Jump to content

Vialle LPi Kullanıcılarına Lovato Gaz Kesici Filtre Uyarısı!

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Vialle LPi kullanan arkadaşlar, 

Araştırıp, sorup, soruşturduğuma göre Vialle Turkiye, araçlarımızda sıvı LPG'ye göre yapılmış Orjinal Vialle Gaz Kesici  kullanmıyor, bunun yerine 2 adet Lovato gaz kesici (filtreli) kullanıyor.

Nedenini kendilerinden duymayı çok istiyorum!!!

Eee ne var bunda diyorsanız? Orjinal kesicide ki filtre ve lovatonun KAĞIT filtresinin resimleri aşağıda. 

Sistemi araca takarken hepimize 50-60k hatta 100k km bakım gerektirmez vaadinde bulunuldu. Kime göre, neye göre, bizim kullandığımız LPG zemzem ile mi yıkanmış?

Lovato gaz kesici filtresinin ömrü maksimum 10-12k.

Ulan kıçı kırık filtre zaten 2-3 TL bir şey ne var her 10k de değiştirsek dedim, orada durdum.

Geçenler de Vialle Türkiye'yi aradım, araç 40.000 km yaptı filtre değişimi nasıl olacak diye. 60k olunca değişim yapalım dediler. Ne kadar tutar dedim, 100 TL.

(Burada ki usta belki hiç değişim yapmamıştır diye, Nevşehir'den Ankara'ya basıp filtre değiştirmeye gidecektim :-X)

Ben de sanıyorum ki filtre LPG tankının içinde sıkıntılı bir yerde felan, alakası yokmuş, motorun hemen sol üstünde bulunan gaz kesicilerin içinde 2 filtre varmış, bunu montajı yapan usta söyledi. Değiştirelim ne kadar dedim. O da 40 TL dedi.(3'ünde 5'inde değilim, referans olması açısından fiyatı da veriyorum) Velhasıl, google amcadan burayı buldum. TANESİ 2 TL'den 10 tane filtre siparişi verdim. Az önce kargodan aradılar, gidecem filtreleri alacam, ustanın yolunu tutacam. 

Çıkan filtrelerin durumunu da tabi ki burada paylaşacam.

'Yok öyle değil sen yanlış biliyon gardaşş' diyen firma yetkilisi varsa, olur da bir gün bu yorumu okursa, bir dal aydınlatıcı yorum alırım kendilerinden.

Bu da Lovatoya benzeyen gaz kesicisinde filtre olan, ve yorumda her 10k da SIVI SİSTEM LPG KİTİNİN(marka belirtmemiş) filtre değişimini yaptığını söyleyen elemanın videosu.

Aracında Vialle Lpi varsa ve bu mesajı okuyorsan direk montaj yaptırdığın yere git ve filtrelerini değiştir.

Vialle_LPG_Fibre_Glass_Liquid_Gas_Phase_filter_for_a_LPG_tank__30134.1449327851.1280.1280.jpg

_urunresim_13_12_2016_11_31_23.JPG

Adsız.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Normalde gaz kesici filtreyi 30-40k da 1 değiştirirler. Hatta çoğu usta gerek yok gaz kesici filtreyi değişmeye der. Velhasıl kelam 10bin km.de çok da kirlenmez gerçekte. Prinste ise km.ler çok daha yukarıda. 

Orjinal bir gaz kesici filtresi, lpi da da kullanılabilir diye düşünüyorum. Çünkü sıralı sistemlerde de regülatörden önce olan gaz kesicide lpg sıvı fazdadır. Oradan çıkar regülatöre gelir, gaz fazına dönüşür, ardından lpg filtresinden geçer ve enjektörlere gider. Her iki sistemde de gaz kesici filtreleri sıvı lpgye maruz kalıyor. 

Videonun yorumlarında da 10bin km.de 1 değiştiriyorum demiş, başka birisi 60bin km. götürür diyor. Ben de böyle biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorun Vialle Lpi sıvı sistem için üretilen orjinal gaz kesici ve filtre kullanmak yerine, gaz regulatorden önce her ne kadar sıvı bazda olsa da Lovatonun regulatorlu sistem için yaptığı gaz kesici ve dandik kağıt filtre kullanılması. 

Orijinal filtrede olsa, bu videoyu gördükten sonra 15-20k değiştirme taraftayım. 

Bir başka sorun da tıkalı filtreye güvenip, yakıt tüketimi arttığında & araç çekişten düştüğünde LPG ayarının bozulduğunu sanmak ya da sorunu başka yerlerde aramak.

Halbuysa sorun, kıçı kırık 2 TL'lik filtre ve 'sür daha, bir şey olmaz' diyen üşengeç ustamsılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Filtrelerde temizlik olarak pek bir sorun görünmüyor, zemzem olayı doğru gibi. 

Yalnız, yüksek basınçlı pompa metal kapakların canına okumuş, üstteki metal kapağı yapıştırmak için kullandıkları bu madde nereye gitmiş olabilir? Tabiki, gazla birlikte tahmin ettiğiniz yere. 

Motorun sağlığı için, bu dandik filtrelerin her 15k max. 20k da değiştirilmesi taraftarıyım. Zor bi iş değil, gaz kaçak dedektörü olsa yapılabilir yine de bilen birinin yapmasında fayda var. 

Bu filtreler ile yaklaşık 42k yapılmıştır. 

IMG-20170512-WA0001.jpg

IMG-20170512-WA0005.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski aracımda belki 10 senelikti bu filtre ve değiştirdiğimde kapkaraydı. Bu filtreler 10 binde bir de değişebilir. Kesicinin kendisi zaten çok pahalı bir şey değil içinde sıfır filtresiyle birlikte tek sıkıntı sızdırmazlık. Kontrol etmek lazım her değişimden sonra. Elinize sağlık güzel bilgilendirme.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...