Jump to content

3. Nesil Mazda 3 i-Stop ve Akü Arızası

Ali Furkan İpek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2015 mazda 3 sahibiyim. 2016 trafik çıkışlı olmasına rağmen 10.000 km de olan bir araç istop uyarısı verdi ve akü yönetim sistemi arızası gibi bir bildirim verdi. Ne yapmam gerekiyor. Yarıdm ederseniz sevinirim. Senesi dolmamış bir araç için çok üzücü bir uyarı bu... Teşekkürler 

image.jpeg

image.jpeg

Ali furkan ipek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanki i-stop değil de direk akü arızası gibi. i-stop da akü ile ilintili olduğu için o da arızaya düşmüş. En kısa zamanda servise gitmen gerekiyor bu durumda araç garantide olduğu için.

Akü yönetim sistemi dediğine göre şarj olmuyor olabilir mi acaba ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de çok merak ettim sebebini. Aracı kullanma sıklığınız nedir? Bir de, park halindeyken aküyü kullanan ekipmanlar var mı araçta, araç kamerası vb. gibi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Devrim Babacan :

Ben de çok merak ettim sebebini. Aracı kullanma sıklığınız nedir? Bir de, park halindeyken aküyü kullanan ekipmanlar var mı araçta, araç kamerası vb. gibi?

Hayır araçta ekstra hiç birşey yok aldığım gibi araç.. 2 günde bir kullanıyorum haftada, aslında son zamanlarda birşey farkettim farları açık bırakınca araçtan dışarı çıkıp kapıların kilidini açınca farlar otomatik yanıyor. O acaba aküyü bitiriyor olabilir mi diye düşünüyorum

2 saat önce, Burak :

Sanki i-stop değil de direk akü arızası gibi. i-stop da akü ile ilintili olduğu için o da arızaya düşmüş. En kısa zamanda servise gitmen gerekiyor bu durumda araç garantide olduğu için.

Akü yönetim sistemi dediğine göre şarj olmuyor olabilir mi acaba ???

Farların araç çalışmadan yanması aküyü bitiriyor mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Ali furkan ipek :

Hayır araçta ekstra hiç birşey yok aldığım gibi araç.. 2 günde bir kullanıyorum haftada, aslında son zamanlarda birşey farkettim farları açık bırakınca araçtan dışarı çıkıp kapıların kilidini açınca farlar otomatik yanıyor. O acaba aküyü bitiriyor olabilir mi diye düşünüyorum

Farların araç çalışmadan yanması aküyü bitiriyor mu? 

Eğer içeride veya dışarıda bir ışık açık kalmadıysa o kadar kısa süreli yanması sıkıntı çıkarmaz. Araç aküyü şarj etmiyor gibi geliyor nedense bana. Bir de akü başlarında bir gevşeklik var mı ona bakmakta fayda olabilir. Yoksa fazla beklemeden servise gitmeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Burak :

Eğer içeride veya dışarıda bir ışık açık kalmadıysa o kadar kısa süreli yanması sıkıntı çıkarmaz. Araç aküyü şarj etmiyor gibi geliyor nedense bana. Bir de akü başlarında bir gevşeklik var mı ona bakmakta fayda olabilir. Yoksa fazla beklemeden servise gitmeni tavsiye ederim.

Olabilir banada akü şarj etmiyor gibi geldi ama yarın inşallah gidip baktıracağım. Büyük bir sıkıntı yaratmaz umarım ve inşallah servis ücret almaz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Ali furkan ipek :

Olabilir banada akü şarj etmiyor gibi geldi ama yarın inşallah gidip baktıracağım. Büyük bir sıkıntı yaratmaz umarım ve inşallah servis ücret almaz..

Dış bir müdahale yoksa, sorun giderilemiyor ve bir parça arızası tespit edilirse ( alternator, akü yönetim sistemi v.b. ) ise sorunun garanti kapsamında çözüleceğini tahmin ediyorum. Gelişmelerden bizleri de haberdar etmeyi unutma ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınız garanti kapmamında ise, ve sorun akünüzde ise garantiden değiştirirler. Forumda bu şekilde örnekler vardır.

Şu sizinle ortak konulara da bir göz atabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 Mart 2017 at 22:51, Burak :

Dış bir müdahale yoksa, sorun giderilemiyor ve bir parça arızası tespit edilirse ( alternator, akü yönetim sistemi v.b. ) ise sorunun garanti kapsamında çözüleceğini tahmin ediyorum. Gelişmelerden bizleri de haberdar etmeyi unutma ;) 

Arkadaşlar servise gittim fakat aracın 8 saat şarjda makinaya baglı bir şekilde kalması gerekir dediler. Benimde işlerim dolayısıyla aracı bırakma fırsatım olmadı. Akümün baş uçları gevşemiş olabilir diyor bazı arkadaşlar. Hafta sonu artık kendim bakıcam kısmet olursa, olmazsa sanayiye götürücem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Ali furkan ipek :

Arkadaşlar servise gittim fakat aracın 8 saat şarjda makinaya baglı bir şekilde kalması gerekir dediler. Benimde işlerim dolayısıyla aracı bırakma fırsatım olmadı. Akümün baş uçları gevşemiş olabilir diyor bazı arkadaşlar. Hafta sonu artık kendim bakıcam kısmet olursa, olmazsa sanayiye götürücem

Merhaba,

Beylikdüzünde yeni açılan Mazda Avrupaoto adlı servise mi gidiyorsunuz? Yeni açıldığı için çok güvenemiyorum ben.

Acaba nasıllar? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Erdierdi :

Merhaba,

Beylikdüzünde yeni açılan Mazda Avrupaoto adlı servise mi gidiyorsunuz? Yeni açıldığı için çok güvenemiyorum ben.

Acaba nasıllar? 

Evet beylikdüzüne gidiyorum. Çünkü orada ikamet ediyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntılarını görmedim ilgililer hoş muhabbetleri var. Baştan salma iş yapmıyorlar ve çok müşteri varsa illa ki sizinle ilgileniyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Ali furkan ipek :

Evet beylikdüzüne gidiyorum. Çünkü orada ikamet ediyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntılarını görmedim ilgililer hoş muhabbetleri var. Baştan salma iş yapmıyorlar ve çok müşteri varsa illa ki sizinle ilgileniyorlar. 

Ben Aralık 2016 gibi gitmiştim. İlk 6 ay bakımı için konuştum. Fiyat veremediler ve çok beklettiler. Ama sanırım yeni açılmışlardı o nedenle oldu. Ben Avcılarda oturmama rağmen aracı satın aldığım servise gittim. Eğer güvenilir iseler oraya gitmeyi düşünüyorum. Sonuçta Mazda'nın satış ve servisini açmaya hak kazandıklarına göre kriterlere uygunlar demek. Ustaları iyi mi acaba? Diğer Mazda servisleri çok eski servisler ve yıllardır Mazda servisi olarak çalışıyorlar diye biliyorum. Avcılar tarafında oturup Asya yakasındaki servislere veya Leventteki servise gitmek çok yorucu ve zahmetli. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Erdierdi :

Ben Aralık 2016 gibi gitmiştim. İlk 6 ay bakımı için konuştum. Fiyat veremediler ve çok beklettiler. Ama sanırım yeni açılmışlardı o nedenle oldu. Ben Avcılarda oturmama rağmen aracı satın aldığım servise gittim. Eğer güvenilir iseler oraya gitmeyi düşünüyorum. Sonuçta Mazda'nın satış ve servisini açmaya hak kazandıklarına göre kriterlere uygunlar demek. Ustaları iyi mi acaba? Diğer Mazda servisleri çok eski servisler ve yıllardır Mazda servisi olarak çalışıyorlar diye biliyorum. Avcılar tarafında oturup Asya yakasındaki servislere veya Leventteki servise gitmek çok yorucu ve zahmetli. 

Anladım erdi bey , fakat ustalarla birebir tanışmadım ama yaşı almış insanlardı işin ehli olduklarını gözümle gördük ama ne kadar elleri sağlam iş tutar orası kayıtsız.. 

Sonuçta mazda büyük bir şirket bayisine kötü adamlar koyacağına inanmıyorum. Bende aracımı çorludan ertuğrul mazda dan almıştım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bugün aracımdaki sorun için bir test yapmıştım. Onu hallettim aküsü uyarı ışığı yanmıyor artık... 

Nasıl yaptın derseniz, ben bu uyarıyı almadan 3 gün önceden farları açık konumda (auto konumunda değil) bırakmıştım. 3,4 gün sonra uyarı lambası yanmaya başladı. Bende sonra auto konumuna getirdim. 2 gün araç yattı. Bugün araca bakmaya gidince uyarı ışıklarından hiç biri yanmıyordu. Tekrar arabayı bıraktım ve auto konumundan açık konumuna getirdim. Yarın bir daha kontak açacağım ve duruma bakacağım. 

Şimdilik bir sıkıntı yok ilerleyen zamanlarda bakalım ne olacak...

bu arada farlar açık vaziyette kilit açınca dışarıda iseniz farlar otomatik olarak yanar. Etraf daha aydınlık olur. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu otomatik far konulu mesajları görünce soldaki kimlik kartından aracın yılına bakıyorum. Ee? Benim araç da 2015.

Hehalde, "Tüm 2015'lere bu özelliği koyalım, ama bir tek Devrim'in alacağı arabada olmayacak şekilde denk getirelim" demiş Mazda herhalde. :)

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 hours ago, Devrim Babacan said:

Hehalde, "Tüm 2015'lere bu özelliği koyalım, ama bir tek Devrim'in alacağı arabada olmayacak şekilde denk getirelim" demiş Mazda herhalde.

Sende olmayan özellik nedir abi. Araç menüsünde coming home ve leaving home varsa onları açıp bir dene. Coming home açık ise, araçtan inerken bir kez sellektör yapıyorsun ve ayarlarda belirttiğin süre boyunca ışıkları açık bırakıyor. Leaving home açık ise, arkadaşın belirttiği gibi, eğer far kumandası auto konumunda değil ve farlar açık konumdaysa, kumandadan arabanın kilitlerini açtığın anda ön farlar ve arka stop lambaları bir süre boyunca yanıyor.

22 hours ago, Ali furkan ipek said:

Şimdilik bir sıkıntı yok ilerleyen zamanlarda bakalım ne olacak...

Bunun aküye bir etkisinin olacağını zannetmiyorum. Akünüz zayıf ya da tam şarj almıyor olabilir. Ara sıra ben de bu özelliği kullanıyorum eğer karanlık bir yere bırakırsam aracı. Benim aracımın aküsü de zayıftı ve 3000 km deyken serviste garanti kapsamında değişti. Araçlar fabrikadan çıkıpta müşteriye ulaşana kadar epey bir yatıyor. Bu sırada akünün kafası güzelleşiyor olabilir. Benim aracım 2015 eylül üretimi ama ben 2016 haziranda aldım mesela. Orjinal akünün yerine Mutlu AGM akü taktılar Merser serviste. Hiç bir sorun yaşamadım henüz ve sürekli i-stop u kullanıyorum. 1 tane ağacım oldu bilene.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, Tarahumara :

Sende olmayan özellik nedir abi. Araç menüsünde coming home ve leaving home varsa onları açıp bir dene. Coming home açık ise, araçtan inerken bir kez sellektör yapıyorsun ve ayarlarda belirttiğin süre boyunca ışıkları açık bırakıyor. Leaving home açık ise, arkadaşın belirttiği gibi, eğer far kumandası auto konumunda değil ve farlar açık konumdaysa, kumandadan arabanın kilitlerini açtığın anda ön farlar ve arka stop lambaları bir süre boyunca yanıyor.

Bunun aküye bir etkisinin olacağını zannetmiyorum. Akünüz zayıf ya da tam şarj almıyor olabilir. Ara sıra ben de bu özelliği kullanıyorum eğer karanlık bir yere bırakırsam aracı. Benim aracımın aküsü de zayıftı ve 3000 km deyken serviste garanti kapsamında değişti. Araçlar fabrikadan çıkıpta müşteriye ulaşana kadar epey bir yatıyor. Bu sırada akünün kafası güzelleşiyor olabilir. Benim aracım 2015 eylül üretimi ama ben 2016 haziranda aldım mesela. Orjinal akünün yerine Mutlu AGM akü taktılar Merser serviste. Hiç bir sorun yaşamadım henüz ve sürekli i-stop u kullanıyorum. 1 tane ağacım oldu bilene.

Haklısınız söylediğiniz mantıklı sizin, akü zayıf olabilir. Bende 2015 model temmuz 2016 yılında aldım aracımız. Servise götüreceğim artık. 

Siz farlar açık konumdayken akü arızası veriyormuydu? Akü değiştikten sonra arıza vermeye devam etti mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 minutes ago, Ali furkan ipek said:

Siz farlar açık konumdayken akü arızası veriyormuydu? Akü değiştikten sonra arıza vermeye devam etti mi?

Hayir boyle bir hatayi ilk defa sizin aracinizda goruyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Tarahumara :

Araç menüsünde coming home ve leaving home varsa onları açıp bir dene.

Nayır. Öyle bir ayar/menü vs. mevcut değil. Şu ODB'nin gelmesini bekliyorum. Belki onu kullanarak bir kurcalama yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...