Jump to content

2006 Mazda 6 OBD2 Cihazındaki Hata Kodları

bookseller81
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

iyi günler mazda 6 aracımı yanan arıza lambası yüzünden odb2 cihazına bağladım torque cihazı ile arıza tarattım ve şunları buldu.

1-P0030-powertrain  HO2S heater control circuit (bank1 sensör1)

2-P-0661-Powertrain intake manifold tuning valve control circuit low (bank1)

öncelikle bu hataları araç lpg li olduğu için mi alıyorum yoksa bir arıza mı var diye sormak istiyorum.

2.olarak da aracım 2500 ile 3500 devir arasında gitmiyor gaza dibe kadar da bassam ne araç tepki veriyor ne de anlık yakıt tüketimi ekranında bir artış oluyor. bu yokuşlarda daha da belirginleşiyor. araç otomatikteyse 5 den 3 e atıyor, manuele aldığımda ise zaten gitmiyor. mesela manuelde cruise comtrole alıyorum hafif bir rampa var diyelim araç gaz vermesi lazım ama gaz veremediğinden cruise controlden çıkıyor kendisi. bunu hem lpg de hem benzinde yapıyor. örneğin geçen hafta direksiyon kutusu tamiri için ankaraya giderken bolu civarlarında hata kodunu sildim. ankaraya kadar hata vermedi. ama kısa mesafede yada durkalklarda falan galiba yanıyor hemen.

sizce sorun ne: benim aklıma gelen ihtimaller şöyle  sensörler arızalı, egzos tıkalı, hava akış debimetresi .  sizce nedir sıkıntı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. Arıza kodu 1.oksijen sensörünün bozulduğunu söylüyor. 

2. Arıza kodu ssv valfinin bozulduğunu söylüyor. 

Detaylı teşhis için, database e bakip yardımcı olacağım. 

Lpg ile hiç bir alakası yok. 

1. Oksijen sensörü bozulunca araba saptabilr. Sorununuz bundan olabilr. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Zealot :

1. Arıza kodu 1.oksijen sensörünün bozulduğunu söylüyor. 

2. Arıza kodu ssv valfinin bozulduğunu söylüyor. 

Detaylı teşhis için, database e bakip yardımcı olacağım. 

Lpg ile hiç bir alakası yok. 

1. Oksijen sensörü bozulunca araba saptabilr. Sorununuz bundan olabilr. 

Ssv vali nedir? İlgilendiğiniz için tsk ederim. Elinizde kaynak varsa iki parçanın kodunu yazarsaniz çok memnun olurum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2G56102.GIF

buradaki 18 - 707 numaralı 1. oksijen sensörü arızalı veya kablosu çıkmış/kopmuş temassızlık yapıyor..

önce bi kaldırıp bakın egsozcuda.. temassızlık veya eskime varmı. söküp dikkatlice inceleyin.. 

olmazsa parçayı değiştirin..  

orjinal parça kodu : LFH1188G1B   

yerine alternatif birşeyler bulabilirsiniz belki..

parçanın görevi motordan çıkan egsoz gazını anında tahlil edip,  gerekli düzeltmeleri yapması için ECU ya sinyal göndermek..  aracın çekişini gidişini herşeyini ayarlayan yegane bir parçadır. Air fuel ratio olayını ayarlar..  

2G79122.GIF

SSV valfi de burada 18-740 olduğunu düşündüğüm parça 

orjinal parça kodu LF8218740..

ama bu parça bozulsa bile motor arıza lambası yanmıyor. sarı kod geçiyor DTC ye.. ancak programla görebiliyorsunuz.. yani sizin sorununuz bu değil. 

rx8 cilerde çok muhabbeti dönen bir parça.  mazda 6 da da olduğunu pek kimse bilmez..  emiş ve hava akışını ayarlayan bi dalga. tam ne olduğunu bende bir uzman gibi bilmiyorum.  ama sizin sorununuz bu değil. emin olabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Zealot :

2G56102.GIF

buradaki 18 - 707 numaralı 1. oksijen sensörü arızalı veya kablosu çıkmış/kopmuş temassızlık yapıyor..

önce bi kaldırıp bakın egsozcuda.. temassızlık veya eskime varmı. söküp dikkatlice inceleyin.. 

olmazsa parçayı değiştirin..  

orjinal parça kodu : LFH1188G1B   

yerine alternatif birşeyler bulabilirsiniz belki..

parçanın görevi motordan çıkan egsoz gazını anında tahlil edip,  gerekli düzeltmeleri yapması için ECU ya sinyal göndermek..  aracın çekişini gidişini herşeyini ayarlayan yegane bir parçadır. Air fuel ratio olayını ayarlar..  

2G79122.GIF

SSV valfi de burada 18-740 olduğunu düşündüğüm parça 

orjinal parça kodu LF8218740..

ama bu parça bozulsa bile motor arıza lambası yanmıyor. sarı kod geçiyor DTC ye.. ancak programla görebiliyorsunuz.. yani sizin sorununuz bu değil. 

rx8 cilerde çok muhabbeti dönen bir parça.  mazda 6 da da olduğunu pek kimse bilmez..  emiş ve hava akışını ayarlayan bi dalga. tam ne olduğunu bende bir uzman gibi bilmiyorum.  ama sizin sorununuz bu değil. emin olabilirsin.

Çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaslar 2 yerden siparis verdim. Bosh marka araca uyumlu diye aliyorum ama yanlis geliyor. Aracimdaki 1 numarali sensor ve 5 kablolu. Ayrca cift soketli. Bu parcayi bulmam konusunda yardimci olabilirmisiniz. Orjinal bakmiyorum cunku eminim astronomik bir rakamdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç belli olmaz servisi arayın sorun uygun da çıkabiliyor bazen. Aracı benzinde 1 hafta kullanın deneyin eğer düzelme olmazsa orijinalini sipariş edin. o2 sensörü kritik bir parçadır. Mazda da kolay kolay bozulmaz ama bozulduğunda da benim tercihim orijinalden yana olur. 

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...