Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Sol Arkadan Gelen Ses

ds'leven
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aracımı alalı yaklaşık 1,5 olacak.aldığım günden beri sol arka tekerlek tarafından farklı ritimlerde yol durumuna göre bir vurultu sesi geliyor..zaten 6.sanyide dündar abiye göstereceğim ama buna benzer tecrübesi olan arkadaşlar varmı merak ettim.ses arkada oturan için çok rahatsız edici. kimisi viraj kolu diyor kimisi takoz diyor ama sanırım bu kronik.araç imp.2012 dizel

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ses olayında birden fazla olasılık var.

Lastiğinizin durumu

Jantızın durumu (eğilme vs)

Balata-Diskinizin durumu

Poryadan kaynaklı olabilir

Tüm hepsine bir göz atılması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sıkıntı bende de var. Fakat metalik bir ses geliyor bende de. Bunun kaynağı ne olabilir? Derin çukura düştüğünde teker bu metalik ses geliyor. 

Sizdeki ise takırtı, lokurtu gibi ise z rot, amortisör veya amortisör takozu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tok bir ses.hatta alıdığım ilk gün bagajı boşalltım.sanki bir parça var bagaja yada çamurluğa çarpıyor.sonra egzos dan zannettim.oda değil.şimdilk idare ediyoruz. bakım zamanı dündar abiye göstereceğiz.. 

21 dakika önce, İlhan :

Bu ses olayında birden fazla olasılık var.

Lastiğinizin durumu

Jantızın durumu (eğilme vs)

Balata-Diskinizin durumu

Poryadan kaynaklı olabilir

Tüm hepsine bir göz atılması lazım.

olabilr abi.arka disklerim bittik sayılır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, ds'leven :

tok bir ses.hatta alıdığım ilk gün bagajı boşalltım.sanki bir parça var bagaja yada çamurluğa çarpıyor.sonra egzos dan zannettim.oda değil.şimdilk idare ediyoruz. bakım zamanı dündar abiye göstereceğiz.. 

olabilr abi.arka disklerim bittik sayılır.

Hangi koşullarda geliyor? Eğer en ufak asfalt yamasında dahi geliyorsa z-rottan (tıkırtı gibi), derin çukurlarda geliyorsa amorisör takozundan (tokurtu gibi) şüphelenin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Hangi koşullarda geliyor? Eğer en ufak asfalt yamasında dahi geliyorsa z-rottan (tıkırtı gibi), derin çukurlarda geliyorsa amorisör takozundan (tokurtu gibi) şüphelenin. 

düz ve temiz bir asfaltta giderken ses hiç yok.fakat bir sokak arasında dahi ses başlıyor..ses genelde takurtu gibi.çok bozuk yolda ses sık geliyor doğal olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

59 dakika önce, ds'leven :

düz ve temiz bir asfaltta giderken ses hiç yok.fakat bir sokak arasında dahi ses başlıyor..ses genelde takurtu gibi.çok bozuk yolda ses sık geliyor doğal olarak.

Z rot olmasından şüpheleniyorum. Rot balansı ya uğrayın bi isterseniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tarz sesler, tikirtilar bazen hiç ummadiginiz yerlerden kaynaklanabilir. 

Benim araçta olduğu gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, quiteguide :

sizin bulduğunuz yer çok mantıklı. davlumbaz viidayla sabitlenir ama diğerine nasıl bir çözüm olur o tartışılır. bizim de sağ arkadan geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok enteresan gerçekten. Yarın buralara da bakayım. Davlumbaz aynı şekildeydi ve 80-90 km hızdan sonra tıkırtı yapıyordu. Zar zor buldum ve hızlı yapıştırıcı ile çözdüm. O amortisörün bulunduğu yer de hızlı yapıştırıcı ile çözülebilir belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Yusufsinan26 :

sizin bulduğunuz yer çok mantıklı. davlumbaz viidayla sabitlenir ama diğerine nasıl bir çözüm olur o tartışılır. bizim de sağ arkadan geliyor.

O boşluk zaten her iki tarafta da var :) çözümü de (bana göre) basit.  Amortisör sökülür, bu sesi yapan körük muhafaza da çıkartılır, 1-2 cm eninde 10-15 cm boyunda 3-5 sünger parçası 3 m yapıştırıcı ile amortisörün altında kalan muhafazanın temas ettiği yerlere yapıştırılır, muhafaza yerine sokulur amortisör takılır.

Yeter ki sorun buradan kaynaklasın, ama ds'leven vurultu sesi dediği için onun durum farklı gibi görünüyor.

Ustaya gidince, mutlaka arka amortisor takozu ve körüğüne de baktırmanızı öneririm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, quiteguide :

bende bi kontrol ediyim.bu video çok iyi oldu.ses birebir değil ama tabi kullanım esnasında sesin duyuluş şekli farkediyor. olmadı z rotlarını bir balansçıya göstericez artık 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 saat önce, ds'leven :

bende bi kontrol ediyim.bu video çok iyi oldu.ses birebir değil ama tabi kullanım esnasında sesin duyuluş şekli farkediyor. olmadı z rotlarını bir balansçıya göstericez artık 

sorun aynen videodaki gibi 2 taraftada var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta da aynı şekilde 2 tarafta da böyle. Ama böyle bir sesi bugüne kadar araç içinden hiç duymadım.

Bendeki sesin de sebebi sağ arka teker düz zemindeyken, sol arka teker çukurda ya da kasiste geçerken gelmekte. Viraj denge çubuğundan şüpheleniyorum. Başka ne olabilir böyle bir durumda etkilenen parça?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arka salıncak ve aksamlarında bağlantıyı sağlayan kauçuklar/plastikler zaman içinde deforme oluyor yada vidaları gevşeyebiliyor. Arka sol tekerin yanında bulunan 20 cm kadar uzunlukta dikey bir parçanın  somunu gevşediği için yavru ördek sesi benzeri bir durum oluşmuştu. ciyak ciyak, yol zemin fark etmeden meydana gelen, anlatılmaz yaşanır bir sesti. 

İkinize de tavsiyem aracı lifte çekin, ya da bazı petrollerde bulunan yağ değişimi yapılan yere gidin, aracın altında rahat hareket edebilmek için. Bu kauçuk bağlantı kısımları kabak gibi önünüze çıkar, bu kısımlara kauçuk plastik bakım spreyi yada silikon spreyi uygulayın, somunlarını kontrol edin gevşeme var mı yok mu diye. Kesin çözüm değil ama bu şekilde ses kesilirse en azından tekerleri söküp amortisör ve aksamlarına bakma zahmetinden kurtulur, deneme yanılma yöntemiyle sorunla parçaya ulaşırsınız. Son olarak, fren kaliperleri de boşluk yapabiliyor,  aklınızda olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün on düzene bakım yaptırdım, on amortisörleri ve kışlık lastikleri de değiştirdim.

Arka lastikler sokulunce aklıma bu amortisör muhafazalarinin tikirti olayı + çinden yaptığım alisverisler de gelen sünger geldi. Hazır tekerlerde sokulmusken, süngeri kalın parçalar halinde aşağıdan yukarıya doğru ittim. 

Size de tavsiye ederim, amortisoru sokmeden yapılabilecek en pratik uygulama. Sonuç videoda.

Mutlu, bu arada amortisorleri değiştirdikten sonra, az önce 80 km kadar (nevsehir-kayseri arası) yol yaptım. Aracı özellikle virajlarda zorladim 150-160 km hızla virajlarda ve tonajlı araclarin asfaltı deforme ettiği yerlerde esneme çok güzeldi. 

Arka amortisörleri de Monroe ile değiştireceğim. O zaman detaylı bir yorum yazarım kardeş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...

Benim canavar, virajlarda arkadan hafif salmaya başlamıştı. Arka z rotları değiştirdim dün, asıl değişen aracın karakteri oldu. 

Mutlu Tekir dediğin gibi ses de gitti, kardeş. 

Orjinal z rot kullanılmıyorsa, max 1.5 - 2 senede bir değişim şart gibi. 

Tuhaf olan birşey de, 2 sene önce çiftine 50 TL verdiğim ürünü 40 TL'ye aldım.

Ustanın çırağı sünnetlemiş bizi :D 

mazda 3 z rot.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gözün aydın sevindim sorunun çözüldüğüne. Ben delphi kullanıyorum z rotta. öteki arka da gitti o da beni değiştir diye isyan ediyor artık. :D

Yalnız nadiren olan önden gelen metalik ses var. Arnavut kaldırımlarının çukurlu tipleri olur ya, su oluğu aksın diye üretilmiş olanı hani. O çukurlu arnavut kaldırımından geçerken direksiyon düzse ses yok, ama direksiyon çevriliyken ses geliyor sol önden. O ses geliyor diye amortisör takozu ve rulmanını kyb ile değiştirdim. Azaldı sadece. Niyedir ki ses acaba? Var mı tahmini olan?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...