Jump to content

Android Nougat 7.0 ile Gelen Özellikler

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1. Hızlı ayarlar
    • Bildirim tepsisi içinden erişilen hızlı ayarlar yeniden düzenlendi. Böylelikle ayarların görüntülenme sıralamasını, düzenini istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz. Ayrıca yeni ayar kısayolları ekleyip, istemediklerinizi kaldırabileceksiniz.
  2. Ayarlar menüsü yenilemesi
    • Ayarlar menüsü Android 7.0 ile birlikte yeniden elden geçiriliyor. Daha fazla bilgi gösteriminde bulunuluyor, böylelikle tek bir bakışta neyin ne olduğunu görmek, daha fazlasını görmek için sürekli tıklatmak gerekmiyor. Ayrıca Ayarlar menüsü cihazınızdan daha fazlasını almanız için size bildirimler ve tavsiyeler de veriyor.
  3. Bölünmüş ekranda uygulamalar
    • En sonunda Android de bölünmüş ekran desteğini doğal şekilde sunmaya başlıyor. Samsung ve LG gibi şirketlerin Android telefonlarında, özellikle büyük ekranlı modellerinde bölünmüş pencere özelliği bulunuyordu. Google da Nougat ile birlikte bu işlevi işletim sisteminin doğal parçalarından biri hâline getiriyor.
    • İki farklı uygulamayı aynı ekranda açmak için yapmanız gereken şey çok basit. Çoklu görev ekranını açın, bölünmüş ekrana eklenecek ikinci uygulamayı, uygulama küçük resminin hemen üstünde bulunan simgeye tıklatarak seçin. Pencerelerin boyutunu ayarlayabilirsiniz, böylelikle üstünde çalıştığınız uygulamanın ekranda daha fazla yer edinmesini sağlarsınız. Açık olan son uygulamalar butonu da böylelikle yeni ve önemli bir işlev kazanmış oluyor.
  4. Uygulamalar arasında hızlı geçiş
    • Bir uygulama açıkken diğerine geçiş yapmak için çoklu görev butonuna tıklayıp son uygulamalar ekranını açmak ve o sayfada listelenen uygulama kartları arasından istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Android Nougat ile söz konusu butona art arda iki kez tıklatmak en son kullanılan iki uygulama arasında hızlı geçiş yapılmasını sağlıyor. Böylelikle bir yandan oyun oynarken bir yandan da gelen mesajları kontrol etmek kolaylaşıyor.
  5. Daha fazla güç tasarrufu
    • Android Marshmallow ile birlikte Doze kullanıma sunulmuştu. Bu sistem özelliği cihazınızın uyku moduna geçtiğini anlıyor ve uygulamaların arka plan işlevlerini kısıtlayarak pilden tasarruf ediyor. Böylelikle cihazın bekleme modunda daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Nougat ile birlikte bu özellik daha da geliştirilmiş, çalışır hâldeyken de pilden tasarrufta bulunmak mümkün. Nougat’da Doze’un çalışması için telefonun bekleme modunda olmasına gerek olmuyor.
  6. Daydream için tasarlandı
    • Google Cardboard gibi basit bir VR çözümünden sonra Google, Daydream ile birlikte biraz daha Gear VR tarzında sanal gerçeklik deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki sonbaharda kullanıma sunulacak ve ilk ürünlerini göreceğimiz Daydream platformu sayesinde özel olarak üretilmiş donanımlar daha iyi mobil sanal gerçeklik deneyimi sunacak. Daydream desteği Nougat’a doğrudan ekleniyor ve böylelikle Nougat yüklü cihazlar Daydream desteğini kolaylıkla sunacak.
  7. Daha bilgilendirici bildirimler
    • Android’in en önemli unsurlarından bir tanesi bildirimler. Şimdiye kadar yapılan iyileştirmeler ve getirilen yeniliklerle birlikte bildirimlerin kullanımı ve yönetimi konusunda önemli adımlar atılmıştı. Android 7.0 Nougat’ta bildirimler daha fazla bilgi sayesinde zenginleşiyor. Doğrudan cevaplama da daha fazla kullanılıyor. Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalar, uygulamayı açmadan, doğrudan bildirim üzerinden cevaplama imkanı sunuyor. Bu destek gelecekte daha fazla Android uygulamasını kapsayacak şekilde yayılacak.

Kaynak : Teknoblog

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bayram değil seyran değil bu konu nereden çıktı diyeceksiniz.

Dün itibari ile telefonuma ( Samsung S6 ) Android 7.0 Nougat yüklendi. Ben de biraz kurcalarken ve araştırırken bu makaleyi buldum ve sizinle paylaşmak istedim. Telefon görsel olarak ciddi değişiklik geçirdi. Fonksiyonellik olarak da biraz zaman gerekecek anlamak için ama ilk gözüme çarpan ;

• Pilin belli bir seviye altına düşmesi sonucu tasarruf modunun etkin olma özelliği ya kaldırılmış ya da ben bulamadım :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, Android Nougat alacak Samsung cihazları şu şekilde açıklanmış ;

Galaxy S7
Galaxy S7 Edge
Galaxy Note 5
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Galaxy S6 Edge+

Güncelleme Almayacak Cihazlar ;

Galaxy S5 (Güncelleme gelmeyecek)
Galaxy Note 4 (Güncelleme gelmeyecek)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Android Nougat'a çıktıktan sonra Marshmallow a geri dönülebiliyor mu ?

Impossible is nothing!
Manuel olarak evet [emoji4]
Yukseltmeyi de manuel olarak yaptigim hatta root islemi de gerceklestirdigim icin hersey mumkun.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Holydao :

Impossible is nothing!
Manuel olarak evet emoji4.png
Yukseltmeyi de manuel olarak yaptigim hatta root islemi de gerceklestirdigim icin hersey mumkun.

Bilen ile bilmeyen bir olur mu ? :D  O kadar kısmı bize uzak, bizde geri vites olmuyor bu sebepten :D ama ben çok garipsemedim. Ana ekran ve bildirimler biraz kötüleşmiş ama fontlar çok daha iyi. Biraz zamanla alışırım muhtemelen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saglik olsun [emoji4]
Eski telefon galaxy note'la baslamistim bu root ve custom rom yukleme isine, sayisiz basarisiz girisim ve uykusuz geceden sonra basarmistim, z3+'la da devam ediyorum. Ara ara denemeler yapiyorum kendi çapımda, riskli bir iş ayrica cok vakit aliyor, bulasmamak en guzeli aslinda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Holydao :

Saglik olsun emoji4.png
Eski telefon galaxy note'la baslamistim bu root ve custom rom yukleme isine, sayisiz basarisiz girisim ve uykusuz geceden sonra basarmistim, z3+'la da devam ediyorum. Ara ara denemeler yapiyorum kendi çapımda, riskli bir iş ayrica cok vakit aliyor, bulasmamak en guzeli aslinda.

Bu site yeterince zaman alıyor bir de Android olmasın :D Bak gecenin bu vakti php.ini ile uğraş dur :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dönülür her türlü. Samsunglarda en son s3 kullandım ve telefonun 6 ay sonra kasmalara başlaması nedeniyle yapmadığım şey kalmamıştı. Bildiğim kadarıyla eski official rom indirilerek flashlanabiliyor. Zamanında da Türkiye'ye güncellemeyi çok geç sunuyordu Samsung, en önce sürdüğü official güncellemeyi indirip yüklüyordum. sammobile.com  bu konuda çok faydalı bir site samsungcular için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dönülür her türlü. Samsunglarda en son s3 kullandım ve telefonun 6 ay sonra kasmalara başlaması nedeniyle yapmadığım şey kalmamıştı. Bildiğim kadarıyla eski official rom indirilerek flashlanabiliyor. Zamanında da Türkiye'ye güncellemeyi çok geç sunuyordu Samsung, en önce sürdüğü official güncellemeyi indirip yüklüyordum. sammobile.com  bu konuda çok faydalı bir site samsungcular için.

Dogrudur hocam, istediginiz versiyonu hatta farkli yazilimcilarin gelistirdigi resmiolmayan isletim sistemlerini dahi yukleyebilirsiniz, samsung bu uygulamalarin en kolay yapilabildigi marka esasen, sony'de cok daha cetrefilli. Note varken haftada bir yeni rom yuklerdim [emoji4] xda sitesi de gayet basarili, muazzam yazilimcilar var.

Benim esas amacim koyu bir tema elde etmekti, yani rehber ayarlar mesajlar vs menulerunde siyah arka plan uzerine beyaz yazi olsun istedim. Bunum icin de substratum diye bir katman uygulamasi yapmislar ama sadece root'lu nougatta calisiyormus. Yaptim, yukledim ama temalar tam verimle calismadi, nougat da hosuma gitmeyince geri dondum marshmallow'a. Sonra farkli bir sekilde basardim, artik uygulamalarimin ve menulerimin arka plani koyu renk [emoji4] boylece sarj verimim artti, ekran artistik bir gorunume kavustu ve gozlerim daha az yorulur hale geldi.

Hazir root'lamisken daha ne yapilabilir dedim, xda'da bazi abiler kamera uygulamasina takla attirmis, foto isleme seklini gelistirmis, bir de onu yukledim. Gelismeleri takip ediyorum yine...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...