servis fiyatı 240 TL biz aldık 13 TL  :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İki bilya arasında ki farkı söyleyeyim sana, araçtan çıkacaklarda 'nsk japan' yazacak, senin aldıkların 'nsk poland'.

O 240 TL'lik fiyatın sadece bilya değil de bilyali avara kasnak fiyatı olmasını umut ediyorum. Yok değilse de 'çüşş' diyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok abi ne kasnağı kasnak fiyatı 970 TL + KDV 1150 lira mı ne şaka gibi yaa kasnağıda sordum dinçkayaya 170 lira falan dedi sadece bilya 206 TL + KDV  çüş ki ne çüşşş  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gates marka kasnak servise göre gerçekten uygunmuş benimki 1,200 - 1,400 devir civalarında bir gıcırtı yapıp kesiliyor ama sanırım gergi artık ömrünü yitirdi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20180427_181638.thumb.jpg.dfd78455a7dcea6659c914a71feba9d2.jpg@quiteguide Abi mazda atf serviste bile kalmamış en assagiya 1 hafta sonra gelir diyor bende pzt. Bakima giricem başka iznimde yok hazirana kadar onun yerine bu yağ olur mu sence ve sen ne kullandin ATF ?

20180427_181644.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Zealot sayesinde öğrendim, bende bu yağı. Yine de tercihim Mobil 1 Synthetic ATF den yana olmuştu. Fiyat olarak mobilin neredeyse yarı fiyatı. Bence değerlendirilebilir. Tercih tamamen senin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarın alıcam yağ ne alayim diye kararsızım mobil 1 ' inde bir sürü ATF'si var hangisi bizim araca uygun onu anlamadım. Varsa link yada fotoğraf atar mısın mobil 1 için ve son kararı bana bırakmayın lütfen bir yağ önerin abiler :)

Son olarak şanzıman yağ soğutucusu hakkında biseler okudum kafam karıştı yağ degisimi yaparken o soğutucuyuda sokmelimiyiz 2. Nesil araclarda

@Mutlu Tekir @Zealot @quiteguide

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha Eylül ayında 32.5 TL imiş, güncel fiyat 39 TL. Hondacilar (Civic) yağdan gayet memnun. 

Seni bilmem ama ben 8 lt atesliyebilirim bu fiyattan, elimizde bulunsun :)

IMG_20180427_204707.jpg

Ek olarak, bu işi daha önce yapmamış & bilmeyen birine flush yaptırtma! 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

quiteguide abim söylemiş herşeyi zaten. Tamamını değiştirmek gerekli kesinlikle. Ama daha önce yapmış bir yerde yaptırın. Sadece şanzıman yağı değişim işçiliğini mazda yetkili servise yaptırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamamını değiştiricek bir yer bulamadım izmitte olan yerlerde makinaları kaldırmışlar, flush değişim yaptıramayacağım için bu farklı yağı Eneos Eco ATF , dişliler ve türbin içerisinde kalan diğer eski yağla karışması bir sorun çıkartırmı sizce ? @quiteguide @Mutlu Tekir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel soru. Ben, iki defa geleneksel şekilde 3-3.5 yağ boşaltarak yapmıştım ilk değişimi ama yeni konulan yağ Mazda'nin orj. şanzuman yagiydi. Şimdi sen eklemeyi farklı bir marka ile yapmayı düşünüyorsun. Bu durumda, bence sanzumana hiç dokunma, ne zaman ki flush yapan bir yer bulursun, komple siviyi ve filtreyi birlikte değiştir. Şanzıman da belirgin bir sorun & durum yoksa, kafaya takma. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

selamlar,

bilya olarak SKF mi yoksa NSK mı tavsiye edersiniz? sanırım orjinali NSK 6203DDUC3 . SKF kodu da Skf 6203-2RSH olması lazım.

kayış olarak Continental ve Dayco ön plana çıkıyor sanırım. 6PK1863 olanını ikisinde de internet üzerinde bulamadım. 6PK1865 sanırım 2mm daha uzun, problem çıkarır mı? çıkarır diyorsanız gidip bostancı sanayiinde dükkan dükkan gezeceğiz :)

teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...