Jump to content

Türkiye'de Kendin Yıka Benzin İstasyonları

Yusufsinan26
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Baharın gelmesiyle birlikte araçlarını kendi yıkamak isteyenler için kendi şehirlerimizden Benzin istasyonlarını buradan paylaşım yapabiliriz diye düşündüm.

İlk olarak ben başlıyım.

Eskişehir de Kütahya yolundaki OPET'de 1 TL karşılığında köpük ve su tabancasıyla yıkayabiliyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mekanik para sayacı olanlar için 1 liraya gerek yok, para mekanizmasına atacağınız iki yumruk işinizi görecektir :D şaka bir yana; bu makinelerin imalatını yapan bir müşterim var, bu sebepten ötürü hepsinin para mekanizmasını optik okuyucu olanlarla değiştirdi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Mehmet Özdemir :

mekanik para sayacı olanlar için 1 liraya gerek yok, para mekanizmasına atacağınız iki yumruk işinizi görecektir :D şaka bir yana; bu makinelerin imalatını yapan bir müşterim var, bu sebepten ötürü hepsinin para mekanizmasını optik okuyucu olanlarla değiştirdi. 

o zaman 1 TL ye ip bağlayıp atıp geri mi çekelim abi onu mu söylüyosun yani :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Konya'da Afyon yolunda Aytemiz İstasyonunda yıkıyorum aracımı. Soldan ikinci hanenin suyu arıza yapmıştı. 1 TL.'yi atmıştım fakat su basıncı gelmemişti. Görevliyi çağırdım. "Bu arasıra bunu yapıyor" diyerek açtı para kutusunu. Bir şeyler kurcaladı, çalıştı alet. :)

Yeri mi değil mi bilmiyorum ama, bu istasyonlarda kullanılan köpüklerde çok ucuza elde edilen temizlik ürünleri kullanıldığı için boyaya veya cilaya zarar verebildiğini duymuştum.

Kendi kovamı, bir miktar suyumu ve şampuanımı götürüyorum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 3/24/2017 at 6:09 PM, EgeG said:

Altunizade Opet. Makine arıza yapsa da arasıra piyango işi :D 

Aman diyim altunizade opetten uzak durun. Kuyu suyu kullanıyor ve inanılmaz kireçli. Bugün 3 saat sürdü bir arabayı yıkamak. İnanılmaz iz bırakıyor suyu. Bir de sürekli havadan sarımsı bişiler arabanın üzerine gelip duruyor. Böcek boku mudur nedir anlamadım. Altunizade total bu konuda benim gördüğüm en iyisi ama sıra oluyor epey. Ataşehir etrafında alternatif yer bilen varsa söylesin lütfen.

Altunizade Total'den, bir yıkama sonrası kareler :)

dbMyVp.jpg

PMRqjv.jpg

r9qQGB.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde benim tavsiyem akşam 9 buçuk 10dan sonra gidin. kimseler olmuyor rahatça yıkayabiliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Izmir'in Gaziemir ilçesinde oturuyorum.  Burada bana yürüyüs mesafesinde bir araç yikama istasyonu var.  Önceden hep oraya giderdim.  Bir keresinde orada görevli genç bir önceki arabami 4 kapisi tamamen açik halde iken (abartmiyorum) bir noktadan diger noktaya almaya kalkti.  Ben yerimden kalkip aracima gidene kadar zaten genç isi bitirmisti.  Yanina gidip "ya sen ne yapiyorsun, araba kapilar açik halde hareket ettirilir mi?  Menteseler harap olur.  Sen bu isi hiç bilmiyorsun" dedim.  Genç biraz bozuldu.  Tabii ben de öyle...  Artik oraya gitmiyorum.  Gerçi simdi arabam da yok.  :-)  Yani, bu kadar bilinçsiz oto yikayicilar var.  Bu nedenle ben para atarak kendi aracinizi kendiniz yikadiginiz sistemleri tercih ederim.  Bana yakin yani Gaziemir'de var midir, bilmiyorum.  Bilen varsa ve paylasirsa sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Tarahumara :

Aman diyim altunizade opetten uzak durun. Kuyu suyu kullanıyor ve inanılmaz kireçli. Bugün 3 saat sürdü bir arabayı yıkamak. İnanılmaz iz bırakıyor suyu. Bir de sürekli havadan sarımsı bişiler arabanın üzerine gelip duruyor. Böcek boku mudur nedir anlamadım. Altunizade total bu konuda benim gördüğüm en iyisi ama sıra oluyor epey. Ataşehir etrafında alternatif yer bilen varsa söylesin lütfen.

Altunizade Total'den, bir yıkama sonrası kareler :)

dbMyVp.jpg

PMRqjv.jpg

r9qQGB.jpg

Bu kireçli suyla yıkanmış hali mi? Resmen ayna gibi Maşallah. :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 hours ago, Devrim Babacan said:

Aha! Yine o kırmızı. Hocam, yapma bunu bize yaw. :D

Tek sucum sevmek :)

7 hours ago, Yusufsinan26 said:

Birde benim tavsiyem akşam 9 buçuk 10dan sonra gidin. kimseler olmuyor rahatça yıkayabiliyoruz.

Bizim buradaki yerler 8'den sonra pek izin vermiyorlar yikamaya. Benim yikadigim yer 8'den sonra sadece taksicilere yikatiyor aarabayi.

8 minutes ago, zoptrik said:

Bu kireçli suyla yıkanmış hali mi? Resmen ayna gibi Maşallah. :nazar:

Yok abi kirecli suyla yikanmis hali bu. Fotolar biraz karanlik cikmis. Telefonla cekince bu kadar oluyor. (Altunizade / Opet)

V00qoP.jpg

lddaJE.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kozyatağı hal karşısı nema petrol de 12 tl ye alt yıkama dahil köpüklü cilalı hava kurutmalı makina var 5dk da yıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Bora Yetkin :

Kozyatağı hal karşısı nema petrol de 12 tl ye alt yıkama dahil köpüklü cilalı hava kurutmalı makina var 5dk da yıkıyor.

Şu sağlı sollu tavandan döner fırçaların olduğu tünel yıkama tarzı yıkama mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Bora Yetkin :

evet  aynen o makina ve fırçaları arabayı çizmiyor tavsiye ederim.

Çizmediğine katılmıyor ve tavsiye etmiyorum !

Minimum suyla maksimum temizliği sağlamaya çalışıyorlar. Aracın yüzeyine yapışan toz-kum-çamur-vs zerreciklerinden daha arındırılmadan, döner fırçayla aracın yüzeyi fırçalanıyor. Aracın yüzeyindeki tozlar olsun, fırçanın tüylerinin arasına giren,  üzerine yapışan tozlar olsun aracın çizilmesine sebep oluyor. Bu mikro fiber özellikli fırçaların aslında bir kullanım ömrü var. Ama emin olun hiç birisi bu kurala iştirak etmiyordur. 

Özellikle koyu renkli araçlarda, görülebilir çok belirgin şekilde çiziklere sebep oluyor.  Özellikle uzun vadede bu tür yıkama yerlerinin seçimi neticesinde, boya yüzeyinde çok fazla kılcal çizikler oluşuyor.

Bol suyun kullanılmadığı her türlü yıkama şeklinden uzak durun derim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 minutes ago, İlhan said:

Bol suyun kullanılmadığı her türlü yıkama şeklinden uzak durun derim..

@İlhan abi kesinlikle haklı. Biz yıkamacıların şerrinden kurtulmak için kendimiz yıkıyoruz arabayı :D Üzerine para verseler kullanılmayak cihazlar bunlar. Ne kadar çizmediğini iddia etseler de imkansız bir şey. Hem temizliği tam yapamıyor, hem de üzerine sağlam çiziyor. Ben aracı yıkarken 5 ayrı bez kullanıyorum ve her yıkamadan sonra çamaşır makinasında temizliyorum bezleri. Adamlar en iyimser ihtimalle yılda bir belki temizliyorlardır o fırçaları. Sizden önceki 100 arabanın pisliğiyle sizin arabanızı fırçalıyor. Nasıl içim cız ediyor güzelim arabaları o makinalarda görünce.

Aracınızın bu şekilde görünmesi sizin için sorun teşkil etmiyorsa o ayrı tabi.

EgRZaq.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzmir bostanlıda migros otoparkı 1. kat beni yıka var sahipleriyle ve isim hakkını veren firma yetkilisiyle konuştum kendi araçlarımı kendim yıkıyorum daha sonra kurulama için musait yerleri var orda takılıyorum  normal yıkama parası veriyorum  arasıra bahşiş bırakıyorum tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Bora Yetkin :

Klasik Carwash ile karıştırmayın,bir güdüp görün derim.

Evimin hatta burnumun dibine açılmıştı tünel yıkama geçtiğimiz 2,5-3 Yıl önce. 1 yıl dayanamadan kapatmak zorunda kaldılar. İlk açıldıklarında bayağı bir iddaalıydılar. Kullandıkları makinalar, Tesis ve yatırım olarak sayılı firmalardan olduklarını söylemişlerdi.

Tünelde yıkama : 5.-Lira idi

Tünel Çıkışında Araç İç Temizliği için, otomatik vakum makinaları vardı. 1 lira atıp aracın içini süpürebiliyordunuz. Aynı şekilde basınlı hava komprösörü-tabancası da vardı. 1 lira ile çalışan.

Sonra yine kauçuk paspas yıkama makinası da vardı. 1 lira atıp paspasları ön taraftan koyup, arkadan yıkanmış vaziyette alıyordunuz.

Tesisin ilk açıldığı dönemdeki döner fırçaların dolgulu yapısı ile, aradan geçen 2-3 ay sonraki görüntüsü bariz çok farklıydı. 

Fırçalar yeni olsun, eski olsun fark etmiyor. Her ikisinde de aracı çiziyor. Birisinde az çiziyor, diğerinde daha fazla çiziyor. :D

Bu tip tünel yıkamaların,  araçları çizmesinin dışında, araca başka zararlarda verebiliyor. Aracın aynalarına, silecek kollarına, antenine, spoilere, marşpiyellere zarar verebiliyor. 

Şahsen tek artı yönü zamandan kazanma...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...