Jump to content

3. Nesil Mazda 3 i-Stop ve Akü Arızası

Ali Furkan İpek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

14 saat önce, ediz07 :

efb akuler de bakimsiz akü su eklemesi olmuyor, agm aküler daha performansli ve daha uzun ömürlü buna bağlı olarak pahali😊

Siz yine de bir kontrol edin derim. Su eklemesine gerek kalmasa UPPER LEVEL ve LOWER LEVEL diye ibareler koymazlardı heralde akünün üzerine.

555.thumb.jpg.46a9bdc73c86c653610b8a820371f811.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Tarahumara :

Siz yine de bir kontrol edin derim. Su eklemesine gerek kalmasa UPPER LEVEL ve LOWER LEVEL diye ibareler koymazlardı heralde akünün üzerine.

orjinalinde var zaten ben saf su eklemistim fakat duzen tutmamisti, yeni alinan akulerde yok incinin efb kullaniyorum onda yok mutlu efb de de yok diye hatirliyorum alirken arastirmistim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, ediz07 :

orjinalinde var zaten ben saf su eklemistim fakat duzen tutmamisti, yeni alinan akulerde yok incinin efb kullaniyorum onda yok mutlu efb de de yok diye hatirliyorum alirken arastirmistim. 

11.jpg.567d6ad6fba26b0550c78a7c37df1c65.jpg

22.jpg.53f5940a686a50185148f5725d7bf284.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Tarahumara :

hocam yanlis anlama seninle aşık atma gibi bir durum için yazmiyorum fakat web sitelerinde ikisi icin de bakim gerektirmeyen akü yaziyor, min max seviyeleri başka birsey icin olabilir. zaten bu akulerde saf su eklemek icin yer de yok. 

https://www.mutlu.com.tr/urunler/starter/binek-ve-hafif-ticari-arac-akuleri/efb-start-stop/7

https://www.inciaku.com/start-stop-efb-aku

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Tarahumara :

Ediz hocamın dediği gibi su koyacak yerleri yok bahsettiği akülerin. Sizin dediklerinizde fotodaki gibi her göz için elle ya da bozuk parayla açılabilecek bir kapak olur. Benim akümde de su ekleyecek yer yok. Bakımsız akü yani. 
Bu min max seviyeli fabrika üretimi esnasında asitin ne kadar konulması gerektiğinin belirlenmesi için olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mutlu Tekir :

Bu min max seviyeli fabrika üretimi esnasında asitin ne kadar konulması gerektiğinin belirlenmesi için olabilir.

Bu alt hazneler genel olarak üretilip, bakımsız akülerde de alt hazne olarak kullanıldığından seviye ibareleri yer alıyor da olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, ediz07 :

hocam yanlis anlama seninle aşık atma gibi bir durum için yazmiyorum fakat web sitelerinde ikisi icin de bakim gerektirmeyen akü yaziyor, min max seviyeleri başka birsey icin olabilir. zaten bu akulerde saf su eklemek icin yer de yok. 

Yok est. Yanlış anlayacak durum yok. Ben okuduklarımdan yola çıkarak bunları belirttim. Eğer bir akü sulu tip ise, her türlü su eksiltebiliyor ve eklenmesi gerekebiliyor. Bunu firma ile görüşüp netleştireceğim.

Burada amacımız bilgi paylaşımında bulunmak. Ben dediğim doğrudur diye ısrar etmiyorum. Elbet siz de haklı olabilirsiniz. Ben yanlış biliyor olabilirim. Aşık atmak için bu forumda değiliz :) 

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.03.2019 at 09:32, Katil Balina :

benim araç da her gün minimum 20 km yapıyor. onunla pek ilgisi yok. 2015 sonrası mazda 3'ler meksika yapımı. gerçi aküde latin harfleri ile çok az yazı var ama bilemedim.

aman abi hiç kurcalama o işleri, gelir bulur:)))

Pazar günü kırkıncı gününde basar basmaz çalıştı.  Mörfi de izinliymiş demek:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, Arabalar :

Pazar günü kırkıncı gününde basar basmaz çalıştı.  Mörfi de izinliymiş demek:)

ama zorluyorsunuz şansınızı:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar merhabalar,

Akümü 12V 65 Ah Amper 650A Varta Akü Start-Stop EFB Blue Dynamic N65 ile degistirmiştim ama i-stop devreye girmiyor. Yani cok uzun yol yaparsam kafasına göre devreye giriyor.  ( i stop calısma prosedürünü biliyorum, o kısımlarda problem yok )

Geçen ay servis bakımını yaptırdıgımda servise ( Haldız Kocaeli ) problemi ilettim. Sİstemsel bir problem olmadıgını ancak takmıs oldugum akünün i stop ile tam verimli calısmadıgını, AGM bir akü ile degistirirsem sorunun düzeleceğini söylediler. 

Konuyla ilgili düsüncelerinizi alabilir miyim?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer hiç devreye girmiyorsa i-stop sistemini resetlemeniz gerekebilir diyecektim fakat bir defa bile devreye girdiyse yeni akü taktıktan sonra, o işleme gerek yoktur. Servisin dediği mantıklı gibi. Akü devreye girmediği zamanda araç ekranından enerji tasarrufu bölümünde neden devreye girmediğini belirten işaretler var biliyorsunuzdur. Motor, akü ve klima işaretleri. Bunların hepsi yanıyor mu? Eğer orada sadece akü işareti yanmıyorsa aküde yeteri kadar depolanmış enerji yoktur manasına geliyor.

mazda2-road-test-2015-009.thumb.jpg.fc9f31d713ff41fe5e33d04a2c7fd55a.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.01.2021 at 10:28, Tarahumara :

Eğer hiç devreye girmiyorsa i-stop sistemini resetlemeniz gerekebilir diyecektim fakat bir defa bile devreye girdiyse yeni akü taktıktan sonra, o işleme gerek yoktur. Servisin dediği mantıklı gibi. Akü devreye girmediği zamanda araç ekranından enerji tasarrufu bölümünde neden devreye girmediğini belirten işaretler var biliyorsunuzdur. Motor, akü ve klima işaretleri. Bunların hepsi yanıyor mu? Eğer orada sadece akü işareti yanmıyorsa aküde yeteri kadar depolanmış enerji yoktur manasına geliyor.

35 km gidis 35 km gelis sehirlerarasi yoldan sonra durum bu..

IMG_20210114_210939.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Omur_Karaman :

35 km gidis 35 km gelis sehirlerarasi yoldan sonra durum bu..

Eğer alternatörünüzde bir sorun yoksa sorununuz aküden kaynaklı maalesef. Çok da takılmanıza gerek yok aslında. i-Stop kullanarak yaptığınız tasarruf, akünün ekstra maliyetini karşılamıyor bile maalesef. Tek avuntunuz çevreye daha az verdiğiniz zarar olur :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

49 dakika önce, Tarahumara :

Eğer alternatörünüzde bir sorun yoksa sorununuz aküden kaynaklı maalesef. Çok da takılmanıza gerek yok aslında. i-Stop kullanarak yaptığınız tasarruf, akünün ekstra maliyetini karşılamıyor bile maalesef. Tek avuntunuz çevreye daha az verdiğiniz zarar olur :) 

Anladım ben cok sorun etmiyorum aslında ama aracı satmayı düsünüyorum, satacagım kisiye de i stop su an calısmıyor servis akü degismesi lazım dedi vs diye uzun uzun anlatmak istemiyorum.   

Alternatör kontrolü icin asagıdaki yazıyı buldum sizce uygulayıp bir bakayım mı?

How do I check to see if my alternator is bad?
A battery test is easy to perform and can be done at home. First, open the hood and start the car. While the engine is running, remove the negative cable from the battery. If the vehicle stalls or dies, the alternator is likely bad.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Omur_Karaman :

Anladım ben cok sorun etmiyorum aslında ama aracı satmayı düsünüyorum, satacagım kisiye de i stop su an calısmıyor servis akü degismesi lazım dedi vs diye uzun uzun anlatmak istemiyorum.   

Alternatör kontrolü icin asagıdaki yazıyı buldum sizce uygulayıp bir bakayım mı?

How do I check to see if my alternator is bad?
A battery test is easy to perform and can be done at home. First, open the hood and start the car. While the engine is running, remove the negative cable from the battery. If the vehicle stalls or dies, the alternator is likely bad.

Asla önermem bu işlemi. En ufak voltaj dalgalanmasından etkilenen elektronik sistemler var artık araçlarda. Bu yöntem belki 40 sene önce işe yarıyordur ama şimdi o riski almazdım şahsen.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.01.2021 at 09:25, Omur_Karaman :

Arkadaşlar merhabalar,

Akümü 12V 65 Ah Amper 650A Varta Akü Start-Stop EFB Blue Dynamic N65 ile degistirmiştim ama i-stop devreye girmiyor. Yani cok uzun yol yaparsam kafasına göre devreye giriyor.  ( i stop calısma prosedürünü biliyorum, o kısımlarda problem yok )

Geçen ay servis bakımını yaptırdıgımda servise ( Haldız Kocaeli ) problemi ilettim. Sİstemsel bir problem olmadıgını ancak takmıs oldugum akünün i stop ile tam verimli calısmadıgını, AGM bir akü ile degistirirsem sorunun düzeleceğini söylediler. 

Konuyla ilgili düsüncelerinizi alabilir miyim?

Saygılar.

Ben Vartanın  EFB 72 ah olanını aldım Mazda için özel üretilmiş i-stop bunda da devreye girmiyor galiba varta da bi sorun var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Riot03 :

Ben Vartanın  EFB 72 ah olanını aldım Mazda için özel üretilmiş i-stop bunda da devreye girmiyor galiba varta da bi sorun var

Geçen ay ben de yetkili serviste BOSCH marka akü ile değişim yaptırdım.. Benzer i-stop devreye girmeme sorunu benim araçtada oldu.. Tam sorunun ne olduğunu anlayamadım ama usta yeni takılan akülerde rejenerasyon sorunu çıkabiliyor dedi.. 1,5 - 2 saatlik bilgisayarlı ve yol testi ayarlarından sonra sorun çözüldü..Bunun yaklaşık 45 dakikası bilgisayara bağlı olarak araç sürekli çalışır halde durur vaziyette yapıldı..

Bence ne yeni takılan aküde ne de i-stop siseminizde sorun  var.. Bahsettiğim ayarlamayı sizde yaptırınız..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son olarak Mutlu EFB.D23.64.062.C.  kodlu aküyü alarak araca taktırmıştım. 

Hem yerine tam olarak uymuştu hemde hiçbir ayarlama yapılmaksızın i-stop önceden olduğu gibi  devreye girip çıkmaya devam ediyor.

Değiştirmeyi düşünen arkadaşlar için tavsiye edebilirim.

mutlu-12v-64-ah-aku-650-a-en-start-stop--a85b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende de serviste inci akü takildı bir yıldan fazladir sorunsuz kullanıyorum. elimden gelse zaten istopu iptal ederdim. benim sorunum da çok sık devreye girmesi. aliexpreste bunun için satılan bir kit var. takıp i-stop'u temelli devreden çıkarabiliyorsunuz. 

şeytan al bir tane diyor da du bakalım 

TRY 230.30 | I-stop iptal Mazda Atenza için Mazda6 2002-2020 OBD2 araba otomatik durdurma Start motor sistemi devre dışı kapalı cihaz kontrol sensörü fişi
https://a.aliexpress.com/_BPDsLl

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...