Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Wynns Engine Flush Motor İçi Temizliği

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kullanılan Malzemeler ; 4 lt Mobil Super F 5/30, 4 lt Mobil 1 New Life 0-40, 2 Adet Yağ Filtresi, Wynns Engine Flush Motor İçi Temizleyici

Yaklaşık 7000 km kullandığım eski yağ New Life 0-40 boşaltıldı, yağ filtresi de yenilendi. Motora Mobil Super F 5/30 konuldu, motor ısısı 90 (dashcommanddan baktım) dereceye gelince motor stop edilip, içine Wynns Engine Flush konuldu ve   15 dk boyunca rolanti de çalıştı. En son olarak da Super F boşaltıldı, yağ filtresi değişti ve Mobil 1 New Life motora konuldu.

Solda ki resim eski yağ, sağda ki resim motor temizliğinden sonra çıkan yağ. 

Bu işlemi genelde eski yağla ve eski filtre ile yapıyorlar, ben mümkün olduğu kadar temiz yağ ile yapmak istedim.

IMG-20170328-WA0004.jpg

IMG-20170328-WA0005.jpg

IMG-20170328-WA0006.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru Burak.

Sadece 15 dk 37 saniye ))

Araç 113.000 oldu. 

50.000 kmde almıştım. Aracı aldigimdan beri 9 yada 10. yağ değişimim (bakımım) bu.  38.000 kmdir de vialle lpili.

Özellikle yağ ve filtreyi değiştirdikten sonra işlem yaptim sonuç ne olacak diye.

Resim atmasam, inanması zor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 gün oldu yağ ne durumda bi bakayım dedim, bal parmağın balı gibi :D 

IMG-20170331-WA0008.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kirli yağ ve eski filtre ile tam anlamıyla temizlik olamayacağına inandığım için 2 kez yağ ve filtre değişimi yaptım.

Uygulamayi düşünüyorsanız aynı yöntemi tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor içi yağ temizleme ürünlerinde de kullanım tarifinde yeni yağ konma şartı yoktur. teknik olarak bir getirisi olmaz ilave maliyet olmuş. Motor/özelikle otomatik şanzıman temizleme işlemleri bizde pek yaygın değil, halbuki bu konuda özel cihazlar bile var. Servisler bu konuda yatırım yapmıyor, işi satamaz diye. Halbuki özelikle motor yağ bölümünde bu tip temizlik iyidir.

Vesile ile bir de tdci motorda emme kanallarıın iç temizliği ciğer açar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şart yok tabi. 

Benimkisi tamamen keyfi bir uygulama, sigaraya vereceğim parayı arabaya gömüyorum. Motivasyonum bu.

100.000'i geçen bütün forumdaşlara bu şekilde temizlik öneririm.

Motor sesi 0 + cıncık gibi yeni yağ.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
28.03.2017 at 18:20, quiteguide :

Kullanılan Malzemeler ; 4 lt Mobil Super F 5/30, 4 lt Mobil 1 New Life 0-40, 2 Adet Yağ Filtresi, Wynns Engine Flush Motor İçi Temizleyici

Yaklaşık 7000 km kullandığım eski yağ New Life 0-40 boşaltıldı, yağ filtresi de yenilendi. Motora Mobil Super F 5/30 konuldu, motor ısısı 90 (dashcommanddan baktım) dereceye gelince motor stop edilip, içine Wynns Engine Flush konuldu ve   15 dk boyunca rolanti de çalıştı. En son olarak da Super F boşaltıldı, yağ filtresi değişti ve Mobil 1 New Life motora konuldu.

Solda ki resim eski yağ, sağda ki resim motor temizliğinden sonra çıkan yağ. 

Bu işlemi genelde eski yağla ve eski filtre ile yapıyorlar, ben mümkün olduğu kadar temiz yağ ile yapmak istedim.

IMG-20170328-WA0004.jpg

IMG-20170328-WA0005.jpg

IMG-20170328-WA0006.jpg

Wynns Engine Flush kullandığınız bu ürün pek bulunmuyor galiba. başka hangi ürünler kullanılabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

56 dakika önce, abcsefa :

Wynns Engine Flush kullandığınız bu ürün pek bulunmuyor galiba. başka hangi ürünler kullanılabilir?

würth

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, quiteguide :

Gayet mevcut piyasada.

171 k deviren motorumda, ilk mesajda uyguladigim sekilde yine wynss kullanacağım.

Vaay yarışıyoruz abi. :) Bu yaz seni yakalayabilirim belki, daha 161bindeyim. Fazla kullanma derim bu ürünü. Benzinde kullanmıyoruz ki kurum oluşup tekrardan yağ eksiltmeyi kapatsın, varsa sıkıntı önüne geçilemeyebilir. Karabükteki bir ustamın başına gelmiş, kullanma yüksek km demiş, adam inat etmiş kullanınca da yağ yakmanın önüne geçememiş rektefiye yapmak zorunda kalmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde yeni aldığım 2012 LPG li aracım 106.000 km de. Yağ bakımını yeni yaptırdım. Keşke yaptırmadan önce bu konuyu görseydim. İlk treni kaçırdık ama olsun en kısa zaman bende bir temizleyici alıp hazır içindeki yağ yıpranmadan temizliği yapayım.

İlk aldığımda yağ değişiminden sonra 200 km benzinde kullandım. Şimdi LPG de kullanıyorum ama motorun sesi fark edilir derecede değişiyor benzine göre ve şu traktör sesi muhabbeti bende de mevcut sanırım. 

Umarım farklı sorunlar olmadan bu temizlik ile çözülür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eskiden bunlar gibi ürünler yoktu.  Motor içi temizligi yag bosaltilip motora biraz daha ince yag koyarak yapilirdi.  Motor biraz rölantide çalistiktan sonra bu ince yag bosaltilip motora normal yag konurdu.  Bu islem esnasinda bir gözünüzün hararet göstergesinde olmasi lazim, gerçi bizim araçlarda hararet göstergesi yok.  🙂

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...