Jump to content

Mazda 3 Otomatik Şanzıman Filtresi

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2010 model (ikinci nesil) mazda 3 otomatik şanzıman filtresi oem no : FN0121500A (FN0121500; FN01-21-500; FN01-21-500-PT; FN0121500 PT)

Focus Orjinal Motorcraft Otomatik Şanzıman Yağ Filtresi (Süzgeci) 1998-2005 ile birebir uyumlu, ford oem: XS4Z 7A098 AC

'Oirjinal Mazda Logolu' filtreye muadil ürün motorcraft yani, 90-100 TL'ye temin edilebilir.

Çin malı olanlar da 40-50 TL. Buradan.

Resimler alıntıdır.

664238.jpg

695969.jpg

ffdd2c4s-960.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Bu da, az önce elime ulaşan Motorcraft'ın filtresi.

Tereddüt etmeden alınabilir, filtre üzerinde ki FOMOCO yazısını özellikle çektim.

Maliyet, kargo dahil 110 TL.

@Mutlu Tekir kardeş, senden bir ricam var şimdi.

Şu radyatörden gelen hortumu çıkarıp, şansıman yağını komple değiştirme olayını detaylı olarak (mümkünse, bu borunun resmini de çekip) bir anlatabilir misin? Bu işlemi yaparken, soğutma sıvısı ile alakalı bir durum oluşuyor mu?

Yağı da senin gibi, ozenticaret.com'dan Mobil 1 Synthetic Atf tercih ettim, bugün yarın gelir.

En uygun fiyat burada, telefonda özellikle sordum, üretim tarihi 08.2016.

IMG-20171002-WA0000.jpg

IMG-20171002-WA0001.jpg

IMG-20171002-WA0002.jpg

IMG-20171002-WA0003.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla abi detaylı anlatmak isterdim ama detaylı bilgim yok. :D herter de yapılmıştı işlem. @dr_azoom. Asalet abi daha ayrıntılı bilgi verebilir. 

Filtre nin linkini alabilir miyiz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Mutlu Tekir :

Valla abi detaylı anlatmak isterdim ama detaylı bilgim yok. :D herter de yapılmıştı işlem. @dr_azoom. Asalet abi daha ayrıntılı bilgi verebilir. 

Filtre nin linkini alabilir miyiz. 

Hmm. 

Koca Kayseri'de makina ile değişim yapan yer bulamadım iyi mi. 

Olmazsa ilk değişimi filtre + yağ yapacağız. Yarım saat sonra sadece tapayi açıp geri kalan yağı bosaltacaz.

Filtre buradan.

http://www.otomert.com.tr/focus-otomatik-sanziman-yag-filtresi-suzgeci-1998-2005-orjinal-pmu3028

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Madem öyle, o yağlara yazık olur. O ek yağa vereceğin parayla kalk gel Ankara'ya rem ya da herter e değiştirt daha iyi. Biraz da Ankara'yı dolanırsın, hava değişikliği olur. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, Mutlu Tekir :

Madem öyle, o yağlara yazık olur. O ek yağa vereceğin parayla kalk gel Ankara'ya rem ya da herter e değiştirt daha iyi. Biraz da Ankara'yı dolanırsın, hava değişikliği olur. :D

Şanzıman yağ haznesinden basınçlı hava tutsak? 

Kafamda deli sorular :D

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, quiteguide :

Şanzıman yağ haznesinden basınçlı hava tutsak? 

Kafamda deli sorular :D

Ya aslında hangi hortum olduğu bilinse hiçbir zorluğu yok. hortumu çıkaranlar aracın içindeki marşa basan elemanın koordinasyonu önemli bir  tek. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tarz videolar iş görebilir ama şanzıman bu bence serviste hallet. Yoğu servis full boşaltmıyor 3lt değişimden bahsediliyor herterde 7lt koyuluyor yok yakında bir uğra bence riske atm fazla koyunca kararsıZlık falan yapıyormuş çünkü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, isa83 :

Bu tarz videolar iş görebilir ama şanzıman bu bence serviste hallet. Yoğu servis full boşaltmıyor 3lt değişimden bahsediliyor herterde 7lt koyuluyor yok yakında bir uğra bence riske atm fazla koyunca kararsıZlık falan yapıyormuş çünkü.

Herter'de değiştirdiğimde ustam abartmıyorum 30 dakika sırf seviyeyi anlamaya çalışmıştı. Yeni yağ o kadar gıcık ki, çok çabuk bulaşıyor. Çubuğu sok çıkar her tarafa bulaşıyor. Sil geri tak çıkar şeklinde defalarca tekrarladı. 30 dk sonunda görebilmiştik seviyenin doğruluğunu.

Yarım değişimle şanzıman vites geçişlerinin daha da belirginleştiğini söyleyenler çok var. O nedenle ful değişim yapılmalı diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Konu hort. Filtreyi internetten almak istiyorum 2004 model Mazda 3 otomatik şanzıman için. Var mıdır link atabilecek veya marka önerebilecek? İlk mesajdaki 2010 model içinmiş :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
37 dakika önce, tansu87 :

Şanzıman yağı filtresi nerede? Bunu değiştirmeye gerek var mı ki hocam? 

Şanzıman içinde karter açılıp değişir, evet. 50-60bin km de 1 yağ ve filtreyi değişmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki yağı boşaltma nasıl oluyor? Yağ, Karter açmadan boşaltılıyorsa bence değiştirmek gerekmez diye düşünüyorum. En azından 80 bin km’de. Çünkü o karter sökümü için karter etrafı silikon sızdırmazlık silikonları falan da yırtılıyor sonra yeniden yapılıyor galiba. Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Peki yağı boşaltma nasıl oluyor? Yağ, Karter açmadan boşaltılıyorsa bence değiştirmek gerekmez diye düşünüyorum. En azından 80 bin km’de. Çünkü o karter sökümü için karter etrafı silikon sızdırmazlık silikonları falan da yırtılıyor sonra yeniden yapılıyor galiba. Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, Mutlu Tekir :

Karter açılmış gördük :) mobil sentetik atf yerine castrol dexron 6 kullanmayı düşünüyorum. Herkes mobil demiş ama mobil yağın teknik özelliklerinde aft mv uygun yazmıyor. Castrolde yazıyor. Castrol biraz daha uygun hem. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, tansu87 :

Karter açılmış gördük :) mobil sentetik atf yerine castrol dexron 6 kullanmayı düşünüyorum. Herkes mobil demiş ama mobil yağın teknik özelliklerinde aft mv uygun yazmıyor. Castrolde yazıyor. Castrol biraz daha uygun hem. 

Tek karter değil, orda tüm yağın boşaltılması için radyatörden şanzımana dönen hortum da sökülüyor.

mobil synthetic atf uygun m-v standardını karşılıyor.

Eneos eco atf ve liqui moly nin atf1200 yağı da karşılıyor. Hangisi uyarsa. 

Benim mobil şanzıman yağı 50bin km.de koyu kahverengi olmuştu. 60 ı geçirmemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Mutlu Tekir :

Tek karter değil, orda tüm yağın boşaltılması için radyatörden şanzımana dönen hortum da sökülüyor.

mobil synthetic atf uygun m-v standardını karşılıyor.

Eneos eco atf ve liqui moly nin atf1200 yağı da karşılıyor. Hangisi uyarsa. 

Benim mobil şanzıman yağı 50bin km.de koyu kahverengi olmuştu. 60 ı geçirmemekte fayda var.

ilk defa bu forumda ve başka yerlerde okudum bu radyatör hortumundan değişmeyi. Yağ değişimi çok yapılan bir olay. Markaların servis eğitimlerinde bu uygulamayı öğretmemeleri mümkün değil. 100 servisten 1’inde hortumu çıkarma uygulaması var.

https://mobiloil.com/en/article/car-maintenance/advanced-car-maintenance-tips/how-to-change-transmission-fluid-and-filter

bu linkte mobil’in sitesinde yağın nasıl değiştirileceğini yazıyor. Klasik yöntem. Yani yağ üreticisi radyatörden yağın hepsini çekmeyi akıl edememiş midir sizce? Demek ki olması gereken bu. O yüzden hortumu radyatörden çıkartmayacağım.

Mobil sentetik aft döküman linki

https://www.mobil.com/english-us/passenger-vehicle-lube/pds/glxxmobil-1-synthetic-atf

Yağ gerçekten iyi bir yağ. Bir çok şanzımanın değerlerini mutlaka karşılıyordur ama aft mv yok. Neden yazmamışlar? 

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/transmax-dexron-vi-mercon-lv.html

bunda var mesela. Diğer yazdığınız yağlara bakmadım hocam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, tansu87 :

ilk defa bu forumda ve başka yerlerde okudum bu radyatör hortumundan değişmeyi. Yağ değişimi çok yapılan bir olay. Markaların servis eğitimlerinde bu uygulamayı öğretmemeleri mümkün değil. 100 servisten 1’inde hortumu çıkarma uygulaması var.

https://mobiloil.com/en/article/car-maintenance/advanced-car-maintenance-tips/how-to-change-transmission-fluid-and-filter

bu linkte mobil’in sitesinde yağın nasıl değiştirileceğini yazıyor. Klasik yöntem. Yani yağ üreticisi radyatörden yağın hepsini çekmeyi akıl edememiş midir sizce? Demek ki olması gereken bu. O yüzden hortumu radyatörden çıkartmayacağım.

Mobil sentetik aft döküman linki

https://www.mobil.com/english-us/passenger-vehicle-lube/pds/glxxmobil-1-synthetic-atf

Yağ gerçekten iyi bir yağ. Bir çok şanzımanın değerlerini mutlaka karşılıyordur ama aft mv yok. Neden yazmamışlar? 

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/transmax-dexron-vi-mercon-lv.html

bunda var mesela. Diğer yazdığınız yağlara bakmadım hocam. 

Yağının %50 değişmesiyle mutlu olacaksan öyle olsun. 

Karşılıyor. 

Ford Mercon V

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şanzıman yağ süzgeci serviste 420 lira. Ufacık parça nasıl böyle pahalı oluyor anlamış değilim. 

Fnc121500a ürün kodu bu. Arkadaşlar ford’unkini almışlar ama uyumda sıkıntı yaşadılar mı acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...