Jump to content

Mazda 3 Otomatik Şanzıman Filtresi

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

6 saat önce, zoptrik :

Çekiyor. Eğer karterdeki yağ azalırsa o zaman sıkıntı olur yoksa pek sıkıntı olmaz. Eğer azalırsa olacakları söyleyeyim çünkü başka araçta başıma geldi. Opel omegamda soğutucuya giden botu patladı ve tüm yağ yola dökülmüştü. Araç vites atamadı ve olduğu yerde kaldı. Başka da bi şey olmadı. Boruyu onardık yağını koyduk halen biniyoruz. Benim tecrübem bu yönde. Tam olarak aradığım cevabı vermişsiniz. Çok teşekkür ederim. İki parçayı yanyana koyup foto çekme imkanınız var mı?

Yok maalesef. Eski parça çöpte. Dörtgen uzantı kısa fakat orası komple yağ içinde diye düşünüyorum.  Yani karteri kapatınca dörtgen haznenin yağa ulaşamama sorunu olmayacağını düşünmüyorum. Şu ğğğ sesini aramaya devam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/fnc121500a-orijinal-mazda-sanziman-yagi-filtresi-P342749010

Benim aracında şanzıman yağ ve filitresi değişme zamanı geldi. Uzun uzun araştırırken filitrenin model numarasını buldum. Bu kod ile aratıncada n11 bir kişi satıyor ve elinde 1 adet var. Fiyatı dudak uçuklattı.

Ayrıca formu okudukca kafam karıştı. Şanzıman yağı tam mı değişecek yarım mı ilave edilecek ? Bunulnla beraber yağ filitre ve kartel contası baya maliyetli olacak anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, DeKLaRe :

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/fnc121500a-orijinal-mazda-sanziman-yagi-filtresi-P342749010

Benim aracında şanzıman yağ ve filitresi değişme zamanı geldi. Uzun uzun araştırırken filitrenin model numarasını buldum. Bu kod ile aratıncada n11 bir kişi satıyor ve elinde 1 adet var. Fiyatı dudak uçuklattı.

Ayrıca formu okudukca kafam karıştı. Şanzıman yağı tam mı değişecek yarım mı ilave edilecek ? Bunulnla beraber yağ filitre ve kartel contası baya maliyetli olacak anlaşılan.

Satıcı yetkili servis. Mesaj atmıştım ben bunlara :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada ford forumlarında geziyorum. Focus için ayrı forumlarda da okuyorum. Özellikle şanzıman için ford bülten yayınlamış. İlk başlarda 45 bin km’de yağ değişimi öneren ford sonrada. Sorunlar başgösterince servislere şanzıman yağının değişmemesi gerekir şeklinde bildiri göndermiş. 

Açıkçası sıcaklıkta ve metal aksamla sürekli çalışan yağ özünü kaybeder. Bu kesin. Fakat piyasa 200-250 bine dayanmış otomatik şanzımanı hiç ellenmemiş focus 4f27e şanzımana sahip araçlar var. Benim de akrabam var. İlk sahibi olan ve 2006 model focusu olan büyük kuzenim şanzıman yağınu hiç değişmemiş. Araç en son 190 bindeydi. Sorunsuz devam ediyor.

Bu şanzıman yağ işi gerçekten artık aydınlatılmalı. Mesela amerikalılar yağ değiştiriyor. Avrupada yağ değişimi yaygın değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Bugün Bostancı Oto sanayiye uğradım ve filtreyi  bulduğum için şanslıyım. Anadolu ford adlı dükkan sende ford yok mazda var, uymaz sana satmam dedi bağırdı çağırdı, adamın yüzüne güzelce sövüp oradan ayrildim. Sonrasında Üçel Ford yedek parça dükkanına uğradım. Orjinal fomoco ne yazıkki yoktu. Ben de en azından Mahle deyip aldım 100 liraya, içinden bonus olarak büyük Karter contası ve yuvarlak deliğe giren kısım için oring de çıktı. Senin şanzımana uymazsa getir dedi adam, kendisine teşekkür edip çıktım. Esnaf var esnaf var. Neyse fotoğraflar aşağıdadır. Tek aklımda kalan çekince made in Taiwan olması. 

20190627_210344.jpg

20190627_210116-2304x1120.jpg

20190627_212023-1680x3456.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı ürünü şuradan indirimle 55-60 TL felan almıştım. Yedekde duruyor.

O ring olan yerden kuvvetli bir şekilde üfle, aynı zamanda elinle dikdörtgen kısmı kapat. Sağdan soldan hava kacırmıyorsa kullanabilirsin, kaciriyorsa kullanmamani tavsiye ederim.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/MAHLE/OTOMATIK-SANZIMAN-YAG-FILTRESI-4-VITES-OTOMATIK-FO/HX149D/998088652

Uyumlu araçlar kısmında 'Mazda 3 1.6 77 kW 2004-sonrası' görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, SlayerX :

Merhaba, 

Bugün Bostancı Oto sanayiye uğradım ve filtreyi  bulduğum için şanslıyım. Anadolu ford adlı dükkan sende ford yok mazda var, uymaz sana satmam dedi bağırdı çağırdı, adamın yüzüne güzelce sövüp oradan ayrildim. Sonrasında Üçel Ford yedek parça dükkanına uğradım. Orjinal fomoco ne yazıkki yoktu. Ben de en azından Mahle deyip aldım 100 liraya, içinden bonus olarak büyük Karter contası ve yuvarlak deliğe giren kısım için oring de çıktı. Senin şanzımana uymazsa getir dedi adam, kendisine teşekkür edip çıktım. Esnaf var esnaf var. Neyse fotoğraflar aşağıdadır. Tek aklımda kalan çekince made in Taiwan olması. 

20190627_210344.jpg

Uyar. Motorcraft fn01-21-500 aksaray mert oto’da var. Ama onda conta ve oring yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, quiteguide :

Aynı ürünü şuradan indirimle 55-60 TL felan almıştım. Yedekde duruyor.

O ring olan yerden kuvvetli bir şekilde üfle, aynı zamanda elinle dikdörtgen kısmı kapat. Sağdan soldan hava kacırmıyorsa kullanabilirsin, kaciriyorsa kullanmamani tavsiye ederim.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/MAHLE/OTOMATIK-SANZIMAN-YAG-FILTRESI-4-VITES-OTOMATIK-FO/HX149D/998088652

Uyumlu araçlar kısmında 'Mazda 3 1.6 77 kW 2004-sonrası' görebilirsiniz.

Evet ilk yaptığım benim de üflemek oldu, herhangi bir sorun yok ama şimdi sen dedikten sonra daha da bi kıllandım. Pa66 cam katkılı sert bir malzeme diye biliyorum, birleşim yerinden çatlama, bırakma vb. ihtimali var ama ne kadar sert darbe ile..  alt ve üst katmanın birleşim noktaları bana da çok güven vermedi. İçim rahat etmezse Tansu87'nin bahsettiği yerden orjinal fomoco alıp bunun conta ve oringini kullanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar filitre konusu iyice karma karışık bir hal aldı yada benim kafam çok karıştı. Şimdi;

Orjinal Ürün Kodu: FNC1-21-500A
tansu87 arkadaşımızın söylediği: 8E51-7B155-AA
quitequide arkadaşımızın söylediği: XS4Z-7A098-AC

Orjinal ürün çok pahalı olduğu için es geçiyoruz. Peki diğer iki Fomoco ürününüden hangisini alacağız bunlardan birini alıp deneyen oldu mu? kesin olur diyeceğiniz filitre hangisi. Benim de ihtiyaçım var 10-15 güne kadar şamzıman yağının değişmesi lazım. Okuduğum bir yerde de filitrenin değişmesine gerek yok diyorlar. Temizlenip tekrar kullanabildiğini söylüyorlar ki dün ustama sorduğumda oda temizler takarız ifadesini kullandı. Bana yardımcı olun lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hem Mazda hem Ford için şanzımanı japon Aisin firması üretiyor, mazda için  şanzıman kodu fn4a-el, Ford için 4f27e. Dolayısı ile Motorcrafttan alınan ürün %100 uyuyor şeklinde quiteguide ve diğer üyeler tarafından denendi. Ben de bugün işi şansa bırakmayıp otomertten sipariş ettim, elimdeki mahle'nin oring ve Karter contasını kullanıp filtreyi quiteguide gibi yedeğe çekeceğim. 100 liralık parça yüzünden 5000 liralık şanzımanı şansa bırakmaya gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, DeKLaRe :

Arkadaşlar filitre konusu iyice karma karışık bir hal aldı yada benim kafam çok karıştı. Şimdi;

Orjinal Ürün Kodu: FNC1-21-500A
tansu87 arkadaşımızın söylediği: 8E51-7B155-AA
quitequide arkadaşımızın söylediği: XS4Z-7A098-AC

Orjinal ürün çok pahalı olduğu için es geçiyoruz. Peki diğer iki Fomoco ürününüden hangisini alacağız bunlardan birini alıp deneyen oldu mu? kesin olur diyeceğiniz filitre hangisi. Benim de ihtiyaçım var 10-15 güne kadar şamzıman yağının değişmesi lazım. Okuduğum bir yerde de filitrenin değişmesine gerek yok diyorlar. Temizlenip tekrar kullanabildiğini söylüyorlar ki dün ustama sorduğumda oda temizler takarız ifadesini kullandı. Bana yardımcı olun lütfen.

Benim bahsettiğim ürünün ford kodunu yazdınız. Mazda kodu FN01-21-500 yani FNC1-21-500 orijinal parçanın yine fomoco tarafından üretilmiş ve sanırım diğer servisler için satılan ürünü. Uyumludur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, SlayerX :

Merhaba, 

20190627_210344.jpg

Bir çok yerde fomoco nun ürün kodunu arattığınızda hep açıklamalarında orjinal MAHLE ürünüdür diyor. Sizin kide doğru ürün olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DeKLare, 

Ürün doğru ama içine filtre konduktan sonra üst ve alt kısmın birleştirilmesi için ısıl veya ultrasonik kaynak gerekiyor. Mahle'de birleşim yerleri içeride kaynamış ancak dıştan bakıldığında yer yer açıklıklar var. Kafamda, filtre kaynak satıhı üzerinde kaç mm kaynadığı ve herhangi bir titreşimde kaynak yerinden cortlayabilir mi (bkz elektronikçinin titreşim testi şüpheciliği) soruları benim biraz canımı sıktı. Sanırım quiteguide da aynı nedenden filtreyi kızağa çekmiş. Oring ve Karter contasına 60 yerine 100 lira vermis gibi olsam da esnaf düzgün ve efendi olduğu için iade etmeyecegim. Motorcraft filtre, Mahle oring ve Karter contası ile kafam temiz devam edeceğim. Size de aynısı tavsiye olunur. 

Edit: sadece sıvı conta ile karteri kapatanlar var ama aşağıdaki videoda hem sıvı conta hem normal conta kullanmış eleman. Bana daha bi sağlam geldi. Arada elastik bir parça olmayınca sıvı contanın kürlenip donmadan atf yağının konulması bana biraz daha sakat geldi, bilmiyorum belki  elastik conta hiç kullanmamak daha iyi diyen çıkabilir. Deneyimi olanların görüşü lazim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, SlayerX :

DeKLare, 

Ürün doğru ama içine filtre konduktan sonra üst ve alt kısmın birleştirilmesi için ısıl veya ultrasonik kaynak gerekiyor. Mahle'de birleşim yerleri içeride kaynamış ancak dıştan bakıldığında yer yer açıklıklar var. Kafamda, filtre kaynak satıhı üzerinde kaç mm kaynadığı ve herhangi bir titreşimde kaynak yerinden cortlayabilir mi (bkz elektronikçinin titreşim testi şüpheciliği) soruları benim biraz canımı sıktı. Sanırım quiteguide da aynı nedenden filtreyi kızağa çekmiş. Oring ve Karter contasına 60 yerine 100 lira vermis gibi olsam da esnaf düzgün ve efendi olduğu için iade etmeyecegim. Motorcraft filtre, Mahle oring ve Karter contası ile kafam temiz devam edeceğim. Size de aynısı tavsiye olunur. 

Teşekkür ederim. Uygun fiyatlı aldığınız bir yer var ise link gönderiseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün filtre ve yağ değişim yaptık. Öncelikle total fluide xld fe’yi tavsiye ederim. Vites geçişleri farkedilir derecede yumuşadı. Hatta kayboldu. Gelelim ğğğ sesine. Çok azaldı. Hatta gün sonuna doğru yapmamaya başladı desem yeridir. Biraz daha izleyeceğim. Kime sorduysam (mazda öner usta, maslak ismail usta, anadolu yakası atco şanzıman) ğğğ sesi diye şikayet hiç duymadıklarını söylediler. Yıllardır kullanılan şanzımandan sadece bende bu ses oluşması bana ilginç geliyor. Ve türkiyede dökümanlara bakıp okuyup şanzıman tamiri tapan bir yer görmediğim için şanzımanı elletmeme kararı aldım. Araştırmaya devam. İşin ehli birini bulursam baktırırım. Zaten kullanırken sorun yaratmıyor. Geçişler devrinde ve sarsıntısız. Kısmet artık. 

FC3ABA8C-4639-483C-AA54-C4D9FCC7DB2B.jpeg

4458D3A4-1235-44B1-B9A4-8DA327E861D6.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tansu87 :

Bugün filtre ve yağ değişim yaptık. Öncelikle total fluide xld fe’yi tavsiye ederim. Vites geçişleri farkedilir derecede yumuşadı. Hatta kayboldu. Gelelim ğğğ sesine. Çok azaldı. Hatta gün sonuna doğru yapmamaya başladı desem yeridir. Biraz daha izleyeceğim. Kime sorduysam (mazda öner usta, maslak ismail usta, anadolu yakası atco şanzıman) ğğğ sesi diye şikayet hiç duymadıklarını söylediler. Yıllardır kullanılan şanzımandan sadece bende bu ses oluşması bana ilginç geliyor. Ve türkiyede dökümanlara bakıp okuyup şanzıman tamiri tapan bir yer görmediğim için şanzımanı elletmeme kararı aldım. Araştırmaya devam. İşin ehli birini bulursam baktırırım. Zaten kullanırken sorun yaratmıyor. Geçişler devrinde ve sarsıntısız. Kısmet artık. 

FC3ABA8C-4639-483C-AA54-C4D9FCC7DB2B.jpeg

4458D3A4-1235-44B1-B9A4-8DA327E861D6.jpeg

ĞĞĞ sesı klıma acıkken mı gelıyor, düşük hızlarda gaza bas cek yaapınca

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...