Jump to content

Ravenol Protect FL22 Türkiye'de

zoptrik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ravenol firmasının ürettiği FL22 leri Türkiye'ye girmiş bulunmakta. Yetkililer tarafından yakında satışa çıkacağı da söylendi.

58f5fceeb8246_WhatsAppImage2017-04-18at14_45_59.thumb.jpeg.dcc7f796987b07b0b838dca43f684153.jpeg58f5fcef470b5_WhatsAppImage2017-04-18at14_46_30.thumb.jpeg.8a1ad1b3750301af04ca57ce37ca3e36.jpeg58f5fcefe553b_WhatsAppImage2017-04-18at14_47_03.thumb.jpeg.854e8ea3ba432ce6658be90b144f70e7.jpeg

58f5f8ed221d3_WhatsAppImage2017-04-18at13_56_45.thumb.jpeg.86b5ae8a0eb567c83690e5a2422763b3.jpeg58f5f8ed9db30_WhatsAppImage2017-04-18at13_56_48.thumb.jpeg.5b66f65a91443f96751929da598a0e08.jpeg

Görüldüğü üzere konsantre olan bu sıvı 1:1 oranında su ile karıştığında -37 dereceye kadar koruma sağlıyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha fiyat bilgisi yok abi. Gümrükten anca alabilmişler. Resmen uğraştı adamlar. Takdir ettim doğrusu. Fiyat bilgisi gelir gelmez paylaşacağım. Daha maliyet hesabı çıkmamıştır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Burak :

Nereden nasıl alınır kaç TL dir bilgisi var mı ?

2 saat önce, zoptrik :

Daha fiyat bilgisi yok abi. Gümrükten anca alabilmişler. Resmen uğraştı adamlar. Takdir ettim doğrusu. Fiyat bilgisi gelir gelmez paylaşacağım. Daha maliyet hesabı çıkmamıştır. 

Bugün 17 civarı aradım, ürünler ellerine ulaşmış. Fiyat kısa süre içerisinde belli olacakmış.

RX8 için 9 litre den biraz fazla kullanılıyor (havasını alma işlemi dahil) 4 tane 1,5 lt lik alıp karıştırmak yeterli olur heralde. Şimdi bunu aküye konulan saf suyla mı karıştırmak gerek, tedarikçi o konuda da bilgilendirme yapar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, zoptrik :

Saf koymak daha iyi olabilir belki illa karıştırılacaksa saf su olmalı. 

Şahsen bende(herhangi bir sorun yaratmazsa) dediğin gibi saf FL22 kullanmayı düşünüyorum.

Nedenine gelince. Aracımın soğutma sıvısı değişmeden önce FL22 ile bir yaz-kış kullanma imkaanim oldu. Özellikle kışın -15,-20 lerde saatlerce yatan araç tekrar calistirdigimda 1 dk içinde hemen isiniyordu. Devir saati çok hızlı düşüyordu.

Bu kırmızı antifrizden hiç memnun değilim. Değil kış, yazın bile bir kaç saat beklemeden sonra ilk marşta motor devri 1700leri gosteriyor, çok geç ısınıyor haliyle de geç soğutma yapıyor. Hem yakıtı hem performansı etkiliyor.

Velhasıl, bu konu benim için motor yağı kadar önemli bir olay, bir kere değiştiririm 5 yıl kafam rahat olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, quiteguide :

Şahsen bende(herhangi bir sorun yaratmazsa) dediğin gibi saf FL22 kullanmayı düşünüyorum.

Nedenine gelince. Aracımın soğutma sıvısı değişmeden önce FL22 ile bir yaz-kış kullanma imkaanim oldu. Özellikle kışın -15,-20 lerde saatlerce yatan araç tekrar calistirdigimda 1 dk içinde hemen isiniyordu. Devir saati çok hızlı düşüyordu.

Bu kırmızı antifrizden hiç memnun değilim. Değil kış, yazın bile bir kaç saat beklemeden sonra ilk marşta motor devri 1700leri gosteriyor, çok geç ısınıyor haliyle de geç soğutma yapıyor. Hem yakıtı hem performansı etkiliyor.

Velhasıl, bu konu benim için motor yağı kadar önemli bir olay, bir kere değiştiririm 5 yıl kafam rahat olur. 

%50 - %50 karıştırınca zaten -37 dereceye kadar sorun çıkarmıyor. Saf hali -60 derece. Ayrıca saf halinin viskozitesi farklı olacağından devirdaim pompasında sıkıntı çıkarma ihtimali olabilir. Uzmanına sormak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer makul fiyat olursa ben de almayı düşünürüm. İstanbul -37 leri görmeyeceğine su ile karıştırmadan kullanmak da yeterli olacaktır.

Bir antifreeze sıvısının ömrü ne kadardır ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

slm kardeşim öncelikle hayırlı olsun ,bol kazançlar dilerim..getirdiğiniz ürün tüm japon ve olmayan araçlar için kullanışlı olabilir .. fakat rx-8 denilince şahsen aynı fikirde değilim, sanırım wankel motoru benim kadar çok söken olmamıştır ve görsel tecrübelerime dayanarak söylüyorum... SAF FL22 nin haricinde ne kullanırsanız kullanın. ,hausinglerin içini çürütüyor. bu konuya cevap yazmamayı düşünmüyordum ama reel olmayan bir takım yorumlardan dolayı , cevap vermek mecburiyetinde kaldım.. kimsenin ticaretinde gözümüz yok , kimsenin kazancı beni ilgilendirmiyor. allah daha çok versin....fakat FL22  o kadar ulaşılaması zor bir ürün değil. dileğene dilediği kadar getirebilirim evraklı faturalı. amerikayı yeniden keşfe gerek yok.. neden orjinalini kullanmak varken muadil ürünler tercih ediısin...   dediğim gibi iddiam sadece mazda rx8 içindir.. yinede tercih son kullanıcılarındır,isteyen istediği ürünü kullanabilir..iyi günler dilerim

16649022_944310225704935_92522591195912061_n.jpg.c20992e04065156105e0171582ae51d8.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, Burak :

Eğer makul fiyat olursa ben de almayı düşünürüm. İstanbul -37 leri görmeyeceğine su ile karıştırmadan kullanmak da yeterli olacaktır.

Bir antifreeze sıvısının ömrü ne kadardır ?

Yanlışlık olmasın, karışım yapmazsak -60 yaparsak -37 :) 

Ömür konusu sanırım araca ve dolduruluş şekline göre değişkenlik gösteriyor. Benim aracın kullanım kılavuzunda fabrikada konulan için 192.000 km veya 10 yıl , değişimden sonra 96.000 km veya 5 yıl olarak belirtilmiş.

Bu arada @Ekrem Usta RX-8 nın görüşünü de almak lazım yazarken kendisi cevap yazmış :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda 6 aylık olmama rağmen , FL 22 konusun da epeydir yorumlar yapılıyor sahte yada orijinal olduğuna dair . Setre arkadaşımız Türkiye hiç bir şekilde orijinal satılmadığını iddia etmiş. Bende Ekrem Ustanın mekanına gidip ürünleri ni kontrol etme fırsatı buldum bugün. Hem kendi aracımında ufak tefek işlerini hallettim. GöZlemdiğim kadarıyla bütün parçalar yağ filtre FL22 maZda orjinal ürünleridir.yani yorum yapılırken insanları karalayarak üste çıkılması yanlış . 28 merdiven altı kullanan iş yeri kapatılmış demiş arkadaş, buyurun siZde gelin burası hala açık [emoji1] hem sohbet etmiş olursunuz hemde çay içmiş . Paylaşılan resimler de ki ürünler sahte yada merdiven altıysa adamlar orjinalin den daha iyisini yapmışlar demektir [emoji1] herkese hayırlı işler .7efb83efeb66b9b0986351ed49d7aa03.jpg
cb941f7df114e6f5f05b98b6955b64eb.jpg
835cde8d9c2cd6df0ac1976425b081f0.jpg
71a452ad0b27e4866f5c41d2eecd940d.jpg
1c7a32169577a8a090d426756c2fe1ee.jpg
91b4e0cd17c0b0355169918a1e956e52.jpg
91605e9bf6c7986596db6873cefd1bd3.jpg
b8c40e9065b97ba8e41c91f577aab1c7.jpg
93aa3ec8f45868e279a551391bb61fcf.jpg
42a3dee181e63ddb4c33bb767ff33d8f.jpg
04abd49fa6401fe20f56056821cf8e3c.jpg
cf4d945e928a4f668d5cb0eee8ab6f92.jpg
909fa9c21bc77bc328be2587d6245158.jpgcf4d945e928a4f668d5cb0eee8ab6f92.jpg
0c87fefe8cc6fe041af1c8e8d57b589d.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Ekrem Usta RX-8 Ustam benim ben. Doktor. Ben bu ürünün satıcısı değilim. Yanlış anlaşılmasın. Bu üründen de tek bir kuruş menfaatim yoktur firma yetkilisi Tamer bey e ulaşarak bunu teyit edebilirsiniz. Sadece mailimden sonra bu gelişmeler olduğu için biraz minnet altında kaldım. Ürünü tanıtma ihtiyacı hissettim. @Ekrem Usta RX-8 ustanın dükkanında uzunca vakit geçirmiş birisiyim. Ve daha bu olaylar hiç belli değilken bunu Ekrem ustaya bizzat söyledim usta böyle bir ürün geliyor ne dersin diye. Yani bütün bu olanlardan herkesten önce @Ekrem Usta RX-8 ustanın haberi vardı. Emreyle olan mevzuuda konusunda cevabımı da verdim. Yakışıksız bir durumdu gerçekten. Türkiye de @Ekrem Usta RX-8 dan daha fazla rotary motor söken varsa buyursun gelsin. Ben aksini iddia etmişim gibi bir durum olmuş. Böyle bir savunma olayı olmuş yanlış anlaşılmış. Benim rx8 im dahil bildiğim bir çok rx8 de ustamın FL22 si vardı ben bir kabahatini görmedim. İşini gayet iyi yapıyordu hiç hararet falan da görmedim. 

Burada olay farklı. Bir firma var ve firmaya diyoruz ki Revenol FL22 varmış getirtirmisiniz? Evet getirtelim diyor. Ve uğraşıyor getirtiyor, taktire şayan bir çaba ile gümrükten MAZDA SERVİSLERİNİN ELİNDE SENELERDİR OLMAYAN, TÜRKİYEYE GİRMESİ YASAK dedikleri bu sıvıyı sokuyor. Ben sadece bunun için paylaştım bunu. Sıvı bilinen alman firması Revenol ün ürettiği FL22. Tamer bey e çabalarından dolayı tekrar teşekkür ederim. Tekrar söylüyorum bu işten tek kuruş karım yoktur. Keşke olabilseydi ama ben Acil Hekimiyim. Bu işlere ayıracak vaktim yok. Yoğun bir çalışma ve hayat tempom var. 

iyi forumlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatih kardeşim. Doktorum.  Sevgili dostum. Yaptığınız iş takdire şayan olabilir.  Hiç bir lafım yok. Getirttiğiniz ürün çok kalitelide olabilir.  Ticarı kısmınada bir lafım yok. Bahsettiğin ürün metal bloklu motorlarda işe yaraya bilir.  Bunada sözüm yok. Fakat. Revanol farklı bir bileşime sahip.  Dikkat lütfen.RX8 motorunda helede1;1ölçekte kesinlikle kullanılamaz.  Diğer motorlarda (pistonlu) kullanılabilir.   Arkadaşın biri beni dart tahtası yaparak kendine ticaret zemini hazırlaması ayrı bir ahlaki durumdur. Hiç umrumda değil. Muhatabımda değil zaten. Yazılarına yazdıklarına cevap verme gereği bile duymuyorum. Fakat bu durum benim kalp ameliyatı yapmamla aynı şey fatih kardeşim.  Ben wankel motoru yapıyorum ve insanlar bana para veriyor bunu hak etmek içinde işimi hakkıyla yapmam gerektiği içinde  Bi çok kişinin haala bi haber olduğu ve türkiyede bulunmayan FL22 temin edip bi şekilde getirdim. Bir nevi yedek parça misali.   Haala ısrarla adamın biri   Yok sahte yok kaçak yok merdiven altı diye tutturduğu Fl22 yasal yolla getirip kullanıyorum. Ayrıca madem ticaret yapmıyorsunuz kaarınız yok. Sadece insanların iyiliğini düşündüğünüzden dolayı böle bişeye kalkıştınız.  Getirin kardeşimFL22 insanlar alıp kullansın. Sizinde hayrınız olur.  Revenol uygun olsaydı. Radyatör kapağına FL22 değilde Revonol yazarlardı. Sadece içeriğini karşılaştırarak bunun yerine revonol uygundur diyemessiniz. İnsanları yanıltmış olursunuz. O zaman dexelia yağın yerinede neredeyse bi çok yağın içeriği uyuyor. Diyebilirmiyizki. Dexelia yağın yerine şu yağı kullanabiliriz ?Rx8 araçlar ilk satılmaya başlandığında uygun yağ ve fl22 kullanılmadığı için motorlar kısa sürede patladı. Sebebi ise. Çok bilen alim arkadaşların muadil ürün kullanmalarıdır. Benim görevim doğru bildiklerimi ve doğru olanı söylemek. Takdir insanların.

Not:  Fl22 Türkiyeye girişinde her hangi bir yasak yok. Dileğen rahatlıkla getirebilir. Etraftaki yasak söylentilerinin aslı astarı yok. İsteyen kamyonla getirebilir.  Kanunen hiç bir engel yok.  

Formdaki arkadaşlar. Hepinizden özür diliyorum. Bu tarz şeylerin burda tartışılmasını hiç doğru bulmıyorum     Ama doğru bildiklerimide söylemek durumundayım    Hayırlı geceler  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi olayın @zoptrik ile ticari bir alakası yok, öyle olmadığını, onun sadece insanları bilgilendirmek amacı ile konuyu açtığını biliyorum. Olayın @Ekrem Usta RX-8 ile de alakası yok, onun da bildiğini söylemek için bu satırları yazdığını biliyorum.

Gelelim olay ile alakasız bir kişi ama bir mühendis olarak bana. Ben Dexelia'nın neden RX-8 lerde certified olduğunu araştırarak öğrendim ve biliyorum. Sonucunda dedim ki gerçekten muadilmiş gibi görünen ama olmayan yağların kullanılması motorda zarara yol açabilir ama FL22 konusunda çok da ikna olmadım.

Sonuçta bu FL22 uzun ömürlü bir coolant, yani motoru soğutan bir sıvı. Aynı zamanda antifreeze görevini de görüyor. İsminin FL22 gibi spesifik olması da bana bunun belirli bir karışıma sahip olduğunu gösteriyor.

Peki FL22 ler birbirinden farklı mıdır ? Farklı ise neden FL22 gibi bir kod isime sahiptir ? Öyle ise Mazda'nın FL22 sini özel yapan şey nedir ? Bunları bilmeden çok ikna olma ihtimalim yok :)

Not: Ravenol'ün içeriğinde aynen şu ibare var ;

MAZDA FL22 Coolant, FORD WSSM97B55 (Motocraft Speciality Green Engine Coolant), FORD VC-10-A2, Nissan Anti-freeze Coolant (L250), Nissan KE90299934, KE90299944, Nissan KLD4100002EU, KLD41-00002, 999MP-GTRT00P, Hyundai Long Life Coolant, Hyundai 07100-00200, 07100-00400, 00232-19010, Mazda 000077508E20, C122CL005A4X, C100CL005A4X

Bana çok da farkları yokmuş gibi geldi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak bey fl22 nin diğer antifrizlerden pek bir farkı yok aslında sadece miniminnacık bir farkı var. Bahsedilen ürünler neredeyse tüm metal bloklu ve pistonlu aleminyum bloklu araçlarda kullanılabilir mazda dahil. Sadece wankel motorlarda kullanılması uygun değil. Eankel motorda fl22 saf olarak kullanılırsa motor uzun ömürlü olur. Şimdiye kadar yaptığım motorların neredeyse%90 fl22 kullanılmadığı için patlayan motorlardır.  Beden wankel motorda Fl22 kullanılmalı konusuna gelince    Kimyager değilim ama. İçeriğindeki bir takım bileşenler. Hausingleri koruyor ve korozyonu önlüyor. Bilindiği üzere wankel motorlardaki contalar bildiğimiz orringlerden oluşmaktadır.  Fl22 bu orringlere zarar vermediği gibi korumada sağlıyor. Ayrıca kaynama noktası çok yüksek olduğu için hararet olayıda kesinlikle söz konusu değil.   Fl22 kullanılmış motorları söktüğümüzde kesinlikle pas korozyon ve contalarda her hangi bir deformasyona hiç rastlamadık. Fakat haricinde kullanılan ürünlerde kesinlikle geri dönüşü olmayan hasarlarla karşı karşıya kaldık. Dememoki. Bahsedilen ürünler wankel haricinde kullanılmasında bir sakınca yok.  Fakat wankelde olmaz.    Kanıt görmek isteyenlere. Dağıttığım bir çok motorun görselleri var. Dileğen inceleyebilir 

facebook ::::   Mazda rx8 ekrem memiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben FL22 kullanılmasın demedim zaten, Ravenol FL22 nin Mazda FL22 den ne farkı var ki siz RX-8 de kullanılmasına karşı çıkıyorsunuz o konuda ikna olmadım dedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben ravenol falan tanımam..  Ama ekrem abimi yakından tanırım.. 

Allah razı olsun arabamda çok emeği var..    

başkaları FL22 yi isterse bedava dağıtsınlar,  benim için dostluk ve arkadaşlık ticari rantlardan önce gelir..  

gideceğimiz yer belli @Ekrem Usta RX-8

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...