Jump to content

2. Nesil Mazda 3 (AT) Şanzıman Yağı Değişimi

askin.tc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Araç 68bin km ye ulaşıp 7 yıl süre geçtikten sonra serviste yağını değiştirmeye karar verdim. Piyasada daha uygun yapılabilirdi ancak şanzıman yağı 5 yıl veya 100bin km de değişen bir yağ olduğu söylendi. Benim araç 2010 model ve lpg olduğundan içime sinmesi için serviste değiştirmek istedim. Birçok kişi Şanzıman yağına önem vermiyor belki ancak arabaların canı da kanı da yağdır unutmamak gerek. Şanzıman içinde yağ süzgeci ve yağ filtresi ile beraber 4 şişe mazda marka yağ kullanıldı. Araç şanzımanı yaklaşık 3.750lt yağ alıyor. Ankara Başayar mazda yetkili servisinde yaptırdım. Yağ değişim sürecinde aracımın başında durdum. Araç altı yürüyen ve motor ile tüm kontrollerini de yaptırdıktan sonra rot ayarımın bozuk olduğu tespit edildi onu da yaptırdım böylece toplamda 818tl fiyat ödedim bilginiz olsun. Taksitli fiyatı 870tl tuttu. Faturada Yağ süzgrcinin fiyatı dikkatimi çekti 250tl + kdv . İşçilik 110 tl tuttu rot için 40tl+kdv alındı. Yaptırmak isteyen arkadaşlara bilgi mayetinde olması için belirtmek istedim. b0c9c3df91129301c3b5030a54bdeeef.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba, hayırlı uğurlu olsun..

böyle ağır bakımlardan önce başlık açarsanız kayda değer miktarda yardımcı olabiliriz.

faturada yazan şanzıman filtre kodunu  paylaşır mısınız?

FNC121500  gibi bir kodu olması lazım..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Müsait bir zamanda faturayı fotoğraf çekip paylaşayım fatura arabada.

Araç durur vaziyette P konumundan ve Boş N konumundan R geri vitese atınca ses geldi. Nette şanzıman ile ilgili hidrolik sensörden olabilir veya yağdan olabilir diye endişelendim acilen gittim. Servise girince ses bitti. Daha sonra motor üstündeki kapak olduğunu buldum. El ile bastırınca ses kesiliyor. Bu vesile ile de yağ bakımı yapılmış oldu. Lpg yakıtın motora giren kısmında bağlantı içi rollingler zamanla yıpranmıştı onlar değişmişti sonrasında kapak iyi sabitlenmemiş onu bir ara iyice sabitleteceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçen sene ben de değişim yaptırmıştım. forumda da ilgili bir konuya yazmıştım ama şimdi bulamadım. aklımda kalan, bahsettiğiniz süzgecin pahalı olduğuydu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende değiştireceğim şanzıman yağını fakat herteri aradığımda yağın tamamını değiştirdiklerini ve 7 lt yağ kullanacaklarını söylemişlerdi. (araç 94bin de biraz daha binerim diyordum ama indirimden yararlanmak iyi olur diye düşünüyorum)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kimi servisler tamamını boşaltıyor, kimi 3 litre civarında. Bu işlemde de bir standart yok maalesef. Ayrıca geç kalmadan değişimin zamanı gelmiş sizin araçta

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu konuya baksaydınız orjinal şanzıman filtresi için ödediğiniz bedelin 3'te 2si cebinizde kalırdı.

Sağlık olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Şanzuman tapasini açıp atf yağ boşaltıldı tapa takildi. yag cubugunun oradan shell S2 atf yağ doldurdum.     1 lt kutu satılıyor 4lt den yarım lt arttı toplam 3.5 lt koyuldu. 1500 km yol yaptım. vites D iken 2den 3 e atmalarında sarsıntı hissi veriyor. daha önce sessiz geçen vitesler şimdi ne yapmalıyım bilgisi olan var mi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Turgay Y :

Şanzuman tapasini açıp atf yağ boşaltıldı tapa takildi. yag cubugunun oradan shell S2 atf yağ doldurdum.     1 lt kutu satılıyor 4lt den yarım lt arttı toplam 3.5 lt koyuldu. 1500 km yol yaptım. vites D iken 2den 3 e atmalarında sarsıntı hissi veriyor. daha önce sessiz geçen vitesler şimdi ne yapmalıyım bilgisi olan var mi

Forumda mevcut ortak konu başlığının altında birleştirilmiş olup buradan devam edebiliriz.

Şu konuya da bir göz atabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Turgay Y :

Şanzuman tapasini açıp atf yağ boşaltıldı tapa takildi. yag cubugunun oradan shell S2 atf yağ doldurdum.     1 lt kutu satılıyor 4lt den yarım lt arttı toplam 3.5 lt koyuldu. 1500 km yol yaptım. vites D iken 2den 3 e atmalarında sarsıntı hissi veriyor. daha önce sessiz geçen vitesler şimdi ne yapmalıyim bilgisi olan var mi

Yanlış yağ koymuşsunuz.  Artık içinde kalan 5 lt ile de karıştığı için tamamını boşaltmak zorundasınız.  

Yapmazsanız belki hiç birşey olmaz sadece titreşimli geçer. 

Belki zamanla sarsıntı artar ve diğer viteslerde de belirgin olur. 

Belkide bugün yarın sanzimani elinize alırsınız. 

Kısmet. 

Koymanız gereken yağ dexelia atf m-v. Servis doğru yagi verir. 

Yada aracınızı "içinde küfür bile edilmemiştir" yazıp, hemen satabilirsiniz.  Temiz araç diye düşünerek alan kişi dağda yolda kalabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Zealot :

Yanlış yağ koymuşsunuz.  Artık içinde kalan 5 lt ile de karıştığı için tamamını boşaltmak zorundasınız.  

Kısmet. 

Yada aracınızı "içinde küfür bile edilmemiştir" yazıp, hemen satabilirsiniz.  Temiz araç diye düşünerek alan kişi dağda yolda kalabilir. 

Aradığım bir kaç servis artık dexelia atf m-v'nin gelmediğini, satışının olmadığını söylemişti. 

Bu durumda, komple şanzıman yağı değişiminde Mobil 1 Synthetic ATF gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. 

• Ayrıca, Aşağıdaki gereksinimlere ve araçlara uygundur:

• Audi G 052 025-A2, G 052 162-A1
  • BMW LA2634
  • Esso LT 71141
  • ETL-7045E, ETL-8072B, N402
  • Ford* MERCON*, MERCON V, MERCON LV
  • All 2005 and earlier GM vehicles**
  • Honda ATF-Z1*
  • Hyundai SP-II, SP-III
  • Idemitsu K17
  • JWS 3309
  • Kia SP-II, SP-III
  • MAN 339F, V1, V2, Z1, Z2, Z3
  • Mazda ATF-III, ATF-MV
  • Mercedes-Benz 236.1, 236.2, 236.5, 236.6, 236.7, 236.9
  • Mitsubishi Diamond SP-II, SP-III
  • Nissan Matic-D, Matic-J, Matic-K
  • Subaru ATF
  • Toyota T-III, T-IV
  • Voith 55.6335.XX (G607, G1363)
  • Volvo 97340
  • ZF TE-ML 03D, 04D, 09, 14A, 14B, 16L, 17C
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, quiteguide :

Aradığım bir kaç servis artık dexelia atf m-v'nin gelmediğini, satışının olmadığını söylemişti. 

getirmek için uğraşmak istememişler demek ki :) şaka bir yana dexron koymaya falan yöneliyorlar, siz ısrarla atf m-v istemezseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Zealot :

Kısmet. 

Ne zaman bu Şanzıman konusu açılsa. Ankara'daki genç kardeşimiz aklıma geliyor. Yere göğe sığdıramadığı çok güvendiği övdüğü ustanın yanlış yağ kullanması sonucu şanzımanı elinde kalmıştı.. :( 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul servislerinde var atf m-v 

Pahalı da değil. Ben mobil i tavsiye etmiyorum,  gereğinden fazla spec e cevap veriyor.  Varsa dexelia devam. 

Ha ille de yoksa, eneos un bi yağı m-v karşılıyor.  Japondur. Daha tatlı gelir. 

Son olarak otomatik şanzıman yağı, yağ değil, bir çeşit sıvıdır. Alışkanlığı önemli. Sıcak ve soğukta ki davranışları falan uyumalı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Zealot :

Son olarak otomatik şanzıman yağı, yağ değil, bir çeşit sıvıdır

direksiyon yağı da mı bu akışkanlıkta? ne zaman değişmeli?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mehmet Özdemir :

direksiyon yağı da mı bu akışkanlıkta? ne zaman değişmeli?

Direksiyon yagi da, aynı sıvı. 

Hava ile temas ettiği için daha çabuk bozulur. Duruma göre 2-3-4 senede bir degistiri. 30 tl zaten 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...