Jump to content

Mazda 6 Sübap ve Ateşleme Sorunumu Çözdüm

Scorpions_64
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar malum geçende bir kaç sorunlarım yüzünden ayrı konular açmıştım. şu anda hatalarım düzeldi çok şükür. Böyle sorunlar başınıza gelirse bilginiz olsun diye kısaca özetlemeye çalışacağım.  Şimdi aracımı bazen performanslı kullanırken bazen de çekiş problemi yaşıyordum, bazen p0301 1. silindir arızası alıyordum. bu arıza üzerine buji, buji kabloları ateşleme bobini değiştirdim olmadı. kompresyon testine giriyordum ayarlarım normal gözüküyordu. sonrasında bu arıza kodunun sabahları soğukta verdiğini farkettim. Sonrasında araştırmalarım sonucunda subap soğukta kaçırdığı için bu arıza kodunu verip ve bazen performanslı olmasının sebebide buymuş. bunun üzerine aracı geceden ustama bırakıp ertesi gün yine kompresyon testine soktuğumuzda 1. silindir iç sıkıştırmasını problemli olduğunu gördük ve aracı komple supap yenilemeye soktuk ve araç şu anda düzeldi. bir ikinsi arızam ise normal uzun yolda giderken birden bire P0420 katlizör arızası alıyordum ama çekişimde hiçbir problem yaşamıyordum bunun üzerine katalizörü ustaya söktürüp içine baktık tertemizdi. sensörlerden olacağını düşünürken aklımda birşey uyandı; geçen sene aracın yağını değiştirdiğimde castrol magneteg 10/40 lpg için olanlarından kullanmıştım. önceki yağ mobil idi. zaten bu yağı değiştirdiğimden beridir motor sesi çok efedersiniz ama öküz gibi böğürmeye başlamıştı. sonra yağ değişiminden sonra ilk defa P0420 arıza kodunu almıştım. şimdi yağı 5/30 liqui moly (ford mazda için özel üretilen ) yağ ile değiştirdim. ses bariz şekilde azaldı, rolenti dengeleşti. ve şimdiye kadar motor arıza lambası yanmadı çok şükür uzun lafın kısası bir motor yağı bile arıza lambasını yakmaya neden oluyormuş.

Spoiler

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Merhabalar ben de Mazda 6 2009 model aracımın subap değişimlerini yaptıracağım Ankara’da iyi bir usta buldum malzemeleri ben alacağım ustam söyledi ama burada daha önce yaptıranlar hangi yedek parça ve markalar kullanılmalı bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...