Jump to content

Mazda 2'ye Aisin 500 Supercharger

jamesjay
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, daha önce oksijen sensörü ile ilgili bir konu daha açmıştım. Kıbrıs'tayım, aracım Mazda Demio Sport. Kasa olarak farklı ancak Mazda 2'nin zy-ve kodlu 1.5, 111 hp'lik motorunu kullanıyor. Aslında aracı değiştirme düşüncem de var ama değiştirmeden önce bir küçük çılgınlık mı yapsam diyorum. Aşırı besleme konusunda pek bilgim yok ancak bu ara "süperşarj" işini araştırıyorum. "Aisin 500" isminde 200 dolar civarı fiyatlı bütçe dostu bir süperşarj var. Sorularıma geçiyorum:

1. Bu süperşarjı bu motora uydurabilir miyim?

2. Eklemem değişmem gereken parçalar neler olur? (Hava filtresi, intercooler, ecu, dump valve, ekstra soğutma fanı vs...)

3. Anladığım kadarıyla ortalama 1.6 motorda bu süperşarj "0.4" bar civarı basabiliyormuş (krank mili çaplarına bağlı olarak değişmekte). Teoride bu basınç için motor parçalarında güçlendirme yapmaya gerek yok diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?

4. Aracım otomatik, bunun herhangi bir eksi yönü olur mu süperşarja?

5. Çeşitli sebeplerden ötürü (ısı, kranka binen ek yük vs...) yaşanacak güç kayıpları dahil alacağım ortalama güç ve yakıt tüketimimdeki değişme ne olur tahmini? 

Konu hakkında bilgisi olanlar değerli vakitlerini harcayıp cevap verebilirlerse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olur süper de olur. Öncelikle şunu sorayım: Bu supercharger i kıbrısta bulma şansımız var mı? 

Teorik olarak 0.2-0.3 bara kadar motorda hiçbir değişikliğe gerek yok. Sonrasında ise yazılımsız biraz zor. Krank kırma ihtimali var.

Şanzuman kodunu araştırıp max tork değerini öğrenirseniz kabaca şanzuman için de yorum yapabiliriz. 

Virüsü kapmışsınız Geçmiş olsun. :2funny: 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, zoptrik :

Olur süper de olur. Öncelikle şunu sorayım: Bu supercharger i kıbrısta bulma şansımız var mı? 

Teorik olarak 0.2-0.3 bara kadar motorda hiçbir değişikliğe gerek yok. Sonrasında ise yazılımsız biraz zor. Krank kırma ihtimali var.

Şanzuman kodunu araştırıp max tork değerini öğrenirseniz kabaca şanzuman için de yorum yapabiliriz. 

Virüsü kapmışsınız Geçmiş olsun. :2funny: 

Vallahi sormayin birsuru isim var aslinda ama kendimi pc basinda supersarj montajlarina bakarken buluveriyorum bu ara ;D Bu bahsettigim aleti burada bulamayiz bu arada. Burada mercedes supersarjlari ve cikmalari bulunuyor sadece. Ancak Cin'den aliexpress araciligiyla kargo dahil 250 dolara getirtmemiz mumkun. Herhalde guzel bir egsoz ve soguk hava kiti ile de ortaya keyifli bir arac cikacaktir diye dusunuyorum. Buralarda sonradan supersarj takilmis arac bulmak pek mumkun degil. O acidan da ilgi cekecektir eminim. Sadece sizin de agirlik verdiginiz gibi tiptronik sanzimanin bu beslemeyi nasil karsilayacagini dusunuyorum sadece???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Water methanol ile harikalar yaratılır. Vuruntuyu da engeller. Direk basılabilir. @Zealot bu niye aklımıza gelmedi ki ;D

Mercedes sc ları ne kadar orada bir fiyat araştırması yapabilir misiniz? Mini cooper da olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Program yalan oldu. @Mehmet Özdemir abi defansa gell :2funny: 

Deli fikirler geldi aklıma. Enjektör sinyalleri dışında map sensöründen de sinyal alabiliriz. İki değişkenli bir denklemle pwm süper olur. 

@Zealot gel sen vazgeç sc den nos araştır ;D:2funny: Islak nos daha da basit basarız ıslak ıslak. ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, zoptrik :

Program yalan oldu. @Mehmet Özdemir abi defansa gell :2funny: 

Deli fikirler geldi aklıma. Enjektör sinyalleri dışında map sensöründen de sinyal alabiliriz. İki değişkenli bir denklemle pwm süper olur. 

@Zealot gel sen vazgeç sc den nos araştır ;D:2funny: Islak nos daha da basit basarız ıslak ıslak. ;D

Nos iyi de o anlik guc patlamasina dayanacak arac yapmak lazim once :tey: Ya da cok yuksek vites ve devirde kullanilacak, o da sevimsiz olur. Bence sc'ye devam edin^-^

20 dakika önce, zoptrik :

Water methanol ile harikalar yaratılır. Vuruntuyu da engeller. Direk basılabilir. @Zealot bu niye aklımıza gelmedi ki ;D

Mercedes sc ları ne kadar orada bir fiyat araştırması yapabilir misiniz? Mini cooper da olur. 

Mercedes ve mini parcalari biraz pahali buralarda. Tahminim supercharge lari da oyle olacaktir. Ama sorayim. Her halukarda ainis 500'den ucuz supercharge bulmak imkansiz. Youtube'da da epey ainis takilmis arac var. Dandik birsey oldugunu dusunmuyorum parcanin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.6 motorlu aracınıza  aisin500 kompresörü  2ye1 krank oranıyla takarsanız,  8000 devirde en fazla 5psi basacaktır..    

6000 de  4psi falan olabilir.  

1 bar = 14.5 psi   >   4 psi yeterli olacaktır.  

krank her 1 tur döndüğünde kompresör 2 tur dönmelii..   6000 devirde 4 psi..   sağlam yürütür mazdayı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

58 dakika önce, zoptrik :

Yazdıklarımızı okumadığın yine ortaya çıktı.... Ufuk sizden çektiğini kimseden çekmedi. Yapın artık şunu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@jamesjay kardeş sen fiyatı araştır bir adet de bize pazarlık yap alalım birlikte. Biz ciddiyiz. 

@Zealot Siparişi geçtin mi? Ben sana teklifimi yaptım açık açık. İşçilik de beleş benden dedim. Sonuçlarına karışmam dedim. Daha ne diyim. @M.E.G , @Mehmet Özdemir de şahit. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, zoptrik :

@jamesjay kardeş sen fiyatı araştır bir adet de bize pazarlık yap alalım birlikte. Biz ciddiyiz. 

@Zealot Siparişi geçtin mi? Ben sana teklifimi yaptım açık açık. İşçilik de beleş benden dedim. Sonuçlarına karışmam dedim. Daha ne diyim. @M.E.G , @Mehmet Özdemir de şahit. 

Allah razı olsun =)   çok incesin =)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Zealot :

1.6 motorlu aracınıza  aisin500 kompresörü  2ye1 krank oranıyla takarsanız,  8000 devirde en fazla 5psi basacaktır..    

6000 de  4psi falan olabilir.  

1 bar = 14.5 psi   >   4 psi yeterli olacaktır.  

krank her 1 tur döndüğünde kompresör 2 tur dönmelii..   6000 devirde 4 psi..   sağlam yürütür mazdayı

Zaten max 6500 ceviriyoruz. Herhalde 0.3-0.4 bar arasi edecek o da. Bana da iyi yurutur gibi geliyor su an. Dayaniklilik kismi dusunduruyor sadece beni yoksa montaj vs zor is degil.

3 saat önce, zoptrik :

Bir arastirayim bakayim nedir ne degildir kaca patliyor toplamda bu is.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, zoptrik :

Mazda demio 1.3 değil miydi? 

Bir de şanzumanı araştırdınız mı hangi marka ve seri? 

1.5 yazmış yukarıda...... 

iyi forumlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...