Jump to content

2000 Model Primera Yatak Sardı

Ömer626
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Cuma günü iş çıkışı ankara yolunun hem geniş hem de boş olmasını fırsat bilip bayadır merak ettiğim son hız testimi yaptım.Araç otomatik vites te 11 sn de 100 km ye ulaşıyor,triptonikte ise 8 sn de ulaşıyormuş.

Triptonik te 1. vites 50 2. vites 90 3. vites 130 derken 5. viteste 190 km hızı gördüm (daha 6.vites vardı) lambalara yaklaşınca yavaşladım ve tatmin olup son hız denemesini bıraktım.Lambalarda durunca farklı bir ses gelmeye başladı motorda..Gelen sesler tıkırtı şeklinde idi..Önce tabiki de korktum ama aşırı titreşimden sübab ayarı gevşemiştir diyerek avuttum kendimi.2 bin devirden sonra tıkırdadığı için 1500 devirden yukarda kullanmadım,tıngır mıngır eve vardım..Yağ azalmıştır diyerek bindim Mazda ma gittim petrole..1 litre yağ aldım nıssan a ekledim.Motorun soğumasını bekledim..2 saat sonra tekrar çalıştırdım ve sonuç aynı..Cumartesi günü ilk işim aracı motorcuya götürmek oldu.Konya da en bilindik olan Champıon özel servise gittim.Yatağın sardığını 4.piston gömleğinin yandığını falan söyledi.Bıraktık arabayı,salı günü krank mili hakkında bilgilendiririm seni dedi.

Az evvel görüştük usta ile..Krank mili 0,50 de imiş,0,75 ile kurtarmaz yeni krak alınacak dedi.Sıfır krank mili 1000 tl imiş..Usta da güvenilir olduğu için hiç itiraz etmedim tamam ustam gerekeni yap dedim.Pistonlar kapak işi de yarın belli olacak.Gözden yaklaşık 3 bin tl yi çıkardık inşsallah 5 bin e yaklaşmaz..

Özlemişim Mazda mı :) Pazar gününden beri hasret gideriyoruz :) 

Ustaya gelince;

Duyumlarıma göre işinin ehli,yaptığı işi 10 numara yapan birisi.Ben de tavsiye ederim.

Kendisi de şunları söyledi bana '(motor üst kapağında ki civatayı göstererek)şu vidanın altında ki pul iş görüyorsa gidip pul dahi almam,evime haram lokma götürmem şerefime yediremem bu hareketi' dedi.

Çok etkilendim doğrusu..Konya da böyle bir ustanın kalmış olduğunu görmek gözlerimi yaşarttı.

Bir kalfası vardı ki eli yüzü tertemiz,traşı yerinde edepli birisi..Ben ilk başta sanayi den bi akrabası ya da dükkan komşusu falan sandım.

Dükkanında ki temizliği düzeni görünce şok oldum..Adeta showroom için düzenlenmiş gibiydi..

Parçaları koydukları tezgahlar,raflar o kadar temiz ki yeni alınmış dersiniz.

Benden tam not aldı,Helali hoş olsun aldığı para.Gönlümden koptu dün 2 tane yelek hediye ettim.Hatta yanında işe başlayasım bile var :) 

Her neyse dükkan fotoğraflarını ve motordan gelen sesi yükleyelim :)

Bu da dükkanın fotoğrafları ;

7qAWXm.jpg

eksantrik milini koyduğu tepsi de pislik dahi yok;

r3EX8B.jpg

LyQ8EJ.jpg

Malzeme koydukları raflarda ki kaynağı taşladıkları gayet net bir şekilde görülüyor;

P0Q26v.jpg

Motoru araçtan ayırdıkları yer de tam olarak burası,beton sanki daha dün yapılmış gibi;

gqXvVL.jpg

Burdan aladığım ve size anlatmaya çalıştığım mevzu ise şu ki dükkanı düzgün olan adamın işi de düzgün olur.

Ustam maşallah dükkan derli toplu dediğim de bu daha dağınık hali ömercim dedi..

Forum dan bayadır uzaktım,yeni bir konu açmamda ki bahanem oldu,okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi formlar :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mehmet Özdemir :

çok geçmiş olsun ömer

Eyvallah Mehmet abi..Beğenme butonlarınız halen daha gelmemiş,yarışmalar bitmedi galiba henüz :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Ömer626 :

Eyvallah Mehmet abi..Beğenme butonlarınız halen daha gelmemiş,yarışmalar bitmedi galiba henüz :) 

kızgın bir yarış gerçekleşiyor. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mehmet Özdemir :

kızgın bir yarış gerçekleşiyor. :D

Ne diyelim,iyi olan kazansın :D 

Konuya geri dönersek eğer,usta hakkında duyumun ya da düşüncelerin var mı Mehmet abi? @Mehmet Özdemir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, mursel_balci :

Geçmiş olsun

8 saat önce, İlhan :

Çok geçmiş olsun Ömer. İnşallah en hızlı ve ekonomik yoldan sorunların çözüm bulur.

35 dakika önce, Oziyal :

Geçmiş olsun Ömer umarım en az masraf ve zamanla halledersin

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,sağolun abilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Oziyal abi muadili otomatik mazda 6 bulamadım o fiyatlara,el mecbur nıssana geçtik.Pişman mıyım? EVET.

@Mazda41 abi doğrudur,satmıştım ancak sattığm kişi arkadaşım olunca güvendik,yarısını peşin,yarısını vade yaptık peşinatı aldık ancak daha ilk vade de çuvallayınca arkadaşımız tartıştık.Ha bugün ha yarın bugün olmadı çarşamba yok cuma günü kesin falan diyerek 3 hafta salladı.

Ben de peşinatını verdim aracımı geri aldım abi.

Durum vaziyet budur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Ömer626 :

@Oziyal abi muadili otomatik mazda 6 bulamadım o fiyatlara,el mecbur nıssana geçtik.Pişman mıyım? EVET.

@Mazda41 abi doğrudur,satmıştım ancak sattığm kişi arkadaşım olunca güvendik,yarısını peşin,yarısını vade yaptık peşinatı aldık ancak daha ilk vade de çuvallayınca arkadaşımız tartıştık.Ha bugün ha yarın bugün olmadı çarşamba yok cuma günü kesin fal diyerek 3 hafta salladı.

Ben de peşinatını verdim aracımı geri aldım abi.

Durum vaziyet budur.

Herşeyin hayırlısı @Ömer626 vardır bir hayır senin gönlün rahat olsun yeter :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş çok geçmiş olsun.. yapabileceğimiz bir şey varsa ulaş mutlaka.. 

yatak sarmak malesef bi arabanın başına gelebilecek en kötü şey  ..

usta bi analiz etsin... sende bizimle paylaşırsan daha detaylı bir sonuç çıkartırız.. piston sekman a girecek mi.. orjinal saplamaları uzamış mı.. yağ pompası su pompası ne durumda .. 

conta takımını yan sanayi alabilirsiniz ama ilave olarak bitane daha orjinal silindir kapak contası almak zorundasın gibi düşün. riske girme

birde service manual  bulabilirsen yatak sıkma kuvetine, kapak sıkma kuvvetine bakalım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Zealot un dediği gibi üst kapak contası orijinal veya muadili (muadili olmuyor genelde) olmak zorunda gibi bişey. Krankı 1000 tl ye çok uygun bulmuşsun. Kollarda da sıkıntı var mı? Pistonlarda sıkıntı var mı? Araç yağ yakıyor muydu? 

Tekrardan geçmiş olsun kardeşim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21.03.2017 at 16:38, Ömer626 :

Ne diyelim,iyi olan kazansın :D 

Konuya geri dönersek eğer,usta hakkında duyumun ya da düşüncelerin var mı Mehmet abi? @Mehmet Özdemir

usta hakkında bilgim yok ama ismini bir yerlerde görmüş veya işitmiş olabilirim, yabancı gelmedi. sen de her şeyi fotoğraflamışsın, alışılmışın dışında düzenli birisine benziyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş dükkanın temizliği, düzeni,    ustanın temizliği, titizliği, imanlı olması, insan olması veya olmaması hepsi bir kenara dursun..

bitane yatak cıvatasını 10newton fazla sıksa,  kapak saplamalarını random sıksa,  2 gün sonra patates olur araba.  

motor toplamak  öle yağ değiştirmeye benzemez.. türkyide bir laf vardır. motor bir kere açıldımmı, daha düzen tutmaz . bu malesef bizim ustalarımız sayesinde söylenmiştir. bu ülkede yapılan 10 tane motordan 2-3 tanesi eskisinden iyi olmuştur..  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Zealot :

piston sekman a girecek mi.. orjinal saplamaları uzamış mı.. yağ pompası su pompası ne durumda

Az evvel ustanın yanından geldim.

Pistonlarımızda Allaha şükür bir sıkıntı yokmuş.Kapakta aynı şekilde ölçüme gitmişti.Ancak pistona gömlek çaktığını söyledi.Yağ pompası dişlilerini falan sıyırmış,yağ pompası değişti.Su pompası hakkında birşey demedi.Motoru takmak ile meşgul olduğu için pek fazla konuşmadı,akşam sana haber ederim bi çalıştırayım şu arabayı dedi.

1 saat önce, zoptrik :

Krankı 1000 tl ye çok uygun bulmuşsun. Kollarda da sıkıntı var mı

Kolları ile beraber 1200 tl ye çıktı bize..Bir kaç yere de ben sormuştum,sadece krank miline o civarlarda söylüyorlardı.Ankara da birisi 1500 tl dedi.Kollar ile beraber 1750 tl istedi.

1 saat önce, zoptrik :

Araç yağ yakıyor muydu?

Araç yağ yakmıyordu.Ama yatak sarmasından sonra yağ pompasından şüpheleniyordum,o da değişti.Büyük ihtimal yağ pompası yüksek devirlerde yeterince yağlayamadı motoru.

1 saat önce, Mehmet Özdemir :

alışılmışın dışında düzenli birisine benziyor. 

Bir de Volkan Konak'ın sözleri gibi aksii naleeeet bi görecen Mehmet abi :) 

1 saat önce, Zealot :

bitane yatak cıvatasını 10newton fazla sıksa,  kapak saplamalarını random sıksa,  2 gün sonra patates olur araba.  

motor toplamak  öle yağ değiştirmeye benzemez.. türkyide bir laf vardır. motor bir kere açıldımmı, daha düzen tutmaz

Motor yaptıran arkadaşların tavsiyesi üzerine buldum ben bu adamı..Antalya da uzak bi akrabamız var,Opel özel servisi var. Kime yaptırıyorsun dediğinde eski sanayi de Champıon a bıraktım dedim.

Ooooooo iyi yaa o adamın işçiliği güzel dedi.

1 saat önce, Zealot :

bu ülkede yapılan 10 tane motordan 2-3 tanesi eskisinden iyi olmuştur

İnşallah patates olmaz da o 2-3 motorun olduğu kategori de olur :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...