Jump to content

1992 Mazda 323 Motor Yağı Tavsiyesi ve Yağ Tahliye Tapası

awarahoon82
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle selamlar. 2 sorum olacaktı. Mazda 323 hb 1992 model klimalı aracımın yağını değiştirmek istiyorum birincisi10w mi almalıyım? 

Birde kendim değiştireceğim karterdeki boşaltım tapası hangi anahtarla açılır altına eğilip bakmadım hiç ? 

İyi çalışmalar 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, awarahoon82 :

Birde kendim değiştireceğim karterdeki boşaltım tapası hangi anahtarla açılır altına eğilip bakmadım hiç ? 

modele göre değişmekle birlikte   15-16-17-19-21 lokma anahtarı olsun yanında ..... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Zealot :

modele göre değişmekle birlikte   15-16-17-19-21 lokma anahtarı olsun yanında ..... 

Lokma takımı alın yanınıza deseydin ya :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki arkadaşlar yağ olarak 10w mi 5w mi alayım aslında   castrol seviyorum ama şuan yakınımda her iki tarafta opet var

Yer : İzmir 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Normalde 2 yılda 2 kere açık yağ attırdım. Fakat arabam çok sağlam tamire kontrola gittiğinde hiçbir şeyi yok diye tamircim gönderdi Geçen gün denk geldik yağını bir değiştir dedi  temiz olsun ama imkanın varsa kendin yap dedi çünkü bir yağın boşaltılması en az 2 yada 3 saat sürer dedi bunuda çoğu tamirci beklemez çok işi varsa yarm saat sonra kapatır tapayı doldurur yağı iyice süzülsün dedi yani kısacası ilk defa yağ ekleme olmadan kullanmak istedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, awarahoon82 :

Bunu aldım ama yağcı bu iyi dedi

Neye göre, kime göre denir. Kötü yağ markası değil tabiki de. Fakat yarı sentetik kullanılmasına karşıyım şahsen, sanayideki ustalar 10-40 dan başka yağ bilmezler zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Burak :

Motor yağının tam süzülmesi ve kendi işinizi kendiniz yapmak deyince aklıma aşağıdaki konu geldi. Belki ilginizi çekebilir ;

Teşekkürler okudum 

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Neye göre, kime göre denir. Kötü yağ markası değil tabiki de. Fakat yarı sentetik kullanılmasına karşıyım şahsen, sanayideki ustalar 10-40 dan başka yağ bilmezler zaten.

Haklısın 10w60 alacaktım ama yoktu bu iyi dedi tabii elinde olmadığı içinde iyi demiş olabilir 

Arkadaşlar son  bir sorum olacaktı izninizle

Boşaltıktan sonra kaç lt yağ koyayım şimdilik 2 lt yeterlimi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10w60 güzel seçim olurdu ama 10w40 da iş görür yanlış değil yani. Yağ filtresini nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz? 2litre yetmez. En doğrusu servis manuelinden bakmak. Ama miktarı bilmiyorsanız 2.5 litre koyup çubuğu kontrol ede ede 0.5 0.5 ekleyebilirsiniz. Japonlar hele de mazda cinstir. 16-18 falan da çıkabilir ve tapayı ağzı açık anahtarla sökemezsiniz. Ya yarım (çembere benzeyen 12gen ağızlı) ya da lokma anahtar olmalı. Kolay gelsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Terleme şeklinde olması normal de ben orada damla gördüm. tapa altındaki metal contanın değişmesi gerekebilir. Bir de fotosunu çektiğiniz yer şanzuman olmasın? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şanzuman yanlış yazmışım 

O tıpadan yağı boşalttım 2 saat sonra taktım tıpayı  en son üstten motorun oradan ekledim şimdilik 3 lt koydum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne oluyo yaw? :))) arkadaşım özür dilerim ama biraz fazla deneme - yanılma olmadı mı bu iş? :))) miktar ve diger olmazsa olmaz detaylardan emin olmadan girismeseydin keşke. Finalde, konunun tamamında okuduklarimdan "full sentetik olmayan, sadece satıcı tavsiyeli motor yağını ; Şanziman yağını boşalttıktan sonra zaten eskisi ile dolu olan motora ekledin.. Hatta Yag filtre ve contasini değiştirmedin bile" gibi bir anlam çıkardım))) N'olur yanlış anlamışsın de)))

Iphone 6S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...